Kayıt Ol

Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch
« Yanıtla #15 : 26 Kasım 2014, 23:14:22 »
Var, ama pek ön planda değil. Hepi topu bir tane büyücü görüyoruz, çok önemsiz bir karakter değil o da ama yan karakter sonuçta. Ama ne gerek var ki zaten? Bu kadar muhteşem bir hikayede hiç eksikliğini hissettirmiyor, hatta böyle daha bile iyi olmuş. Büyülerin havada uçuştuğu bir hırsız romanı nasıl olurdu bilemem.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 26 Kasım 2014, 23:57:20 »
yani kitapta fantastik bir  dünya dışında fantastik bir öğe yok mu?büyü yetenek gibi..

Çok fazla fantastik öğe yok kitapta evet. Ana karakterimiz Locke'un da doğuştan yetenekli bir hırsız ve dolandırıcı olması dışında büyü vs. tarzı doğa üstü güçleri yok.

Ama kitapta büyücülük kavramı var. Daha doğrusu tek bir karakter görüyoruz büyücü olarak ama genel olarak nereden geldiği ve nasıl güçlere sahip olduklarından bahsediliyor. Bunlar (yani büyücüler) bir tarikat ve büyü yeteneklerini bulundukları ülkelerde çok yüksek ücretli olarak satabiliyorlar. Ücretini ödeyen kişiler büyücüleri (ve güçlerini) belli bir süre boyunca kullanıp istediklerini yaptırabiliyorlar. Hayli ilginç bir büyü konsepti var kitapta, ben sevdim açıkçası.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #17 : 27 Kasım 2014, 01:23:50 »
yani kitapta fantastik bir  dünya dışında fantastik bir öğe yok mu?büyü yetenek gibi..

Ayrıca arka planda anlatılan her şey fırtınadan önceki sessizlik gibi. Atalar, Bağlıbüyücüler, korsanlar... Hepsi de serinin sonraki kitaplarında çok fantastik şeyler görebileceğimizin habercileri âdeta. Diğer kitaplarını henüz okumadım ama büyük hissediyorum!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 27 Kasım 2014, 08:11:03 »
Yapmayın Camorr başlı başına fantastik bir şehir bence :)

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 27 Kasım 2014, 09:41:10 »
Yapmayın Camorr başlı başına fantastik bir şehir bence :)

Arkadaş yaratılan dünya dışında başka fantastik öğe yok mu demiş, o yüzden büyücülerden falan bahsettik. :)
Yoksa Camorr zaten ultra fantastik bir şehir. Hele o cam kule olayı yok mu resmen okurken görmek istedim orayı. :ne

Çevrimdışı muncyy

• *
  • 14
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 27 Kasım 2014, 12:53:19 »
Ben en çok Locke Lamora’nın adını merak ettim

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 27 Kasım 2014, 15:01:47 »
Cam kuleyi ben de çok merak ediyorum.

Bu arada kitabın film hakkı Warner Brothers tarafından alınmış bu kule olayında görsel bir şölen yaşabilir miyiz acaba diye çok ümitliyim. Genelde kitabını okudum filmleri izlemeyi seviyorum ama tersini  sevmem :)

Locke Lamora'nın ismine gelince.

Spoiler: Göster
Ben pek merak etmiyorum açıkcası. Gri kral soyadının yalan yanlış olduğunu söyleyince birazcık tahmin etmiştim, birazcık çünkü ilk ismini söylediğinde 5-6 yaşındaydı bu kadar da yalancı olamaz dedim ama çok fazla yalancıymış :) Gerçek isminden pek bir şey çıkacağını sanmam ama çıkarsa da ters köşe olurum çok da sevinirim.

Son olarak sanırım birisi Camorr'u merak etmişti sanırım :)

Çevrimdışı alper213

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 14 Ocak 2015, 13:38:50 »
Bundan sonra okunacak kitabım olmadığından kitabı yaya yaya 2 haftada bitirdim. İnternetten Camorr'un haritasını bulup adı geçen yerleri okurken elimle takip ettim. Çok da zevk aldım. Sonlarına doğru  ‘kim bilir 2. kitap ne zaman çevrilecek’  düşüncesiyle hüzünlendim. Bilmem herkeste de oluyor mu ama ben sevdiğim kitapların bitişlerinde hep bir hüzün hep bir boşluk duygusuna kapılıyorum. Her neyse şimdi içinde spoiler içerebilecek düşüncelerime geçelim.

Greyswandir gibi ben de kahramanların intikam almayı reddetmesi mantığına uyuz oluyorum. Bu kitap da bu yönden beni tatmin etti.

Seri kitapların ilk 100-150 sayfasında kendimi sıkılmaya adapte eder öyle başlarım. Ama bunda kitabın yarısına kadar hiç sıkılmadan okudum.

Sakınılmadan rahatça küfürlü konuşulması sokaklarda yetişen hırsızlar havasını iyi yansıttı. Çok da iyi oldu bence.

Kitapta ister istemez Lock Lamora’yla Kvote’yi karşılaştırdım. İkisi de iyi yalancı ve aktör. Ama bana göre Lock Lamora, Kvothe gibi büyü yapıp şarkı söyleyemese de sahtekarlık ve aktörlükte çok daha iyi.

Camorr’un kurgusu çok hoşuma gitti oldukça ayrıntılı anlatımıyla ve netten bulduğum haritanın da yardımıyla resmen şehire aşina oldum.  Sonlara doğru haritaya bakmadan aklımda rahatça canlandırabiliyordum.

Hayal kırıklığına uğradığım yer Locke ‘un Gri Kral taklidiyle Barsavi’nin karşısına çıktığı kısım oldu. Gri Kral’ın daha büyük ve karmaşık plan yapacağını tahmin etmiştim. Ayrıca Barsavi, Gri Kralı çok da dövmeden yani orasını burasını kırmadan at sidiği dolu fıçıya koyup nehre attırıyor. Bence garristalarını ve kızını feci şekilde öldüren birisine çok daha tatmin edici şekilde muamele yapması daha mantıklı olurdu.

Sonuç olarak merakla çevrilmesini beklediğim bir serim daha oldu. Goodreads ten gördüğüm kadarıyla 7 kitap olarak tasarlanmış. Devamını heyecanla bekliyorum

Çevrimdışı miladras

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 17 Ocak 2015, 14:34:27 »
Bu serinin yurtdışında kaçıncı kitabı yayınlanmış acaba bilen var mı ?

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 17 Ocak 2015, 14:58:42 »
Bu serinin yurtdışında kaçıncı kitabı yayınlanmış acaba bilen var mı ?

En son serinin 3. kitabı olan "Republic of Thieves" yayınlandı.

Seri 7 kitap olarak planlanıyormuş. :hömm:

Çevrimdışı miladras

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 19 Ocak 2015, 07:51:59 »
Eyvallah. Teşekkür ederim :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 25 Ocak 2015, 16:37:58 »
Kafamı dağıtmak için kütüphanemdeki yeni kurbanım bu kitap oldu. Bugün itibariyle bitirdim kendisini.

Öncelikle seriye adını veren "Centilmen Piç" olma durumu oldukça hoşuma gitti. Genelde serilere adlarını veren durumlar kitaplarda doğrudan geçmez. Uzaktan bir bağlantıyı siz kurarsınız. Oysa bu kitapta daha ilk sayfalarda serinin adının neden böyle olduğunu anlıyor ve "doğrudan" bir ilişki kuruyorsunuz.
Mesela başlarda Locke Lamora'nın düzenbaz bir hırsız olmasından dolayı tamamen ona ithafen böyle bir seri adına sahip olduğunu düşünmüştüm. Arkaplanda daha fazlası çıkınca bir hayli keyiflendim.

Kitap güzel başladı ve güzel devam etti, ancak 110larda "İyi hoş da bu böyle gitmez," demeye başlamıştım. Ortada kurulu bir düzen ve bir hırsız çetesinin soygun planı vardı. Soctty Lynch'in anlatımı oldukça güzel olsa da sadece bu kurguyla 580 sayfa nasıl bitecekti? Bir yerde illa ki sıkılacaktım. Neyse ki yazar imdadıma yetişti ve önce bir ters köşe, sonra da o ters köşenin tersiyle (ters köşe kare?) lineer bir kurgu planlamadığını gösterdi. Hele ki Capa Barsavi, Nazca, Gri Kral ve Örümcek kitaba dahil olunca sadece bir soygunun seyrini izlemeyeceğimden emin olup kitabı daha büyük bir merakla okumaya başladım. Hatta Peder Zincir'in geçtiği her flashback sahnesinde pek bir keyiflendim.

Scott Lynch yazmış olduğu bu ilk kitapta oldukça başarılı bir dünya çizmiş. Bu dünyanın en sevdiğim yanı buram buram Akdeniz kültürü kokmasıydı. İlk defa fantastik bir kitapta Akdeniz kültürünü görüyorum. İsimler bile İtalyan ve İspanyol kökenli olarak seçilmiş (Stephen hariç :P.  O bu kaideyi bozarak canımı sıktı). Lynch'e hem yarattığı eşsiz ve "cam" bezeli dünya için teşekkü ediyorum, hem de fantastik bir diyara Akdeniz kültürünü yedirdiği için de minnetlerimi iletiyorum. Okura oldukça farklı bir deneyim yaşatıyor.

Lynch'in dünyasına verdiği özen betimlemelerine de bir hayli yansımış. Detaylı anlatımlarını hiç sıkıcı bulmadım. Dünyasını gözümüzde net biçimde canlandırmamıza yardımcı olduğu gibi, özene bezene yarattığı bu dünyayı basit cümlelerle tanıtmayı da seçmemiş. Çok da iyi yapmış.

Locke Lamora'nın yalanlarını oldukça beğenmeme ve her boş bulduğum anda okumama rağmen bazı eleştirilerim de olacak.

Bunlardan ilki kitapta bulunan dramatik sahnelerin yeterince vurucu olmadığına dair. Bu kitapta bir dram aramıyordum ve yazarın bunu ana etmen yapmamasına çok sevindim. Ama bazı sahnelerde beni üzmeyi ya da duygulandırmayı başaramadı. Kitabın genel atmosferi ve karakterlerin tutumları beni kendilerine oldukça bağlarken, bu gibi sahneler beklediğim etkiyi yaratmadı.

Bir diğer husussa kurguya dair olacak. Kitabın sonlarına kadar her çok iyiydi. Ancak iki yere oldukça takıldım. Hemen spoiler kutusu gelsin.

Barsavi Gri Kral'ı fıçıya tıkmadan önce birkaç yumruk salladı. Büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için. Biricik kızına yapılan bu iğrenç saldırıdan sonra Barsavi gibi bir adam bu kadar hafif bırakır mıydı işi? Sanmıyorum. Fıçıya tıkılmadan önce çok daha fazlasının olması gerekiyordu. Burası hafif geçilmiş.

Bir diğer durumsa Gri Kral'ın neden tüm bunları yaptığına dair olacak. Burayı klişe buldum açıkçası. Gri Kral ve kardeşleri, Şahinci derken birleşen sıradışı bu gücün arkasından oldukça bilindik bir neden çıktı. Yakıştıramadım açıkçası. Scott Lynch çok güzel bir kurguya sahip bir kitap koymuş ortaya. Kitap boyunca neler yapabildiğini gördük. Gri Kral'ın nedenlerinde daha yaratıcı olmasını bekliyordum. Cevap beni tatmin etmedi.

Locke'un tam anlamıyla bir düzenbaz ve hırsız oluşu kitabı orijinal yapan önemli yanlardan biriydi. O gerçek bir hırsız, gerçek bir pislikti. Kitapta da dalga geçildiği gibi, Robin Hood ile uzaktan yakından alakası yoktu. Böyle bir karakteri başakrakter yapmak da oldukça özgün bir fikir. Yazarımız da bu girişimini oldukça iyi biçimde idare etmiş ve altından kalkmış. Kitabı sıradışı yapan etmenlerinden başında kesinlikle Locke Lamora geliyor demek istiyorum. Ayrıca Locke'un görünüş itibariyle hiçbir çekiciliği yok. Kendi kusurlarına da shaip oluşu onu standart mükemmel başkarakter yapmaktan da alıkoymuş.

Son olarak Scott Lynch'in kadınlara verdiği role değinmek istiyorum. Pek çok fantastik kitapta kadınları farklı rollerde görüyoruz. Lynch ise onları hayatın her alanına yedirmiş. Bazen bir simyacı, bazen bir fahişe, bazen Sabetha'nın tüm kurnazlığıyla tam kendisi, bazense dev köpekbalıklarıyla ölümüne dövüşen gladyatörler. Kendisini oldukça takdir ettim. Aklıma da Patrick Rothfuss'un bir konuşmasında Tolkien'i överken Hobbit'te neden bir tane bile kadın karakter olmayışından hayıflandığı sahne geldi. Lynch de böyle düşünüyor sanırım, çünkü kitabında erkeğin olduğu her alana kadını da yerleştirmiş. Aktif rol biçmiş.

Kendisini keyifle okutan ve çabucak biten bir eser bu. Okuduğum için çok mutluyum. Devamını da merakla bekliyorum. Hacimli formuna rağmen kısa zamanda bitiyordu.

Ayrıca çeviri ve editörlük dört dörtlüktü. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Tertemiz ve başarıyla Türkçeleştirilmiş bir eserdi. Hele o küfürler :). Hepsi tam bize göre çevrilmiş şekilde, tanıdık biçimde sırıtıyordu.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 25 Ocak 2015, 16:56:49 »
Beğendiğine sevindim. :)

Duygu konusuna katılıyorum. Özellikle o malum sahnelerde ki duygu hiç verilememiş. Karakterler hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor, beklenen etki yaratılamamış bu kısımlarda gerçekten.  :-\

Çevrimdışı tabibitosan

• *
  • 14
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 25 Ocak 2015, 21:34:33 »
Ben de bugün başladım seriye. 2 defa misafir geldiği için okumam bölündü ama ilk izlenimim gayet iyi. Yazarın güçlü bir anlatımı kendini hemen belli ediyor ve yaratılan dünya çok hoşuma gitti. :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #29 : 25 Ocak 2015, 23:17:21 »
Fırtınakıran'ın spoiler içindeki iki eleştirisine de katılıyorum. Okurken benim de takıldığım noktalar olmuştu bunlar. Bunlara ek olarak kıyafet bulma kısmının da biraz uzun tutulduğunu düşünmüştüm. Her ne kadar Locke'u bir kez daha iş üstünde görme şansı elde etsek de... Beğenmene çok sevindim ayrıca ^^
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.