Kayıt Ol

Diskdünya Serisi - Terry Pratchett

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Diskdünya Serisi - Terry Pratchett
« Yanıtla #75 : 28 Aralık 2015, 17:46:01 »
Sabırla beklemeye devam. :)

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 31 Aralık 2015, 19:40:31 »
Garip bir şekli olan (bilim adamları buna geoid diyorlardı), eliptik bir yörüngede, küçük kardeşinin heyecanla etrafında dönüp durmasına aldırmadan usul usul ilerleyen Dünya'nın sayısız şehirlerinden birisinde, kendi halinde bir apartmanın orta katlarında bir odanın kapısı savrularak açıldı ve içeriye, sıradan görünümlü birisi girdi. Adam dengesini korumakta zorlanıyor gibiydi, ellerini iki yana açmıştı. Kısa sürede bu garip şekilli gezegenin yer çekimine alışmış olacaktı ki, duruşunu düzeltti ve odanın ortasında bulunan çalışma masasına doğru ilerledi.

Yolculuğu bir hayli kısa sürmüş, fazlasıyla dolu dolu geçmişti. Öyle ki, bir iki günlüğüne turist olarak gezme fırsatı bulduğu Diskdünya'dan sonra yıllarını geçirdiği kendi dünyası (Geoid-dünya) ona garip geliyordu. Bir kere bu dünya fazla renksizdi ya da Diskdünya'da fazladan bir renk vardı. Bu dünyada fay hatlarının hareketleri gibi sıkıcı şeyler vardı, Diskdünya'da ise fillerin huysuzluğu... Güneş bu dünyayı elinde (ya da çekiminde) oynatıyordu, Diskdünya'da ise "Hepimiz aynı A'Tuin'in yolcusuyuz.".

Adam sandalyeye otururken kendi kendine gülümsedi. Diskdünya'nın yerlilerine ne demeliydi? İçinde kendi çapında bir sanatçı taşıyan fotoğraf kutusu, oldukça renkli giyimi ve kişiliğiyle bela çeken turist, engin büyü bilgisi kadar şansı olan bir büyücü, kahramanlar, belki de evrenin en tehlikeli varlığı olan bir sandık ve daha niceleri...

Kendi dünyasına dönmeden önce bir hatıra getirmek istemişti ama gezisi sırasında tanıştığı büyücü bunun tehlikeleri konusunda onu uyarmıştı. "Diskdünya'dan bir parça götürürsen..."  demişti, "...peşinden neyin geleceğini bilemezsin.". Adam cebinden altın olan ama aslında altın olmayan bir parayı çıkarıp gülümsedi. En fazla ne olabilirdi ki?

O sırada oda birden soğudu. Cehennem zebanilerini titretecek kadar hem de. Ve sesler, belki korkudan belki de başka bir yerde işleri olduğunu hatırladıklarından, odayı terk ettiler. Zaman ise durmuştu, belli ki bu anı kaçırmak istemiyordu. Adam; elinde ne kadar keskin olduğunu hiç merak etmediği bir tırpan tutan, baştan aşağı siyahlara bürünmüş figürü görünce istemsizce mırıldandı.

"Ah, olamaz..."

Figür; karşısındakini, ödünü dışkısına karıştırıp akli dengelerini yerle bir etme yöntemiyle sakinleştirmeye çalışırcasına bir ses tonuyla konuştu.

"OLUR OLUR."

**

Öncelikle; DeliDolu, sen koca bir çılgınsın.

Kitabın başlarında, Diskdünya'nın fiziğini anlatmaya başladığında "Haydi bakalım, başlıyoruz." demiştim. Tamamen orjinal bir evrenin okuyucunun anlayışına sunulması, altından kalkılması zor bir iş. Pratchett bunu güle oynaya, her sayfada yeni bir sürprizle, yeni bir hicivle, farklı şakalar ve olaylarla başarmış. Sürekli yaratıyor, sürekli eğlendiriyor ve sürekli kendisine şapka çıkarttırıyor efendim, durduramıyoruz!

Monty Python izler gibi okudum kitabı. Karakterler, olaylar, anlatım tarzı, hepsi şahaneydi. Orjinalini okumadım ama gördüğüm kadarıyla, çeviri de bir hayli başarılıydı. Hani böyle bir yazarın eserini çevirmek de göz ister, nizam ister.

Okuma rehberinden devam!

Not 1: Kitabın arka kapağına yapıştırılmış haritayı görünce ağladım. Okuyucuyu bu kadar da şımartmayın ama...

Not 2: Şanssızlığı dillere destan, sadece tek bir büyü bilen büyücü ile beladan belaya atlayan ve hiç oralı olmayan turist birlikteliği bana Marius'la oynadığımız bir frp oyununu hatırlattı. Rincewind'in tepkilerini çok iyi anlıyorum.  :)
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #77 : 01 Ocak 2016, 01:41:56 »
Garip bir şekli olan (bilim adamları buna geoid diyorlardı), eliptik bir yörüngede, küçük kardeşinin heyecanla etrafında dönüp durmasına aldırmadan usul usul ilerleyen Dünya'nın sayısız şehirlerinden birisinde, kendi halinde bir apartmanın orta katlarında bir odanın kapısı savrularak açıldı ve içeriye, sıradan görünümlü birisi girdi. Adam dengesini korumakta zorlanıyor gibiydi, ellerini iki yana açmıştı. Kısa sürede bu garip şekilli gezegenin yer çekimine alışmış olacaktı ki, duruşunu düzeltti ve odanın ortasında bulunan çalışma masasına doğru ilerledi.

Yolculuğu bir hayli kısa sürmüş, fazlasıyla dolu dolu geçmişti. Öyle ki, bir iki günlüğüne turist olarak gezme fırsatı bulduğu Diskdünya'dan sonra yıllarını geçirdiği kendi dünyası (Geoid-dünya) ona garip geliyordu. Bir kere bu dünya fazla renksizdi ya da Diskdünya'da fazladan bir renk vardı. Bu dünyada fay hatlarının hareketleri gibi sıkıcı şeyler vardı, Diskdünya'da ise fillerin huysuzluğu... Güneş bu dünyayı elinde (ya da çekiminde) oynatıyordu, Diskdünya'da ise "Hepimiz aynı A'Tuin'in yolcusuyuz.".

Adam sandalyeye otururken kendi kendine gülümsedi. Diskdünya'nın yerlilerine ne demeliydi? İçinde kendi çapında bir sanatçı taşıyan fotoğraf kutusu, oldukça renkli giyimi ve kişiliğiyle bela çeken turist, engin büyü bilgisi kadar şansı olan bir büyücü, kahramanlar, belki de evrenin en tehlikeli varlığı olan bir sandık ve daha niceleri...

Kendi dünyasına dönmeden önce bir hatıra getirmek istemişti ama gezisi sırasında tanıştığı büyücü bunun tehlikeleri konusunda onu uyarmıştı. "Diskdünya'dan bir parça götürürsen..."  demişti, "...peşinden neyin geleceğini bilemezsin.". Adam cebinden altın olan ama aslında altın olmayan bir parayı çıkarıp gülümsedi. En fazla ne olabilirdi ki?

O sırada oda birden soğudu. Cehennem zebanilerini titretecek kadar hem de. Ve sesler, belki korkudan belki de başka bir yerde işleri olduğunu hatırladıklarından, odayı terk ettiler. Zaman ise durmuştu, belli ki bu anı kaçırmak istemiyordu. Adam; elinde ne kadar keskin olduğunu hiç merak etmediği bir tırpan tutan, baştan aşağı siyahlara bürünmüş figürü görünce istemsizce mırıldandı.

"Ah, olamaz..."

Figür; karşısındakini, ödünü dışkısına karıştırıp akli dengelerini yerle bir etme yöntemiyle sakinleştirmeye çalışırcasına bir ses tonuyla konuştu.

"OLUR OLUR."

**

Öncelikle; DeliDolu, sen koca bir çılgınsın.

Kitabın başlarında, Diskdünya'nın fiziğini anlatmaya başladığında "Haydi bakalım, başlıyoruz." demiştim. Tamamen orjinal bir evrenin okuyucunun anlayışına sunulması, altından kalkılması zor bir iş. Pratchett bunu güle oynaya, her sayfada yeni bir sürprizle, yeni bir hicivle, farklı şakalar ve olaylarla başarmış. Sürekli yaratıyor, sürekli eğlendiriyor ve sürekli kendisine şapka çıkarttırıyor efendim, durduramıyoruz!

Monty Python izler gibi okudum kitabı. Karakterler, olaylar, anlatım tarzı, hepsi şahaneydi. Orjinalini okumadım ama gördüğüm kadarıyla, çeviri de bir hayli başarılıydı. Hani böyle bir yazarın eserini çevirmek de göz ister, nizam ister.

Okuma rehberinden devam!

Not 1: Kitabın arka kapağına yapıştırılmış haritayı görünce ağladım. Okuyucuyu bu kadar da şımartmayın ama...

Not 2: Şanssızlığı dillere destan, sadece tek bir büyü bilen büyücü ile beladan belaya atlayan ve hiç oralı olmayan turist birlikteliği bana Marius'la oynadığımız bir frp oyununu hatırlattı. Rincewind'in tepkilerini çok iyi anlıyorum.  :)

Bütün kitapları okudum ama böyle bir kısım olduğunu hatırlamıyorum. :) Neyse, yeni kitap sanırım bu ay çıkıyor, haydi bakalım! :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 01 Ocak 2016, 11:39:35 »
cankutpotter;

Öyle bir kısım yok zaten, haddime düşmeyerek ben uydurdum. Kitabı okuyan birisinin, okuduğu süre içerisinde gerçek hayattan sıyrılarak Diskdünya'da yapmış olduğu gezintiyi anlatan mini bir hikaye olarak karaladım. Pratchett beni affetsin.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 02 Ocak 2016, 00:47:45 »
Anladım. Çok gerçekçiydi de o yüzden bir an şüpheye düştüm. :)

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 17 Ocak 2016, 00:43:53 »
İki gün önce ilk kitabını bitirdim ve ikinci kitabını çok merak ediyorum ve elimde yok uzun zaman da olmayacak... Agatha Christie okuyorum şu anda lakin 2. kitap aklımdan çıkmıyor...

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle

• **
  • 106
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
    • Emrecan Doğan
« Yanıtla #82 : 11 Şubat 2016, 17:23:08 »
Sanırım ben Bursa fuarını bekleyip alana kadar seriyi bitirecekler :) Bu ne hız? O.o

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü

Delidolu hız kesmeden Diskdünya serisini yayımlamaya devam ediyor. Sıra Terry Pratchett’in ölmeden önce kaleme aldığı 41. ve aynı zamanda son kitapta: “Çobanın Tacı

Geçen yıl aramızdan ayrılan, fantazya edebiyatının en önemli isimlerinden Terry Pratchett’ın 41 kitaplık efsanevi serisi Diskdünya, geçen yılın sonlarından itibaren Delidolu tarafından yeniden yayımlanmaya başlanmış ve fantazya severleri mutlu etmişti.

Şimdi de bu değerli üstadı kaybedişimizin birinci yılında hem kendisini anmak hem de uzun zamandır kendisini takip eden okurlarına bir nevi jest yapmak amacıyla serinin son kitabı olan Çobanın Tacı’nı bizlerle buluşturuyor yayınevi. Bir yazarı anmanın en iyi yolu eserlerini tutkuyla okumak değil midir zaten?

Peki neden son kitap? Yayınevi bundan sonra Diskdünya basmaya devam etmeyecek mi? Hayır, edecek. Bu sadece Pratchett’ı onurlandırmak için yapılan, güzel bir girişim sadece. Serinin geri kalan kitapları da her yıl 4 tane olmak üzere dilimize tekrar kazandırılmaya devam edilecek. Yani panik yok!

Peki bu kitabı kimler okuyabilir? Neden 41. kitap bu kadar çabuk basıldı? Şöyle açıklayalım: Diskdünya Serisi tek karakter etrafında şekillenmez bildiğiniz gibi. Kimi zaman büyücü Rincewind’ı görürüz, KİMİ ZAMAN ÖLÜMÜ, kimi zamansa Tiffany Sızı’yı.

Çobanın Tacı da Tiffany’nin başrol oynadığı beşinci ve son kitap olma özelliğini taşıyor. Karakterin başrolü üstlendiği diğer dört kitap (Küçük Özgür Adamlar, Gökyüzü Dolu Şapka, Kış Ustası ve Geceye Bürüneceğim) daha önce Tudem Yayınları tarafından basılmıştı. O nedenle ustayı yakından takip edenler için de büyük bir anlamı var bu kitabın şimdi ve hemen basılmasının.

Çevirisini tıpkı önceki kitaplarda olduğu gibi Niran Elçi’nin, editörlüğünüyse Ozancan Demirışık’ın üstlendiği kitap, şu anda ön siparişte. 21 Mart’tan itibaren de raflardaki yerini almaya başlayacak.

Eşsiz mizah anlayışı ve dopdolu macerasıyla Türkiye’de ilk defa yayımlanan Çobanın Tacı’nın tanıtım metni, arka kapak yazısı ve ön sipariş linki için haberimize buradan ulaşabilirsiniz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #84 : 13 Mart 2016, 18:06:21 »
Biz böyle şeylere alışık değiliz  ;D biz yarım kalan serilere, tükenen kitapları yıllarca aramaya alışığız. Yazar onurlandırmaya hiç alışık değiliz.  :klp
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Diskdünya Yeniden Basımlarında Nereye Geldik? - Rehber
« Yanıtla #85 : 14 Ağustos 2016, 19:43:05 »
Yav bu ara forumda bu başlık öldü, ben çok üzülüyorum :(. 5 ve 6'yı okuyan yok mu?

Bu arada ben de boş durmadım ve Diskdünya'nın yeniden basımlarında nereye geldiğimizi, hangi kitabın hangi alt seriye ait olduğunu ve İthaki'nin bastıklarından Delidolu'nun henüz basmadığı kitapların neler olduğuna kadar geniş bir REHBER hazırladım.

Dilerim serinin hayranları için yardımcı olur :).

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #86 : 14 Ağustos 2016, 19:54:47 »
Kitaplar inanılmaz eğlenceli. 8 kitabı okudum hem İthaki'den hem Delidolu'dan. Ama kitapları çıkış sırasıyla değil keşke Büyücüler, Cadılar, Ölüm vb. gruplarına ayırıp okusaydım diyorum. Tiffany kitaplarında öyle yapacağım.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 14 Ağustos 2016, 19:55:48 »
Tiffany'i öyle yapmanızı ben de tavsiye ederim :). Kendim de öyle yapıyorum, pek bir tatlı oluyor.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 15 Ağustos 2016, 00:52:42 »
Şu rehbere bakınca seriyi özledim yahu! :D

Beşinci elimde ama bir türlü okuyamadım, Üç Cisim Problemi'ni bitirir bitirmez başlayacağım.
Bu arada bir şey soracağım,
Spoiler: Göster
 dördüncü kitabın bir yerinde bir Rincewind vardı sanki ama...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 15 Ağustos 2016, 06:20:31 »
Evet, öyle. Çok ufak şekilde konuk oluyor. Ama bu onu Rincewind kitapları kategorisine sokmuyor. Sadece kitaplar arası birbirlerine gönderme :).

Edit: Aynı durum Muhteşem Maurice için de geçerli. Kendisinin ilk kitabı 28. kitap olsa da (Tudem çevirmişti, rehberde mevcuttur), ilk kez 11. kitap olan Tırpanlı Adam'da bahsi geçiyor.