Kayıt Ol

Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri
« Yanıtla #30 : 08 Ocak 2018, 23:17:24 »
Üçüncü cilt, Uyuyan Büyücü'deki Melnibonêli Elric hikayesini bitirdim.

Rüya Gören Şehri'nin önceden okumanın tesiriyle, "Ah be Elric!" diye diye okudum.

Spoiler: Göster

Elric'in anlık güvenle aldığı son karar! Ah Elric! Ah! Tamam, bu mantıksızlık değil, karakterin kavuştuğu güçle aldandığını bilmeden yaptığı bir hamle. Kaderini yaşamaya mahkum olduğunu biliyorum. Moorcock'un fantastik macera anlayışına imkan veren dönüm noktalarından biri. İlk cilt Ruh Hırızı'ndaki hikayeleri okuyanların daha bir anlam vereceği bir tercih.

RGŞ göre daha uzun ve daha fazla ayrıntı içerdiğinden, beni fazlasıyla tatmin etti. Elementallerin (Yanlış yazdım galiba.) ve diğer tanrımsı varlıkların kendi aralarında ve fanilerle ilişkileri hakkında daha fazla şey öğrendim. Tanrılardan ricalarda bulunmanın ya da büyü yapmanın bedeli hakkında bolca örnekle karşılaştım. Uğursuz kara kılıçların doğalarıyla tanıştım. Elric'i Rüya Gören Şehri'ndeki olaylara sürükleyecek ilk adımlar nasıl attığına şahitlik ettim. Evreni ve hikayeyi daha iyi tanımamla, karşılaştığım mantıksızlıkları bile sineye çekmeye hazırdım.

Spoiler: Göster

Savaşta görü yetisini kaybetmiş savaşçıların savaştırılması mı?! Micheal Moorcock başta zekicemsi gözüken bu mantıksız çözüme baş vurmuş. Kahramanlarının başına ördüğü çorapları çıkartmak için yer yer yazar kolaycılığına kaçmış. Hadi kolaycılık olur da, böylesi de olmaz. Büyünün büyük bedeller karşılığı yapıldığı, tanrıların bile kadere hizmet adına çalıştığı ilginç evrene yakışmayan kolaycılık bu. Kendi evreninin dinamiklerine yakışan biçimde çözümler bulup kurgusuna uygulamalıydı.

Micheal Moorcock gerçekten iyi fikirlere sahip. Sanırım bazen, o iyi fikirler yüzünden kendi kendine kurgusal problemler yaratıyor. O da çözümü, kendi mantığında tutarlı evrenine kıyasla mantıksız veya kolaycı gelebilecek dokunuşlarda bulunmuş gibime geldi. Neyse ki sayıları az. Öbür türlü, kendisinden yıllar boyunca Elric hikayeleri yazmasını istetecek bir seri çıkartamazdı.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 10 Ocak 2018, 22:41:12 »
Cilt 2 Tanelorn'u Kurtarmak'tan Kaos'un Efendisi ve Siyah Kılıç'ın Şarkısı'nı okudum.

Kaos'un Efendisi, İçerdiği gizem ve gerilim ögelerine rağmen, sonuyla mizahi geldi. Tabii mizah derken güldüren cinsten değil. Nasıl tanımlamalı? Alışılageldiği gibi, kahramanın hedefinden şaşmaz, temsil ettiği geleneğe bağlı ve erdemli davranışının, görevinin doğası gereği alışılmışın dışında sonuç vermesi, komiğime gitti. Micheal Moorcock, hafiften " :P" yapmış sanki ;D Bu hoşuma gitti. Kendi fantastik anlayışına uygun biçimde, klasik kahraman anlayışından türetilen "erdem hikayesi"ni varılan sonla hafiften hicvetmiş gibi geldi.

Siyah Kılıç'ın Şarkısı, çokluevren düzeni hakkında olduğu kadar Kaos ve Düzen Lordları hakkında da bolca fikir verdi. Kaos ve Düzeb arasında, klasik İyi-Kötü savaşından çok daha karmaşık bir mücadele verildiği anlaşılıyor.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 10 Ocak 2018, 22:51:25 »
İlk kitap Elric'in son macerası olan Fırtınayaratan'ı da içeriyormuş, evet. Yani... kitabı hazırlayan yabancı editörler ne düşünüyormuş anlamadım doğrusu. O macera Elric için bildiğiniz "son" çünkü. Onu atlamak ve en son okumak daha akıl karı olabilir.
İlk yazılan öykülerden biri de o ama. Editörler yayım sırasını baz alarak bir sıra oluşturmuş olsa gerek.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 11 Ocak 2018, 12:43:26 »
İlk yazılan öykülerden biri de o ama. Editörler yayım sırasını baz alarak bir sıra oluşturmuş olsa gerek.

En mantıklı açıklama bu. Birinci cilt Elric'e ve ilk hikayelerine ayrılmış. İkinci ciltte, hem daha sonra yazılan Elric hikayelerine hem de çokluevren hikayelerine yer verilmiş. O yüzden ikinci ciltte de 60larda yazılmış hikayeler var.

Sıralamanın olumsuz yanı, ön bilgisi olmayanların aklını başlangıçta karıştırabilecek olması. Kapakta, "...Son İmparatorunun Tarihçeleri" yazıyorken, yazım sırası yerine, olayların başlangıcından sonuna doğru bir kronoloji izleneceği fikri ister istemez oluşabilir. "...Tarihçeleri"nin "-leri" eki ipucu veriyor vermesine de, bunu anında, yazım sırasıyla gelen ana ve yan hikayeler olacağına yormak biraz güç olabilir.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 11 Ocak 2018, 17:24:55 »

En mantıklı açıklama bu. Birinci cilt Elric'e ve ilk hikayelerine ayrılmış. İkinci ciltte, hem daha sonra yazılan Elric hikayelerine hem de çokluevren hikayelerine yer verilmiş. O yüzden ikinci ciltte de 60larda yazılmış hikayeler var.

Sıralamanın olumsuz yanı, ön bilgisi olmayanların aklını başlangıçta karıştırabilecek olması. Kapakta, "...Son İmparatorunun Tarihçeleri" yazıyorken, yazım sırası yerine, olayların başlangıcından sonuna doğru bir kronoloji izleneceği fikri ister istemez oluşabilir. "...Tarihçeleri"nin "-leri" eki ipucu veriyor vermesine de, bunu anında, yazım sırasıyla gelen ana ve yan hikayeler olacağına yormak biraz güç olabilir.
Açıkçası bende de öyle bir izlenim yaratmıştı. Öte yandan Moorcock'un nihai edisyon dediğini ve birebir uymasa da yakın olduğu her daim öncelik verdiğim yazım sırasını baz alması yüzünden edisyonlardaki sırayı tercih edebilirim. Olmadı kendim yazım sırasını oluşturur öyle okurum. Kronolojik sıra genelde tercih etmediğim bir okuma sırası olmuştur benim için.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 11 Ocak 2018, 19:15:08 »
Yazım sırası da oluş sırası da Moorcock'un fantastik serüven anlayışıyla örtüşüyor gibi.

Yazım sırası, o evrende ve geçmişte neler olduğuna ve olabileceğini durmadan merak edenlere göre. Oluş sırası, geleceğe dair sürpriz bozan bilgi ve imalar içererek ilerliyor. Bu da, ne olacağından çok, nasıl olacağına dikkat kesilenlere göre.

Bu durumda, ciltleri sırasıyla okumak daha iyi bir okuma seyri sunabilir. Ben, kronolojiye göre başladığımdan, öyle devam edeceğim. İki türlü de Elric, yine o ünlü Elric  :)

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 11 Ocak 2018, 20:25:10 »
Elric mükemmel bir seri. Moorcock'ın dili harikulade. En başta iki üç cümleyle bulunulan ortamı zihinlere kazıyor, adeta sinematografik bir etki bırakıyor. Bunu derken yazarın dilinin edebi olmadığını kastetmiyorum. Bence birçok  yazardan daha edebi ve doyurucu. İlk üç  kitabı okudum, sıra dördüncüde. Bitmesin diye okumuyorum diyebilirim.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 12 Ocak 2018, 15:21:16 »
Sayın @tormund, sizi esefle kınıyorum! Üç cildi çoktan okumuşsunuz ve başlığı daha yeni şenlendiriyorsunuz ;D! Tamam, bu ilk mesajınız değil. Ama üç cildi bitirmiş birinin iki mesajı arasında bu kadar ara olmasını beklemezdim. Olmaz böyle. Memnuniyetinizi de memnuniyetsizliğinizi de anında belirtin ki, mental olarak Elric serüveni okumaya daha bir erkeninden hazırlıklı olalım :) Forumdaşlık görevinizdir ;D

Edebilik kısmına gelirsem, Moorcock hikayesi neye ihtiyaç duyuyorsa ona uygun biçimde anlatmış. Gerektiği kadar edebi. Bu tarz bir serüveni kalkıp Tolstoy ayarında anlatmaya çalışmak, gereksiz mi gereksiz bir çaba olurdu. Zaten şu yüksek edebiyat, düşük edebiyat olayı oldum olası şüpheli geliyor. Bir değerlendirmeye tabii tutulacaksa, amaç (hikayeyle sunulmak istenen etki ve varılan sonuçlar) ve araç (anlatım tarzı ve tekniği) uyuşup uyuşmadığı baz alınarak daha sağlıklı sonuçlara ulaşılabilir belki. Neyse, bu edebiyat uzmanlarının tartışma alanı. Haddimi daha fazla aşmayayım  :-[