Kayıt Ol

Okur Olarak En Büyük Korkunuz

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Okur Olarak En Büyük Korkunuz - Projeyi Birlikte Yapıyoruz!
« Yanıtla #15 : 01 Ağustos 2016, 21:46:04 »
Biraz düşündüm ne olabilir diye. Sonunda aman yarabbim olamaz, çocuğumu keserim diyecek kadar büyük bir korku duyduğum iki şey olduğuna karar verdim:

Bir numara, aklımı ve düşünme yeteneğimi kaybetmek. Bunun sonucunda kitap okuyamamak, bilgisayar oyunu oynayamamak, düşünmemek ve üretmemek. Bu durumdan zaten kitap okuma özelinde değil gerçek hayatta da korkarım. Bedensel yetenekleri düşük bir insan olarak zihnim de olmazsa patates çuvalından farkım kalmazdı herhalde.

İkincisi de sevdiğim serilerin yarım bırakılması. Bu durum, seri satmıyor diye Türkçeye çevirinin durmasından tutun yazarın serinin ortasında ölmesine kadar değişik sebeplerle olabilir. Çevirisi yarım bırakılanlara örnekler: Dresden Dosyaları, Gece Nöbeti(bundan emin değilim), Unutulmuş Diyarlar(İthaki yeniden basıyormuş da güncel kitaplara kim bilir ne zaman yetişecekler) Yazarı rahmetli olanlara örnekler: Zaman Çarkı ve Diskdünya. Bunlara oldukça üzüldüm. Diskdünya için ayrıca hala üzülüyorum, hey gidi Terry Pratchett hey.

Şu anda yazarın ölmesi korkusunu iki kişide, Patrick Rothfuss ve GRRM'de çok yoğun olarak yaşıyoruz. Bir de Allah gecinden versin, benim şahsi korkum Brandon Sanderson. Ölmese bile herhangi bir sebeple yazmayı bırakmasın kesinlikle. Allah hepsine sağlıklı ve uzun ömürler versin inşallah diyerek mesajımı sonlandırıyorum.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 01 Ağustos 2016, 22:52:24 »
Kelimeler vasıtasıyla, durumlar bağlamında duygular normalde hissedilebileceklerinden daha yoğun ve sahiciymiş gibi tecrübe edilebilir ya; korkum, kapağını uzun süre önce kapatmama rağmen, kitabın hissettirdiği yoğun duygusal tecrübenin, gerçek hayattaki tecrübelerimin duygusal dengesi üzerinde bozulmalar yaratması. Farkında olmadan, gerçek bir durumda hissedebileceğim duygu türü ve yoğunluğunu, kurgudaki durumda ortaya çıkan duygu türü ve yoğunluğu ile kıyaslayıp; gerçekliğe ait duygu yoğunluğunu yetersiz veya aşırı olarak algılama yanılsamasına kapılmak.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #17 : 02 Ağustos 2016, 02:14:33 »
Tüm edebi metinler bir hikâyeyi önümüze sunsalar da, o göz alıcı imgelemin ardında asıl olan gerçek ise sanatçının yaşama bakış biçimi, felsefi öz ve barındırdığı doğru, üstün fikirleridir, ki eser çoğu zaman bu temellerin üzerine kurularak inşa edilir. Şunu kabul etmeliyiz ki üstün eserler, üstün zihinlerden türer, fakat doğanın tuhaf bir oyunudur ki üstün zihinler bazen çok nadir olarak kendi sınırları dışına da çıkamayabilir.

Küçüklüğümden beri annem bana sürekli şunu der, hâlâ da diyor gerçi: Her zaman senden iyi insanlarla arkadaşlık kur. Bir eseri de dikkate aldığımda barındırdığı özgün fikrin, üslubun, alt metnin ve tüm bu bileşenlerin oluşturduğu kolektif yapının en önemli yanı, sahip olduğu gizem, tutku ve akılcılığın yakalayamayacağım kadar uzakta olması, ben yaklaştıkça aramızdaki mesafenin azalmaması. Eserleri güçlü kılan da okuyucunun onun üzerinde değil, eserlerin okuyucu üzerinde baskın gelmesidir, hem duygusal hem diğer şekilleriyle.

Bir örnek vereyim. Sokrates, Atinalı bir siyasetçi için şöyle diyor: “Ben bu adamdan daha bilgeyim! Göründüğü kadarıyla, ikimiz de güzellik ve iyilik hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. O, hiçbir şey bilmediği hâlde bir şeyler bildiğini sanıyor, oysa ben hiçbir şey bilmemekle birlikte bunun bilincindeyim. Bu durumda, hiçbir şey bilmediğimi bildiğim için, az da olsa ondan daha bilgeyim sanırım”.

Ne de söz ustası. Değinmek istediğim esas nokta işte bu; bir eser çoğu zaman düşünce yönünden felsefi düşüncelerimin ötesinde veya eşdeğer noktalarda, içerik olarak idrak sınırlarımın ötesinde,  hayranlık uyandıracak veya ilgi oluşturacak düzeyde, üslup olarak kendine has boyutlarda olmalı. Örnek vermem gerekirse açıp Nietzsche, Platon okur ve ne kadar avare olduğumu görür, Steinbeck, Shakespeare ve Salinger okurken gıpta eder, Jordan, Martin, Poe, Lovecraft okurken ise o içine hapsolduğum gerçek olmayan -belki de gerçek olamayacak kadar gerçek- dünyadan çıkmak için âdeta mücadele veririm. Bazı felsefeci ve romancıları okumaya uğraşsam da bir türlü devamını getiremediğim oldu çünkü bu eserlerde felsefecinin bilgeliğini sorguluyor, yanlışını görüyor ve üstünlüğüne olan güvenim sarsılıyor, romancılarda ise hani hep deriz ya ben daha iyisini yazarım diye, tam olarak bu değilse de bu çizgide tepkiler verdiğimden ve eserin beni etkisi altına alamaması, daha doğrusu yazarı budala olarak gördüğüm, yazılan şeyin okunmaktan öte satılmak, duyulmak maksadıyla yazıldığını düşündüğümden yine kendimi üstün görüp eseri ve yazarı ciddiye almıyorum.

Jacques’in Efendisi, Sokrates için şöyle diyor: “Sokrates Atina’lı bir bilgeydi. Eski zamanlardan beri delilerin arasında bilge kişilerin konumu tehlikelidir”. İşte benim en çok korktuğum durum da budur, delilerin arasında bilge, hırsız bir kedinin karşısında yargıç, kötü bir eserin içerisinde çokbilmiş bir okur olmak. O kadar yazdım ama doğrusu en büyük korkum kötü ve utanmaz bir eserle karşılaşmak. Mutlulukla diyebilirim ki şu ana kadar böylesi çok az eserle karşılaştım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Ağustos 2016, 09:37:50 »
Alıntı
O kadar yazdım ama doğrusu en büyük korkum kötü ve utanmaz bir eserle karşılaşmak.

Bir eseri gözünde "utanmaz" yapan nedir? Yukarıda söz ettiğin, çoksatar mantığıyla yazılmış eserler gibi mi?

Süper şeyler geliyor hepinizden ^^!

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 02 Ağustos 2016, 10:26:18 »
Körlük okumaya engel değil arkadaşlar :). Hem ülkemizde de bununla ilgili pek çok araç mevcut. En basitinden sevgili cankutpotter hepinizle aynı anda pek çok kitabı deviriyor valla :). Benden hızlı bitiriyor kitapları :D. Merak ettiklerimi de benden önce okuyarak yeni çıkan kitaplardan mahrum kalmıyor.

Ama demek istediğinizi anlıyorum. Sadece körlük bir engel teşkil etmiyor, siz merak etmeyin :). O nedenle "körlük" diye belirtmeyelim, çünkü engel olduğu zamanlar eskide kaldı.

Çok güzel şeyler geliyor, aynen devam!  :fight:

2) Kitap okuyamaz hale gelmek, körlük veya başka bir nedenle

İfadem yanlış anlaşılmış olabilir diye düşünerek küçük bir açıklama eklemek istiyorum;

Buradaki asıl korku kitap okuyamaz hale gelmek, körlük bu ifadeye verilmiş basit bir örnek.
Hergeçen gün, tıp, teknoloji ve toplumsal ilişkiler olarak engellerimizi kaldrıdığımızın farkındayım ve bir fiziksel engel sahibi olmanın hayatı durdurmayacağınında bilincindeyim. Ancak bu farkındalıklar, mantıklı düşünüp konuyu değerlendirebildiğinizde anlamlı. Korku ise zaten mantığımızın çalışmadığı, duygusal ve düşünsel bir bölge :(

Diğer taraftan; Ray Bradbury'nin, "Fahrenheit 451" isimli eserini çoğumuz okumuş yada seyretmişizdir.
Eserde, baskıcı bir yönetim tarafından insanların kitaplardan uzak tutulması, bu tarz bir korkuya daha fantastik bir örnek olacaktır sanırım :)
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 02 Ağustos 2016, 10:30:42 »
Ben sizi doğru anlamıştım, ama ana korkuyu "okuyamamak" olarak alırsak körlük doğru bir örnek değil demek istiyorum :). Evet, sadece bir örnek olduğu belli, ancak bir arkadaşın daha örnek verdiği üzere (yani sadece siz değil) görme duyumuzu kaybetme okuyamama korkumuzun gerçeğe dönüşmesi demek değil artık. Değindiğim nokta örneğin düşüncenizi aktarmada işlevini tam yerine getirememesiydi.

Ha siz kör olmaktan da korkuyor olabilirsiniz tabii, ona hiçbir şey diyemem. Hatta pek çoğumuz da bunu taşıyoruz. Ama aramızda görme engelli olup da bunca kitabı okuyan biri varken ona haksızlık ediyormuşuz gibi hissediyorum :).

Birbirimizi anladığımızı düşünüyorum. Ayrıca bakıyorum da çok kişinin korkusu "okuyamaz" hale gelmek :D. Kendi açımdan düşününce gerçekten içime bir soğukluk yayılıyor.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 02 Ağustos 2016, 14:26:13 »
Takip ettiğim serilerin sonunu görememek. Olay Buz ve Ateşin Şarkısı değil. O seriye olan heyecanımı kaybedeli çok oluyor. Örneğin Fırtınaışığı Arşivi. Sanderson on küsur senelik bir zaman veriyor serinin bitimi için. Ben daha bir hafta sonrası için plan yapamazken adam on küsur senelik bir program çıkartabiliyor kendine. Kendimi on sene sonra hayal etmeye çalışıyorum. Tek kişilik şu düğmeli koltuklardan birine oturmuşum, bir yandan şömine çatırdıyor. Dışarıda kurt ulumaları. Ben Fırtınaışığı Arşivi son kitabın , son bölümün , son sayfanın , son cümlesini gözlerimde yaşlarla okuyorum. Olmuyor, bir gülme tutuyor. On seneye kadar kim yaşar la ?
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 02 Ağustos 2016, 19:14:15 »
Bugün kitap okurken yeni bir korkumu fark ettim: ses. Kitap okurken dikkatimi dağıtacak bir sesin gelmesinden korkuyormuşum meğer. Bunu bana fark ettiren üst komşu sağ ol.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #23 : 03 Ağustos 2016, 01:43:17 »
Fırtınakıran,

Bence çoksatar mantığıyla yazılmış eserler kötü kitaplar kategorisine girmeli.

Evet, günümüzde artık bir şey olmak çok kolay, yaptığın şeyle ünlü olmakta kolay ama yaratıma ruh katmak kimi zaman unutulan şey oluyor. Kimi eserler çok satılmak için yazılıyor, kimisi de sanırım çok satıldığı için yazılıyor. Aklıma küçükken okuduğum Türk Edebiyatından kitaplar geliyor ki çoğunun ismini bile unuttum, onlarda tam hikâye seyrinde ilerlerken pat diye yarıda kesilip okuyucuya edep ve terbiye dersi verilirdi, işte bu utanmazlıktır. Bir insanın kaleminin güçlü olması ayrıdır, bir konuda bilge olup olmadığı ayrı. Kimi zaman kalemi güçlüler bilge olma, görünme çabasına bürünebiliyor ya da olmadık şeylere atıfta bulunabiliyorlar. Yani normal hayatta bir ortamda otururken birinin size ‘şu saçını sakalını kes adam ol’ demesi gibi bir şey. Özellikle okumaya çalıştığım Türk yazarların –isim vermek ayıp olur- kimilerinde bu durumu çok yaşadım. Tam okurken iki de bir ‘şimdi niye onu dedin ki’ diye derken buluyordum kendimi. Cidden, yabancı yazarlarda pek yok ama özellikle bizimkilerde hep ‘biliyorum da söylüyorum yapın, olun, edin, benimki doğru’ tavrı aralara serpiştiriliyor.

Bir örnek vereyim. Geçen yıl tez konum için düşünürken bir hocamla yolum karşılaşınca şuna da bir sorayım dedim. Aklımdakileri dile getirdikten sonra adam bana dedi ki hiç kendini bu kadar ayrıntıyla, uğraşla yorma aç tez merkezini oradan bak herkes ne yapmışsa normal bir şeyi sen de yap gitsin. İşte bu da utanmazlıktır, elinden fazlası gelmesine rağmen kolaya kaçmak, işine geldiği gibi hareket etmek. Her zaman derim bu ülkedeki akademisyenlerin yarısı meslek sahibi olmaktan öteye gidememiş vasıfsız kişilerdir.

Özellikle müzisyenler turlamak için mecburen iki veya üç yıl da bir albüm çıkarırlar ki göz önünde kalsınlar ama yaptıkları albümler çoğunlukla ruhsuz, eskinin sığ bir tekrarı ürünler olur.

Fazıl Say bir yerde konuşuyordu. Motamot hatırlamıyorum ama az çok şöyle diyordu: "Bir insan Shakespeare de okur Ahmet Ümit de. Ümit'i daha çok sevdiğini söyleyebilir ama Shakespeare'den daha iyi bir yazar olduğunu söylerse saçmalıyordur". Bir gün birisi çoksatar, üzerinde çıplak oğlanla kızın resmi olan bir kitabı getirip başyapıt derse açıkçası Yüz Numaralı Adam da Şaban'ın reklamcı patrona dediğinin aynısını söylerim: Eşşoleşek.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 03 Ağustos 2016, 07:57:44 »
Benim korkum da bazi arkadaslarin bahsettigi gibi, cok sevdiginiz serinin yazarinin seriyi bitiremeden olmesi. Bunun tersi de gecerli. Okur olarak benim, o harika hikayelerin sonunu ogrenemeden bu dunyadan gocup gitmem.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #25 : 03 Ağustos 2016, 14:29:11 »
Basit bir okuyucu olarak; serilerin yarım kalması, yayınevinin kapanması, kitapların ülkede yasaklanması, kütüphanelere erişimin engellenmesi...
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 03 Ağustos 2016, 15:35:59 »
Ortak korkulara bakınca projeyi yayınlama aşamasında bazı ana başlıklara ayrımanın iyi olacağını düşündüm :). Herkesin mesajı kendi adıyla (üye adıyla) görünecek yine. Ama kategori tarzı bir başlıklara ayırma hoş olabilir gibi.

Düşüneceğim u_u.

Yok mu artıran :D? Şöyle görülmemiş korkular bekliyorum. Susuyorsanız itiraf etmenin şimdi tam zamanı!

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #27 : 03 Ağustos 2016, 15:58:02 »
Çok severek okuduğum kitapları unutmak. Çok sık başıma geliyor, kitabı bitiriyorum, huşu ile geçen bir günün ardından bir iki hafta hafızamdan çıkmıyor kitap. Ama bir iki ay sonra kitap aklımdan uçuyor. Ana karakterleri bile unuttuğum oluyor.
Aslında bunu bir lütuf olarak da görebilirim. Çok sevdiğim bir seriyi ya da kitabı sürekli okumak zevkli olabilir. Tam karar veremiyorum.

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 03 Ağustos 2016, 18:12:39 »
Benim korkum gerçekten çok korkunç.  :üü

Her gün yenilenen ve büyüyen okuma listemle kat ve kat artıyor.
Her ay kitap alırken düşündüğüm şey ' Ya büyük bir merak ve heyecanla aldığım o kitapları okuyamazsam?' korkusu.

Merakla ve heyecanla aldığım her kitabın içinde bambaşka dünyalar çıkacağını biliyorum. Tüm kitapları okuyamayacağım bunu da biliyorum ama en azından merak ettiklerimi okuyayım. Alıp okuyamadığım bir kitabım olursa gözüm açık gideceğim ki büyük ihtimalle gideceğim, umarım ölünce kitaplarda bizimle gelebiliyordur.

Bu korku sanki, hiç kimseyi sevemeden ölmek, çocuk yapamadan ölmek ya da biraz daha az hüzünlü olacak ama çok istediğiniz bir ülkeyi hiç göremeden ölmek gibi. Eksik...

Eksik kalmaktan korkuyorum  :(

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 05 Ağustos 2016, 09:45:10 »
Son gün cumartesi gecesi :)! Hadi hadi, yazmaya devam ^^.