Kayıt Ol

Zaman Çarkı Nasıl Bir Seri?

Çevrimdışı MelaRossa

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Zaman Çarkı Nasıl Bir Seri?
« : 17 Aralık 2016, 10:27:53 »
Ben bu seriye başlamayı düşünüyorum. İnternetten falan da epey övüyorlar. Ancak neticede beğeni sübjektif bir şeydir ve bana ne kadar hitap eder ondan emin değilim ve hitap edeceği hakkında kesin karara varmadan başlayasım yok bu yüzden buraya bir danışayım dedim.

Doğrusu kitabın konusuna baktım vikipediden. Konuyla ilgili hem pek çok şey anlatırken aynı zamanda hiçbir şey anlatmamış. Yani ayırıcı özellikleri nedir falan bahsetmemiş. Oradan anladığım kısaca iyinin ve kötünün savaşı. Ancak bunu farklı kılan ne, orijinal olan olayı var mı falan açmamış bunları hiç. Doğrusu başka yerlerden yorum okumak da istemiyorum spoiler korkusundan dolayı. En iyisi güzellik kriterlerimi sıralayarak burada sormak.

1. Evren nasıl geniş mi? Doğrusu ben hikayenin geçtiği evrenin hem zaman hem mekan açısından çeşitli olanlarından hoşlanırım. Hem bir sürü hayal gücünün sınırını zorlayan mistik, gizemli bir sürü mekan medeniyet olacak hem de çok ayrıntılı bir arka plan, zengin bir tarih olacak. Onların içinde kendimi kaybolurken bulacağım. Orta Dünya bu hissiyatı veriyordu bunda da var mı?

2.Duygusallık. Yani sağlam arkadaşlık ilişkileri, sağlam aşk ilişkileri. Ama hepsinin ötesinde samimiyeti dolu dolu yaşamamızı sağlayacak tarzda. Bu konuda nasıl?

3. Ters köşe sahneleri ve kurgu. Hani şöyle Nolan filmlerinde olduğu gibi hayran kalınacak bir kurgu, sürekli vay anasını sayın seyirciler, oha bu da mı böyleymiş dedirten bir yapısı var mı?

4. Gizem. Epey önemli. Sürekli bir merak havası vs

5. En önemli konulardan birisi gaz. Yani aşırı derecede gaza getiren haydi aslanım bastır dedirten, romantik, lirik duygusal bir hava var mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı Nasıl Bir Seri?
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2016, 14:34:13 »
1-zaman çarkı evreni gayet geniş, güzel olmakla birlikte aslında aynı zamanda çok  gerçekçi . Okudukça anlarsınız bu dediklerimi.  Özet olarak bu konuda tatmin ediyor .
2- Zaman çarkının bence en zayıf olduğu nokta burası . Özellikle aşk , meşk ilişkileri ergenlik seviyesinde ama geri kalan her şey o kadar iyi ki arada unutuluyor bu eksiler .
3-Bu yukarda bahsettiğim kısım ne kadar zayıfsa Zaman çarkının bu yönü o kadar kuvvetli . İyi bir kurgu olmadan 1000 kadar karakteri bir hikayeye yediremezsiniz . Ters köşe sahneler öyle her an çıkmasa da karşımıza her kitabın son 150-200 sayfasında olaylar öyle bir gelişir ki bitirdiğiniz anda sıradaki kitaba başlamış bulursunuz kendinizi
5-Dedigim gibi Zaman çarkının her kitabının son 200 sayfası dolu dolu gazdır .

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2016, 16:04:21 »
Aradığın her şey var.

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2016, 16:56:45 »
Alıntı
Oradan anladığım kısaca iyinin ve kötünün savaşı. Ancak bunu farklı kılan ne, orijinal olan olayı var mı falan açmamış bunları hiç.

Bunu anlatırsak spoiler vermiş oluruz. Konu standart bir iyi kötü savaşı değil onu net bir şekilde belirtelim. O olay bir vitrin, içinde barındırdığı felsefeyi yansıtmak için oynanan bir oyun, bir olay örgüsü diyelim. Farklı konular bularak da yazar bu felsefeyi anlatabilirdi yani. İyi kötü savaşını anlamlı ve çekilebilir kılan şey de bu arkasında yaşanan olaylar.

Bu unsurda iyi ve kötü savaşının kaynağı, bu kaynağın çıkış noktası, evrendeki her şeyin bir ağ gibi örülü olması ve bu ağın stratejik noktalarındaki olayların nasıl bir domino etkisi yarattığı, zamanın tersine etkileşimi ile olabilecek şeyler. Kötülüğün kaynağına farklı bir bakış açısı...

Birçok şey bulabilirsiniz bu konularda ve bütün bunlar yeni fikirlerin doğmasına neden olabilir.

Bunun haricinde, arkadaşlık ve aşk bana göre sınıfta kalır ama lüzumu da yok derim bu seriye göre. Dünyası öyle çok iyi tasarlanmış bir dünya değildir ama zaten dünya tasarlamanın öyle çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Anlatmak istediğini anlatabildiği bir alan yaratmış o kadar. Elbette kültürel özellikler, coğrafi özellikler vesaire var. Esas önemli olan ise köklü bir tarih yazabilmiş olması.

Seriyi güçlü kılan şeyler bunlar.

Çevrimdışı MelaRossa

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2016, 20:30:36 »
Alıntı
Oradan anladığım kısaca iyinin ve kötünün savaşı. Ancak bunu farklı kılan ne, orijinal olan olayı var mı falan açmamış bunları hiç.

Bunu anlatırsak spoiler vermiş oluruz. Konu standart bir iyi kötü savaşı değil onu net bir şekilde belirtelim. O olay bir vitrin, içinde barındırdığı felsefeyi yansıtmak için oynanan bir oyun, bir olay örgüsü diyelim. Farklı konular bularak da yazar bu felsefeyi anlatabilirdi yani. İyi kötü savaşını anlamlı ve çekilebilir kılan şey de bu arkasında yaşanan olaylar.

Bu unsurda iyi ve kötü savaşının kaynağı, bu kaynağın çıkış noktası, evrendeki her şeyin bir ağ gibi örülü olması ve bu ağın stratejik noktalarındaki olayların nasıl bir domino etkisi yarattığı, zamanın tersine etkileşimi ile olabilecek şeyler. Kötülüğün kaynağına farklı bir bakış açısı...

Birçok şey bulabilirsiniz bu konularda ve bütün bunlar yeni fikirlerin doğmasına neden olabilir.

Bunun haricinde, arkadaşlık ve aşk bana göre sınıfta kalır ama lüzumu da yok derim bu seriye göre. Dünyası öyle çok iyi tasarlanmış bir dünya değildir ama zaten dünya tasarlamanın öyle çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Anlatmak istediğini anlatabildiği bir alan yaratmış o kadar. Elbette kültürel özellikler, coğrafi özellikler vesaire var. Esas önemli olan ise köklü bir tarih yazabilmiş olması.

Seriyi güçlü kılan şeyler bunlar.

İyi tasarlanmış bir dünya yok derken, üsttekiyle biraz tezat oluşturdu sanki. Bu tabi ne beklendiğine göre de değişir ben Lotr'dan başka fantastik eser okumadım, çok güzel ve ayrıntılı evrenler vardır tabi ama benim mükemmel anlayışım şimdilik lotr evreni :D. Onla kıyas edince nasıl?

1-zaman çarkı evreni gayet geniş, güzel olmakla birlikte aslında aynı zamanda çok  gerçekçi . Okudukça anlarsınız bu dediklerimi.  Özet olarak bu konuda tatmin ediyor .
2- Zaman çarkının bence en zayıf olduğu nokta burası . Özellikle aşk , meşk ilişkileri ergenlik seviyesinde ama geri kalan her şey o kadar iyi ki arada unutuluyor bu eksiler .
3-Bu yukarda bahsettiğim kısım ne kadar zayıfsa Zaman çarkının bu yönü o kadar kuvvetli . İyi bir kurgu olmadan 1000 kadar karakteri bir hikayeye yediremezsiniz . Ters köşe sahneler öyle her an çıkmasa da karşımıza her kitabın son 150-200 sayfasında olaylar öyle bir gelişir ki bitirdiğiniz anda sıradaki kitaba başlamış bulursunuz kendinizi

Teşekkür ederim ama ergenlik seviyesinde derken biraz daha açabilir misiniz burayı? Aslında beklediğim şey hani bir avatar ayarı olsa yeterli olur.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2016, 21:01:08 »
İşin aslı serideki ana karakterler zaten ergen :D
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı MelaRossa

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2016, 21:53:37 »
İşin aslı serideki ana karakterler zaten ergen :D

Bende ergenim aslında :D

Gerçi 20 yaş pek ergen mi orasını bilemem ama 16 yaş kadar ağır olmasa da sayılır sanırım.

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2016, 23:27:49 »
Zaman Çarkı evrenini ben son derece kaliteli buluyorum ya pek iyi tasarlanmamış denilince ben de garipsedim. Hani belki hikayenin konu aldığı o kare şeklindeki bölge bu konuda eleştirilebilir ama tek tek her ulusa, millete baktığımızda RJ Zaman Çarkı evrenini öylesine gerçek bir evrene dönüştürmüştür ki... Genetik özelliklerden, moda anlayışlarından, inanışlardan, kullandıkları deyimlerden, ekonomiden, kültürel etkinliklerden, loncalar ve siyasi statülerden tutun da bölgede yetişen bitkiler, aksanlar, suç oranı, gurur ve sevgi anlayışı vs. en küçük ayrıntısına kadar her şeyi teker teker irdelemiş adam. Ben LoTR ve Hobbit'i (birazcık da Silmarillion) okuyan biri olarak evreni gerçek kılma konusunda Robert Jordan'ın Tolkien'e el öptürebileceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2016, 23:28:42 »
Uh... Yanlışlıkla double post yaptım. Silemiyor muyuz?

Neyse, hiç değilse bir şeyler eklemek için kullanayım.

Bence Zaman Çarkı'nın en güçlü yanı değişimi yansıtmadaki başarısıdır. Bildiğiniz üzere oldukça uzun bir seri, haliyle siz okurken o kadar çok şey değişiyor ki... Ancak yazar bunların hepsini son derece başarılı bir şekilde yansıtabiliyor ve her ne kadar okurken o yavaş süreçleri fark edemeseniz de geriye baktığınızda "Oha, bir düşününce ilk kitaptan beri ne kadar da değişmiş." dediğiniz birçok karakter, mekan oluyor.

Zayıf yanı diyecek olursak bence aksiyon sahnelerinin azlığı olacaktır. Bazen kayda değer hiçbir olayın gerçekleşmediği kitaplar bile olabiliyor neredeyse (Bkz:10.kitap) Ancak onlar da genelde karakter ve hikaye gelişimine odaklanıyor, bu yüzden ben yine aynı heyecanla o kısımları da okuyabilmiştim. Ama aksiyon seven okurların çokça yakındığını da görüyorum bu konuda, uyarmamış olmayayım :D

Eğer bir romanda aradıklarınız felsefi öğeler, gerçekçi karakter gelişimleri ve gerçekçi bir evren ise, bu seriye başlamalısınız deyip de fazla uzatmadan bitireyim.

Şunu da belirtmeli ki serinin tekrar okunulabilirliği oldukça fazla. Özellikle kehanet ve görülere bağlı olmak üzere ilk okuduğunuzda hiç fark etmediğiniz "en az onlarca" şey fark edeceğinize emin olabilirsiniz.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2016, 00:11:06 »
Alıntı
1-zaman çarkı evreni gayet geniş, güzel olmakla birlikte aslında aynı zamanda çok  gerçekçi . Okudukça anlarsınız bu dediklerimi.  Özet olarak bu konuda tatmin ediyor .

Teşekkür ederim ama ergenlik seviyesinde derken biraz daha açabilir misiniz burayı? Aslında beklediğim şey hani bir avatar ayarı olsa yeterli olur.

Avatar ayarının altında değildir kesinlikle . World-Building denilen olayda Tolkien'den iyi demezsek bile (ki bence daha iyidir ) en azından aynı seviyededir diyebilirim . O dünyanın yaşadığını hissedersiniz hani her şey bir yana ki bu bence çok önemli bir olay .Yani dünya durup ana karakterin bütün olaylarını bitirmesini beklemiyor , hayat devam ediyor . :)

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2016, 01:19:31 »
Alıntı
İyi tasarlanmış bir dünya yok derken, üsttekiyle biraz tezat oluşturdu sanki. Bu tabi ne beklendiğine göre de değişir ben Lotr'dan başka fantastik eser okumadım, çok güzel ve ayrıntılı evrenler vardır tabi ama benim mükemmel anlayışım şimdilik lotr evreni Cheesy. Onla kıyas edince nasıl?

İyi tasarlanmış bir dünya derken tam da senin dediğin Orta Dünya evrenini ele alarak söyledim zaten. Söylediğim şey kötü bir evreni var olarak algılanmasın, Jordan evren yaratmaya uğraşmamış bundan bahsediyorum. Bir Orta Dünya beklemeyin derim yani.

Bununla birlikte benim fantastik evrenlere bakış açımla da alakası olabilir. Ben evrenin kendisine fazla takılan biri değilim, eskiden öyleydim ama her türlü kafada soru işaretleri kalıyor o şekilde. Haritasında gördüğüm bir yerden bahsedilmiyorsa, orası hakkında soru işaretlerim kalır ve tamamen bir doyuma ulaşamam.

Böyle bir şeyi pek fazla yaşatmadı WoT dünyası. En başında dediğim gibi, olması gereken kadar yaratılmış bir evren. Evrenin büyüklüğü ve güzelliği değil yazarın dili, hikayenin destansılığı, pamuk ipliğine bağlılık, dev bir sahne oyununun perde arkasındaki dev bir hazırlık ekibine şaşırtıcı anlarda şahit olmak gibi bir etkisi var.

Basit bir hikayenin alabileceği en komplike hallerden biridir WoT ve onu çekici kılan da budur bence.  

Ergen olayına gelirsek, bu ergen şeyine pek takılmamak lazım. Yani "genç-yetişkin" türü bir kitap değil, hatta o tarz kitap sevenlerin pek hazzetmeyeceği derecede sıkıcı o tarz öğeler konusunda. Ana karakterlerden beş altı tanesi 18-20 yaş arasında değişiyor sadece. Bunun haricinde yaş skalası oldukça, akla hayale sığmayacak kadar geniştir.  ;D

Çevrimdışı faustt

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2016, 13:09:58 »
Zaman çarkı fantastik edebiyatın zirvelerinden biri, okunduktan sonra şimdi ben diger kitaplardan nasıl zevk alacagım zeklinde düşüncelere kaptırıyor insanı. Okumaya karar verdi iseniz başlayın derim. Pişman olunacak tek konu okumamış olmak bence.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı korayalthor

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 31 Aralık 2016, 12:50:20 »
Zaman çarkı fantastik edebiyatın zirvelerinden biri, okunduktan sonra şimdi ben diger kitaplardan nasıl zevk alacagım zeklinde düşüncelere kaptırıyor insanı. Okumaya karar verdi iseniz başlayın derim. Pişman olunacak tek konu okumamış olmak bence.
size katılıyorum. zaman çarkını okuduktan sonra unutulmuş diyarların ilk üç kitabını okudum kesinlikle kötü demek haksızlık olur fakat zaman çarkının verdiği tadı bulamadım.