Kayıt Ol

Aşk ve Yaşam

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
  • Rom: 0
  • Ore wa shinanaize... aibou!
    • Profili Görüntüle
Aşk ve Yaşam
« : 14 Ocak 2017, 21:46:59 »
    Arkadaşlar biraz farklı bir konu olabilir ama duygularımın hat safhada olduğu bu anlarda bu yazıyı yazmak istiyorum.
    Sizce aşk olmadan yaşayabilir miyiz? Nelere aşık olabiliriz? Aşkın dünyamıza, bakış açımıza, hislerimize ve hayatımıza katkıları ve zararları nelerdir?
    Sadece öğrenmek istiyorum sizin aşk hakkındaki hislerinizi ve düşüncelerinizi. Benim için son zamanlarda umuttan bile önemli, yegane duygu olan aşk...
One good thing about music, when it hits you feel no pain.

Çevrimdışı Sindella

• *
  • 30
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aşk ve Yaşam
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2017, 23:35:12 »
Zannediyorum ki ergenlikten kaynaklanan bir duyguyu yaşamaktasın. Böyle bir duyguyu ümidin önüne koymak anlamsız olur çünkü ümit olmadan aşk kalmaz hatta bir çok edebiyatçıya göre yaşam olmaz.
 Aşk olmadan tabi ki yaşanabilir çünkü aşk hayat dediğimiz birçok farklı rengi bulunan yolun renklerinden sadece biri. Aşk, mutluluk gibi bir duygu olduğu için birçok şeye aşık olabilirsin. Tarih birçok farklı aşkı yazmış; Narsius gibi kendine aşık olanlar ve Tanrıya aşık olan birçok insan gibi.
Aşk arapça kökenlidir ve ağacı sarıp kurutan bir sarmaşık türünün isminden türemiştir. Yani aşk kelimesinin kökeninden belli olacağı gibi ait olduğu kişiyi çürütür. Kişiliğini, hayat standartlarını, düşünce tarzını değiştirir. Hele ki karşılık bulunmassa melankoliye sebep olabilir. İdeallerden vazgeçirtir belki yaşam standartlarını düşürür. Tabi ki olumsuz yönleri bunlar.
Olumlu yönden bakıcak olursam hayata yeni bir renk ve mutluluk katar. Özsaygıyı ve özgüveni artırır.
Yine de gereksiz olarak düşündüğüm bir duygudur. Zamanını boşa geçirmek isteyen herkese tavsiye edeceğim duygu. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile...
Hayat; yalan karanlık bir boşluk ve ben o boşluğun içinde kaybolan bir gerçeğim.

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2017, 02:05:34 »
Aşk ilahidir, ulaşılmaza karşı hissedilir. Bu nedenle gelmiş geçmiş en büyük aşklar ilahlara, hayal gücüne ve hayallerde yaratılmış güzelliklere duyulmuştur. Mecnun bile Leyla'yı bulduktan sonra görmek istemez, çünkü zihninde yarattığı Leyla'ya aşıktır o.

Bu nedenle ben ulaşılabilir kişi veya nesnelere duyulan aşka inanmam. Aşkı aşk yapan ulaşamamak, ulaşamayınca ona karşı duyulan hasret ve hayal ile karışık sevgi hissidir. Eğer bir gün ulaşırsan o büyü bozulur.

Aşk denen kavrama kadın ve erkek ilişkisinden ibaret bakmamanı öneririm. Kadın erkek ilişkileri bence bambaşka bir düzlem üzerine kuruludur ve aşk ile ilgisi yoktur. Aşk sadece her şeye duyulabilecek özlem ve ulaşılamazlığın, kadın ve erkek hissiyatı üzerine kurulmuş halidir. Yani kadın veya bir adam yerine sen bir köpek cinsini koyup ona sahip olmak, onunla koşmak, onun sana sevgi göstermesi, birbirinize yarenlik etmeniz gibi hayaller koysaydın gene aşk olacaktı o.

Öncelikle aşkı yenmeni, o büyüyü bozduğun ana ulaşmanı dilerim. Çünkü uzun süre o hissiyatta kalmak insanın psikolojisini kötü etkiler. Daha sonra ise kadın-erkek ilişkilerinin kurulu olduğu düzlemde ayakta kalabilmeni dilerim. Boks maçı gibidir birçok açıdan, yumruğu nereden yiyeceğin belli olmaz. :D

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2017, 21:07:00 »
   Gösterdiğiniz yeni bakış açıları için teşekkür ederim aslında bende melankoli gibi bir şey oluşturması pek mümkün değil çünkü bu hisse hayal kırıklığı oluşturma ihtimali olan bir duygu olduğunu düşünmeden yaklaşıyorum ki aşk benim için bir kadından başka güzel olan herhangi bir nesneye karşı, hislerimi paylaşan herhangi bir şeye karşıda olabilir. Sevdiğim sözlerden birisi olan '' Aşk aslında sevdiğinle yaşamak değil, sevdiğini yaşamaktır.'' sözünde söylendiği gibi birlikte olmak ya da olmamak kafama takacağım bir şey değil yalnızca aşkı hayatıma renk katması için, yağmurlu bir sabaha doğan güneş gibi kalbimi ısıtması için hissetmek istiyorum. Ve bencede aşk bir kadına indirgenmemesi gereken bir his bu duyguyu daha çok şeylere karşı duyabiliriz, hislerimizi bizimle paylaşan ve gülümsememize ortak olan bir nesne bile olabilir. Yapıcı yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2017, 19:27:34 »
Aşk, iyi genlere sahip çocuklar doğurmak için ihtiyaç duyduğumuz bir duygudur. Sindella aşkı gereksiz bir duygu olarak gördüğünü söylemiş, bence yanlış; çünkü aşk bireyin isteği dışında, hormonlarının etkisiyle oluşan bir duygudur. Kimse isteyerek aşık olmaz. Kontrol dışında olan bir şeye gereksiz demek de yanlış bence. Ayrıca fazla abartıldığını söylemeliyim. Aşk sıradan bir duygudur ve beyinde başlayıp beyinde biter. Neden gereksiz olmadığını da daha detaylıca anlatayım;

İşin evrimsel kısmına bakarsak anahtar kelimenin seks olduğunu görürüz. İnsanlar ilk çağlardan beri hayatta kalmanın ve üremenin derdinde, bu onların doğasının bir gereği. Aşkın içerisinde seks vardır ve seks çoğalmayı sağlar. Kısacası aşk neslin devamı için önemli bir unsurdur. Yukarıda aşık olacağımız kişiyi seçemeyeceğimizi, elimizde olan bir durumun olmadığını dile getirmeye çalışmıştım. Ancak şöyle bir şey var ki, genetik yapınız ve biyokimyasal durumunuz bazen aşık olabileceğiniz kriterleri sizin yerinize seçebiliyor. Buna kısaca cinsel seçilim gibi bir şey diyebiliriz. Çevre koşullarına ( günümüzde hayat koşullarına dönüştü) uygun bireylerin üreyebilmesi için cinsel seçilime, yani aşka ihtiyaç var. Sen, karşı cinsten kendine en uygun bireyi içgüdüsel olarak seçmek zorundasın çünkü evrim bunu istiyor. Kendimize en uygun bireyi seçerken dikkat ettiğimiz özellikler farklı oluyor. Bizden farklı genlere sahip olan bireylere karşı daha meyilli olduğumuz söylenir; örneğin esmerlerin yoğun olduğu bir popülasyonda sarışınlara olan ilgi.

Bu seçilimi yaparken her zaman genlere, fiziksel özelliklere bakmıyoruz tabii ki. Sosyal statü de - özellikle günümüzde - önemli bir yer tutuyor. Kadınların sosyal statü olarak kendilerinden daha yüksekte erkeklere yöneldiklerini okumuştum. Bahsettiğim seçilim çok önemli çünkü doğacak çocuğumuzun genetik yapısına doğrudan etki edecek ve biz kusursuz, çevre koşullarına ayak uydurabilecek genlere sahip çocuklarımız olsun istiyoruz. Yani, aşk dediğimiz duygu, tüm bunların yaşanabilmesi için cinsel seçilimle beraber desteklenen sıradan bir duygudur.

Sorularına kısaca cevap vermek gerekirse- aslında yukarıda  her şeyi yazdım.

Aşk olmadan yaşayamayız. Dediğim gibi aşk, üremek için gereklidir.  Aşkın hayatımıza bakış açıları yukarıdaki arkadaşların yazdığı gibidir. Büyütürüz, abartırız, ulaşılmazdır, şöyledir böyledir deriz ama esasında basit bir seçilim yardımcısıdır. Zararı konusunda pek fikrim yok.

Kadın-erkek ilişkileri dışındaki nesnelere karşı duyulan aşkın ne olduğunu bilmiyorum. Bu konu hakkında hiçbir bilgim yok. Ama bence yoğun bir ilgi ama seçilim gibi konularla hiç alakası yok tabii ki ;D Gitara karşı olan aşkın genle, hormonla bir ilişkisi olamaz ne de olsa.

Edit: İmla.

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2017, 12:26:02 »
    Söyledikleriniz, olayın benim daha önce üzerine fazla düşünmediğim tarafıydı. Yeni bir bakış açısı, pratik yeni bilgiler gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
     Cinsel seçilim gibi olayları anladım, aşkın üreme olayına büyük katkısı olduğunuda; fakat merak ettiğim bir şey var ki, mesela iki kişiden birisinin kısır olduğu bir evlilikte bu evliliği ölüme kadar devam ettiren insanların hissettiği duygu diğerlerine göre farklı bir aşk falan mı? Sonuçta yolun sonunda neslin devamı yok ama bu insanlar birbirlerinden vazgeçmiyor.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2017, 12:29:44 »
O aşk değil, sevgi. Aşk ile sevgi arasındaki fark budur işte. Sevgi hormonla, genle alakalı değildir. Fiziğini beğendiğin birine aşık olabilirsin ama bu onu seveceksin anlamına gelmiyor.

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2017, 12:35:35 »
   Burada haklısın fakat söylediğin anahtar kelime olan seks bu iki insan arasında da (üreme olmadan) mümkün değil mi? Sonuçta buda bu iki kişinin arasında sevgiden fazlasının olduğunu göstermez mi?

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Ocak 2017, 12:45:33 »
Seks her zaman üreme amacıyla yapılmıyor, evet. Bazen sadece sevdiğin kadının tenini hissetmek isteyebilirsin. Yine de sevgiden fazlasının olduğunu düşünmüyorum ben. Sevgiden fazlası ancak tutku, bağlılık olabilir. Aşk sadece bir başlangıçtır. İlişkinin devamı için gerekli değildir.

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2017, 12:49:23 »
   Aşk başlangıçtır ve ilişkinin devamı için gerekli değildir mi yoksa aşk başlangıçtır ve ilişkinin devamında var olmaz mı? Yani aşk sadece başlangıcı mı oluşturur?
    Tutku ve bağlılık; bunlar bizim aşkı tanımlarken kullandığımız bir takım sözcükler değil mi, ben mi yanlış biliyorum?

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2017, 12:59:04 »
Şimdi söyleyeceklerim benim kişisel görüşlerim. Evet, Aşk sadece başlangıçtır, ilişkinin devamı için gerekli olan şey sevgidir. İlişkinin devamında varolan şey de sevgi ve bağlılıktır. Tutku ve bağlılık ise aşkı tanımlarken kullanılıyor ama bence doğru değil. Tutkulu aşk diye bir şey olamaz. Zaten yazdıklarımı okuduğunda aşkı geçici bir şey olarak gördüğümü anlamışsındır. Yani ben aşkın tutkulu olabileceğini sanmıyorum.

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Ocak 2017, 13:29:55 »
Psikolojide
Psikoloji aşkı bilişsel ve sosyal fenomen olarak gösteriyor. Psikolog Robert Sternberg bir formülle aşkı açıkladığını savundu. Psikoloğun aşk üçgen teorisi şöyledir; aşk üç bağdan oluşur bunlar: yakınlık, bağlılık ve tutkudur. Eğer bu üçünden biri yok olursa aşk biter. Aşk ilk önce samimiyetle başlar. Aslında en başlangıç aşaması hoşlanma ve beğenmedir. Sonra samimiyet ön plana çıkar. Daha sonra aşık olunan kişi ile gülüşmeler ve selamlaşmalar başlar. Sonra yakınlık ve sohbet başlar. İşte aşkın üç bağından biri oluşmuş oldu. Yakınlık kuruldu. Daha sonra arkadaşlık duygusu kazanılır. Eğer ona yeterince güven verdiğinizi anlamanızı istiyorsanız size sırrınızı açıklamasını bekleyin. Eğer sır veya özel bir paylaşımınız olduysa ikinci bağda kurulmuş demektir. Son aşama artık arkadaşlıkla olacak bir şey değil itiraf etmeniz gerekir. Onu sevdiğinizi ve hoşlandığınızı direkt söylemenize gerek yok. Bunu belirtebilirsiniz. Mesajla, çiçekle, sürprizler ile bunu açıklayabilirsiniz. Eğer gerçekten birbirinizi seviyorsanız son aşamaya geçebilirsiniz. Ve aşkın en son aşaması tutkuya geldik. Aşkın son ve yaygın şeklidir. Diğer adı ile cinselliktir. Günümüzde aşklar bu aşamalara uğramadan en son tutkuya ulaşmaktadır. Amerikalı psikolog Zick Rubin'e göre aşk kendi arasında üçe ayrılır: Romantik aşk, sahiplenici aşk, kullanılan aşk. Romantik aşk her iki tarafında tutku ile birbirine bağlı olduğu ve mutlu edici aşktır. Sahiplenici aşk bir tarafın diğer kişiye aşırı derece sahip çıkması ve onun her konuştuğu kişiyi kıskanması sonucu ortaya çıkar. Bazıları ölümle bitebilir. Kullanılan aşk ise genelde zengin kadın ve erkeklerin aşkını paraya çevirmektir. Kendisini seven adam veya kadının parası ile yaşamak olarak da tanımlanabilir. Psikolog Erich Fromm aşkın sadece duygudan ibaret olmadığını aynı zamanda aşkın davranış ve eylemlerle de belli olabileceğini vurgulamıştır. Aynı zamanda Fromm, aşkın bilinçli bir bağlılık olduğunu söylemiş ve sadece şehvetten oluşmayacağını dile getirmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aşk  eğer burada anlatılan, ünlü psikanalizcilerin ve her tür insanın görüşlerine bakarsan farklı bir bakış açısı kazanabilirsin. Söylediklerin gayet anlamlı ve olabilitesi var olan görüşler saygı duyarım. :)

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2017, 13:43:19 »
Bu psikolojik bir bakış. Benimki biyolojikti. Ama yine de paylaşımında çok doğru noktalar var. Yalnız psikolog arkadaş aşkın başlangıcı olarak beğenme demiş. Bazı insanlar iki insana birden aşık olabiliyor, yani iki insanı birden beğenebiliyor. Burada tutku, bağlılık nasıl olabilir?

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Ocak 2017, 13:58:07 »
    Haklısın psikolojik bir bakış fakat aynı sayfanın biyolojik kısmı anlatan konusuna baktığımda genel olarak hormonlardan ve etkilerden bahsedildiğini gördüğüm ve bu yazının konumuzla daha yakından ilgili olduğunu düşündüğüm için bunu kullandım, istersen biyolojik aşk konusuna da bakabilirsin verdiğim linkten.
     Yani sanırım psikolog arkadaşlara göre- benim anladığım kadarıyla- aşk bir yolculuk gibidir başlangıcı beğenmedir fakat bu tamamen aşkı oluşturmaz. Demek istediğim bütün bu koşullar tamamlandığında aşk da tamamlanmış olur. Yani beğenmenin yanında bağlılık ve tutkuyu da kapsadığında bu duygu gerçekleşir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2017, 15:01:16 »
@Guy Fawkes

Hmm... Her şey doğanın planına göre oynar diyorsun yani. Bizim biyoloji hocamız da böyle tanımlardı aşkı. Kaliteli gen üretme ve nesli devam ettirme amaçlı bir içgüdü olarak. Hatta daha da ileri gidip genelde daha yakışıklı/güzel görünümlü insanların daha zeki (dikkat çekiyorum, akıllı değil) olduklarını da söylerdi. Doğal seçilim ve kaliteli gen birikiminin bir sonucu olarak...

Peki eşçinselliği nasıl açıklayacaksın bu tanımlama ile? :D Onlar aşık olmuyor mu yani?

Üstelik tutku ve bağlılık niçin yalnızca bir kişiye karşı olsun ki? Bu onu tutku ve bağlılık olmaktan alıkoyar mı? Bir kişi birden fazla kişiye bağlanamaz mı?