Kayıt Ol

Çağın fobisi "cep telefonsuz kalmak"

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Çağın fobisi "cep telefonsuz kalmak"
« : 01 Nisan 2008, 19:42:11 »
Ankara (AA)- Çağın yeni fobisinin, "nomofobi" adı verilen, cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusu olduğu belirtildi. İngiltere'de yapılan bir araştırmada, 13 milyon İngilizin "21. yüzyılın bu yeni bağımlılığından" mustarip olduğu ortaya çıktı.

Cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebinin, insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olduğu belirtildi. Bu insanlar cep telefonlarına o kadar bağımlı oluyorlar ki, telefonun şarjının bitmesi veya telefonu nereye koyduğunu bulamamak streslerini hayli artırıyor.

Araştırmaya katılan her iki kişiden biri telefonlarını asla kapatmadığını söyledi. Her 10 kişiden biri de işleri dolayısıyla her zaman ulaşılabilir olmak istediğini belirtti.
Uzmanlar, "nomofobi"nin cep telefonu kullanıcılarının yüzde 53'ünü etkileyebildiğini, erkeklerin yüzde 58, kadınlarınsa yüzde 48'inin şarjları bittiğinde, kontörleri tükendiğinde, telefonlarını kaybettiklerinde veya kapsama alanı dışına düştüklerinde endişelerinin arttığını söylediklerini bildirdiler.

"Thisislondon" internet sitesindeki habere göre, araştırma 2100 cep telefonu kullanıcısı üzerinde yapıldı. "Nomofobi", İngilizce "no mobile phobia" cümlesinden türetildi.

Kaynak:Mynet

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Çağın fobisi "cep telefonsuz kalmak"
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2008, 19:20:42 »
Hiç korkum yok :D çok kaldım :P Çokta fifi..Kontörsüz telefon pek işe yaramıyor (=

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Ağustos 2008, 19:33:20 »
telefonu evet bende pek takmıyorum önemli olan kontörrr :ole (internete giremiceksem napayım öle telefonu :P )

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2008, 01:16:25 »
Neee telefonsuz kalmak mı?! Hayır! Nomofobim var kesinlikle o zaman. Kontörsüzde kalsam aramasalarda sormasalarda onusuz yaşayamıyorum.1. müzik ihtiyacımı karşılıyor, 2. dışardayken ya da bilgisayar bulamadığım zamanlar MSN Messenger ihtiyacımı karşılıyor. Arada açıp komik absürt fotoğraflarıma bakmama yarıyor, saate, takvime, iğrenç matematiğim yüzünden hesap yapmama herbişeye... Vapurda açık bluetoothlulara dadanmama , derslerde ses kaydı yapmama yarıyor! Evet telefonsuz hayat olmaz. Şarj aletsiz uzak biyere gitmem filan. Hı hı hastayım ben.

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2008, 19:49:03 »
O zaman ben de hastayım. Telefonu evin herhangi bir yerinde kaybettiğimde aramadan duramam, bulduğumda severim okşarım ilgi gösteririrm ona... O herşeyimdir, başucuma koyar öyle uyurum, o olmadığında strese girerim, panik atak geçiririm vs vs vs.

Dipnot: Sanırım bunların tek sebebi telefonumu mp3 niyetine kullanıyor olmam. Yoksa takmam ki telefonu ben. Evet evet tel bağımlılığı değil müzik bağımlılığı belki bu...

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Eylül 2008, 12:13:20 »
telefonu evet bende pek takmıyorum önemli olan kontörrr :ole
:zuha :zuha Çok haklısın  :zuha

Kulaklığı bozulduğundan beri telefonla tek bağım Isılwén'e mesaj yazmak.  :melk
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı Mls hp

• **
  • 236
    • Profili Görüntüle
    • Arda Turan.<3
« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2008, 13:12:43 »
hiç telefon hastalığım olmadı öyle sürekli mesajlaşıyım elimden telefonu düşürmeym gibi.benim internet bağımlılığım var çünkü :P ama tel. e resmen bağımlı yaşayan çok insan tanıyorum :P

Herkesin HayaLLeri Vardır,Ama Tanrı Sadece BazıLarımıza OnLarı GerçekLeştirecek Şansı Verir.

Çevrimdışı FaLLeN

• **
  • 119
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2008, 14:22:11 »
Ahahaha, sinirimden gülüyorum yahu, ne fobisi, nefret ediyorum cep telefonundan da ev telefonundan da herhangi bir telefondan da, hatta Graham Bell'den de... Hepsi cehennim dibine girsin mümkünse, keşke benimki de bozulsa. Ha tabii şimdi "e o zaman neden kullanıyorsun" diyeceksiniz ama artık bu cep telefonu konusunda öyle bir dönemdeyizki bir insanın cep telefonuna sahip olması bile sadece kendisine bağlı değil, bu derece saçmalığa dönüştü bu iş.

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2008, 17:30:24 »
Olmasa da olur aslında. Çok gerekli olduğu söylenemez ki genelde gün içinde bazen açmıyorum bile. Ve bir gün tam bağımsız olduğumda eminim tamamen kurtulucam o aletten.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı voyvoda

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2008, 22:33:05 »
bnm için önemli bişe cep tel.i ya o olmassa dünyayla bağım aksıyormuş gibi gelir bana..ama kontorsüz kalmak daha büyük bi fobidir :D

• 1512
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2008, 23:06:40 »
ııımm başta bu konuyu görünce yok öyle bi fobim diyodum ama kısacık bi zaman gözümün önünde olmasın ya da nerde olduğunu bilmiyim kafayı yiorum xD

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #11 : 25 Ekim 2009, 17:23:50 »
Beni bozmaz valla. Müzik dinlemek dışında pek kullanmıyorum zaten.

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Ekim 2009, 19:34:33 »
Bence en büyük fobinin internetsizlik olması gerekirdi...
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı MeLeZ

• MeLeZ
  • **
  • 140
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 20 Nisan 2010, 19:52:00 »
Cep telefonu olmadan yaşamak mı asla ;D aynı şey internet için de geçerli  :) :D ;D

Allons-y, Alonso

Çevrimdışı Shinigami

• **
  • 166
  • Rom: 2
  • There is nothing about me
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 20 Nisan 2010, 21:34:09 »
Telefonu müzik ve fotoğraf çekmek dışında kullanmam pek. Sms bağımlılığı olan bir sürü insan görüyorum çevremde, telefonsuz yaşayamam felsefesini benimsemişler hepsi de fakat telefon benim için o kadar önem taşımadı hiç.