Kayıt Ol

Elenium - David Eddings

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Rom: 1
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
Elenium - David Eddings
« : 02 Haziran 2008, 20:38:00 »
ELENİUM;

Elmas Taht / Elenium 1. Kitap

Fantastik kurgunun en önemli yazarlarından biri kabul edilen David Eddings`in, en az kendi kadar ünlü kahramanı Sparhawk`ın macerası bu kitapla başlıyor...
Unutmayın hikayeler ikiye ayrılır, gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler. Karar sizin.

Yakut Şövalye/ Elenium 2. Kitap

Elenia Kraliçesi Ehlana zehirlenmişti ve her ay bir şövalyenin ölümüyle ayakta duran büyülü kristal onu yaşamda tutuyordu. Ve kraliçenin şampiyonu Sör Sparhawk, onun tamamen iyileşmesi için gereken şeyin, beş yüzyıl önce kaybolan Bhelliom adlı sihirli güçleri olan bir mücevher olduğunu öğrendi.
Sparhawk ve dostları, kayıp mücevheri bulmak için unutulmuş bir savaşın izini sürmeye başladılar.
Hırsızlar, dilenciler, krallar, büyücüler, tanrıçalar, savaşçılar, şeytani yaratıklar, kötü tanrılarla dolu bir labirentin içinde uzayıp giden ölümcül bir yolculuk.

Safir Gül / Elenium 3. Kitap

Sonunda şövalye Sparhawk, kraliçesi Ehlana’yı hayata döndürecek tek şeyi, büyülü mücevher Bhelliom’u ele geçirmeyi başarır. Efsanevi taş, göründüğünden daha büyük gizler içermekte ve aklın alamayacağı bir tehlikeyi yanında taşımaktadır. Diğer yandan, dünyanın kaderini değiştirecek bir güç yarışı sürmektedir. Durmaksızın uzayan karanlık bir kışın ortasında, yaratılmış her şeyi içine alıp sürükleyecek bir savaş.

Muhteşem ötesi bir seriydi Sör Sparhawk ve diğerlerine bayılmıştım.

Yazarın forumumuzdaki diğer serileri/kitapları:

-Belgariad
-Tamuli
-Althalus'un Dönüşümü *not: eşiyle birlikte yazmıştır.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Elenium
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2008, 20:42:42 »
David Eddings`in eserlerinin ününü duydum..:D Kanımca bu kitaplarıda güzeldir..(dilenmem şart oldu yaww :D) Değişik bir seriye benziyor..

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Haziran 2008, 20:47:18 »
Ankara daysan sana ödünç verebilirim  :D .Ben bu seriye bayılmıştım.itiraf etmek gerekirse Ejderha Mızrağından daha çok sevmiştim.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Haziran 2008, 20:48:45 »
Ankara daysan sana ödünç verebilirim  :D

malesefff.. bkz:olursam alırım haa xD ..Yaz için projelerim var sığdırırım araya bu seriyide inş

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Haziran 2008, 20:52:25 »
David Eddings ustanın elinden ne çıkarsa yiyip yutarım.. Belgariad Serisi ile tanışmış olduğum Eddings'in bu serisinide çok merak ediyorum. Sanırım elimde var, finallerden sonra Ravenloft'u bitirip başlayacağım buna.. :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2008, 13:38:59 »
Ankara daysan sana ödünç verebilirim  :D .Ben bu seriye bayılmıştım.itiraf etmek gerekirse Ejderha Mızrağından daha çok sevmiştim.

Hadii.. :P Tamda ısınmıştım sana. :P Elenium.. Gene aynı ustanın elinden.. Bu okuma listem birgün beni öldürecek! :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2008, 19:52:11 »
İlk kitap bitti, hayırlısıyla bu akşam ikincisine başlıyorum. Fakat ne yalan söyleyeyim okadarda zevk alamadım bundan. Tamam güzel falanda tam istediğim ve beklediğim gibi değildi. Belgariad'ın eline su dökemezdi en azından bunu söyleyebilirim. Yinede hafif bir kurgusu ve gerçek dünyaya daha yakın bir ilişkisi var gibiydi. İkinci kitapta elması aramaya çıktıklarında eminim daha fazla ilginçleşecektir... :)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2008, 20:29:00 »
Ayrıca kapaklarını da hiç beğenmedim. :D

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2008, 18:12:58 »
Lütfen dışgörünüşe göre değerlendirme. :'(  çok güzel bir seri yahuuu

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Haziran 2008, 18:25:25 »
İkinci kitabın ortalarındayım ve şunu söyeyebilirimki asıl şimdi bir fantastik esere benzedi. Yolculuk çok heyecanlı gidiyor. Bhelliom'u hala bulamadılar ama az kaldı gibi.. : )

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Temmuz 2008, 14:32:56 »
Ve sonunda seriyi bitirmiş bulunuyorum. Tamuli'ye en kısa sürede başlayacağım çünkü sonunda Elenium Serisinin devamı olduğunu öğrendim.

Kısaca seriden bahsedecek olursam algılarımın dışında bir eser oldu diyebilirim. Bir kişinin kaleminden böyle bir şeyin çıkması hayretler verici. Bir çok kitap okudum ama bu kitapların yazarı her zaman aklımdaydı. Değişik ve beklemediğim olaylar olduğunuda işte tamda yazardan beklediğim türden bir yazı diyordum. Ama bu değişikti. David Eddings adı serideki kitapları bitirdikten sonra akla geliyordu resmen...

Asla ama asla unutamayacağım bir deneyim oldu bu kitabı okumak. Okuduğum içinde tekrar tekrar şükranlar besliyorum bunu okumamı sağlayan her türlü olaya. Ulath'ın "Yemek yapma sırası kimde?" diyen herkese "Sıra sende." diye cevap vermesi. Talen'in esrarengiz konuşmaları ve hiç kimsenin düşünemeyeceği kadar pratik zekalı olması, Bevier'in haddinden fazla dindar oluşu, Sephrenia'ın mükemmeliyetçiliği vs. vs. hepsi ama hepsi olağanüstüydü...

Seriyi okumaya başlayacaklar için kesinlikle önereceğim bir şey var. "Sabırlı olun." Bu çok önemli çünkü, bazen bitmeyecekmiş gibi geliyor ve ilk başladığınızda sıkıntıdan patlayacak haddeye geliyorsunuz. Ama son cildin son yaparğını okuyupta kitap kapağını yavaş bir şekilde kapattığınız zaman bu dediğimi çok iyi bir şekilde anlayacaksınız. :)

Olay kurgusundan bahsetmek mümkün değil. (Tabi oturup beş sayfalık bir özet çıkarmama bir mani yoksa ve sizlerde okuyacaksanız o başka..) Çok farklı olaylar bir anda yürüyor. Hiç beklenmedik bir olay bir anda halledilip çok farklı bir konuya geçiliyor. Bazı durumlara neden olan olaylar örgüsü çok sonradan karşımıza çıkıyor ki buda kitabı iyice bir hatim etmemiz gerektiği anlamına geliyor. O kadar çok mekan değişikliği oluyor ki ilk defa bir seride bu kadar fazla mekan oluşunu hissediyorum. Serinin neredeyse tamamının yolculukla geçmesiyle alakalı sanırım bu. Ama zaten serininde en güzel tarafı ve sizi kendi yanına çeken kısmı bu yolculuk...

Seri size düşündüğünüzden daha fazla bir zevk verecek buna emin olabilirsiniz. Ama şunuda söylemek istermki ikinci kez bu seriyi okumayacağım. Arada bazı serileri okuyupta tekrar tekrar o tadı almak isterizya, işte bu seri o türden değil. Bir kere okuyorsunuz ama on kere okumuş gibi bir tad bıraktırıyor içinizde...

Neyse kısaca (kısası da buysa..) bu seriyi okuyun diyorum. Fantasyanın en önemli eserlerinden bir olduğu açıkca görülüyor. Eddings ustadan şüphelendiğim için (serinin başları yüzünden...) kendime kızıyorum. Yalnız bir kaç arkadaş içinde söyleyeceğim bir şey var; hala Belgariad Serisi benim için ilk sıradadır. Yani hoş, güzel ama o kadar da değil.. :D

Bu arada bunu söylemezsem içimde kalacak. Spoiler içeriyor o yüzden okumayanlara dikkat.. :P

Spoiler: Göster
 Flüt'ün Tanrıça Aphrael olduğunu biliyordum yuppii..  :yeho

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #11 : 01 Temmuz 2008, 14:50:15 »
Böyle bir yorumun üstünede bu seriye başlamazsam, artık yuh bana.. :P

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Temmuz 2008, 20:30:36 »
magicalbronze valla şu diyim Tamuli dahaaaaadaaaa muhteşem emin ol.tadı damağında kalacak.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Temmuz 2008, 09:01:04 »
magicalbronze valla şu diyim Tamuli dahaaaaadaaaa muhteşem emin ol.tadı damağında kalacak.
Okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.. :)

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Temmuz 2008, 13:03:50 »
özendim bözendim..ama okuyamam kanımca şu sıralar başka kitaplar aldırdım..(bkz: yazarın başka kitabı olan belgariad serisi :D)