Kayıt Ol

Türkiyedeki Fantastik Edebiyat Eksikliği

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiyedeki Fantastik Edebiyat Eksikliği
« Yanıtla #15 : 09 Temmuz 2008, 20:07:12 »
Herkesin başına gelmiştir :P Ama birkaç kişi Harry Potter ya da Yüzüklerin Efendisi'ni alıp öğretmenlerin gözüne soka soka okuyunca  :P

Ben sırf tepki olsun diye, Türkçe derslerinde okumasam da sıramın üstünde bir Harry Potter kitabı bulundururum. Sadece tepki olarak. Tabi sonra dayanamayıp gerçekten okurum :P
Sene sonuna doğru kitap kalmamıştı (Narnia - Lotr - Hp ne geliyorsa aklınıza) :P hatta yine başa döndüm, son bir hafta (okula gittiğim günlerde) Felsefe Taşını götürdüm.

Çevrimdışı Arminas

• **
  • 104
  • Rom: 0
  • Çoğunluğun İyiliği İçin..!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Temmuz 2008, 23:01:39 »
Fantastik filmlere bile ilgi çok yüksek değil ki ülkemizde. Yani bir Amerika'daki, İngiltere'deki gişe hasılatlarının yanında bizimkiler hiç bişi oluyo. Filmler böyleyse artık kitapları düşünün. İngiltere'de bir kadını ziyarete gitmiştik bi keresinde. Kadın 70 yaşında ve Melez Prens'i okuyodu. Tabi Melez Prens'in ilk çıktığı zamanlar. Biz de 70 yaşındaki kadına kitap versen okusun diye kış için yakacak diye saklar. Okumaya doğru dürüst bi ilgi yok ülkemizde. Keşke olsa...

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #17 : 24 Temmuz 2010, 21:56:22 »
"Büyücü mü? Sihir mi? Tühh sana be! Günah, günah! Bunlar anca gençlerin beynini yıkıyor." gibi lafları çok duymuşuzdur. Fantastik Edebiyat günahtır diyenlere tekme tokat dalmak istiyorum artık. Yahu içinde büyü, ölümsüzlük, tuhaf yaratıklar falan bulunan şeyler okuyunca dinsiz olmuyoruz ya! Kalkıp ta Dumbledore' a ya da Gandalfa' a tapmıyoruz ya! Böyle eyler çok olur zaten. "Aman heykeltraşlıkla falan uğraşmayın putperestliktir."  :inca :r

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #18 : 01 Ağustos 2010, 14:27:23 »
İşte wale bu konuda haklısın. Millet afedersininiz azıyor. Bir şeyi çok istersin, çok sevirsin ama bir sınırı olur ya. Saçmalamanın alemi yok ki!

Çevrimdışı extraproximity

• *
  • 42
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 05 Ağustos 2010, 20:09:08 »
Sorun dönüp dolaşıp muhafazakarlıkta düğümleniyor. Çevremizde aldığımız tepkiler muhafazakar bir zihniyetin ürünleri. Üzerimizde bir kabuk var, kırıp da ondan kurtulmaya çalışıyoruz ama üzerimize kırdığımız parçalar düşüyor. İşte bunlar öyle bir şey. Bunun dinle de ilgisi yok. Yeter ki bir şeyi muhafaza etsin de ne olduğu önemli değil. neredeyse yüzyıl olacak, paslanmış anlamların peşinden koşuyorlar.
Hayalgücünü, yaratıcılığı, değişimi vb. ilerlemeye dönük herşeyi öcü olarak görüyor ve bu noktada bizim payımıza düşen de "çocuk kitabı" (?) okumak oluyor.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 05 Ağustos 2010, 20:22:37 »
Ben Türkiye'deki fantastik edebiyat eksikliğinin kaynağının okumaya pek yanaşmayan toplumumuz olduğunu düşünüyorum. Toplumumuzun önemli bir bölümü hayatında kitap kapağı açıp içini okumamış insanlardan oluşuyor. Tamam belki bir çoğnun durumu yaşam standardının altında olduğu için olabilir ama belirli bir kesim var ki bunlar parası bol olmasına rağmen okumuyor ( Halk arasınd apaçi ve tikki diye tabir edilenler). Araba modellerini yeni çıkan elbiseleri ezbere bilen insanların kitap okumaması toplumdaki temel eksiklikten kaynaklanıyor.

Bu foruma üye olmuş bizlerin bile büyük bir çoğunluğu Kurgu İskelesi ve Düşler Limanında yazılan hikayeleri okumaya üşenirken Türkiye'nin durumunun böyle olması çok normal. Bakın cümleme dikkat edin Türkiye'deki herkes kendince yazar, profesör, hatta ordinaryus ama kimse açıp da şurda başka insanlar ne düşünmüş ne yazmışlar, ne hayal etmişler okuyayım demiyor. Sorunumuz da burdan kaynaklanıyor bence...

Düşündüğümüz kadar, başkalarının düşüncelerini de öğrenmeye  ve onlardan birşeyler kpamaya çalışsak hiçbir sorunumuz kalmayacak.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 09 Ağustos 2010, 15:55:25 »
Merhabalar,

Forumunuza yabancı birisi olarak başlık ilgimi çektiği için üye oldum. Doğrusu neden fantastik edebiyatın Türk ürünlerini az görüyoruz sorusunu kendisine soranlardanım. Bunun da temel sebebinin Türkçe eser eksikliği olduğunu düşünüyorum. Bir çok kitap artık bin adedin altında baskılara giriyorken neden yazar çıkmıyor demenin bir anlamı var mı? Yukarıda bazı arkadaşların düşündüğü gibi bizim kültürümüzle alakalı bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Dede Korkut'tan günümüze fantastik hikayelerde kullanılacak pek çok öğeyle karşılaşırsınız.
Hüsn'ü Aşk'ı okusanız mesela orada anlatılan evren hayalinden bir çok roman çıkabileceğini görürsünüz.
Çok da fazla uzatmayayım, izninizle bir de bu konuda fikirlerimi uzun uzun yazdığım güncemin adresini vereyim. http://turkcebkf.wordpress.com/2010/07/13/turkiyede-fantastik/

Çevrimdışı skandy_duygu

• **
  • 293
  • Rom: 4
  • artık Mersine Türkiye şampiyonasına :D
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 24 Ağustos 2010, 00:40:26 »
Ülkemizde fantastik edbiyat yeni yeni gelişiyor , bence yazarlar çekiniyor olabilir türkçe çok örneği olmadığı çin beğenilmeme korkusuna kapılabilirler birde herkezin ele aldığı fantastik varlıklar farklıdır buda bize saçma geldiği için fantastik olarak göremeye biliriz.
‘Üzgünüm Beverly ama seni dövmek zorundayım.Bunu senin iyiliğin için.Eğer tuvaletten bir örümcek çıktığını söyleseydin,benden dayak yemek zorunda kalmayacaktın’”

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Eylül 2010, 11:29:07 »
Biz kendimiz de baltalıyoruz bunu. En azından ben böyle düşünüyorum. Genelde yabancı yazarları takip ediyoruz. Her şeyde "Bizimkiler yaptıysa olmamıştır..." düşüncesi taşımıyor muyuz? İtiraz etmeyin hiç, taşıyoruz. Hem de sadece kitapta da değil, her konuda. Vestel değil Sony alan bizleriz. İşte o Vestel'i almamak da önünü kesmek oluyor bir yerde.

Yazmak taklit etmekle başlar. İlk defa kalemi alan biri ne yapacak ki başka? Önce okudukları ve beğendiklerini taklit ederek kendi kurgusunu oluşturur. Ama bu defa da "Aman ya, al işte şunu şuradan almış bunu buradan almış." demeye başlıyoruz. Biz de haklıyız çünkü beklentimiz yüksek. Okduğumuz kişiler amatörlüklerinden sıyrılalı çok uzun zaman olmuş. Ama bizim ülkemizde yeni başlayanların bir hoşgörüye ihtiyaçları var. Bazen acımasızca eleştiriyoruz (aynısını forumdaki hikayeler için de yapıyoruz), ki bu tarz hareketler belki ileride harikalar yaratacak birini küstürmek oluyor.

Kendimiz bu forum altında çok konuştuk, "Kendime kızıyorum ama Türk yazarları yeterince okumuyorum". Ben de aynıyım. Kendi yazarımızın çabasına karşı çekinceliyiz. Başarısını ispatlamış diyarlarda kaybolmak varken yeni olanlara şüpheyle yaklaşıyoruz. Bir risk alıyoruz çünkü. Parayı vereceğiz ama beklenti de yüksek. Eee? O zaman verdiğimin karşılığını alacağımız bir şey okuyayım. Diyorum ya, biz de haklıyız.

Zaten okumayı sevmeyen bir yapımız var, okuyanların da önyargıları var. Halbuki risk alıp kendi yazarlarımızın denemelerine katkı sağlamalıyız. Hep diyoruz ya, yorum yapılsın okunan hikayelere. Daha bunu bile yapmıyoruz. Halbuki bir yorumun yazara katacağı şeyi ancak yazısı yorum alanlar bilir. Onu eleştireceğiz de, yücelteceğiz de. Ama bu insanları ilerletecek şey o eleştiriler olacaktır...

Ben açıkçası fantastiğe yatkın bir millet olduğumuzu, ama aynı zamanda şu "yetişkinli-çocukluk" kompleksimizin büyük bir engel olduğunu düşünüyorum. Türklerin çok güzel destanları vardır ve destanlar da hayalgücüne dayanır. Doğar doğmaz konuşan, daha bebekken süt yerine şarap isteyen birinden daha fantastik ne olabilir? Ayrıca yıllarca savaşçı bir millet olarak yaşamışız, aksiyonu seviyoruz. Ne zaman ki, okur kitlesinin yaş gurubu göz önüne alınıyor, o zaman arkasına bakmadan ortadan kaybolan okuyucular çıkıyor (fantastiğe başlamayı düşünenler). Bu da bir etmen.

Bu konuda değinilen bir şeye de cevap vermek istiyorum, bu kültürün tek anladığı cin falan değil. Bakın İhsan Oktay Anar'a. Adam kendi kültürümüzden ve tarihimizden neler çıkartıyor. Kendi kültürümüzün fantastiğinin nasıl farklı ve bir o kadar da biz kokan bir şey olduğunu gösteriyor. Galata meyhanelerinde sarhoş olup, denizlerde Venedikli korsanlarla savaşan bizleri anlatıyor adam. Öyle bir fantastik olaylar yaşatıyor ki, bunu nasıl yaptığına şaşıp kalıyorsunuz. Halbuki her şey ne kadar da normal duruyor. İsteyince oluyor demek istiyorum.

Okuyucular olarak kendimize de iğneyi batırmak gerek. Okuyucuların ilgisi olmadan kitaplar ilerleyemiyor maalesef. Mesela Barış Müstecaplıoğlu röportajında Perg Efsaneleri serisini herkesin beğendiğini, okumasına rağmen kitap satışlarının bu ilginin çok altında kaldığını söylemişti. Okuyucular ilgiyi artırırsa o zaman yayınevleri de para kazanmak için yeni yüzler aramaya başlayacaktır.

Tek suç bizde değil, yukarıda saydım birçok nedeni, ama diyorum ya kendimizi de bir eleştirelim bu konuda ve yazarlarımızı destekleyelim. O da risk almadan olmuyor.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #24 : 31 Ekim 2010, 01:17:05 »
Bu biz türkleri okuma özürlü olmamız ve batı tutkunu olmamızdan kaynaklıyor. Tamam, Rowling okuyoruz ama Sadık Yemni de okumalıyız. akat biz bunu yapmıyoruz. Halkın büyük çoğunluğu kitap okumuyor. Bazen bizden önceki nesile hak veriyorum. Tek bildiğimiz şey telefonda mesajlaşım msnde onun bunun muhabbetini yapmak. Oysa Atatürk onuncu yıl nutkunda "Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir!" diyor. Atatürk'ün dediği kadar zekiyiz, hatta söylediği kadar da çalışkanız. Ama bunu kullanmak yerine Ahmet'in ayşeden ne zaman neden ve nasıl ayrıldığıyla ilgileniyoruz. Ve tabii ki emek bilmezlik, para yetersizliği sorunları var:
Biz türkler çalışkan olduğumuz kadar para konusnda çok cimriyiz. Ucuz alalım da nasıl olursa olsun. Bu para kime gidiyor, nereleri beslyor diye düşünmüyoruz. Tek düşündüğümüz ucuzluk. Bu her şeyde böyle. Biz öyle bir milletiz ki, sinemada film izlemek varkengidipte korsanını alıyoruz. Forumda bile hikayeler yorum yapmaktan bir çoğumuz aciz. Önce emek nedir, onu öğrenelim.
Para yetersizliğine gelince: İşte biz kitapları korsan aldığımız için verdiğimiz paralar yazara değil o kitaı eksik çoğaldan kişiye gidiyor. Bu seepten dolayı yazar yeterli kaynaları edinip güzel bilgiler toplayamıyor ve taklit yapmak zorunda kalıyor. Mesela Abdli yazar Rick Riordan/Percy Jackson veOlimposlular serisininyazarı) Mitolojiyi öyle güzel anlatıyor ki çok etkileniyouz. Neden bu kadar güzel biliyor musunuz? Kaynaklarını rahatça bulabiliyor. Ama türk yazar bulamıyor.
Ve son olarak;
Türk insanı biraz muhafazakardır. Fantastik edebiyat denildiğinde "Ne okuyorsun sen öyle? Günahtır vallaha!" Faln derler. Oysa bu anlayışı yıkmak gerekiyor. Ve ben de inanıyorum ki bizim nesil güzel ir fantastik eser ortaya koyacak ve dünyaya Türklüğün ne olduğunu göstereceğiz!

Dipcik: Fazla propogandalı oldu yahu... :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 08 Kasım 2010, 09:26:43 »
Merhabalar,
Kendi güncemle uğraşırken pek forumlara zaman ayıramıyorum, kusura bakmayın.
Türk yazarları okumak gerektiğine katılıyorum. Ancak her yazarın da sırf Türk diye okunmasını anlamlı bulmuyorum. Sadık Yemni her ne kadar çok başarılı olsa da onun kadar başarılı olmayan yazarlar var. Hatta neredeyse şablon olarak yüz yıl önceki Tolkien tarzını alıp, Türkçe eser yazanlar da var. Bence önemli olan işi nasıl yaptığı ve okunup okunmadığı olmalı.
Geçenlerde güncede yayınladığım bir istatistiği de konunun başka bir boyutunu ifade etmek için paylaşayım. Google Trends'de çeşitli anahtar kelimeler için araştırma yaptım. Normalleştirilmiş bu sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı. Bilimkurgu ve Fantastik bu memlekette boş iş demek http://wp.me/pKuOY-fU konulu yazıda uzun uzun paylaştım. Size bir özet grafik vereyim.

Gördüğünüz üzere Google'da her 1 Fantastik aramasına karşılık 17'den fazla Ezel aranmış. Bilimkurgu ise yok gibi. Kitap aramaları ve diğer anahtar kelime aramalarına günceden ulaşabilirsiniz. http://wp.me/pKuOY-fU
Durum böyle olunca ne kadar küçük bir azınlık olduğumuzu bilip ona göre hayal kurmak en doğrusu bence. Bu işlerle ilgilenen bir avuç insan tam köyün delisi durumundayız. Popüler kültüre teğet geçiyoruz, onlar da bizi pek görmüyorlar.

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 08 Kasım 2010, 15:49:29 »
fantastik edebiyatın türkiyede çok ilgi gördüğü doğru ama şöyle bi durum var:

bizde edebiyat ilgi görmüyor. kitap okunmuyor. geçen 24 yaşında bir arkadaşım son 5 senedir hiçbir roman okumadığını söyledi. kırmamak için bişey demedim ama hala şaşkınım.

ilk önce kitap sevgisi aşılanmalı. ama bu çocuklara zorla kitap okutarak olmaz. en nefret ettiğim şeydi çocukken bana şu kitabı bu hafta oku denilmesiydi. ben kendi okuycağım şeyi kendim seçmek isterdim.

bir nokta daha var. bizde kitap sadece evde okunuyor. özellikle turistlerin otobüste, dışarda banklarda, vapurda okuduğuna çok şahit oldum. ben sadece yatmadan önce okurum.

insanımızın çoğunun edebiyatla ilişkisi tuvalette okuduğu gazeteden ibaret..
harry potter
talihsiz serüvenler dizisi
orta dünya
star wars (film)

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 08 Kasım 2010, 17:38:40 »
Ben Türkiye'de fantastik edebiyat konusunda herhangi bir eksikliğin bulunduğunu düşünmüyorum.

Ya tamam hepimiz istiyoruz ki daha geniş kitlelere yayılsın bu akım, daha çok insan okusun, en azından ne olduğunu bilsinler falan. Ama azınlığın özelliği azınlık olmasıdır zaten. Herkes fantastik edebiyatla yatıp kalksa bunun da suyunu çıkaracağımızı düşünmediniz mi hiç? Bir dizi reyting açısından başarılı olduğunda 20 tane kopyası çıkıyor anında, bir söz gençler arasında espri konusu olunca suyu çıkarılana kadar her yerde kullanılıyor, herhangi bir şey moda olduğunda sıradanlaşıp herkesin üzerinde olana kadar sürekli alınıyor. Bir düşünsenize Türk bir yazarın yazdığı fantastik konulu bir kitabın Alacakaranlık gibi popüler hale geldiğini. Sonrasında ne olur dersiniz?

Fantastik edebiyat denen şey yalnızca arayıp bulan ve kendi isteğiyle takip eden insanlarla bu kadar güzel bir hale geliyor. İnsanlara hayal kurmayı öğreten bir akımı başkalarının da okumasını, herkesin buna dahil olmasını istemek, başkalarının hayallerine karışmak oluyor bir nevi bana kalırsa. Hiç gerek yok, bunu sevenler kendi bildiklerini okumalı ve geniş kitlelere yayılmamalı diye düşünüyorum. Bazen azınlık olmak bir çok yönden avantajlıdır.

Hepsinden öte, Yüzüklerin Efendisini izleyip beğenmeyen kaç insan tanıyorsunuz? Takipçi olmamaları beğenmedikleri anlamına gelmez.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 09 Kasım 2010, 12:12:15 »
Kısacık bir yorumla TurkceBKF sana katılmadığımı belirtmek isterim. Ben yaklaşık 9 senedir fantastik kurgu ve bilim kurgu okuyorum. Ama son 1 senedir google a girip belki de kitap aratmışımdır. Ya da bir forumda aktif olarak yorum yazmışımdır. Bu benim 1 yıldır bu türe ilgi duyduğum anlamına gelmez. Aradaki 8 sene google ın kaybıdır ve böyle birçok kayıp olduğuna da bahse girerim. Kitap okumayı seven insan; kitapçıya gidip, kapaklara bakıp, arkalarını çevirip, ilk bir kaç sayfasını okuyan insandır. Bundan keyif alan insandır. Google a 'blim-kurgu , Fantastik-Kurgu' yazan insan değildir.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #29 : 09 Kasım 2010, 12:42:20 »
Kısacık bir yorumla TurkceBKF sana katılmadığımı belirtmek isterim. Ben yaklaşık 9 senedir fantastik kurgu ve bilim kurgu okuyorum. Ama son 1 senedir google a girip belki de kitap aratmışımdır. Ya da bir forumda aktif olarak yorum yazmışımdır. Bu benim 1 yıldır bu türe ilgi duyduğum anlamına gelmez. Aradaki 8 sene google ın kaybıdır ve böyle birçok kayıp olduğuna da bahse girerim. Kitap okumayı seven insan; kitapçıya gidip, kapaklara bakıp, arkalarını çevirip, ilk bir kaç sayfasını okuyan insandır. Bundan keyif alan insandır. Google a 'blim-kurgu , Fantastik-Kurgu' yazan insan değildir.
Katılmakla beraber, ortalık fantastik kurgudan geçilmeyecek hale gelecek bir 5-6 yıl sonra diye düşünüyorum... Önceden böyle düşünmezdim de, Malkavian bunu özelden de söylemişti daha önce, hatamı anladım. =)
May the force, be with you.