Kayıt Ol

İyi Bir Fantastik Eserde Aradığınız Özellikler

Çevrimdışı Arminas

• **
  • 104
  • Rom: 0
  • Çoğunluğun İyiliği İçin..!
    • Profili Görüntüle
Ynt: İyi Bir Fantastik Eserde Aradığınız Özellikler
« Yanıtla #15 : 22 Temmuz 2008, 11:26:59 »
Konusu güzelse ve edebi anlatımı abartmıcaksa ii olur yani. =]

Çevrimdışı darkkb

• **
  • 73
  • WATER GUARDİAN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 01 Ağustos 2008, 23:32:08 »
güzel güçlü kadınlar cesur adamlar bol bol büyü bırazcıkta komedı

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 02 Ağustos 2008, 16:36:44 »
güzel güçlü kadınlar cesur adamlar bol bol büyü bırazcıkta komedı

O zaman sen bütün eserleri seviyorsun?
try again fail again fail better

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Ağustos 2008, 18:03:19 »
O zaman sen bütün eserleri seviyorsun?
o ayrım yapmıyormuş... ona sarışın esmer de farketmiyor zaten... :P

Çevrimdışı darkkb

• **
  • 73
  • WATER GUARDİAN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Ağustos 2008, 10:34:25 »
yaw aslında ben fantastık edebıyattan cok comıc(cizgiroman) cıyım fantastık edebıyata bır turlu gırıs yapamadım tek okudugum serı warcraft ın cızgıromanı fantastık edebıyata hangı serıyle baslayacagımı bılmıyorum aslında varya yoksa fantastık fılmler ızlerım eet guclu ve hırcın kadınlar her zaman hosuma gıder

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 03 Ağustos 2008, 15:19:24 »
yaw aslında ben fantastık edebıyattan cok comıc(cizgiroman) cıyım fantastık edebıyata bır turlu gırıs yapamadım tek okudugum serı warcraft ın cızgıromanı fantastık edebıyata hangı serıyle baslayacagımı bılmıyorum aslında varya yoksa fantastık fılmler ızlerım eet guclu ve hırcın kadınlar her zaman hosuma gıder
Şaka bu ya.. Bu şakayı yapanı yakalarım ama ... :hemk
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 03 Ağustos 2008, 15:27:06 »
diyorum size anlamıyorsunuz. . bu adamın bi yazdıgı diğerini tutmuyo msnde ise ``Ben fantastik edebıyata bayılırım hp çok seviyorum falan filan ´´ diyordu şaka filan olamaz kıyamet alemetleri gibi bişey h.cnin başına gelecek felaketlerden birisi sadece :P

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 03 Ağustos 2008, 16:05:35 »
çizgi romanlar başlamışsın da başladığınla kalmışsın, genelde çocukken fantastik evrene öyle adım atılır ve adımların arkası gelir, ama sende her konuda çocukluğun izleri görülebiliyor... yorum yok... kadın meselesine de gelince, arkadaşım sen okula kızlar için mi gidiyorsun, çarşıya da mı kızlar için gidiyorsun, okuduğun her kitapta kadın/kız ağırlıklı olmak zorunda değil, hele ki güçlü ve hırçın olmaları seni hiç bağlamamalı, esere saygısızlık bu kesinlikle saygısızlık...

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Ağustos 2008, 16:09:28 »
Cinsel dürtülerini oynatıyo bu vatandaş hırçın kadın filan her mesajında görebiliriz. .
Ayrıca eserleri ozaman sen hırçın kadınlar varsa okursun ki bu yaptıgın cok büyük saygısızlıktır :hemk

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 03 Ağustos 2008, 16:41:58 »
diyorum size anlamıyorsunuz. . bu adamın bi yazdıgı diğerini tutmuyo msnde ise ``Ben fantastik edebıyata bayılırım hp çok seviyorum falan filan ´´ diyordu şaka filan olamaz kıyamet alemetleri gibi bişey h.cnin başına gelecek felaketlerden birisi sadece :P

Biri de benim kardeşimdi dimi xD

Çevrimdışı darkkb

• **
  • 73
  • WATER GUARDİAN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 03 Ağustos 2008, 19:10:20 »
eserlere saygısızlıkmı :D sadece fırkımı soyldeım kımseyı baglamaz sız fazla ucmussunuz bence

Çevrimdışı NightfaLL_NeMeSiS

• **
  • 236
  • Rom: 1
  • Fear Itself!i
    • Profili Görüntüle
    • Claymore-tr
« Yanıtla #26 : 11 Ağustos 2008, 18:36:41 »
Bir fantastik eserde kesinlikle ama kesinlike bir yolculuk olmalı!Grup olmalı,kesişen yolar,Macera,Büyük yaratıklar,ve direk şey olmamalı,o bizim ülkeyi işgal etti,öldürmeye gidiyoruz,öldürdük,itti,gibi düz olmamalı,heryerden hikayeyle ilgili gelişmeler girmeli araya,aynı zamanda farklı yerleri de anlatmalı,aynı olay değil yani herzaman,sonra anlatımı akıcı olmalı,betimlemelere özen gösterilmeli,özellikle betimlemeler,o dünyayı gözümde canlandırabilmeliyim.

Yani Tolkien.Onu açıkladım biraz,öyle eserleri severim.

Çevrimdışı BoZCiN

• *
  • 43
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 24 Ağustos 2008, 14:51:53 »
- Çok abartılı güçler olmamalı (Çizgi romanda DC evreni gibi mesela. Superman gibi abartili -nerdeyse tanrisal bir guc- yerine daha kucuk gucler olmali)

- Kurtarici mumkunse "secilmis" biri olmamali. Harry Potter, Frodo gibi mesela. Yaradilistan kahramanlik yerine calisan emekci bir kahraman olmali (fantazide de sosyalizm :P)

- Yan karakterler inandirici, kisiligi olan karakterler olmali. (Turk filmlerindeki gibi basrol oyuncusu icin uzulup duran, kendi yasami olmayan karakterler olmamali.)

- Ad verme konusuna dikkat edilmeli. Mumkunse Turkce, olmadi kendi icinde tutarliligi olan isimlendirmeler yapilmali. Icinde bulundugumuz kulturden cikarilmis kavramlar, yaratiklar olmali. Yapilamiyorsa dil kuralina uygun turetimler yapilmali.

- Anlatim olarak ceviri Turkcesi ya da dublaj Turkcesi dedigimiz anlatim biciminden uzakta durulmali (En zoru bu olsa gerek.)

- Elf, Ork, Goblin, Dwarf, Hobbit, Kender vs. türleri birebir alınmamalı (Bu kavramlar beraberinde daha önce kulanılan eserdeki kavramları sizin eserinize de taşıyor. Ee elin oğlu zaten harika yazıyor, neden seni okuyayım?)

Şimdilik aklıma gelen bunlar.
(Not: pardon. "sizin eseriniz olsa" basligi ile karismis. gerci buraya da pek bir uydu ya neyse...
kişioğlu uçamaz kuşlar gibi, ağır sanırlar...
oysa hangi kuş kanadı düşlerimle yarışır.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #28 : 17 Şubat 2009, 21:17:25 »
Dram ararım, üzebilmeli ve ardından o üzüntüye bağlı mutlu edebilmeli eser ve bunu gerçek hayatta karşılaşamayacağımız senaryolar ile gümüş tepside altın yapraklar arasında lembas sunar gibi akıcı ve güzel bir dil yahut, ağdalı ama kulağı okşayan bir dil ile yapmalı. "Hangi sayfaya gelmişim" dedirtmemeli, "oha, vay be bitmiş, süperdi" dedirtmeli.

Herşeyden önemlisi sonu kalbimi yerinden alıp sökmeli ve "bu artık benim, bu sonu anımsadığın süre boyunca da benim kalacak" diye kulağıma fısıldamalı gerekirse rüyama girip mest etmeli. I luv dram  :klp Olay hikayesi insanıyım o yüzden emanet karaktermiş gibi durmadıkça karakterleri önemsemem. Can alıcı karakterler de olmuyor değil ama onlar sadece +1 sevgi beslememi sağlar esere, özellikle aramam sanırım. Tabi bunlar fantastik eserler için, animelerde farklı <çok farklı> şeylere bakarım  :D (hayır nefertari çizgi/animeye iyi bir animede aradığınız özellikler konusu açma  ;D)

« Yanıtla #29 : 24 Şubat 2009, 00:08:54 »
Beni içinde yaşatsın yeter bana :D

bence en iyi yorum bu  :clap
Sizin almayı düşlediğiniz Oscar'ları biz vermeyi düşünmüyoruz..