Kayıt Ol

İyi Bir Fantastik Eserde Aradığınız Özellikler

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: İyi Bir Fantastik Eserde Aradığınız Özellikler
« Yanıtla #60 : 18 Kasım 2012, 19:39:56 »
Unutulmuş Diyarlar'da geçmesi benim aradığım esas özelliktir. Örneğin Elaine Cunningham'ın kitaplarını sadece Unutulmuş Diyarlar'da geçtiği için aldım ve çok sevdim. Bunun yanında yazar da önemlidir. Örneğin J.J.R. Tolkien, Unutulmuş Diyarlar dışında okuduğum yegane fantastik yazardır.İkincisi de forumda tanıdığım İhsan Abi oalcak galiba :D. Ben kitabı alırken içeriğine, yazdıklarına, ana karakterlerinin özelliklerine pek umursamam önceden araştırma yapmam-gördüm mü alırım- ve kitabın okumaya başladığım andan beri beni şaşırtmasını, etkilemesini beklerim.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı M-21

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 30 Kasım 2012, 12:05:10 »
Farklı bir şeyler olmalı. Çocukça olmamalı yani içerisinde karakter ölümü, savaş ve benzeri konular da işlenmeli. İçerisinde geçtiği dünya iyi tanıtılmalı ve asla sürprizler sona ermemeli. Karakterler okuyucuya tanıdık hale gelmemeli. Karakterlerin kişiliklerinin oluşumu ve başlarına gelen olaylara tepkileri psikolojik açıdan iyi sentezlenmiş ve gerçekçi olmalı. Örneğin baş karakterde ne mantıksız bir cesaret, ne iyi kalplilik, ne doğuştan gelen güç ve ün, ne de hiç bir gelişim süreci olmayan bir aşk isterim. İçimizden biri olmalı. Bu yönüyle Ursula LeGuin'in "Yerdeniz Serisini" ve (kitabını bulamadım  :üü) "Howl'un Yürüyen Şatosu" filmini çok beğeniyorum.  :D
Bahçede durdum az önce,
Kapının tam önünde.
Bunca yıldan sonra
Babamın evinde.
Herşey eski yerinde...

Çevrimdışı Crawley

• **
  • 52
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 03 Aralık 2012, 03:08:24 »
@Ejderfelaketi
Unutulmuş Diyarlar'da geçmesi niye o kadar önemli senin için?

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 05 Aralık 2012, 19:22:39 »
@Crawley
Ben kitap okumaya  Unutulmuş Diyarlar'la başladım. Ondan öncekileri ya bir ödül ya da bir cezası var  diye okuyordum severek okumaya bu fantezi alemi ile başladım. Bu yüzden ayrı bir önemi var. Unutulmuş Diyarlar'ı sevmemden başka-yazarları,faerûnü,ırkları, yaşantıları, tarihlerini çok sevdim- ben kitaplar konusunda biraz geri kafalılık ediyorum. Yeni kitaplara ve evrenlere açılma konusunda pek istekli değilim ve bu yüzden sevdiğim ve elimde olan şeye daha da eğiliyorum. Benim için önemli olmasını umarım anlatabilmişimdir. 
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 10 Aralık 2012, 12:10:09 »
iyi bir fantastik eserde aradığım şeyler; özgün olmalı, elf-orc-cuce olmamalı, imkansız bir yolculuk olmamalı...

Tolkien yaptı tamam güzel, ama aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp önümüze sürmelerinin bir anlamı olmadığını düşünüyorum, su kaçırmamak lazım...

Uzun süredir bekliyordum. "acaba ne zaman biri çıkıp da bunu söyleyecek" diye. Mutlu oldum :)

Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 14 Aralık 2012, 17:25:31 »
;D okyunca Sıkıllamamalıım bnde (= ayrıcaa Romantik te olmalı  :klp :huha :lve cnkü yhani ne bilim hikayenin icinde bnde olmayılıyım o kitap beni, oraya götürmeli ayrıca  içinde;

1-Eğlence
2-romantik (= [dediyesek sapık diL :P ]
3-Vs V s  :bacio
 :inca  :inca  :inca
Arkadaşlar bu nedir böyle ?
Esas konumuza gelince bir fantastik eserde aradıklarım şunlardır ;
- Kesinlikle oturmuş bir evrene sahip olmalı.
- Karakterler arasında mutlaka yetişkin ve tecrübeli tipler olmalı.
- Olaylar akıcı olmalı.
Tabiki daha bir sürü şey var ancak şuan aklıma gelenler bu kadar. Kurgusu olsun yazarın dili olsun bunlarda etkili faktörler.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 21 Aralık 2012, 18:22:26 »
bence en önemlisi ÖZGÜN olmasıdır.Kendine özgü konusu olmadıktan sonra ben asla o kitabı okumam.Mesela Tolkien'in yarattığı elfler, cüceler vb. birçok kitapta kullanılıyor. aynı şey vampirler için de geçerli. anlatım tarzı ne kadar iyi olursa olsun özgün olmayan kitap okumam. özgünlük yazarın YARATICILIĞINI ve yeteneğini de ortaya koyar (uzun oldu ama bu konu bence çok önemli)
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 22 Aralık 2012, 01:58:36 »
Normal insanları alıp fantastik diyarların insanı yapan romanlar çok hoşuma gidiyor. Bir de karakterlerin ayırımını iyi yapabiliyorsa tadından yenmez :D
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...