Kayıt Ol

Sizin fantastik eseriniz?

Çevrimdışı BoZCiN

• *
  • 43
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sizin fantastik eseriniz?
« Yanıtla #15 : 24 Ağustos 2008, 14:56:05 »
baska yere de yazdim:

- Çok abartılı güçler olmamalı (Çizgi romanda DC evreni gibi mesela. Superman gibi abartili -nerdeyse tanrisal bir guc- yerine daha kucuk gucler olmali)

- Kurtarici mumkunse "secilmis" biri olmamali. Harry Potter, Frodo gibi mesela. Yaradilistan kahramanlik yerine calisan emekci bir kahraman olmali (fantazide de sosyalizm :P)

- Yan karakterler inandirici, kisiligi olan karakterler olmali. (Turk filmlerindeki gibi basrol oyuncusu icin uzulup duran, kendi yasami olmayan karakterler olmamali.)

- Ad verme konusuna dikkat edilmeli. Mumkunse Turkce, olmadi kendi icinde tutarliligi olan isimlendirmeler yapilmali. Icinde bulundugumuz kulturden cikarilmis kavramlar, yaratiklar olmali. Yapilamiyorsa dil kuralina uygun turetimler yapilmali.

- Anlatim olarak ceviri Turkcesi ya da dublaj Turkcesi dedigimiz anlatim biciminden uzakta durulmali (En zoru bu olsa gerek.)

- Elf, Ork, Goblin, Dwarf, Hobbit, Kender vs. türleri birebir alınmamalı (Bu kavramlar beraberinde daha önce kulanılan eserdeki kavramları sizin eserinize de taşıyor. Ee elin oğlu zaten harika yazıyor, neden seni okuyayım?)

Şimdilik aklıma gelen bunlar.
kişioğlu uçamaz kuşlar gibi, ağır sanırlar...
oysa hangi kuş kanadı düşlerimle yarışır.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 27 Ağustos 2008, 13:31:30 »
Samwise Gamgee ne güne duruyor, emekçilerin kralı!

Seçilmiş kahraman hikayeyi soğutmaz bence daha esrarengiz bir hava katıyor. Harry Potter'da bu biraz kötüleşmiş olsa da.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 28 Ağustos 2008, 16:04:18 »
baska yere de yazdim:

- Çok abartılı güçler olmamalı (Çizgi romanda DC evreni gibi mesela. Superman gibi abartili -nerdeyse tanrisal bir guc- yerine daha kucuk gucler olmali)

- Kurtarici mumkunse "secilmis" biri olmamali. Harry Potter, Frodo gibi mesela. Yaradilistan kahramanlik yerine calisan emekci bir kahraman olmali (fantazide de sosyalizm :P)

- Yan karakterler inandirici, kisiligi olan karakterler olmali. (Turk filmlerindeki gibi basrol oyuncusu icin uzulup duran, kendi yasami olmayan karakterler olmamali.)

- Ad verme konusuna dikkat edilmeli. Mumkunse Turkce, olmadi kendi icinde tutarliligi olan isimlendirmeler yapilmali. Icinde bulundugumuz kulturden cikarilmis kavramlar, yaratiklar olmali. Yapilamiyorsa dil kuralina uygun turetimler yapilmali.

- Anlatim olarak ceviri Turkcesi ya da dublaj Turkcesi dedigimiz anlatim biciminden uzakta durulmali (En zoru bu olsa gerek.)

- Elf, Ork, Goblin, Dwarf, Hobbit, Kender vs. türleri birebir alınmamalı (Bu kavramlar beraberinde daha önce kulanılan eserdeki kavramları sizin eserinize de taşıyor. Ee elin oğlu zaten harika yazıyor, neden seni okuyayım?)

Mükemmel! Harfi harfine katılıyorum, hayallerimdeki fantastik edebiyat eseri budur arkadaş. Seçilmiş Kişi olayı saçma zaten, Frodo yada Pevensie Kardeşler iyiydi de Harry Potter'da olay abartı... Ama bu maddelerin hepsine uyan bir fantastik edebiyat eseri yapılması zor olur, ki zaten böyle birşey ortaya çıkarsa tam anlamıyla bir sanat şaheseri olur.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Eylül 2008, 18:26:12 »
baska yere de yazdim:

Katılıyorum, ad olayı dışında.

Kendi şeyimi açıklıyım; muhtemelen vampir temalı bir şey yazardım ki yazıcam kafamda da var. Sebebi ise hüaaa çünkü evillar. Yada ayyy çok karizmatikler değil.

Günümüz dünyasında geçtiği için vampir olayları metaforları okuyucunun anlayabileceği şekilde tutabilirim hatta bazı bazı kıyıya köşeye sıkıştırdığım metafordan öte gizli mesaj niteliğindeki olayları kullanmama gerek kalmaz. Zira benim her eserde aradığım, göndermeler, mesaj ve sanatsallıktır. Eh tabi ki bunu kendi eserime de yansıtacağım.

Bir de dini görüşümü yansıtabileceğim bir alan vampir. (Paganım bu arada). İlaha ve insanlara olan acıma, kınama, küçümseme ve nefret duygularını vampir ağzından rahatlıkla aktarabilirim.

Ve varoluşçuluk felsefesini, diyalektikle de rahatlıkla harmanlayabileceğim bir alan.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı FaLLeN

• **
  • 119
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 22 Ekim 2008, 10:44:34 »
Ciddi ciddi yazmayı düşündüğüm için söyleyemem, kurguyu belli etmiş olurum, hiç heyecanı kalmaz.  ;D

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 22 Ekim 2008, 19:04:01 »
Ciddi ciddi yazmayı düşündüğüm için söyleyemem, kurguyu belli etmiş olurum, hiç heyecanı kalmaz.  ;D

Senin hikayelerinin biliyorum :D Eğer onlar ciddi yazılmamışsa ciddi olanı çok merak ediyorum :D

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 09 Eylül 2009, 22:37:41 »
3 senedir özgün bir konu bulma peşindeyim. Bulursam roman çıkartacağım, evet! Sizi temin ederim.

Bu 3 sene içinde çeşitli rüyalar gördüm. Açıkçası Rüya mıydı, bilemiyorum! Çünkü o rüyalardan çok güzel konular çıkıveriyor. (Fantastik film gibilerdi)

Bunları toparlayıp kaleme kuvvet bir kaç hikaye yazacağım. Beğenilirlerse roman çıkarma girişimlerine başlarım.

:hmm

ya bi bana oluor sanırdım.bende konu arayışındayım.Bende manyak manyak rüyalar görüyorum.Film gibiler aynen söylediğin gibi.Tek sorun sabah kalktığımda tamamını hatırlamıor oluşum.Unuttuğumuz rüyalar gerçek olur derler ama:)Bir kaç denemem oldu ama sanırım taklitten öteye geçemedim:(
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 18 Eylül 2009, 20:57:50 »
Bir arkadaşlarla beraber yazıyorduk.Tesadüfen bulduğu bir şehirde kahramanlık yapmak zorunda kalan bir kızın hikayesiydi.Arkadaşlık güçlerden önemlidir teması vardı.İlk kitabı yazdık  138 sayfa oldu , ikincisine de başladık 48 sayfa falan yazdık ama sonradan benim yazma tutkum gitti (yazamıyorum artık) bu işte kaldı öyle.Arkadaş beni ikna etmeye çalışıyor hala.
Kendime geleyim inşallah yazacağım.Gidişim sessiz oldu ama dönüşüm muhteşem olacak...;)

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Ekim 2009, 18:18:32 »
[
Bir arkadaşlarla beraber yazıyorduk.Tesadüfen bulduğu bir şehirde kahramanlık yapmak zorunda kalan bir kızın hikayesiydi.Arkadaşlık güçlerden önemlidir teması vardı.İlk kitabı yazdık  138 sayfa oldu , ikincisine de başladık 48 sayfa falan yazdık ama sonradan benim yazma tutkum gitti (yazamıyorum artık) bu işte kaldı öyle.Arkadaş beni ikna etmeye çalışıyor hala.
Kendime geleyim inşallah yazacağım.Gidişim sessiz oldu ama dönüşüm muhteşem olacak...;)
Tatlım umarım tekrardan yazmaya dönersin.Bu arada sen ikna olmaz bir keçisin.Vede seni haladır ikna edemedim.(o arkadaş diye bahsettiği benim de.)

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 28 Nisan 2010, 21:09:19 »
oldu canım paylaşalım da kap fikirleri demi!
şaka bi yana bende zaten 2 fantastik eser var birini de yazıyorum ama fikir veremem maalesef daa ben kullancam onları

Çevrimdışı wildgirl_3

• **
  • 55
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 06 Haziran 2010, 18:36:32 »
İki tane hayran hikayem var :)
Ama esas olarak bir kızın inişli çıkışlı hayatını konu alan romantik bir kitap yazıyorum :)

Keşke hep yanımda olsanız bi'tanelerim!

Çevrimdışı Ceren Oktay

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 30 Temmuz 2010, 17:23:33 »
Benim var bile. Lanetli bir kızın yaşam hikayesini anlattım. Lanetlendikten sonra neler olduğunu falan. Elimde bekliyor basımının yapılacağı günü.

Çevrimdışı suphi

• **
  • 53
  • Rom: -2
  • En KöTüLeRiN bİlE iYi NeDeNlErİ vArDıR
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 07 Nisan 2011, 15:57:46 »
Benim hikayem 7 super guclu kardes ama en buyugu dunyayı kontrole calısıyo sonra diger kardesleri ona karsı gelince 2 tane haric hepsini olduruyo (biri bebek) buyuk olan onu kacırıo sonra kaybedıo ve bir kehanette var bu en buyuk kardesi ancak baska bir kardes oldurubilecek falan falan sizce devam ediyim mi
En KöTüLeRiN bİlE iYi NeDeNlErİ vArDıR

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 07 Nisan 2011, 16:46:55 »
benim aklıma hiç vampirlermiş, kurt adamlarmış, öcülermiş, uzaylılarmış falan gelmezdi. Ben Harry Potter'la büyüdüm. Başka fantastik romanlarla ve sinema filmleriyle tanışalı 3-4 yıl oluyo sadece. onun için benim fantastik romanım kesinlikle büyüyle ilgili olurdu. Hayalime göre kimse baş karakterin büyücü olduğunu bilmeyecek. O hep itilip kakılan olacak. Ama bir gün herkes onun ne kadar güçlü olduğunu görecekti :D bu da biraz merlin dizisine benzemiş :D
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #29 : 07 Nisan 2011, 16:49:11 »
Benim hikayem 7 super guclu kardes ama en buyugu dunyayı kontrole calısıyo sonra diger kardesleri ona karsı gelince 2 tane haric hepsini olduruyo (biri bebek) buyuk olan onu kacırıo sonra kaybedıo ve bir kehanette var bu en buyuk kardesi ancak baska bir kardes oldurubilecek falan falan sizce devam ediyim mi
Keşke fikrini açmasaydın, şimdi birisi yok devam etme, berbat dese, şevkin kaçacak, oysa senin hayallerinde kim bilir ne güzellikler yatıyor... Bence, insanlar fikirlerini hayata geçirdikten sonra beğeniye sunmalı, akıllarına geldikten sonra değil.

Konumuza dönecek olursak, benim eserim Hızır'ın Çırağı elbette.
May the force, be with you.