Kayıt Ol

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Otostopçunun Galaksi Rehberi
« Yanıtla #15 : 22 Temmuz 2009, 16:53:57 »
O ansiklopediyi az önce bitirmiş bulunmaktayım. İlk mesajımdan anlaşılacağı üzere 1 sene olmuş kitabı alalı. Okumuştum bırakmıştım geçen tekrar elime aldım, hiçbir şey hatırlamıyordum. Ben de başladım bi azimle, bitirdim. Şimdi sana teşekkür edebilirim Özgür. Gerçekten hem çoook eğlenceli, hem düşündürücü bi seri. Paranoyak Android Marvin'inden, başında en normalken en anormale dönüşen Arthur'una kadar her şeyini çok sevdim. O her seferinde zevkle açılan kapılardan ya da asansörlerden biri olmak için nelerimi vermezdim. Okuyun eğlenin biraz diyorum. =D

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 22 Temmuz 2009, 20:49:50 »
Rica ederim, herkes okusun. Kapı olmak isteyen birini de ilk defa görüyorum :D
try again fail again fail better

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 22 Temmuz 2009, 20:53:14 »
En azından mutlular dimi Özgür? :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 15 Eylül 2009, 13:12:16 »
KABALCI YAYINEVİ

TIKLAYIN!!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #19 : 19 Eylül 2009, 16:15:35 »
5'i 1 yerdeyi aynı fiyata götürdüydüm ben. Kabalcı adamım ya. :P

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #20 : 20 Eylül 2009, 09:46:21 »
Ben en çok Evrenin sonundaki restorantta, günün  yemeği ile yapılan konuşmalara bayılmıştım :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 15 Şubat 2011, 17:51:50 »
Sanırım en ucuza ben aldım :P. Beşi Bir Yerde'yi fuarda %50 indirim ile 20 TL'ye kaptım ve kaçtım!

İstanbul Kitap Fuarı biteli çok olmasına rağmen kitaba bir türlü başlayamamıştım. Aramıza başka kitaplar girmişti. Şimdi ise elimden düşmüyor o devasa kitap.
Spoiler: Göster
 Gözümü de kararttım benle okula gelip gitmeye başlayacak. Onu okumak için çantamdan çıkardığımda etrafta yaratacağı şoku merakla bekliyorum.

Müthiş eğlenceli, kendi içinde mizahi bir felsefesi ve bol bol yaratıcılığı olan eşsiz bir kitap! "Zararsız" ve sonra da "Çoğunluklar Zararsız" olarak değişen tanımları beni benden almıştır. O Babil Balığı'ndan bir adet de ben istiyorum.

Esprileri ile durmadan yüzünüzde bir sırıtma bırakan ve akıcı dili ile hiçbir anında sizi sıkmayacak bir kitap. Beşi Bir Yerde diye geçen, 5 kitabın tek cilt oalrak basılmış halini almanızı tavsiye ederim. Hatta şu anda ilknokta'da %35 indirim var. 40 liralık kitap 26 liraya geliyor.

Son olarak, ömründe hiç fantastik ya da bilimkurgu okumamış birine bile zevkle okutulabileceğini de söylemek isterim. test ettim, onayladım. Test grubum halen daha zevkle okuyor kitabı o.O. Okursanız pişman olmayacaksınız ^^.

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #22 : 15 Şubat 2011, 18:03:47 »
Kitapçıma gittiğimde karşılamıştım ilk defa Otostopçunun Galaksi Rehberi ile cebimde on lira elimde iki kitap kaldım(evet 5i bir arada 10 lira idi) 15 dakikalık düşünmeden sonra seçimimi Eragondan yana yaptım. Bilmiyorum ne kadar doğru veya yanlış yaptım. Ama bir zamanlar filmini izlemiştim çok hoştu. Hoş hala orada duruyordur (yaklaşık iki yıl oldu) yazın gittiğimde alırım bu yorumlardan sonra.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 15 Şubat 2011, 18:32:01 »
Emin değilim ama, sanırım bir filmi vardı.
Spoiler: Göster
Saksı ve balina ile ilgili bir şey vardı sonunda.
o mudur emin değilim ama ? Komikti o -,-
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 24 Şubat 2011, 16:24:05 »
Okuduğum en güzel mizahi eser. Filmi ise çoğu uyarlamada olduğu gibi kitaptan apayrı bir şeye dönüşmüştü diye hatırlıyorum.

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 08 Mart 2011, 22:30:02 »
Bilim kurgu gibi ciddi bir tür ile mizahı birleştirmek nasıl bir yetenek ve nasıl bir düşüncedir? Fakat Douglas Adams bunu sonuna kadar en iyi şekilde uygulamıştır.

Mizah yönü ağır bassa da bilimkurgu açısından da ödün vermeyen bir eser. Ama bu durum, hiç bilim kurgu okumamış birine bile o kadar tatlı gözüküyor ki, türle alakası olmayan insanların bile rahatlıkla okuyabileceğine inanıyorum.

Yüzünüzde bir sırıtış ile okuduğunuz sayfalar, karmaşık kurgusu ve her sayfayı merakla çevirişiniz tüm seri boyunca hiç eksik olmuyor. Hele hele, olayları anlamak için epey zaman harcatıyor size ve bu gerçekten çok eğlenceli. Her kitapta biraz daha çözüme giderken aynı derecede işler daha da karmaşıklaşıyor. İnsan, mizahi yönü ağır basan bir eserde böyle karmaşık bir kurgu beklemiyor aslında. Ama bu, onu özel yapan da bir yan.

Bu seride en çok sevdiğim şey ise, saçma sapan tanımlamalar, olaylar ya da şeyler gösterip sonra buna gayet mantıklı açıklamalar getirmesidir. Bu da hem absürd mizah unsurunu başta önünüze sürmesi ve sonra bunu mantık kılıfına sokarak sizi şaşırtması ile kitabı daha da güzelleştiriyor.

Toparlarsak, hayatında hiç bilimkurgu okumamış biri bile severek okuyacaktır. İnsanı eğlendiren çok tatlı bir kitap. Okumamanız size çok şey kaybettirir.

Çevrimdışı andien

• *
  • 29
  • Meditating Frog
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 20 Nisan 2011, 02:28:28 »
"Goosnargh,"dedi Ford Prefect; Betelgeuse dilinde özel bir sözcüktü bu ve Ford bu sözcüğü birşey söylemesi gerektiğini bildiği, ama ne söyleyeceğini kestiremediği zamanlarda kullanırdı.

Ne demeliyim bilemedim ben de yukarıda yazanları okudukça, ama bir şeyler demeliydim.
Öncelikle Otostopçu'nun Galaksi Rehberi ni okumaya başlamadan önce lütfen bir kez daha düşünün; okuduktan sonraysa daha da fazla. Çünkü bu kitaplarda aradığınız vakit geçirmenizi sağlayacak tipik bilimkurgu veya fantastik edebiyat örnekleriyse hem aradığınızı bulamayacak hem de anlamadığınız alt metinler yüzünden saçma sapan şeyler okuduğunuzu düşüneceksiniz.

O yüzden lütfen paniğe kapılmayın ve tekrar düşünün. Eğer okumaya karar verirseniz de Douglas Adams'ın sizinle dalga geçmesine izin verin ve bu abese irca şaheseri serinin tadına varmaya çalışın.

Bu arada Ekşi Sözlük Rehberden ilham alınarak başlamıştır.
Ayrıca bkz. http://www.bbc.co.uk/h2g2

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 20 Nisan 2011, 11:07:02 »
Filminin kötü olduğu düşünülür ancak şöyle bir şeyi göz önünde bulundurmak gerek. Film Douglas Adams'ın yıllarca üzerine uğraştığı bir senaryodan yapılmış bir film. Senaryonun tamamlanamamasına sebep olan bazı istem dışı olaylar oldu; ölüm gibi. Bu yüzden taslak halinde olan bir senaryo bütünleştirilerek film yapıldı.

Kitapta olmayan bir çok şey içeriyordu ve bence oldukça eğlenceli. En azından Trillan'ı Zooey oynuyor.

Ekşi Sözlük'ü yanı sıra Yahoo'nun babelfish ve Google bu kitaptan esinlenerek oluşturulmuş şeyler. İlginç bir şekilde popüler kültür ürünü olmak konusunda, bir çok tırt efsanenin yanına bile yaklaşamıyor. Ve yine aslında hiç de ilginç olmayan bir şekilde tam da bu sebeple, onu daha fazla sevebiliyoruz.
try again fail again fail better

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #28 : 25 Mayıs 2011, 23:39:25 »
Douglas Adams. İsmini anmak bile birçok insanı istemsizce gülümsetiyor. İlk başta BBC için bir radyo piyesi olarak yazdığı Otostopçunun Galaksi Rehberi artık klasikleşmiş bir kült oldu. Bundan sadece iki hafta önce Douglas Adams'ın onuncu ölüm yıldönümüydü. Evet, İngiliz mizahının geç dönem ikonlarından Adams sadece 49 yaşında aramızdan ayrıldı. Balık için teşekkür etmiş miydi, bilmiyoruz. Etmiştir ama kesin...

Peki 1984 yılında Infocom tarafından yayınlanan aynı adlı oyunu da tasarladığını biliyor muydunuz? (Daha sonra Infocom adına içinden çıkılması belki de imkânsız olan "Bureaucracy" oyununu da geliştirecekti.) Aradan 27 yıl geçmiş olabilir, ama BBC sağolsun, zamanında C64'lerimizde oynadığımız The Hitchhiker's Guide to the Galaxy hâlâ, hem de ücretsiz olarak, netten oynanabiliyor. İşte adresi.

Neyse, Adams'ı anmak güzel, ama bugünkü haberin asıl nedeni Otostopçunun bir kez daha, yepyeni bir formatta bilgisayarlarımıza gelecek olması. Death Spank ve Swarm'dan bildiğimiz Hothead Games, bir sonraki THGttG oyununu yapacağını duyurdu. Şu ana kadarki oyunları ya aksiyon RYO, ya da strateji tarzında, ama illa ki mizah yüklü olan Hothead Games, Otostopçu'nun nasıl bir oyun olacağına dair henüz açıklamada bulunmadı. Haliyle elimizde henüz tarih filan da yok. Ama olsun. Onlar bize bir kez daha hayatın, evrenin ve her şeyin anlamını açıklayacak, olmadı ikinci dünyayı inşa ederiz....

Kaynak: Oyungezer
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 27 Mayıs 2011, 17:24:22 »
Kitaplığımda ve yıllar önce okumuştum. Yazdıklarınızı okuduktan sonra seriyi tekrar okumalıyım diye düşündüm
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark