Kayıt Ol

Mustafa

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Mustafa
« : 29 Ekim 2008, 10:38:26 »

Can Dündar'ın 85 yılı ele aldığı yapıt; Mustafa

Atatürk'ün askeri, siyasi ve insani yönlerini resmi dilin dışına çıkarak anlatma iddiasındaki "Mustafa" filmi bugün Türkiye'de vizyona girecek. 70. ölüm yıldönümünde Atatürk'ü seyirciye yeniden tanıştıracak filmi Can Dündar yazıp yönetti ve müziklerini Goran Bregovic besteledi.
Filmin İstanbul galası, önceki gün Dolmabahçe Sarayı'nda yapıldı.
Can Dündar'ın senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı, Sabancı'nın katkıları ve NTV-KO'MEDYA ortaklığıyla hazırlanan bu belgeselin galasına filmin özgün müziklerini yapan Goran Bregovic de katıldı ve kısa bir dinleti sundu.
Açılışa, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan ve eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt da katıldı.
Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Güler Sabancı, Ufuk Uras, Güneri Civaoğlu, Mehmet Ali Birand, İlber Ortaylı, Leyla Umar, Nail Güreli ve Derya Sazak da galaya katılan isimler arasındaydı. Sanat dünyasından ise Yetkin Dikinciler, Gani Müjde, Gencay Gürün, Gülben Ergen, Aysun Kayacı, Levent Üzümcü, Zeki Alasya, Orhan Gencebay, Leman Sam, Sinan Çetin, Mustafa Altıoklar, Nebil Özgentürk, Mustafa Alabora ve Fadik Sevin Atasoy galada hazır bulundu.

Özel belgeler yer aldı

Film için özel izinle açılan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı birçok arşivden derlenen Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğrafları, hatıralarını yazdığı not defterleri, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarından günlüğüne ve elyazmalarına kadar pek çok belge filmde yer alıyor. Bütün bu belgelerle Atatürk'ün kendisini anlattığı bir filme ulaşılıyor.
Çekim ekibi, ciddi bir hazırlık aşamasından sonra Atatürk'ün ayak bastığı Selanik'ten Manastır'a, Şam'dan Berlin'e, Sofya'dan Karlsbad'a kadar her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan, öldüğü odaya dek her mekâna girerek onun hayatını yerinde görüntüledi.
Atatürk'ün kendi sesinden çok önemli konuşmalarının yer aldığı "Mustafa"da, kişilik özelliklerini çok net ortaya koyan özel mektuplar oldukça dikkat çekiyor.
Yeni kuşağın okulda öğrendiği klasik bilgilerden ve eski, siyah beyaz görüntülerden sıkılmış olacakları varsayımıyla filmde samimi bir dil ve modern animasyon teknikleri kullanılıyor.

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Ynt: Mustafa
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2008, 17:37:57 »
Müziklerini Goran Bregovic yapmış. Yönetmen Can Dündar. Koşa koşa gitmek istediğim bi film galiba. Ve yapıcam bunu sanırım.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı voyvoda

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2008, 22:13:18 »
o kdr da hevesli olmayın :) Atatürk'ü çaktırmadan kötülemeyi çok güzel başarmış adam..Can Dündar bu filmiyle bugüne kadarki gözümde olan imajını kaybetti..

twilight_milk

« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2008, 09:50:49 »
ilk çıktığı gün izledim gerçekten müthişti yaa

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2008, 23:31:03 »
o kdr da hevesli olmayın :) Atatürk'ü çaktırmadan kötülemeyi çok güzel başarmış adam..Can Dündar bu filmiyle bugüne kadarki gözümde olan imajını kaybetti..

Gittim ben biliyor musun? Sırf doğru mu diye bayıldım paramı.Haklısın katılıyorum yaş tahtaya basmış kanımca.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2008, 10:44:20 »
Biraz örnek verebilir misiniz? Kötüleme derken neyi amaçlamış. Fanatik severlerinden biri olarak Can Dündar'ın Atatürk lehine bir şeyler yapması akıl alıcı değil.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı FaLLeN

• **
  • 119
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2008, 11:13:29 »
Can Dündar gerçekten de en fanatik kişilerden biridir belki de Atatürk'ü sevme konusunda, niye kötülemeyi amaçlasın anlamadım. Belki de o sizin kötüleme dediğiniz şey ona göre kötüleme değil de gayet normal bir şeydir, sonuçta kötü-iyi göreceli kavramlardır.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2008, 13:03:42 »
Yorumlar üzerine bir yorum..

Bir "insan"ı sevmek idol olarak görmek nedir? Görüşlerine fikirlerine sahip çıkmak, yapıtlarına saygı duymak ve devamını sağlamak nedir?

Bu film üzerine halkın yaptığı yorumlara dikkat ediyorum da, bu soruların cevabına halkımız "Tanrılaştırmak" demiş. Atatürk'ü tanrılaştırarak ideallerine erişemezsiniz, konuyu tek yönlü düşünerek mükemmele ulaşamazsınız. Bu filmde anlatılanlar Can Dündar'ın günlerdir söylediği gibi, objektif yaklaşıldığı takdirde Atatürk'ün daha çok araştırılmasını sağlayacak, daha çok sevilmesine sebep olacaktır. Bunu gören at gözlüğü takmış gençler, azıcık sakin olun yav.

Edit: Can Dündar'ı yıllardır tanıyoruz, 3 aya kadar kaç kişi kötülüyordu?
try again fail again fail better

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2008, 15:32:13 »
Dayanamayıp yorumumu yazacağım...
Onu bunu bilmiyorum... Daha izlemedim de filmi ama şunu biliyorum ki Ata hakkında "Kurtuluş Savaşı'nı başlattı ve Cumhuriyeti kurup yenilikler getirdi"den başka hiçbir bilgisi bulunmayan kişilerin bu filmde görecekleri: "içkici, kadın düşkünü" bir Ata... Bizzat bu yorumu bizim okuldaki bir öğrenci müsvettesinden duydum... Bu tür hassas konularda bu kadar objektif yaklaşılmamalı sonuçta bizim bugüne kadar en çok şeref duyduğumuz insan söz konusu burada, biraz daha yakın biraz daha duygusal bakılmalı... Bakın Amerikalılara Vietnamla ilgili filmlere bakın öyle olmamalarına rağmen nasıl kendilerini mağdur gösteriyorlar, Hollywood'daki her filmin içinde bir reklamları, bayrakları, milli renkleri var... (bkz. çok sevdiğim Spiderman, Batman, Superman, Ironman, vs vs) Ve evet sırf gözlerimle görebilmek için bu filme gideceğim...

Çevrimdışı Elizabeth~

• **
  • 272
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2008, 17:42:58 »
Pazar günü sınıfça gidicez.İzlemedim dediğim gibi ama nedense Can Dündar'ın bu kadar araştırma yaptığı,çaba harcadığı bi filmde,hele hele Atatürk'ü kötüleyeceğini hiç sanmıyorum.Gidip izlicem kendi fikrimi edinmek için.Müziği de harika bu arada.

Çevrimdışı voyvoda

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2008, 13:20:55 »
o zmn şöle diyelim: kötülemek değil ama eksik bilgi vermeden dolayı cahil insanların yada işine öyle gelen insanların Atatürk'e dil uzatma hakkı bulabileceğinden dolayı olan bir endişe benimki.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2008, 23:30:55 »
Yorum üzerine yorumu bırakayım henüz çıktığım film üzerine yorum yapayım.

Öncelikle şunu belirtiyim eleştirilerin filmle uzaktan yakından bir alakası yok(diktatör olayı dışında). Ayrıca, film beklentilerimi pek karşılamadı. Bu kadar basit ve sert yorumlar yapılınca ben gözümde büyütmüştüm filmi, o kadar reklamdan sonra. Ancak büyütülecek kadar farklı bir şeyini anlatmıyor Atatürk'ün, bilemiyorum belki bizim gibi Atatürk'ü zaten araştıran insanlara böyle gelmiş olabilir ama daha fazla bilinmeyen açıklamasını beklerdim.

Hiç mi olumlu yönü yok, tabiki var. Mustafa'nın iç dünyasını yansıtmaya çalışmış Can Dündar kısmen de başarılı olmuş. Yaptığı devrimleri ne şartlar altında neler hissederek yaptığını anlamak bakımından, agresif militarist Atatürkçülere karşı başarılı bir yapım olmuş. Atatürk'ün insani acizliklerinden de ir kaçı var bu bakımdan da başarılı.

Atatürk'ün bizden saklanan (özellikle İslam-Sosyalizm sözü) ufak bilgilerini görmek açısından başarılı bulduğum film, keskin geçişleriyle eksik kalmış, değerlendirirsem 7/10.

Yine de Can Dündar çok cesur ve "gerekli" bir iş yapmış, daha şimdiden topladığı tepkilerle bir karşı-film hareketlerini ya da daha iyisini yapabilirim hareketlerini tetikledi. Atatürk'ün anlaşılmasında %100 katkısı olacak zekice bir film.

Çevrimdışı Mls hp

• **
  • 236
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Arda Turan.<3
« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2008, 22:11:20 »
Mustafa hakkında bi sürü yorum yapıldı genelde olumsuz yönde oldu bunlar..
Öncelikle Atatürk filmde eğlenceye çok düşkün,son yıllarını sürekli içki masalarında geçirmiş,çok diktatör,sürekli ağlayan psikolojik sorunları olan bri gbi gsterilmiş.Ben gidemedim hala o yüzden bunlar ne kadar doğru bilemem ama Atatürk hiçde hoş gösterilmemiş filmde.Açıkcası sarı zeybek gibi muhteşem bi eserden sonra Can Dündar'dan böyle birşey beklemezdim.

Herkesin HayaLLeri Vardır,Ama Tanrı Sadece BazıLarımıza OnLarı GerçekLeştirecek Şansı Verir.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2008, 23:49:50 »
Ben gidemedim hala o yüzden bunlar ne kadar doğru bilemem ama Atatürk hiçde hoş gösterilmemiş filmde.

İşte en önemli nokta. Ne kadar kolay eleştirmek, anlamadan, bilmeden. Üzülüyorum doğrusu böyle bir durumda. Ben de eleştirdim, ama izlemiştim, izlemeden yaptığımız yorum ancak yorumlar üzerine olabilir. Diğerine hakkımız olduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 19 Kasım 2008, 21:09:34 »
Amras Ringeril, her dediğine katıLıyorum sanırım..
fiLmi görmeden önce o kadar cok eLeştiriyi dinLedim ki, fiLme neredeyse bi nefretLe girdim, her ne kadar can dündar ın Atatürk'ümüze karşıt bir fiLm çevirmeyeceğini düşünsem de didik didik etmek üzere girdim fiLme..

evet, Atatürk ün içki düşkünü oLduğu söyLeniyor, peki bunu biLmeyen var mıydı sanki? hangi üLkede bu derece büyük bir devLet adamının içkisi, zaafLarı hor görüLebiLir ki? heLaL oLsun atama.. 
Can Dündar gerçekten obJektif yakLaşmış, gayet güzeL bir fiLm yaratmış.. açıkçası fiLm bizLer için biraz eksik kaLmış ama oLsun,üLkece içinde buLunduğumuz durumda bu biLe büyük bir başarı bence..
biriLerine çamur atmak isteyen kişiLer de Atatürk hakkında iLeri geri konuşası geLen, o canı sıkıLan insancıkLar da bu fiLmden istediği anLamı çıkartır tabi..
kısacası ben fiLmi beğendim ve o ağır eLeştiriLeri gereksiz buLuyorum.. fiLm için yapıLacak en doğru eLeştiri, Atatürk ün biraz yüzeyseL eLe aLınmış oLması oLabiLir sanırım..  Aman oLsun bu da yeter, Türk insanına Atatürk ü tanıtacak, sevdirecek her türLü yapıta ihtiyacımız var bu dönemde...

ekLeme= fiLmi görmeyip de yorum yetiştirmek cok anLamsız.. ayrıca anday bu konuyu konuşmuştuk ve üstüne bu yorumu atmış oLmanı bekLemezdim, izLemeden..
₪ Hail to the Thief ₪