Kayıt Ol

Fantastik Edebiyat'ta Dini Öğelerin Konumu

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Edebiyat'ta Dini Öğelerin Konumu
« Yanıtla #15 : 09 Ocak 2009, 16:27:35 »
Hangi kitaplar onlar Demoriel?

Bu arada bu konudan bahsedip de C.S. Lewis'i anmazsak olmaz sanırım. Narnia serisi belki de bunun en büyük örneğidir.
narnia, avalon un sisleri, büyücünün ilk kuralı..
zaman çarkı na da  ilk dinsel öğeler yüzünden başlamıştım :D
daha aklıma gelmiyo şuan ama hatırladıkça editleyip yazarım :D
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Ocak 2009, 16:32:37 »
Şu Narnia konusundan da biraz bahsedin ama. Sonuçta bilmeyen arkadaşlar da neden en büyük örneğinin bu olduğunu merak edeceklerdir.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 09 Ocak 2009, 16:39:12 »
Yanlış anlaşılmasın ama ben bu konuyu hangi seride ne kadar din var yada sen niye okursun okumazsın bunun için değil. Ben genel olarak Fantastik Edebiyat içerisinde "Din" ne kadar etkin olmalıdır bunu tartışmak istedim. Deus ex machine gibi tanrılar imkansızdan hikayeyi çevirmeli mi ve sınırsız güçleri mi olması? (Daha çok kurguyu bir araya toplayamayan yazarların uyguladığını düşündüğüm bir yol) Yoksa Tanrıların dahi roman içerisinde bazı kurallara tabi olması mı gerekmektedir bunu merak ediyorum. Sadece bazı serilerin adını saymakla kalmayın birazda bu serilerde nedir nasıldır neresi ilginizi çekmiştir bunu anlatın.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Ocak 2009, 16:45:36 »
Tamam abi işte laf lafı açıyor daha faydalı oluyor.

C.S. Lewis döneminin en iyi "Haçlı Yazar"larından birisiydi. Dini yaymak adına bir çok kitap yazmıştı. Narnia'da da bunun izleri rahatça görülebilir. Dünyanın yaratılmasındaki "Yasak Elma"dan tutun, en sondaki Son Savaş betimlemesine. Aslan'dan tutun krallıkların yapısına kadar, bir çok dini motif var. Dahası spoiler'a gireceği için anlatmaktan kaçınıyorum.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Ocak 2009, 17:07:16 »
peki o zaman.
fantastik kitaplar genelde zaman itibariyle insanoğlunun karanlık dönemlerinde, ilmin ve aklın topluma hakim olmadığı zamanlarda büyük doğa olaylarının ve insanları olağanüstü güçlere bağlı kalınarak açıklanmasıyla oluşan mitolojik öğelerin toplumda benimsendiği dönemlerde geçtiği için dini öğeleri de içermesi çok normal..
bi fantastik kitabı günümüze uygun yazmak mümkün değildir, adı üstünde fantastik kitap, bu günün şartlarında olağanüstülükler gösteren eserlere bilim kurgu diyoruz zaten. bu durumda yazara iki seçenek kalıyor, ya eski çağlara, tarihte net bilgiye sahip olunamayan çağlara yönelik yazmak, yada tamamen hayal ürünü bir dünya ve bir zaman yaratmak..
ilk seçeneğin örnekleri, ejderhamızrağı serisi, zaman çarkı, unutulmuş diyarlar, avalon'un sisleri, büyücünün ilk kuralı, miras üçlemesi gibi kitaplarda görülebilir..
bu tür kitaplarda dini öğelerin bir şekilde hikayeye yansıması şarttır zaten çünkü yazıldıklarını düşündürdükleri dönemin özelliklerinden en büyüğü kuşkusuz dindir ki, yazar için iyi malzeme çıkar zaten dinden de.. kitabı ve hikayeyi de zenginleştirir diye düşünüyorum ben, yazar için bir kaçış noktası gibi görmek mantksız bence..
ikinci seceneğin örneğiyse ilk seçenekle bağlantılı olsa da narnia serisi,silmarillion ve roverandom un bazı kısımları ve benim bilmediğim yada bilip de şuan aklıma getiremediğim kitaplarda görülebilir.. yepyeni yaratılan bi dünyada da insanların en büyük zaafı olan dinsel öğelere yer verilmemesi saçma olur.. bu öğelerin de dayandırılabileceği en uygun yer yine mitolojik dönem ve anaerkil dinlerdir kuşkusuz..
eğer yazar ikisini de seçmez de illa ben günümüze taşıycam fantastik öğeleri derse ortaya harry  potter cinsinden bişeyler cıkar ki o zaman dini öğelere gerek de kalmaz zaten..

₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 09 Ocak 2009, 18:40:29 »
Şimcük.. Unutulmuş diyarlar ilk dini ögelerden başlıyor Lloht. Sonra devamında cücelerin inandığı falan diye devam ediyor. Bunlar yakınlaşmada yada düşmanlıkta kullanılıyor.
Yani konunun gidişatını belirleyebiliyor din..

Bence dinin kullanılma sebebi farklı dünyalar yaratmaları.. Yani insanın varoluşundan beri belirli dinleri benimsemeleri var. Sanırım dünyalarını yaratırkende bir din üzerine bağlı kalınmasını düşünüyorlar.. Yani biz okuyucuya daha cezbedici gelebileceğini düşünmeleri.(Anlatabilmişimdir umarım derdimi xD)

Jk rowling kullanmamıştı din ögesini. Memnundum :P

Çevrimdışı uzman

• *
  • 26
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 18 Ağustos 2011, 20:16:05 »
bir tanrının avatarlarına gerek yok fakat ona tapan bir cemaat ve bir ruhban sınıfı olmalı

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 21 Ağustos 2011, 23:09:01 »
Eh Ejderha Mızrağında tanrıların işe çok karışması doğal, zira bu macera her ne kadar tanrıları arayış macerası olsa da, bir süre sonra tanrılaırn satrancına dönüyor ve insanlar elfler vs. burada piyon oluyor. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Çevrimdışı FaLLeN

• **
  • 119
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 22 Ağustos 2011, 01:09:19 »
Olsun olsun bol bol, severim ben dini öğeleri. Daha bir destansılık, daha bir fantastiklik, daha bir heyecan veriyor hikayeye.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 24 Ağustos 2011, 22:16:54 »
Bence din en basit ifadesiyle inanç ve ahlak sitemi olarak tanımlanabilinir. Bu bağlamda her toplumun sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı çevresinde şekillenen veya bu yapıyı sonradan değiştiren bir dini vardır. Elbetteki bu sisteme inanmayanlarda vardır. Ancak kurgunun gerçekten yola çıkarak şekillendirildiğini düşünürsek kurgu içerisinde de dinin varlığı mutlaka olmalı. Hatta dini olmayan bir kurgu eksiktir bile diyebilirim. Burada tartışılan şey ise bence tamamen farklı. Burada dinlerin bünyelerindeki mitolojik öğeler hikayenin realitesinde ne kadar yer almalıdır veya yer almalı mıdır hususu tartışılıyor. Ki ben büyünün bile mitolojik bir öğe olduğunu düşünüyorum. Her eserde de az veya çok büyü söz konusu. İşte mitolojik karakterlerin kurgu eserlerde varolmalarıda benzer bir durum bence. Yani hikayenin genel kurgusuna ve tasarlamış olan evrenin genel dinamiklerine bakarak kıvamında bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum.  Bu durum, tamamen yazarın olay örgüsünü nasıl kurguladığına bağlı. Tanrısal varlıkların işe karışması durumunda illaki yazarı yaratıcı olmamakla suçlayıp aforoz etmemek lazım. Eğer hikayeye iyice yedirilmişse ve dozunda ise gayette hoş olabiliyor...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.