Kayıt Ol

Çevreniz ve Fantastik Edebiyat

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Çevreniz ve Fantastik Edebiyat
« Yanıtla #60 : 07 Ekim 2012, 13:36:45 »
ailemin tepkisini, annemin ettiği bir lafla özetleyeyim:

"ölürsem arkamdan Kuran okuyacak yok. İki oğlum var biri Yüzüklerin Efendisi okur artık, öbürü Silmarillion".

Bu çok hoşuma gitti, çok tatlıymış.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Roolpyh

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 07 Ekim 2012, 18:59:44 »
"Boş iş bunlar aga !" derken acıyan bakışlar alıyorum. :D Ya hayal kurmaya karşı çıkan arkadaşlarım var ya hayal kurmak saçma diyorlar. bir gün " Hadi hikaye yazalım herkes bir şey söylesin." dedim gelen cevap birkaç çift "Saçmalama." diye bakan göz.

Ama şuan bir arkadaşım Ejderha Mızrağı okumaya başladı. :D

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 07 Ekim 2012, 19:15:59 »
İnci Aral bile "Edebiyatın geleceği fantastik edebiyatta" derken, fantastik bir tarafa, bu ülkede bilimkurguya önem verilmediği için (zaten olmayan) bilimsel düşünceden daha da uzaklaşılması ne kadar acı.

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #63 : 08 Ekim 2012, 19:11:49 »
ailemin tepkisini, annemin ettiği bir lafla özetleyeyim:

"ölürsem arkamdan Kuran okuyacak yok. İki oğlum var biri Yüzüklerin Efendisi okur artık, öbürü Silmarillion".

Bu çok hoşuma gitti, çok tatlıymış.

teşekkürler :) ortaokul, lise dönemlerindeki tepkiler acıydı ama, kardeşim de, ben de iyi üniversiteler kazanıp, yavaştan adam gibi hayat kurmaya başladığımızda tepkiler de tatlı oldu :)
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 22 Ekim 2012, 21:50:22 »
Bu başlığı görünce gerçekten çok sevindim.Bu konu hakkında çok doluyum ama kısa tutacağım.

Fantastik edebiyatın bana bir şey katmayacağını düşünüyorlar. Buna gerçekten çok sinir oluyorum. Çünkü kendileri kitap okumuyor ve benim okuduğumun bana bir şey katmayacağını söylüyor. saçma ve komik değil mi?

Birde bende anlatma takıntısı vardır. Okuduğumun özet gibisinden onlara anlatırım. Tepki ise ''SAÇMA'' olur genelde.

Ama takmıyorum. Herkesin düşüncesini önemsemek zorunda değiliz. Değil mi?

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 23 Ekim 2012, 17:55:10 »
Bu konu zamanında hepimizin canını sıkan bir konu olmuştur. Ben aile tarafından şanslı olanlardanım. Babam iyi bir okuyucudur(gerçi fe okumaz).Bu nedenle ilkokul 2 den bu yana kitap okuyorum.Fe eserleriyle tanışmam 12 yaşında felandı herhalde.İlkokul hocalarım bırak şu saçma kitapları ne işin var böyle kitaplarla al eline Dostoyevski onu oku bari... gibi tepkiler alıyordum.Bu nedenle 2-3 sene liseye başlayana kadar fe eserlerine ara verip klasik,tarih vb. eserleri okudum ve ilgimi çekti.Liseye başlayınca dayanamayıp yine fe okumaya başladım.Arkadaşlarımın neredeyse hepsinden olumsuz tepki aldım.(Tabi hocalardan da) Bu durum ben lise 3 e geçene kadardı. O ara  twilight fırtınası başladı ve kızların çoğunun ilgisini çekit (malum) herkez kitapları ilk benim elimde görünce gelip sormaya,kitaplar hakkında yorum yapmaya felan başladı.1 sene geçmeden çevrem kızlar tarafından sarılır olmuştu. Bizim arkadaşlar nasıl başardın diye soruyorlardı ben elimde ki kitapları gösteriyordum. Bu sayede lise sona geçtiğimizde okulda bir fe akımı oluştu. Tabi bu durum en çok bana yaradı.Bu sene iyi bir bölümü kazandım ama tek sorunum üni. nin yeni olması dolayısyla klüp vs. yok.İlk iş bir FRP klübü kurmak olacak.Tabi adam bulabilirsem ;)

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 23 Ekim 2012, 19:03:12 »
Hikaye süpermiş çok etkilendim :D Direk bizim sınıftaki kızlara Drizzt ve Cattibrie / Sturm ve Alhana / Altınay ve Nehiryeli / Tanis ve Lauranathalasa'nın hikayelerini anlatacağım :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 23 Ekim 2012, 20:00:10 »
Hikaye süpermiş çok etkilendim :D Direk bizim sınıftaki kızlara Drizzt ve Cattibrie / Sturm ve Alhana / Altınay ve Nehiryeli / Tanis ve Lauranathalasa'nın hikayelerini anlatacağım :D
  UD,EM işi sonra ki iş ben tam zamanını yakalamıştım.Arkadaşlar elimde twilight romanlarını görünce muhabbet oluşmuştu.Yanlış anlaşılma olmasın ben kızlarla kitap sayesinde muhabbet kurmadım.Zaten herkezle muhabbet vardı ama fe muhabbeti twilight sayesinde oluştu. Dene istersen ama tutacağını pek sanmam :(

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 10 Nisan 2015, 16:19:59 »
Çevremde bu konularla ilgilenmeyi bırakın doğru düzgün kitap okuyan birini bile bulamadım ben üniversiteye başladıktan sonra. Ailemden birinin okumasını rüyamda bile göremem, yaklaşık 10 sene önce anneme Gorki'nin Ana kitabını okutabilmiştim isminden dolayı, beğenmişti ama devamı gelmedi :)

Bu forumun kıymetini bilmek gerek gerçekten.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 10 Nisan 2015, 16:54:21 »
Serkan abi aynen bende buraya iyiki üye olmuşum diyorum. Çevrem fantastiği bırak normal kitaplara bile fransız :( Daha önce 5 6 yıl donanımhaberin kitap bölümünde aktif yer aldım. Hergün klasik edebiyatçıların fantastik ve bilimkurgu okurlarına sataşmalarından gına gelmişti. Bende asabi bir kişiliğe sahip olduğumdan ağızlarının payını veriyordum. İkidebir yöneticiler özelden uyarıyordu tartışma milletle bırak yazsın dursunlar sen uyma onlara diye ama ben dayanamıyordum :P Sonra nadir kitapları satarım diye burayı gördüm. Gelir gelmez gıcık biriyle karşılaşılaşıp tartıştım. Dedim burası da bana yaramayacak herhalde ama neyseki bir tek o kişi varmış sorunlu ki gitti siteden :) Benimle aynı ilgi alanlarına sahip üyelerin olduğu, seviyeli ve samimi konuşmaların döndüğü bir forumu bulduğum için çok mutluyum :)

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 10 Nisan 2015, 17:28:54 »
Bazı kişiler sırf muhalefet olmak için bile gelir üye olur böyle sitelere ama burada (şükür) neredeyse hiç yok böyle kişiler. Varsa da cevap vermemeyi daha çok tercih ediyorlar :)

Üniversite döneminde bu konularla ilgilenen insanlarla iletişimde olmak büyük bir etki bırakıyor. Dün gece bir filmde denk geldi yazmak üzerine sohbetler, insanın radarları direk açılıyor. Burada bu tarz sohbetleri yapmak çok güzel bir his. Öykülerin üzerinden tartışabilmek çok güzel, filmlerin dizilerin kitapların haberlerini almak, bu haberleri alınca sevinen insanlarla bir arada olmak cidden çok güzel.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #71 : 11 Nisan 2015, 18:39:48 »
Hayal gücü, bir yazısında Barış Müstecaplıoğlu'nun da dediği gibi önemli bir şey. Edebiyatta fantastiği, hayatın diğer alanlarında da bilimi destekliyor. Elimizdeki pek çok teknolojik aletin oluşması da hayalgücü sayesinde.

Kayıp Rıhtım fantastik edebiyat için gerçekten çok güzel bir platform oluşturuyor. Doğrusu, başladığım neredeyse bütün kitapları burada gördüm, yorumlarına güvendiğim arkadaşlar sayesinde pek çok yeni eserle, dünyayla ve karakterle tanıştım ve hâlâ da tanışmaya devam ediyorum. Ve buradaki herkes de hayalgücünün farkında bence. Onsuz olmayacağının, hele bizler için hiçbir şekilde olamayacağının farkındayız.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 04 Aralık 2015, 00:12:45 »
Edebiyat zaten yapısı itibarı ile fantastiktir arkadaşlar. Mesela aşk romanı bile olsa oradaki Ayşe ve Ahmet, yazarın kafasındaki tiplerdir, hayali karakterlerdir, ne kadar sıradan olurlarsa olsunlar, nev-i şahsına münhasır karakterlerdir. Ve elbette klasik ya da modern tanıma göre fantastik tür sayılan türler önce burun kıvrılsa da her zaman vazgeçilemeyen eserler olmuştur.

Çevrimdışı ugunas

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 01 Şubat 2016, 20:00:40 »
böyle bir  sayfa  açılmış olmasını çok sevdim ben ailem yönünden sıkıntı yaşamıyorum evde kitap okuyan sadece benim ve ailem sadece  fantastik dizi ve film izlemeyi sever fakat çevremde hiç fantastik kitap okuyan ve fantastik film izleyen dahi yok ve bu çok sıkıcı oluyor :( en azından kitaplar hakkında sohbet etmek istiyorum siteyede bu yüzden üye oldum aslında :D

bir okulun kütüphanesinde çalışmak için mülakata gitmiştim ve fantastik eserlerden bahsetmeye başlayınca bana nasıl baktıklarını hala hatırlarım :(

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 01 Şubat 2016, 21:49:54 »
Allah'a şükür şu ana kadar girdiğim ortamlarda fantastik edebiyata karşı neredeyse hiç ön yargı yoktu. Hatta fantastik edebiyat seven kişilerin arasında büyüdüm diyebilirim.

Ama iş aileye gelince biraz değişiyor işte. Babam edebiyat annem Türkçe öğretmeni dolayısıyla kitaplarla araları oldukça iyi. Babamın bir ara öğrencilerine Yüzüklerin Efendisi'ni okuttuğunu hatta Tolkien'i de çok sevdiğini biliyorum ancak fantastik edebiyatla ilişkisi bu kadar ve geri kalan tüm fantastik kitaplara karşı ön yargılı. Okuduğum kitapları görünce yüzünün aldığı hal de oldukça moral bozucu ve kitaplarla olan ilişkimi ciddi derecede zedelemişti zamanında.

Son olarak yakın zamanda annemle aramda geçen küçük bir anımdan bahsetmek istiyorum.

Babam geçenlerde Ulysses almıştı, James Joyce da çok merak ettiğim bir yazardı o yüzden sevgiyle kucakladım kitabı ve incelemeye başladım. Ardından yanı başımda beliren annem kocaman gözlerle ilk önce kitaba sonra bana baktı ve "Bu da mı senin kitaplarından" dedi. Evet "senin kitapların" derken bahsettiği şey aslında fantastik kitaplar :D