Kayıt Ol

Maya / Payal Dhar

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Maya / Payal Dhar
« : 15 Haziran 2009, 14:49:40 »

“Kötülükler kara bir çamur gibi bulaşmışsa paçalarına
dikkat et insanoğlu; sonun yakın demektir…”
Maya, olağanüstü güçler taşıdığının farkında değildir. Pek çoğumuz gibi… Her şey, Maya’nın Sonsuzluk Şehri’nden gelen ve sıra dışı bir adam olan Noah ile tanışmasıyla başlar.
"Zamansız" bir yerdir Sonsuzluk Şehri. Gizli bir kum saatinin içinde Zamanın Kumları devamlı akmaktadır. Kumlar’ın tükenişi insanlığın sonunu mu getirecek? Büyük kehanet nedir? Gölge Savaşçıları kimlerdir? Bütün bu soruların cevapları Maya’nın hayatını nasıl değiştirecek?
Çocukluktan genç kızlığa geçtiği bir dönemde Maya’nın yaşadığı olağanüstü bir serüven ve gerçek arkadaşlığın anlamını işleyen fantastik bir roman… İyilik ve kötülüğün içimizdeki gizli savaşı…

Romanın arka kapağındaki yazıdan az çok hikayenin ne olduğu anlaşılsa da biraz daha ayrıntıya girmek istiyorum. Maya on iki yaşında bir kızdır ve Noah adlı gizemli bir adamla tanışmaya başlamasıyla bütün hayatı değişir. Artık Sonsuzluk Şehri denilen bir yerden haberdar olur ve zaman kumlarının koruyucularından biri olduğunu öğrenir. İnsanlığın sonunun gelmemesi için sonsuzluk şehri koruyucularının vermesi gereken büyük bir savaş vardır. Maya burada gerçek bir koruyucu olmak için eğitilirken gerçek dostluğun anlamını öğrenecek ve yeni edindiği arkadaşı Lev ve gizemli yol göstericisi Noah ile olağanüstü bir serüvene çıkacaktır.

İlk sayfalarda zaman zaman kitaptan sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Işığın koruyucusu, aider kehaneti, sonsuzluk şehri… Bunlar da neyin nesi derken birden sıkıcı yaz günlerinde önüme hiç bilmediğim bir dünya açıldığını fark ettim

Aslında Maya için fantastik roman görünümlü kişisel gelişim kitabıdır desem abartmış olmam. Çünkü on iki yaşındaki bir çocuğun bir sene içinde olgunluğa ulaşmasını sağlayan doğa üstü olaylar karşısındaki tavrı okuyucuyu kendi iç alemine döndürüyor. Hemen öyle felsefi ya da psikolojik bir kitap olduğunu düşünmeyin. Sadece yazar Payal Dhar anlattığı olaylar karşısında kahramının yaşadıklarını anlatırken okuyucuyu hayerete düşürecek şekilde kendi iç alemine dokunduruyor. Maya bunun için tam bir senesini verdi, ama ben iki günümü. Hiç de fena sayılmaz değil mi?

Ayrıca yazar zaman kavramına da değinmiş romanında. Noah Maya'ya zamanın ne olduğunu sorduğunda ise "Saatlerle ilgili bir şey. Zaman geçer falan. Yani bilirsiniz gece gündüz gibi bir şey..." şeklinde yanıtlıyor. Okurken bir an düşündüm de acaba benim bu soruya verecek cevabım şu on iki yaşındaki ufaklıktan farklı mı olacak diye. Aslında hayır, pek düşünmediğimiz zaman ve ruh kavramları kitapta okuyucuyu sıkmayacak biçimde irdelenmiş.

Bu kitabı okurken sıkılırmısınız, yoksa benim gibi bir sonraki sayfayı çevirmek için sabırsızlanmaya mı başlarsınız bilemem. Ancak fantastik kurgunun içine yerleştirilmiş felsefi düşüncelerle zenginleştirilen bu esere kitaplığınızda yer açmanızı tavsiye ederim. :)

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Ynt: Maya / Payal Dhar
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2009, 00:38:50 »
Güzel anlatmışsın, teşekkürler.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2009, 22:15:15 »
Maya kesinlikle hayatımın dönüm noktası oldu diyebilirim. Bana ne olursa olsun ne kadar sıradan biri olursam olayım bir çıkış noktası bulup; benim de kahraman olabileceğimi kanıtladı. Kısacası çok özle bir kitap benim için.
Malesef Carpe Diem kitap satışları düşük olduğu için ikinci kitabını basmıyordu. Ama şükür ki aldığım bir bilgi kadarıyla bu ekim çıkacakmış.

Çevrimdışı sweet--_--girl

• *
  • 18
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2009, 21:23:15 »
Malesef Carpe Diem kitap satışları düşük olduğu için ikinci kitabını basmıyordu. Ama şükür ki aldığım bir bilgi kadarıyla bu ekim çıkacakmış.
Evet çıkmayacağı söyleniyordu :'( Şükürler olsuuun  :D. Uzun zamandır bekliyordum.Bu haberi aldığım iyi oldu.Şimdi daha bir heyecanla beklicem. :uhe

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2009, 21:27:21 »
Yinede belirteyim hayal kırıklığına uğramamak için her sonuca hazır olun arkadaşlar..:)

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Ekim 2009, 14:33:28 »
Herkese duyurulur:Maya ''Kaosun Anahtarı'' çıkmıştır!  Sonunda beklediğim kitap çıktı.Carpe diem'in kendi sitesinde 2. kitabın kapağı vardı.Henüz arka kapak yazısı okumadığım halde çıkdığını düşünüyorum.Okumak için sabırsızlanıyorum  :uhe
(Heyecandan cümlelerim biraz tutarsız oldu afedersiniz :))

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Ekim 2009, 18:24:00 »
Gerçekten mi! Bende ikinci kitabın çıkışını dört gözle bekleyenlerdendim. Bunu öğrendiğim iyi oldu

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Ekim 2009, 18:54:43 »
Maya harika bir kitap daha doğrusu fevkaledenin fevkinde ve demek ikinci kitabı da çıkıyor  :ole
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı diana

• 513
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2009, 19:15:24 »
Arkadaşlar şu an elimde Maya'nın ikinci kitabı var.Mutluluktan uçuyorum. :ole

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2009, 19:28:34 »
Arkadaşlar şu an elimde Maya'nın ikinci kitabı var.Mutluluktan uçuyorum. :ole
Gözün aydın...
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Ekim 2009, 12:03:34 »
Evet ben de okumuş bulunmaktayım :)
İlk kitabı gibi çok güzel; dilerim ki yayın evi bizleri çok bekletmeden üçüncü kitabı da çıkartır..

Çevrimdışı diana

• 513
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Kasım 2009, 23:53:13 »
İkinci kitabı sizlerle paylaşmak istedim :)

Herkes kendi masalının kahramanıdır… Hayalle gerçek arasındaki ince çizgide yaşananlar, ışıkla ‘Gölge’yi birbirinden ayırır.
Ve macera devam eder, bütün hızıyla… İyilikle kötülüğün savaşı sürerken Zaman Kumları akmaktadır…
Maya ve arkadaşları Gölge’nin sırrını çözülebilecekler mi? Kaosun Anahtarı sonsuzluğun kapılarını açabilecek mi?
Maya’nın Noah ile olan karmaşık ilişkisi, Owen’a karşı duyguları ve Lev’le arasındaki gelgitler…
Gizem ve macera dolu bir dünyaya davetlisiniz…

Maalesef bulabildiğim en kapsamlı açıklam buydu :)

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2009, 11:46:46 »
Bende ilk başlarda böyle düşünmüştüm.Ancak chiyonun kitabı tanıtmaya pek niyeti yok gibi görünüyor.Vede kitap çıkalı uzun zaman oldu.Ben tanıtılmalı diye düşünmeye başladım.

Arkadaşlar öss yüzünden internete girmeye pek vakit bulamıyorum. O yüzden kitap tanıtımını yapamayacağım. Zaten bir türlü de alamadım şu güzelim kitabı. Okuyup bitiren varsa yorumlarını eklemekten ve kitabın ayrıntılı tanıtımını yapmaktan çekinmesin lütfen....

Çevrimdışı sweet--_--girl

• *
  • 18
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2009, 15:35:21 »
ayyy daha yeni farkettim 2. kitabın çıktığını  ;D
ne oluyor bana anlamıyorum bu kitabı 4 gözle bekliyordum daha önceden farketseydim belki alabilirdim  :-[
fakat şimdi kitap almam yasak olduğundan yasak kalkana kadar meraktan öleceğim :üü
lütfen kitabı okuyanlar biraz anlatsın :'(

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2009, 21:56:53 »
ayyy daha yeni farkettim 2. kitabın çıktığını  ;D
ne oluyor bana anlamıyorum bu kitabı 4 gözle bekliyordum daha önceden farketseydim belki alabilirdim  :-[
fakat şimdi kitap almam yasak olduğundan yasak kalkana kadar meraktan öleceğim :üü
lütfen kitabı okuyanlar biraz anlatsın :'(
İstersen sana özel olarak anlatabilirim; burada anlatmak biraz zor olur  :)