Kayıt Ol

Popülerlik ve Fantastik, Fantastiğin Popüleri

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Popülerlik ve Fantastik, Fantastiğin Popüleri
« : 30 Eylül 2011, 09:18:05 »
Sitenin Genel Yayın Editörü ve Kurucusu Hakan TUNÇ'un yazısı TürkçeBKF'de.

Yazı için teşekkürler Hakan.

http://turkcebkf.wordpress.com/2011/09/30/populerlik-ve-fantastik/

Aranızda konuk yazar olarak fikirlerini paylaşmak isteyenler varsa, bana mesaj atmanız yeterli.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Popülerlik ve Fantastik, Fantastiğin Popüleri
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2011, 10:32:17 »
Nedense son zamanlarda bu akım her alanda iyice güçlendi. Sinema, edebiyat ve oyun sektörü... Varlığı gereksiz bazı amca ve teyzeler bu alanlardaki potansiyeli fark etti ve kadife kaplı cüzdanlarını doldurmak için aç bir şekilde çalışmaya başladı. Sonuç? Popüler kültüre, basit ve kafa yormayan şeylere rağbet eden hızlı tüketim toplumuna hizmet eder oldu bu üç eğlence sektörü de.

Edebiyat alanında Twilight ve benzerleri, oyun alanında Dragon Age 2 ve Modern Warfare 2 gibi öncüllerini sevenlere adeta küfür gibi gelen iki rezil rüsva vb eserler çıktı ortaya.

Bu insanlar ortaya sanatsal bir şey koymak için değil, peşlerinden koşan kitlelerin ceplerindeki son kuruşu kapmaya odaklanmışlar. Neyse ki hala kaliteli işler koyan ve bundan ödün vermeyen insanlar var da bizde kendimize göre bir şeyler bulmaya devam edebiliyoruz.

Pislik yığınını kazıp altında gizli kalmış kaliteli eserleri keşfetmek de ayrı bir keyif...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
Ynt: Popülerlik ve Fantastik, Fantastiğin Popüleri
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2011, 18:15:18 »
Geçen günlerde bir kitabevinin fantastik kurgu reyonunda gördüklerimle beraber bu olayın nasıl da çığırından çıktığını tekrar hatırlamış oldum. Reyonun büyük bir kısmı Twilight çakması olduğunu tahmin ettiğim kitaplarla doldurulmuştu. Reyonun üzerindeki yazıyı görmesem daha çok dolaşırdım etrafta aradıklarımı bulmak için.
Şu anda bahsettiğim türdeki çok satanlara aşırı derecede ön yargılı yaklaşıyorum ki duyduklarım kadarıyla iyi de yapıyorum. Parlayan vampirler ve kurt/adamları gördükten sonra ne yapabilirdim, açıkçası pek de bilmiyorum. :D Neyse ki hala düzgün işler yapmaya çalışanların olması insanı sevindiriyor. Bizlerin de vermesi gereken desteklerle yaptıkları güzel işlerden vazgeçmezler umarım.

Oyun konusunda neyse ki bağımsız yapımlar can simidi olarak kurtarıcımız oluyor. Orijinal fikirlerin çoğu bağımsız yapımcıların ürettikleri olarak karşımıza çıkıyorlar. (Bu aralar Bastion ve Limbo favorim.) Arada hala güzel şeyler üretmeye çalışan az sayıda büyük firma varsa da, onlar da hızlı tüketim çılgınlığının yol açtığı selin önüne kapılmak üzereler gibi.

Genel olarak karşıma çıkan tabloya baktığımda gördüklerim, kafasını çalıştırmak istemeyen insan tipinin fazlalığı ve bunu değiştirebilecek güce sahip olanların yapması gerekeni yapmak yerine rüzgarın estiği yöne kendini bırakması önümüzdeki günlerin pek de umduğum gibi gitmeyeceğini düşündürüyor.   
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T