Kayıt Ol

Spawn

malkavian

Spawn
« : 13 Ağustos 2009, 13:27:56 »
Kendisinin bendeki figürlerinden bir tanesi.
Spoiler: Göster

Gizli bir görev sırasında iş arkadaşları tarafından öldürülen Al Simmons. Karısını son bir kez görmek amacıyla şeytanla bir anlaşma yapar. Dünyaya dönmesi, karşılığında insanlığın yok edilmesinde kullanılacak olan cehennem ordularını komuta edecektir. Simmons aslında ölmeden önce tek kişilik bir ordu gibidir. Ama eski gücü yeni efendisinin ona verdiği güçler yanında önemsizdir. Yeni güçlerini öğrenmeye başladığı dönemde onun özelliklerini fark eden iki esrarengiz figür ortaya çıkar.

Bunlardan biri Cogliosto, Simmons'ı şeytana karşı savaşıp insanlığın yeni kahramanlarından biri olması için ikna etmeye çalışırken, diğeri Clown da onu şeytanın ordularını yönetmesi gerektiği konusunda iknaya çalışır. Ayrıca Clown , şeytanla anlaşmasını bozmaması için şeytani hükümet ajanı Jason Wynn'la da bir anlaşma yapar. Güç sahibi olmak için herşeyi yapmaya hazır olan Jason Wynn aynı zamanda Simmons'un nöldürülmesinden sorumlu olan kişidir ve intikam peşindeki Spawn'ın ilk hedefidir.

Kendisi benim favori çizgi film karakterlerimden olup evimin her köşesinde değişik figürlerinden oluşan bir koleksiyonum mevcuttur. Bu forumda kimsenin işlememiş olmasına şaşırdım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Spawn
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2009, 14:01:26 »
Spawn gelmiş geçmiş en iyi ÇR karakterlerinden biridir. İlginç güçleri, karanlık yapısı ve epik hikayesi ile kesinlikle okunması gereken bir seri...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

malkavian

« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2009, 18:36:41 »
Ayrıca filmi de çekilmiştir. Bence başarılı da bir filmdi çekildiği yıla bakacak olursak.

http://www.imdb.com/title/tt0120177/

Bu filmin imdb notu neden bu kadar düşük tahmin edebilirsiniz. Hikaye çok geniş bütçe ile yapılması gereken oldukça animasyon içerikli ama film sektörü o yıllarda buna hazırlıklı değildi sanırım.

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2009, 22:58:24 »
Spawn' ın ilk olarak filmini izlemiştim ve çok sevmiştim. Harbi karizma eleman zırhı falan süperdi. Hele ki filmde, motoruyla birleşip bir tırın(yanlış hatırlamıyorsam) içinden geçiş sahnesi vardır ki harikadır. Sonra bunun çizgi filminin de olduğunu öğrendim ama hiç izleyemedim. Kelimeler yetmiyor anlatmaya bak bak doyamıyorum tipe 8) Silah kullanışı da süperdi zaten kendi vücudu da baya bie modifiye oluyor. Oradan buradan zincir çıkartıp sallar vs. 8)

Verdiğin linke baktım da 4.8 nedir ya ?????? Yemisim imdb'yi. Bırakın o günün şartlarını bugün için bile şahane bir film kanımca.

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı SPAWN-TheUndead

• **
  • 52
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2012, 08:50:53 »
Spawn fanlarına selam (^^)/
Spawn anime olmadığı için daha önce başlığı açılmamış olmalı. Amerika yapımı 4 bölümlük bir animasyon aslında.
Bizler için spawn'ın neyini çekseler yutulur. :) Yıllardır 2. film dedikodusu ile yaşıyoruz. Bir gelemedi.
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!

MEİJİ FANSUB

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
"Spawn" İçin Geri Sayım!
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2013, 19:54:57 »

90'ların başında Marvel'da çalışan bazı serbest  yazar ve çizerler Marvel'dan talep ettiklerini alamadılar ve neden kendi şirketimizi kurmuyoruz ki dediler. 1992 yılına gelindiğinde ise comics piyasasında yeni bir oyuncu vardı artık; Image Comics.

Todd McFarlane, Jim Lee, Rob Liefeld, Marc Silvestri, Eric Larsen, Jim Valentino, Whilce Portacio, Chris Claremont gibi ağır topları bünyesinde bulunduran Image Comics; Spawn, Witchblade, Savage Dragon ve The Darkness gibi serilerle karanlık ve tamamen yeni bir evren vadediyordu. Anti kahraman fikrinin ön plana çıktığı bu çalışmalar sayesinde Image 90'larda rüzgâr gibi esti.

1999 yılına gelindiğinde ise Arkabahçe Yayıncılık belki de Image'in en başarılı serisi olan Spawn'ı fasikül formatında basmaya başladı. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü yayınevinin satış politikası başarısızlığa uğradı ve ilk önce tpb(trade paper back-yani cilt) formatına dönüldü, daha sonra ise yayınevi çizgi roman sektörüne dair çalışmalarını askıya aldı.

Ve yıl 2013 Arkabahçe çizgi roman yayıncılığına tekrar başladığını açıkladı. Spawn ise telifini aldıkları ilk seri oldu. Arkabahçe Spawn Origins ciltlerinin teliflerini almış durumda ve ilk sayıdan itibaren tpb formatında yeniden basacak. Ciltlerde bulunacak sayılar ise sırasıyla şunlar: 1.cilt 1-7, 2. cilt 8-14, 3. Cilt 15-20, 4. ciltte ise 21-26. Sonraki her ciltte ise altışar sayı olması planlanıyor. Normalde tpb edisyonda bulunmayan sadece deluxe hardcover edisyonda bulunan 9. ve 10. sayılar da bu ciltlere dahil olacak. İlk cildin şubat ayında çıkması planlanıyor ve bir aksilik olmazsa 2 ila 3 aylık periyotlarda devam edilmesi düşünülüyormuş. Biz kaçırmamanızı öneriyoruz. Neden mi? Bunun için Spawn'ı kısaca anlatmak lazım herhalde.

Spawn çıktığında, Todd McFarlane, Spider-Man çizimleri sayesinde zaten bir tür süper star olmuştu. Ancak Spawn'dan da anlaşılacağı üzere McFarlane'nin, anti kahraman olgusu üzerine daha sert fikirleri vardı. Image ise bu fikirlerini hiçbir baskı olmadan hayata geçirebileceği bir platformdu. Böylece hem yazarlığını hem de çizerliğini üstlendiği Spawn ortaya çıktı. O kadar büyük bir başarı elde etti ki ilk sayısı yaklaşık 1,7 milyon kopya sattı. Peki Spawn'ı bu kadar başarılı yapan neydi?

McFarlane'nin artistik başarısı zaten su götürmez bir gerçekti. Suçla savaşan ve öldürmekten çekinmeyen, teknoloji yerine büyünün yardımını alan, psikolojik olarak parçalanmanın eşiğindeki anti kahraman fikri ise işin tuzu biberiydi. Tabi iyi bir hikâyeyi de unutmamak lazım.

Spawn, Yarbay Albert Francis "A" Simmons'ın, intikam ve aşka bulanmış hikâyesidir. Gizli bir görev sırasında üstlerinin emriyle öldürülen Al Simmons, âşık olduğu kadını son bir kez görmek için iblis Malebolgia ile anlaşır. Böylece yeniden hayata dönebilecektir. Ancak Al'ın unuttuğu bir şey vardır. Asla bir iblise güvenme! Malebolgia, Al'ı yeniden hayata döndürür fakat ölümünün üzerinden yıllar geçmiştir ve hafızasının çok büyük bir bölümü de silinmiştir. Tüm vücudu yandığı için de tanınmayacak haldedir. Gerçi vücudunu saran simbiyotik elbise (Leetha of the 7th house of K kısaca K7-Leetha) sayesinde çevikliği, gücü ve iyileşme katsayısı inanılmaz derecede artmıştır. Ayrıca tam olarak kontrol edemese de bu elbise yaşayan bir varlıktır ve Al'ın merkezi sinir sistemine doğrudan bağlı olduğundan Al'ın emirleri doğrultusunda şekil değiştirebilmekte ve üzerindeki zincir vs. materyaller canlıymışçasına kontrol edilebilinmektedir. Son olarak da Al elbise sayesinde necro-magic denen bir çeşit büyü kullanabilmektedir. Ancak dünyadaki günleri sınırlıdır çünkü elbisenin necroplasması, yani büyü enerjisi tükenince Cehennem'e geri dönecektir. Zira Malebolgia bu işi uzun zamandır yapmaktadır ve asıl amacı Kıyamet geldiğinde dev bir orduyla zuhur etmektir. Ordusuna aldığı başarılı askerleri ise test etmek ve subay olup olamayacaklarını öğrenmek için yüzyıllardır dünyaya geri yollamaktadır. Al dünyaya geldiğinde ise aklında iki şey vardır aşk ve intikam.

Şimdilik, konu ve daha fazlası için şubat ayını beklemek zorundayız. Siz yine de raflarınızda yer ayırmaya başlayabilirsiniz!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2013, 00:24:47 »
Arkabahçe’nin yayınladığı sayılar hâlâ dolabımda saklı. Belki de -inşallah- bunca yıl sonra maceranın geri kalanını da okumak nihayet kısmet olacak. Ayrıca yasaklı sayıların basılacak olması da apayrı bir güzellik.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2013, 12:30:11 »
Spawn' ın ilk olarak filmini izlemiştim ve çok sevmiştim. Harbi karizma eleman zırhı falan süperdi. Hele ki filmde, motoruyla birleşip bir tırın(yanlış hatırlamıyorsam) içinden geçiş sahnesi vardır ki harikadır. Sonra bunun çizgi filminin de olduğunu öğrendim ama hiç izleyemedim. Kelimeler yetmiyor anlatmaya bak bak doyamıyorum tipe 8) Silah kullanışı da süperdi zaten kendi vücudu da baya bie modifiye oluyor. Oradan buradan zincir çıkartıp sallar vs. 8)

Verdiğin linke baktım da 4.8 nedir ya ?????? Yemisim imdb'yi. Bırakın o günün şartlarını bugün için bile şahane bir film kanımca.

Yıllar geçti, ben de o sahneyi hiç unutmam. devrine göre çok ileri bir filmdi bence. Hep aklımın bir köşesinde ikincisi çıkar mı acaba diye duran ara sıra hortlayan bir yapımdı. Çizgi romanlarını okumamıştım, Spawn ile daha iyi tanışmak için güzel bir fırsat olabilir.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2016, 23:08:12 »
Vay anasını 2013 senesinde de ben yazmıştım haber yazısını, bakalım bu sefer ne olacak ?
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.