Kayıt Ol

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« : 22 Ağustos 2009, 15:42:56 »

Tür :   Gerilim / Bilim Kurgu / Aksiyon
Gösterim Tarihi : 18 Aralık 2009
Yönetmen : James Cameron
Senaryo : James Cameron
Görüntü Yönetmeni : Mauro Fiore
Müzik : James Horner
Yapım : 2009, ABD

Oyuncular

Sigourney Weaver (Dr. Grace Augustine) , Zoe Saldana (Neytiri) , Michelle Rodriguez (Trudy Chacon) , Sam Worthington  . (Jake Sully) , Giovanni Ribisi (Selfridge) , Laz Alonso (Tsu Tey)

Kıdemli savaş gazisi Jake, gelecek dünyasında Pandora adlı Na'vi'lerin yaşadığı başka bir gezegene getirilmiştir. Dünya'dan gelenler, bu gezengende kendi dillerine ve kültürlerine sahip olan insansı robotlar (Na'vi'ler) arasında kendilerini garip hissederler.

Terminator'ün yazarı, Titanic'in yönetmeni James Cameron, bu sefer karşımıza ütopik bir filmle çıkıyor.

Avatar, şimdiye kadarki en yüksek bütçeli ve sinemada çığır açacak nitelikte bir film

Fragman

try again fail again fail better

• 2483
    • Profili Görüntüle
Ynt: Avatar (2009)
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2009, 16:07:11 »
James Cameron bu film için sinema tarihinin en iyi filmi olacak diyor. En yüksek bütçeli ve en yenilikçi film olacakmış korsan belası(!)na karşı da Cameron filmin yarısını live action yapıp cgi'a geçirecekmiş, yarısını efekt 3d yapacakmış, sanırım filmin tamamı 3d olacak. Bunun yanında çok değişik bir kamera teknolojisiyle inanılmaz görüntüler hedefliyormuş kendisi. Yapım setindekilerin söylediğine göre 197 kamera aynı anda çekiyormuş filmi en iyi 3d olacakmış. Yorumlardan çıakrdığım izlenim, filmin Türkiye'de adam gibi izlenemeyeceği. Dünya sinemaları film izlensin diye iMax'lerini geliştiriyorlarmış.

James Cameron o fırlamış havalarda gezinen egosuyla büyük bir balon patlatmaz umarım, 15 yıllık projesine.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2009, 17:30:01 »
Fragman gelişmiş görsel efektlerden fazla birşey vaat etmiyor, bu filmi uzun zamandır beklediğimi de belirteyim. O mavi insansıları insanlar mı yarattı? Sonradan o orman gibi gezegene nasıl geldiler ya da asıl gezegenleri orasıydı da oradan esir mi alındılar? Neden Night Elf'lere benziyorlar :hmm

Her neyse, bekleyelim görelim. Umarım izleyebiliriz.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ağustos 2009, 17:53:18 »
Bu filmin hikayesini açıklamaktan hiç çekinmiyorlar, benim anladığım kadarıyla da daha çok görsele önem vermişler. Hiakyede o mavimsi yaratıklar uzaylılar, insanların yaptıkları deneyler zihin kontrolleri. Ordaki adamı mavi yaratığın içine sokuyorlar ve onu kontrol etmesini sağlıyorlar, anladığım kadarıyla da bu sayede uzaylı birliklerini yenmeye çalışacaklar.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2009, 18:33:41 »
Konudan çok görsel efektlerle öne çıkması üzücü bir durum. Harcadıkları para ve efektlerin kalitesiyle övünürken ya konunu diğerlerinden farklılığı nerede?

Konuyu pek de sıradışı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Gerçekten de o ırkta bir Night elflik var. Çok benziyorlar :P. Farklı bir ırk değiller bu bakımdan.

Bekleyip görelim. Bu kadar hava attılar sonucu nasıl olacak bilemiyoruz ancak ya vezir olacaklar ya da rezil

malkavian

« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2009, 18:52:30 »
Kim ne derse desin sonunda birileri birazcık olsun taşın altına elini sokmuş ve sinema teknolojisini üst düzeye taşıyacak bişeyler yapmış. Konuyu zayıf işleyeceğini de düşünmüyorum. Bilmem kaç kamera ile aynı anda çekim yapacak böylece kaliteyi baya arttıracak bütçeyi bulan insan konuyu es geçecek kadar salak olamaz diyorum.  Ek olarak 3d gözlüklerle izlenen her film insanda daha derin etkiler bırakır eminim bu filmde güzel etkiler bırakacak sizde.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2009, 10:00:25 »
Film dün itibari ile gösterime girdi. Giden, izleyen, beğenen, hayal kırıklığına uğrayan vs. vs. oldu mu?

Ayrıca kısa tanıtımına buradan ulaşabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı LewsTherin

• **
  • 61
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2009, 11:35:07 »
ya ben bu film hakkında baya bir yorum okudum genel olarak olumlu yorumlardı.şuan bir gitme isteği var yalnız sinemada James Cameron'un istediği gibi bir görsellikle karşılaşamayacağımdan korkuyorum.samsunda bulunan sinemalarda 3d yeterince gelişmedi.normal bir sinema filmi gibi izlemek sanırım filmin asıl vermek istediği görselliğe ulaştırmayacaktır bizi.

Çevrimdışı skandy_duygu

• **
  • 293
  • Rom: 4
  • artık Mersine Türkiye şampiyonasına :D
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Aralık 2009, 15:18:19 »
Film dün gösterime girdi avatrların konuştuğu dil için hiç bir dile benzemeyen bir dil yartmışlar hangi üniversitenin hazırladığını şimdi hatırlayamıyorum bu filmin hazırlık aşaması 14yıl sürmüş yani 1yıl bıyunca anca çekilmiş şuan kadar ki en büyük bütçeli filmmiş 400milyon dolar harcanmış 37 oyuncu oynamış ayrıca filmin çekimi için 2sene bir vadi ova gibi bir yerde hazırlanmışlar.Bi de herkez filmin asıl çekiliş amacı siyasi yönden filmin yönetmeni George Bush'a inanıyor olsa bile amerkan askerleriyle Iraa'a saldırdıkları için orada yaptıkları yıkımı bu filmde anlatmaya çalışmış.
edit:son olarak da filmin senaryosu 3kez baştan yazılmış eeee 14 sene boyunca değişikler olmuş tabİ ama yine 1.senaryo şeçilmiş(gitti boşuna senaryolar :zuha)
‘Üzgünüm Beverly ama seni dövmek zorundayım.Bunu senin iyiliğin için.Eğer tuvaletten bir örümcek çıktığını söyleseydin,benden dayak yemek zorunda kalmayacaktın’”

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2009, 23:53:31 »
İzledim.

Oha.

Önceki yorumumu yutuyorum. "Bazen en iyilerimiz bile tükürdüğünü yalamak zorunda kalabilir."

İzleyin lan!

O Irak olayı sırf ırak olmasa da büyük devletlerin sömürgeleştirme politikalarına bir eleştiri olabilir, ama aklıma ilk gelen Irak oldu evet. Genelleme yapmak daha sağlıklı olur bence ama. Sonuçta senayo 14 yıl önce yazılmış.

Çevrimdışı LewsTherin

• **
  • 61
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Aralık 2009, 20:36:07 »
     sonunda tüm şüphelerimi bir kenara bırakıp filmi izledim.film gerek kurgusal gerekse görsel olarak üst seviyede.filmde insanların farklı bir dünyayı işgal amaçlı sömürmeye çalışması gerçek hayatta çoğu olayla bağdaştırılabilir.özellikle bazı sahneler bende sanki avrupalılar kızılderileri tekrar katlediyor izlenimini uyandırdı :) aynı şekilde amerikanın ırak'ı işgalinede benzemiyor değil.
     filmde insanların bu kadar kötü gösterilmesi insanın garip bir şekilde hissetmesine sebep oluyor.filmin ortasında birde baktım navileri destekliyorum :)Filmde bazı sahneler görsel olarak terminatörü andırmıyor değil kurguda bazı benzerlikler dikkatimi çekti.James Cameronun imzasını taşıdığı hissediliyor. Filmin ileri sinema teknikleriyle hazırlanması filmden ayrı bir zevk almamı sağladı.Kurgusuda bir noktada özgünlüğünü koruyor.Filmin süresinin uzun olması ve filmdeki olağanüstü 3D teknolojisi filmdeki eksik yanları çok iyi kapatıyor.
    sonuç olarak kendim şahsen filmden çok etkilendim.uzun süredir izlediğim en güzel filmdi.filmi izlemekte tereddüt eden arkadaşlara tavsiye ederim.burdan James Cameronu da tebrik ederim benim böyle güzel bir film izlememi sağladığı için :)

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Aralık 2009, 19:48:05 »
O kadar bühçe harcanan bir filmin kötü olması beklenemez (görsel olarak).. Güzeldi.

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Aralık 2009, 19:53:13 »
bir aksilik çıkmazsa yarın gideceğim bu filme. şuan beğeneceğimi düşünüyorum umarım James Cameron hayal kırıklığına uğratmaz beni. izleyince editlerim yorumumu artık :D

Edit:
Gittim.Gittim.Gittim! ne yazık ki 3dli izleyemedim ama normal izlemesi de zevkliydi. malum izmite 3d getirmiyorlar  >:(
gerçekten güzel hatta çok güzeldi. bir kere daha gitmeyi düşünüyorum. James amcamız 14 yılın hakkını vermiş.
Spoiler: Göster
"I see you" çok hoşuma gitti bu lafta ( gerçi bir özelliğide yok ama birbirlerine söyleyiş biçimleri güzeldi :) )

.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2009, 20:35:24 »
Filme dün akşam arkadaşlarla birlikte gitti. 3d izlediğim ilk filmdi. İlk başlarda gözümü rahatsız etsede alışınca çok heyecan verici bir deneyim olduğu ortaya çıktı.

Konusu:

Dna'ları birbirine eş 2 kardeşten biri doktor diğeri asker. Doktor olan bir uyuşturucu bağımlısı tarafından öldürüldükten sonra Asker ikizimiz için hayat değişmektedir. Görevi sırasında yaralanan Onbaşı Jake Sully dolgun bir ücret karşılığında ikizinin işine devam etmeyi kabul eder. Peki bu görev nedir? Pandora gezegeninde dünyada çok iyi ücretle satılan bir element bulunmaktadır. Bir şirket yanına paralı askerlerinide alarak Pandoraya gider. Jake Sully'nin dahil olacağı "Avatar" programında insan ve Na'vi ırklarından alınan dnalarla üretilen biyomekanik vücutlar(Bruce Willis'in Surrogates adlı filminden tanık olabileceğiniz) ile Na'vi ırkının arasına karışılıp onlarla iletişim kurmak amaçlanmaktadır. Karakterimiz Jake Sully ilk başlarda Na'vi ırkını düşman gibi görerek onlar hakkında bilgi toplarken, zaman içerisinde Na'vi halkının etraflarındaki doğa ile nasıl bir uyum içerisinde yaşadıklarını anlar ve yaptıklarını sorgulamaya başlar.

Burdan sonrasını anlatırsam hoş olmaz en iyisi izlemeniz.

Efektler

Görüntüler şahane, çekim teknikleri farklı olacağı söyleniyordu ancak bu kadardını beklemiyordum. Gerçek ile yapay arasındaki uyumu harika yakalamışlar. Azınlık raporu filminde gördüğümüz cihazların daha afillileri filmde gözümüze çarpmakta. Bunun yanında Na'vi halkının mimikleri tepkileri hareketleri çok şahane. Düşünün ki bir sahne var o sahnede sadece tek bir insan var ve gerisi yapay ancak siz bu sahneyi izlerken hiçbir dengesizlik ve kusur göremiyorsunuz.

Ekip

Oyuncular işlerini gayet güzel başarmışlar. İzlediğiniz anda evet bu böyle olmalıydı diyorsunuz. O kişilerin rol yaptıgını ayırt edemiyorsunuz.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

« Yanıtla #14 : 02 Ocak 2010, 11:36:11 »
-Film 2 hafta önce vizyona girdi ve James Cameron'dan beklenildiği gibi mükemmel bir yapım.Vurgulamak istediklerini, çok farklı bakış açılarını yakalayabiliyor insan. 3D olması ayrı bir güzel. Kesinlikle tavsiye ediyorum henüz gitmediyseniz. :)

Haykırmak mı istiyorsun karanlığa?
Öyleyse seni tutan ne?
Avazın çıktığı kadar bağır karanlığa,
O, herkesten çok daha iyi anlar seni aslında...