Kayıt Ol

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ynt: Avatar (2009)
« Yanıtla #15 : 02 Ocak 2010, 13:34:22 »
Görsellik açısından çok başarılı bir film! Dendiği kadar var, kesinlikle üç boyutlu izleyebileceğiniz bir sinemaya gitmenizi tavsiye ederim.
Spoiler: Göster
 Hele o polenlerin Jack Sully'ye doğru süzüldüğü sahnede sinemadaki herkesin onları tutmaya çalışıyormuşçasına ellerini kaldırdığını görmek çok güzel bir deneyimdi. :)

Bir de çok orijinal bir konusu olmasa da -tipik iyi-kötü savaşı basite indirgersek- çok orijinal noktalar vardı. Saçlarla örtülü, bir çeşit bağlantı uzvu ve o uzva sahip her canlıyla bire bir bağ kurulabilmesi gibi... Çok güzel düşünülmüş gerçekten.

Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Ocak 2010, 20:50:17 »
Görselliği on numara olan, çok klişe barındırmasına rağmen bunları süslemeyi başarmış eğlenmek için gidilecek bir film. Aksiyon az yerde düşüyor, duygusallık desen var, mesajı da var tamam işte.

Ha çok beğendiğim noktaları da var tabi. Beni tanıyan yahut o özelliğimi bilen arkadaşlarım filmde geçmekte olan hayatın ve Eywa olayının beni ne kadar etkilediğini tahmin edebilir sanırım. Diğer arkadaşlarım için özür diliyorum, ferman admininse ban bizimdir.

Fantastik bir film elbette, fantastik ögeler içerecektir ancak bakmayın çoğu olay dünyamızla iç içe. Eywa doğanın kendisidir, değişmez yasaları ve kusursuz döngüsüdür, hatun kızımızın dediği gibi Eywa taraf tutmaz dengeyi korumakla yükümlüdür, Eywa'nın dengesi bozulmaz ancak şekil değiştirir yeni bir denge oluşturur ancak Eywa herşeyden ve herkesten üstündür bir şekilde intikamını alır.

Bir yerde bilim hanımının burada pagan ayinlerinden bahsetmiyoruz ormanla iç içe yaşayan bir halktan bahsediyoruz gibi bir lafı vardı ki bizlere Roma döneminden kalma bir Hıristiyan mantığı sergileyerek beni ve bir arkadaşımı güldürmeyi başarmıştır. Arada tıss tıss diye nefes vererek güldüğümüz nice sahne vardı.

... ve izlediğim fantastik filmler içerisinde gördüğüm en başarılı sevişme sahnesine sahipti, olayın felsefesine inmişler direk.

Acıtasyonu ölümlerle değil, hayal kırıklıklarıyla yapmaları benden artı puan kapmalarına neden oldu bir de. Sonuç olarak izlediğim en iyi filmler kategorisine kesinlikle girmeyecek olsa da izlemekten büyük keyif aldım.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #17 : 18 Ocak 2010, 01:34:53 »
Bunu buraya bırakıyorum...

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 18 Ocak 2010, 01:39:39 »
Anti-kapitalist bir film olduğunu söyleyebiliriz konu bakımından bu benzerliğe de baktığımız zaman... :)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Ocak 2010, 01:43:35 »
Ahah, baya orijinalmış yav senaryosu :D 14 sene tüm senaryodaki isimleri değiştirmek için uygun bir süre herhalde.

Elerki,

Tüm zamanlar box office'te Titanic'ten sonra(ki kendisi de bilindiği üzre bir James Cameron işidir) ikinci sıraya oturdu. Muhtemelen geçecek. Çok ironik :)
try again fail again fail better

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 18 Ocak 2010, 01:46:16 »
Amras Ringeril,

Eh, konusu bakımından öyle. Getirisi için diyebilecek bir şey yok tabi. :)

Senaryo için zaten ekşisözlük'te okumuştum bir girdi. Yanlış hatırlamıyorsam şunun gibiydi:

'görsel ögeleri için on dört sene, senaryosu için beş dakika harcanmış film'

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #21 : 26 Ocak 2010, 21:40:23 »
Hasılat rekorları kıran Avatar filminin konusunun "çalıntı" olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz!

Avatar'ın, Rus Arkady ve Boris Strugatsky kardeşlerin Sovyet döneminde yazdığı bilim-kurgu roman serisi "Noon Universe"e benzerliği dikkat çekiyor.
James Cameron'un filmi Avatar, Pandora adlı bir gezegende yaşayan Na'vi ırkını anlatıyor. Yemyeşil Pandora, Strugatsky'lerin kitabında da geçiyor. Film de kitap da 22. yüzyılı konu ediniyor. Cameron'un Na'vi'si ise kitapta Nave olarak geçiyor
May the force, be with you.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 30 Ocak 2010, 17:05:58 »
Filmin yönetmeni James Cameron dünyanın en büyük hırsızıdır!

Garfield'ın galasına katılan Okan Bayülgen vizyondaki filmleri eleştirdi: 'Avatar' tamamen çalıntı bir film. Hırsızlık yapılmış. Filmin yönetmeni Cameron James dünyanın en büyük hırsızıdır!

Çizgi dünyasından sinemaya aktarılan huysuz kedi Garfield'ın galası, filmin Türkiye'deki sesi Okan Bayülgen'in de katılımıyla önceki akşam Maçka G-mall sinemalarında yapıldı. Üç boyutlu izlenebilen filmin tanıtımına, çocuklar büyük ilgi gösterdi. Eşi Şirin Ediger ile geldiği galada, çocuklarla bol bol fotoğraf çektiren Okan Bayülgen, vizyondaki filmler ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bayülgen, dünyada izlenme rekorları kıran 'Avatar' filmini yarıda terk ettiğini belirterek şunları söyledi:

Filmde uyudum!

"Filmin ilk yarısında uyudum. İkinci yarıyı izlemeden çıktım. 'Avatar' tamamen çalıntı bir film. Hırsızlık yapılmış birçok sahne var. Görsel efektler çok başarılı, onlara hiçbir sözüm yok ama 'Avatar'ın yönetmeni Cameron James, dünyanın en büyük hırsızıdır. Ona, 'Yılın En İyi Hırsızı' ödülünün verilmesi gerekir."

Sanırım Okan Bayülgen filmin bir ressamın resimlerinden çalıntı olduğunu söylüyor. Üzgünüm resimleri bulamadım.
Neyse ben filmi izlemeye malesef fırsat bulamadım. İzleyen arkadaşlara sormak isterim: Bu Okan Bayülgen'in kendi kuruntusu mu yoksa gerçekten film çalıntı olabilir mi?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #23 : 30 Ocak 2010, 18:27:50 »
Kurgunun tamamen özgün bir çalışma olduğunu kimse söylemiyor zaten; konuşulan tek şey görsel efektler.

Okan Bayülgen de bu sektörün içinde. Böyle açık açık 'hırsız' demesini doğru bulmadım. Yarın birgün ona da "sen de hırsızsın oky" derler, görür.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 01 Şubat 2010, 23:02:11 »
Okan Bayülgen programında Avatar'a verdi veriştirdi. Yes'in albüm kapaklarını yapan adını unuttuğum elemanın resimleriyle Pandora'nın görüntülerini yan yana koyunca öeh demekten kendimi alamadım. Hağ filme bakışım değişti mi hayır, ama James Cameron'a bakışım değişmiş olabilir. Okan, programında Jim Jarmusch'tan alıntı yaptı ki bu adamı seviyorumu bu kez yüksek sesle dile getirdim. Hiçbirşeyden çekinmeden düşüncesini açıkça söylemesi yani Cameron'a hırsız demesini de açıkçası beğendim; kendisine hırsız denilmesine izin vermeyecek çünkü böyle bir şey yapmayacak biri Bayülgen, olduğu taktirde de Jarmusch'un lafları eminim yardımına koşacaktır.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 02 Şubat 2010, 11:26:31 »
Okan Bayülgen programda Roger Dean'in çizimlerini gösterdi. Diğer söylediklerini duymuştum ama onları ilk kez gördüm. Gerçekten şaşırdım adam aynısını aktarmış.

Roger Dean'in sözü edilen çizimlerinin birkaçına şuradan ulaşabilirsiniz.

Avatar'la karşılaştırmalı resimleri bulabilirsem Okan Bayülgen'in yaptığı gibi o şekilde eklerim.
try again fail again fail better

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 02 Şubat 2010, 14:53:01 »
Buraya tıklayarak iki adet resmi görebilirsiniz.

Okan'ın tavrı bu. İzlerken aynı savunmayı başkası yapsa tepkisi ne olur diye düşünmediğim değil ama.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 02 Şubat 2010, 18:08:39 »
Bilemeyeceğim ama Okan Bayülgen'in kendisi sütten çıkmış ak kaşık gibi birilerini eleştirmesinden hiç hoşlanmıyorum. Evet açık sözlü bir adam ki bu takdir ettiğim bir huy ama bence dönüp bir kendine bakmalı. Açıkçası bu tavrıyla çok tepki çekiyor.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #28 : 02 Şubat 2010, 18:24:41 »
En sevdiğim programlardan biridir Disko Kralı. Her hafta izlemeye çalışırım ama, durduk yere Okan Bayülgen'de bir takıntı oluşmuş sanırım. Birden kağıtlar çıktı vs ve ekrana verdiler kocaman resimler aha bakın çalıntı mal dediler. Olmadı bence. Rating kaygısıyla etrafa saldıran insanları izliyormuşum gibi hissettim izlerken.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 02 Şubat 2010, 18:28:43 »
Çıkış noktası gerçekten ilginçti olayla pek bağı yok gibiydi ama rating kaygısıyla sarf edildiğini sanmıyorum ki seyirci sıkıldı tepki gösterdi, cicişler yeterince rating yapıyordu zaten.