Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1440 : 16 Ocak 2017, 12:53:00 »
Aldığı ödül ve övgü aldığı kişiler nedeniyle :) Jeanette Winterson var aralarında. Sözün bittiği yer bu kadın :D

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #1441 : 18 Ocak 2017, 00:17:14 »
Vejetaryen - Han Kang

Bu kitap zihnimde o kadar çok çağrışıma sebep oldu ki düşüncelerimi toparlayamıyorum, gittikçe genişleyen bir yankılar zinciri.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1442 : 19 Ocak 2017, 15:16:31 »
7 Kadın

Hatta kapaktaki adıyla, 7edi Kadın

Kitabı bitirdiğimde ayrıca konusunu da açmak istediğim, ilk 45 sayfasını bir solukta, gecenin bir vakti, adeta nefes almadan okuduğum bir kitap oldu. Şimdilerde 80'lerdeyim.

Bu, edebiyat dünyasına damgasını vurmuş 7 kadın yazarın kısa kısa biyografilerini, sanki bir kahve molasında "Biliyor musun, ne öğrendim" tadında bir samimiyetle anlatan bir kitap. Alakarga adındaki küçük bir yayınevinin titiz bir emeği. Küçük yayınevlerinin böyle tatlı kitaplarla çıkagelmesi de beni onlara daha bir bağlıyor.

Şu an 2 yazarın hayatını bitirdim: Emily Bronte ve Djuna Barnes. Ama açıkça söylemeliyim ki, o meşhur Uğultulu Tepeler'i yazmış olan (hem de kadınların yazar olarak kabul edilmediği, kadın ismiyle eserlerin basılmadığı ve "senin yerin mutfağın" gibi kaba sözlerle reddedildiği bir dönemde) Emily Bronte'nin kişiliğine aşık oldum. Emily, döneminin erkeklerine göre bile oldukça hoyrat, yaban bir kadın. İnadı, boyun eğdirme gücü ve kaleminde sanat muazzam.

Çok küçük yaşta kanayan açık yarasına kızgın demiri basarak derisini dağlayıp tedavi edecek kadar da deli bir kadın o. Zaten bu kitaptaki kadın yazarların hepsi deli :) Normal olsalar o imza attıkları, edebiyat dünyasında mihenk taşı olan eserleri çıkamazdı. Aklı selim insandan sanatçı mı olur canım :P

Eleştirmenlerin Uğultulu Tepeler ilk yayımlandığındaki yorumları da ayrı bir güzellik. İnsanların düştüğü dehşet beni çok eğlendirdi (erkek ismiyle yayımlanmıştı ilk olarak. Yazarın kadın olduğunu bilmiyorlardı)

Djuna Barnes için hiçbir şey demedim ama, tek kelimeyle sansasyonel hayatından müthiş bir film çıkar :) Hem kadın hem de erkek aşıkları, ailesiyle olan travmatik ilişkisi, babasının aşıkları, çok nazik ve asil bir kadınken ansızın ağız dolusu küfürler edebilmesi, James Joyce ve Hemmingway ile dostluğu gerçekten insanda bunu bir film olarak izleme isteği uyandırıyor.

Küçük yayınevleri candır :) Çevirisi de çok hoş.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1443 : 19 Ocak 2017, 20:02:25 »
Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

"Hazır dizisi çıkacak, kitabı okumayı ertelemekten vazgeçsem iyi olacak." dedim. Yeni bitti.

İtiraf ediyorum, bazen hızlı okumaya çalıştım. Topluluk içinde tecrit edilerek kontrol edilmenin yarattığı psikolojiyi hissettim. Bunu, ana karakterin gülmek istediğini söylediği anda benimde gülesim gelmesiyle anladım.

Geçmişin düşe dönüşmesi ve yeni hayatının günlük rutininde anı parçalarına tutunma çabası iyi verilmişti.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #1444 : 20 Ocak 2017, 14:41:14 »
Yaklaşan Dip - Onat Bahadır

Yazardan okuduğum ilk kitap. Şimdiye dek üç öyküsünü bitirdim ama içlerinden beni tatmin edebilen olmadı. Biraz hayal kırıklığına uğradım açıkçası. Sonrakiler daha iyi diyorlar, bakalım.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1445 : 20 Ocak 2017, 18:20:11 »
Frank Herbert- Dune Tanrı İmparatoru

Bir önceki Dune Çocukları' na nazaran daha bir hevesle okumaktayım. Dikkatimi çeken ilk şey, serinin devam kitapları ile bilimkurgu yolundan gittikçe artan ivme ile sapması. Daha çok felsefi söyleşiler eşliğinde bitiyor kitaplar. Yine de severek okuyorum II Leto' nun düşüncelerini.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1446 : 22 Ocak 2017, 18:19:04 »
Geliş - Ted Chaiang ya da Hayatının Hikâyeleri ve Diğer Öyküler - Ted Chaiang :)

Kitabın sonunda hikayelerin ortaya çıkışları üzerine kısa notlar var. Hangi öykünün hangi ilhamlara dayandığını bilmek güzel. Öyküleri sırayla okumaya niyetlensem de, Arrival'a kaynaklık eden öyküyü sona bırakacağım.

İlk öykü Babil Kulesi. Yeni bitirdim. Bilinen hikayenin özü değişmiş. İnsanın kibrinden değil, Yaradanı anlamak için verdiği çabanın sonucu olarak bu devasa kule inşa ediliyor. Böyle bir yapıda çalışmaya ve oradaki yaşam koşulları hakkında verilen detaylar, gerçekçiliği arttırıyor. Öyle bir yapı olsa bunlar gibi durumlar yaşanabilir. İnanç ve mantığın bir arada. Kafama takılan, yükseğe çıktıkça oksijenin azalması ve öykünün sonu oldu.

Geriye sekiz öykü kaldı.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1447 : 22 Ocak 2017, 18:48:00 »
Ruh Adam-Nihal Atsız
Okuduğum diğer Atsız kitaplarından çok farklı. Daha edebi bir eser olduğunu söyleyebilirim.
Galiba okur hayatım boyunca bir karakter hakkında ilk defa bu kadar farklı şeyler düşünüyorum. İlk okuduğumda Selim Pusat'ın düşüncelerini  benimsemedim. Hatta çok saçma buldum. Ancak zaman geçtikçe haklı yönleri olduğunu gördüm. Yinede tamamen katılmıyorum. Bazen Selim'den nefret ediyorum. Yaptıklarına sinirleniyorum. Biraz zaman geçiyor sevmeye başlıyorum. Atsız çok farklı bir karakter yaratmış.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1448 : 25 Ocak 2017, 13:14:02 »
Geliş (Hayatının Hikâyeleri ve Diğer Öyküler) - Ted Chaiang

Dün bitirdim. Ted Chaiang'in sıra dışı deneyimleri insani tepkileri gözardı etmeden işleyebilmesini takdir ettim. "Böyle olsaydı, insanlar nasıl davranırdı?" mantığından sapmayacak biçimde konularını ekonomik ve nokta atışlı anlatmış. Kurguyu sahicileştiren detaylar konusunda bolca örnek içeriyor. Tüm öykülerde birer "Hayatlarının Hikayeleri" başlığının hakkını veriyorlar. Her öyküde takıldığım bir şey olmadı değil. Bunlar kurguyu baştan felç edecek cinsten ayrıntılar değiller. Üstlerine biraz daha düşünülmeli yine de; belki ben bir şey kaçırmışımdır.

Arrival'a kaynaklık eden Hayatının Hikayesi öyküsünün, konuyu bilmemden ötürü nasıl bir etki yaratacağını merak ediyordum. Yazarın tarzı gereği, filme kıyasla derdini daha sıradan bir gerçekçilikle ve dolaysız biçimde aktarıyor. İkisini karşılaştırınca, filmin izleyiciyi avucunun içine alması için ne gibi "öyle olmasa da olurmuş" değişikliklerine gidildiği anlaşılıyor.

Ted Chaiang'in Anlamak öyküsü de filmleştirilmesi düşünülenler arasındaydı. Gördüğünüzü Beğenmek: Bir Belgesel öyküsü de, sahte-belgesel olarak perdeye aktarılabilir. Tabii işini bilen bir sinemacı için diğer öykülerin de uyarlanabilme potansiyelleri var bence. Kim bilir?

M. İhsan Tatari çeviri konusunda sıkıntı yok tabii ki. Bir tek, 196. sayfadaki bir cümle biraz tuhaf geldi. Cümle varılan sonuç olarak o biçimde bitmemeliydi sanki. Benim anlamamam (Büyük ihtimal.) veya yazarlık (Hep bu yazarlar işte!) bir durumda olabilir tabii ki. Bir de, 199. sayfada "yok edilmişti" yerine "yol edilmişti" yazılmış; bundan eminim işte :D. Bu ikisi dışında gözüme çarpan bir şey olmadı :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1449 : 25 Ocak 2017, 14:52:08 »
Geliş (Hayatının Hikâyeleri ve Diğer Öyküler) - Ted Chaiang

Dün bitirdim. Ted Chaiang'in sıra dışı deneyimleri insani tepkileri gözardı etmeden işleyebilmesini takdir ettim. "Böyle olsaydı, insanlar nasıl davranırdı?" mantığından sapmayacak biçimde konularını ekonomik ve nokta atışlı anlatmış. Kurguyu sahicileştiren detaylar konusunda bolca örnek içeriyor. Tüm öykülerde birer "Hayatlarının Hikayeleri" başlığının hakkını veriyorlar. Her öyküde takıldığım bir şey olmadı değil. Bunlar kurguyu baştan felç edecek cinsten ayrıntılar değiller. Üstlerine biraz daha düşünülmeli yine de; belki ben bir şey kaçırmışımdır.

Arrival'a kaynaklık eden Hayatının Hikayesi öyküsünün, konuyu bilmemden ötürü nasıl bir etki yaratacağını merak ediyordum. Yazarın tarzı gereği, filme kıyasla derdini daha sıradan bir gerçekçilikle ve dolaysız biçimde aktarıyor. İkisini karşılaştırınca, filmin izleyiciyi avucunun içine alması için ne gibi "öyle olmasa da olurmuş" değişikliklerine gidildiği anlaşılıyor.

Ted Chaiang'in Anlamak öyküsü de filmleştirilmesi düşünülenler arasındaydı. Gördüğünüzü Beğenmek: Bir Belgesel öyküsü de, sahte-belgesel olarak perdeye aktarılabilir. Tabii işini bilen bir sinemacı için diğer öykülerin de uyarlanabilme potansiyelleri var bence. Kim bilir?

M. İhsan Tatari çeviri konusunda sıkıntı yok tabii ki. Bir tek, 196. sayfadaki bir cümle biraz tuhaf geldi. Cümle varılan sonuç olarak o biçimde bitmemeliydi sanki. Benim anlamamam (Büyük ihtimal.) veya yazarlık (Hep bu yazarlar işte!) bir durumda olabilir tabii ki. Bir de, 199. sayfada "yok edilmişti" yerine "yol edilmişti" yazılmış; bundan eminim işte :D. Bu ikisi dışında gözüme çarpan bir şey olmadı :).

Kendi konu başlığı açılmalı derim :) Burada kaybolup gitmesin.

Mesajlar geldikçe böyle kitaplar arkalarda kalıyor. Halbuki kendisine ait bir konusu olsa yakışmaz mı efenim :)?

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #1450 : 25 Ocak 2017, 16:10:11 »
Kurbağalara İnanıyorum
Barış Bıçakçı, Behçet Çelik, Ayhan Geçgin

Üç harika yazarın e-ileti yoluyla birbirleriyle mesajlaşmalarını içeriyor bu güzel kitap. Ve yazarların yetkinlikleri sayesinde yazılanlar, edebiyata ve ona (illa ki) ilişkin hayata dair denemelerden mürekkep güzel bir esere dönüşüyor.

En çok Barış Bıçakçı'nın, en az Ayhan Geçgin'in söylediklerini anlıyorum. Behçet Çelik idrak sınırlarımın biraz berisinde biraz ötesinde. Çoğunlukla "ne konuşuyor bu adamlar ya" diyorum ama dinlemeden de edemiyorum.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #1451 : 25 Ocak 2017, 20:47:58 »
Hasan Ali Toptaş - Kuşlar Yasına Gider

Ben de bugüne kadar Türkçe kullandığımı sanıyor, metinlerimi de olabildiğince akıcı yazmaya gayret ediyordum. Meğersek duru dil kulanımı dedikleri şey buymuş.

Ben şok.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1452 : 26 Ocak 2017, 01:04:21 »
Beş Sevim Apartmanı-Mine Söğüt

Okuduğum ilk Mine Söğüt kitabım oldu. Çok fazla övgü aldığından beklentim yüksekti. Hiçbir şekilde beklentilerimi karşılamadı. Aslında başlangıç olarak ilgi çekici bir konusu var. Yazar kurgunun ne yönde ilerleyeceğini aktardığında da bayağı heyecanlandım. Ancak belli bir bölümden sonra kitap sıkıcılaşıyor. Ne kadar ilgi çekici olsalar da farklı kişilerin hikayelerini dinlemek hoşuma gitmedi. Birinci hikayeden sonra kalan hikayelerin gidişatı belli olduğundan aynı şeyleri okuyormuş gibi hissettim.
Yazar sonunu farklı bir şekilde bitirmeye çalışsa da hikayenin gidişatından her şey belli oluyordu. Kısacası vasat bir kitaptı.
Kitabın başlığını bulamadığım için buraya atıyorum. Umarım sorun olmaz.  :D

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1453 : 26 Ocak 2017, 14:23:48 »
Öykü ve Söylem (Filmde ve Kurmacada Anlatı Yapısı) - Seymour Chatman

Giriş kısmını daha yeni bitirdim. Her bölümle birlikte, kitabın sonundaki Anlatı Yapısı Diyagramı'na bir adım daha yaklaşılıyor :). Konuyu kavramak için sindire sindire okunması gerek.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1454 : 01 Şubat 2017, 18:28:24 »
Öykü ve Söylem (Filmde ve Kurmacada Anlatı Yapısı) - Seymour Chatman

Yarısını biraz geçtim. Sakin kafa, sakin ortam ve kelime kelime bir hızda okumak gerek. Bu tür kitapların küfleti de bu.