Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Ynt: Şu anda hangi kitabı okuyorsunuz ? ve "Eleştirmenin Not Defteri"
« Yanıtla #870 : 15 Eylül 2011, 17:31:47 »

Keşke felsefe dersime bu kitap atansaydı. Felsefeyi hiç bu kadar eğlenceli bulmazdım.

Çevrimdışı aksuvar

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #871 : 15 Eylül 2011, 17:39:49 »
Heinz Guderian: Bir Askerin Anıları. Güzel bir askeri kitap, meraklısına tavsiye edilir.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #872 : 15 Eylül 2011, 22:24:57 »
Ron Currie Jr.'dan "Tanrı Öldü"yü okuyorum. Çok garip, beklenmedik bir kıyamet sonrası ve diriliş kurgusuna sahip. Bitirince bir tanıtım yapacağım.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #873 : 20 Eylül 2011, 20:56:49 »
Yemin ve Öç - Mit... :D
Ternefüs, otobüs dinlemiyorum, akıyor gidiyor kitap. Daha ilk günden neredeyse yarıladım. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #874 : 20 Eylül 2011, 21:30:14 »
Gedik Savaşları Efsanesi: Büyücü Usta'ya geçtim. Büyücü Çırak hakkında söyleyecek çok şey var, ama bu seriyi bitirdikten sonra genel olarak konuşmayı tercih ettiğimden lafı fazla uzatmıyorum. Ama Büyücü Çırak, beni şimdilik yeterince tatmin etti. Hikayenin nasıl gelişeceğini az çok tahmin ediyor olsam da, heyecanla okumaya devam ediyorum.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Derufin

• **
  • 78
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #875 : 22 Eylül 2011, 20:29:05 »
Bir kaç hafta önce daha önce okuduğum bir kaç seriyi yeniden okuma kararı aldım ve, Yürüyen Kentler ve ikinci kitabını ayrıca Miras Döngüsünü okudum. Bir kaç saat önce ise Yüzüklerin Efendisi`ne başlamış durumdayım. Kısa süre içinde klasiklere geçmem gerekiyor bu yüzden sadece Yüzüklerin Efendisi Serisi`ni okuyacağım. Diğer Orta Dünya kitaplarının tekrarını başka bir zamana artık.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #876 : 23 Eylül 2011, 23:12:03 »
Gedik Savaşları Efsanesi: Büyücü Usta an itibariyle sona erdi. Seriyle ilgili sadece şunu söyleyebilirim, şu ana kadar enfes. Büyücü Çırak'ta yavan gelen bir şeyler vardı, ki bir kısmı Büyücü Usta'da da vardı, ama Büyücü Usta'da o yavanlığın büyük bir kısmı başarılı bir kurguya dönüştürülmüş.

Spoiler: Göster
Pug ve Tomas'ın büyüme aşamasını hızlıca geçmesi iyi olmuş. Aradaki bölümleri de anlatmaya kalksa hikaye çok sıkıcı olurdu muhtemelen. Tomas'ın gücünün limitini öğrenmiş olduk, ama Pug'un ki hala biraz muamma. Martin'li son biraz zorlama olmuş. Son ana kadar kral olup olmayacağını belli etmemeye çalışmış yazar. Ama üstüne basa basa "krallığı biraz karıştıralım", "krallığın kaderini değiştirelim" gibi laflar ederek çok zorlama bir yem atmış ortaya. Ben yemedim, yiyenleri de kırmak istemem ama çok salakça geldi bana.

Şimdi Gümüşdiken'e başladım. Umarım serinin önceki 2 kitabından aldığım lezzeti bu kitaptan da alırım.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #877 : 23 Eylül 2011, 23:43:36 »
Gümüşdiken, başında azıcık, çok azıcık sıkabilir fakat okuduğuna değecektir. :)
May the force, be with you.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #878 : 24 Eylül 2011, 01:09:50 »
Brandon Sanderson'ın Warbreaker adlı kitabına başladım. Kitabın çok ilginç büyü sisteminin tanıtılmasının da etkisiyle ilgi uyandırıcı bir giriş bölümünden sonra genelinde karakterlerin tanıtıldığı bir kaç yavaş geçen bölüm okudum. Sonrasında ise yavaş yavaş olaylar hızlanmaya başlıyor gibi. Şu ana kadar okuduklarımla kitap hakkında kesin yargılara varmak zor gibi; ama okunmaya değer bir kitap gibi duruyor. Büyü sisteminin ilginçliği ve Lightsong adlı karakteri için bile okunur gibi duruyor. Özellikle Lightsong'un kendi hakkında düşündüğü "Eh, kendisi muhtemelen dünyada kendi dinine inanmayan tek tanrıydı." kısmı beni uzun süre gülümsetti. Eğlenceli bir karakter olacağa benziyor kendileri.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
Gümüşdiken, başında azıcık, çok azıcık sıkabilir fakat okuduğuna değecektir. :)
aksine hiç sıkılmadan, büyük heyecanla okudum ve dün gece bitirdim kitabı. Feist'le ilgili ufak bir detay söyleyeyim. Fantastik Kurgu yazarlarının çoğu, çok iyi başladıkları hikayeleri vasat sonlarla bitirirken ve hikaye zirvede başlayıp yavaş yavaş sıkıcılaşırken, Feist'te tam tersi gerçekleşiyor. Çok vasat bir hikaye olarak başlamıştı Gedik Savaşları, ama tansiyonu giderek yükseldi ve Gümüşdiken'le zirve yaptı.

Şimdi Sethanon'da Karanlık'a geçtim. Serinin son kitabı. Umarım yükseliş burda da devam eder diyorum ki kitabın ilk bölümü bile şimdiden beni heyecanlandırmaya yetti.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
M. Nedim Hazar adlı yazarın "Turuncu Hüznün Kokusu" adlı kitabını okuyorum. Arkadaşım hediye etmişti. Kitap hikayelerden oluşuyor ve ben böyle sıkıcı kitap görmedim. Yani bilmiyorum belki başkaları sever ama kesinlikle benim tarzım değil. Zaten hikaye hikaye olması kesinlikle beni itti. Başta iyi hoştu. Sonra klasik 100 temel eser anlatımına doğru kaymaya başladı. Sonra ne olduğunu anlamadan başka hikayeye geçti. Ben de sadece okulda kitap okuma saatlerinde vakit geçirmek için okuyorum. Tavsiye etmem.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
So Viel Zeit - Frank Goosen...

Aralığa kadar Almanca kasacağım biraz. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı aisya

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
Rick Riordan - Kane Günceleri
Güzel ama Percy Jackson'un kes-yapıştırı ama biraz.

Bazen uyarıları dikkate almak hayat kurtarır. -Editör
sen ne kadar söylersen söyle, sözlerin karşındakinin anladığı ile sınırlıdır

Çevrimdışı aksuvar

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
Novalis: Geceye Övgüler. Tavsiye edilir.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
Algernon'a Çiçekler (1956)
Dün başladım, dün bitirdim. Çok güzeldi. Klasik türde gibi ama alışılmışın dışında bir anlatım şekli var ve -eski bir kitap olmasına rağmen- hiç sıkmıyor. Değişik bir konusu var. Genelde fantastik severim ama bu istisnayı bozan sayılı kitaplardan biri. Herkese tavsiye ederim :)
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella