Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #915 : 24 Aralık 2011, 04:42:40 »
A Game of Thrones'u bitirdikten sonra diğer kitabı almaya gidene kadar geçecek olan sürede Yürüyen Şato'yu okumaya karar verdim ve dört beş bölüm kadar okudum. Öncelikle söylemeliyim ki okuması çok rahat bir kitap. Yalnız kitabı okurken hep çekilen anime film aklıma geliyor; karakterler, mekanlar vesaire hep anime doğrultusunda şekilleniyor. Pek şikayetçi değilim aslında; ancak önce kitabı okumak sonrasında Miyazaki'nin yorumunu görmek ve kendi hayalimde canlanan detaylarla karşılaştırmak daha güzel olurdu. 

Aynısını okurken ben düşünmüştüm. Film kare kare akla geliyor ve başları birebir aynı olduğu için kendi kafamızda kurgulayamıyoruz.

Yine de  şunu belirtmekte fayda var, kitap sonra animeye göre bir hayli değişiyor. Hele ki sonları epey farklı. Ama bence her iki son da ayrı ayrı güzeldi :).

Evet, okudukça çok değişti cidden. Kitabın özellikle son üçte birlik kısmını çok beğendiğimi söylemeliyim. Olayları birbirine çok güzel bağladığını düşünüyorum yazarın. (Aaa, çok tahmin edilebilir bu deyip kafamda tasarladıklarımın bir kısmını haddini bil dercesine yıkması da hoşuma gitmedi değil. :D)

Eh, bambaşka bir diyarda müthiş bir tatil yaptıktan sonra Westeros'un soğuk rüzgarlarına dönmenin vaktidir. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #916 : 31 Aralık 2011, 21:03:13 »
A Game of Thrones'u bitirdikten sonra diğer kitabı almaya gidene kadar geçecek olan sürede Yürüyen Şato'yu okumaya karar verdim ve dört beş bölüm kadar okudum. Öncelikle söylemeliyim ki okuması çok rahat bir kitap. Yalnız kitabı okurken hep çekilen anime film aklıma geliyor; karakterler, mekanlar vesaire hep anime doğrultusunda şekilleniyor. Pek şikayetçi değilim aslında; ancak önce kitabı okumak sonrasında Miyazaki'nin yorumunu görmek ve kendi hayalimde canlanan detaylarla karşılaştırmak daha güzel olurdu. 

Ups! Yorumu yeni gördüm. Yakın zamanda bitti ve aynı şey benim başıma da geldi. Aslında bu dizinin kitaba ne kadar iyi uyarlandığını gösteriyor. Bana kitapta artı olarak bir tek savaşları anlatan bölümler ve bir kaç özlü söz vardı gibi geldi.

Şuan okuduğum kitap; A Clash of the Kings. Kitap gerçekten muazzam. Aslında önce Silmarillion'u tekrar okuyacaktım ama dizinin 2. sezonu başlamadan aradan çıkarayım dedim. Birinci kitaba göre anlatım yönünden biraz farklı gibi geldi bana. Bir de çeviriden midir bilmiyorum ama cümlelerin bir kaçı düşük ve yazım yanlışları çok fazla. Hani binlerce bastıklarını bilmesem yayıncılığı arayıp söyleyeceğim. Mmmm, bir de şunu söyleyeyim birinci kitabı okumayıp sadece diziyi izleyen biri ikinci kitaba direk başlamaya kalkarsa yapamaz diye düşünüyorum. Küçük de olsa bazı ayrıntılar var kitapları birbirine bağlayan. Neyse genel olarak A Song of Ice and Fire serisi gerçekten sağlam.

Çevrimdışı Crawley

• **
  • 52
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #917 : 01 Ocak 2012, 14:11:50 »
Vakıf ve İmparatorluğu bitirdim en son. Seri harika devam etmekte.

Şimdi de Kiralık Kılıçlar Serisi'nin 3.kitabı Artemis'in Yolu'nu okuyorum.
İlk kitabı Karanlığın Yolları Serisinin içinde okumuştum yıllar önce. Sonrasında Artemis ve Jarlaxle'ın başrolde olduğu bir seri olduğunu öğrendiğimde sevinmiş, çevrilmediği için de üzülmüştüm. Cadı Kralın Vaadi'nin görünce de almıştım direk almasına ama kitabı pek beğenmemiştim. Şimdi düşününce sanki tüm kitap dövüşlerden oluşuyor gibi geliyor. Neyse bir kaç gün öncede Artemis'in Yolu'nu aldım  ve kitap güzel hatta baya güzel gidiyor şu an. Dövüş sahneleri daha anlaşılır ve güzel olmuş. Jarlaxle'ın planları falan, kitap olmuş baya. Umarım sonuna kadar böyle devam eder.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #918 : 02 Ocak 2012, 09:17:18 »
Ayfer Tunç'un Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi'ni yarıladım.

Yazarını Ayfer Kafkas ile karıştırdığım için almış olsam da, kitap son derece eğlenceli. Tek bir bölümden oluşan 480 sayfalık bir roman. 2-3 sayfada bir yeni bir karakter tanıtılıyor. Karadeniz kıyısında, sırtını denize vermiş (yani deniz cephesinde hiç penceresi olmayan - ki neden bu şekilde inşa edildiği kitabın ortalarına doğru, mimarın öyküsünün içinde anlatılıyor) bir akıl hastanesinin konferans salonunda başlayan kitap, karakterlerinin öykülerini birbirine bağlayarak tüm romnan boyunca kafanızı ara sıra karıştırsa da sizi hiç sıkmadan devam ediyor. Kitapta ilk kez adı geçen karakterler, mekanlar ve önemli nesneler kalın harflerle yazılarak dikkatinizi çekmesi sağlanıyor. Kitabın sonunda bir de dizin bölümü var, kafanız karıştığında bu başlıkların ilk geçtiği sayfalara bakarak hikayeye nasıl katıldıklarını hatırlayabilirsiniz. Kitaptan zevk alacağınız fikrindeyim.

Çevrimdışı okurgezer

• **
  • 50
  • Rom: 0
  • yola düşmeli...
    • Profili Görüntüle
    • Mavi Defter
« Yanıtla #919 : 02 Ocak 2012, 11:35:47 »
Nihayet büyük bir eksiğimi kapatıyorum. H.P. Lovecraft toplu eserleri birinci cildi aldım. Bakalım bu hengamede kaç günde bitirip yorum yapacak hale gelebileceğim.
"It's a dangerous business, Frodo, going out of your door," he used to say. "You step into the Road, and if you don't keep your feet, there is no knowing where you might be swept off to..."

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #920 : 03 Ocak 2012, 21:22:12 »
J.R.R.TOLKIEN_HOBBİT
Okumakta biraz geç kaldığım bir kitap oldu.Büyük Üstadın kitaplarından daha önce Yüzüklerin Efendisini , Silmarillion'u ve Güç Yüzüklerine Dair'i okumuştum.Aslına bakarsanız kitabın masal kitabı olduğunu duymuş biraz göz ardı etmiştim ve okuduktan sonra ne kadar büyük bir hata yaptığımı anladım.Sonuçta bu kitabı yüzyılın en iyi romanının yazarı yazmıştı.Kitap boyunca Bilbo ve 13 cüce arkadaşıyla maceradan maceraya koşuyoruz.Kitapta kimler yok ki; Hobbitler,cüceler,troller,elfler,goblinler,warglar,kartallar,örümcekler,Gollum,Beorn,Smaug ve tabiki Gri Gandalf.Özellikle karanlıkta bilmeceler bölümü çok etkileyiciydi ve orda bir efsanenein başlangıcına şahit olduk.
Uzun sözün kısası okunmalı ve okutturulmalı.

« Yanıtla #921 : 04 Ocak 2012, 05:53:25 »
plato yayinlarindan sherlock holmes kitaplarini okuyorum. kitaplari toptan aldim ve basladim fakat bana gore tek sorun kitaplara verilen numaralarin kronolojik olarak verilmemis olmasi keske olaylari kronolojik sirayla verselerdi daha hos olurdu.

kitaplar hakkinda anlatilacak bir sey yok yok sherlock holmes bildiginiz sherlock holmes. kadinlarin kiyafetlerinin kol bolumlerine bakip mesleklerini, adamlarin sapkasina bakip hayatlarini cikartan adam.
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı alkyone

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #922 : 04 Ocak 2012, 16:31:00 »
gece evi serisini bitirip yeni bir seriye başlamaya çalışıyorum 8. kitaptayım ve 9. bulamıyorum  :P
IF I'M CRAZY ENOUGH TO THİNK İT THEN I'M CRAZY ENOUGH TO SAY İT
  EMİNEM...!!

Çevrimdışı gaye

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #923 : 04 Ocak 2012, 17:43:30 »
Parayı bulduğum an alayını maviye boyayacağım  :uhe
   süper bir kitap herkese tavsiye ederim bitirmek üzereyim ve artık yazarının bütün kitaplarını okumak istiyorum.

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #924 : 04 Ocak 2012, 23:48:59 »
plato yayinlarindan sherlock holmes kitaplarini okuyorum. kitaplari toptan aldim ve basladim fakat bana gore tek sorun kitaplara verilen numaralarin kronolojik olarak verilmemis olmasi keske olaylari kronolojik sirayla verselerdi daha hos olurdu.

kitaplar hakkinda anlatilacak bir sey yok yok sherlock holmes bildiginiz sherlock holmes. kadinlarin kiyafetlerinin kol bolumlerine bakip mesleklerini, adamlarin sapkasina bakip hayatlarini cikartan adam.

Kitap okumayı sevmeme sebeb olan romanlardır.Aynı sorun bendede olmuştu,Kızıl Dosyadan başladım ve sonrası kafa karıştırıcıydı.

Bende Irvin Yalom dan Nietzsche Ağladığında'yı okuyorum pek fantastik olmasada.(Şiddetle tavsiye edilir.)

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #925 : 19 Ocak 2012, 12:44:07 »
Dublörün Dilemması
Yazar: Murat Menteş

Diyebileceğim ilk şey şu olur: Anlatım gerçekten sıradışı. 
Akıp giden vakit geçirmelik edebi değeri olamayan romanlar olur ya. Bu öyle değil. Hem akıp gidiyor hem de kitap bitene kadar kelime hazineniz bayağı doluyor. Okurken yazarın genelkültürüne hayran kaldım. Bölüm başlarındaki binbir çeşit yerden alıntılar da kitabı zenginleştirmiş.
Aralara alakasız bölümler de atmış ki itiraf edeyim o sayfaları yırtıp hemen olaya dönmek geldi içimden. Ama o bölümlerde bile güldürmeyi ve okuyucuyu kitaba çekmeyi başarmış.
Kitapta bol bol betimleme-benzetmeye başvurulmuş. Ama o ne benzetmeler. Gülmekten kırdı geçirdi. Aynı şekilde diyaloglarda da yazarın mizahi zekası göze çarpıyor. Hele karakterlere verdiği isimler öldürdü beni. 
Belirli bir kronolojik sıra yok. Yazar ordan burdan dalıyor fakat en sonunda hepsini birbirine bağlamayı başarmış. Bu başta kafa karıştırıyor ama sonra taşlar yerine oturuyor.
Başta gereksiz gelen arkaplan karakterleri bir anda önemli rollere bürünüyor. 
Ve de kitap buram buram kalite kokuyor. 
Bu kitap beni Murat Menteş'e aşık etti diyebilirim.
Hemen alın okuyun derim. 

Yazar şu an afilifilintalar.com da yazmaya devam ediyor. Göz atmak isterseniz...
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #926 : 20 Ocak 2012, 11:05:32 »
Rüzgarın Adı'nı birkaç gün önce bitirdim. Çok rahatlıkla yılın en iyi romanı olduğunu hatta son yılların en iyileri arasına çok rahat girebileceğini söyleyebilirim. Bilge Adamın Korkusu'da şu an ellerimin arasında duruyor. Ama hikayeye kısa bir mola vererek Michael Ende'den Momo'yu okumaya başladım. Çocuk masalıyla, yetişkin mantığı birleştirilerek yazılmış, harika bir hikaye. Henüz bitirmedim, ama şimdilik beni tatmin etti.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #927 : 20 Ocak 2012, 20:52:06 »
Karanlığın Sol Eli - Ursula Le Guin

Arka kapağının en sonunda şöyle bir ifade yer alıyor: "Zihin kapasitesini zorlayan hayaller kurmayı hala sevenlere..."

İşte kitabın özeti bana göre bu cümleyle yapılmış oluyor. Kitabın konusunu okuduğumda bulmayı umduğum şeyden çok daha farklı bir şeyle karşılaştığımı söylemeliyim. Belki ilerleyen sayfalarda o beklediğim şeyi göreceğim, ancak umduğumu bulamamak bende bir hayalkırıklığı yaratmadı. Çünkü kitap o kadar yoğun ki, her sayfada öyle akılalmaz şeylere sorgulama getiriyor ki, şaşıp kalıyorsunuz.

Androjen(çift cinsiyetli) bir toplumda cinsellik, kışın ve buzulların hüküm sürdüğü bir gezegende soğuğun etkilediği kültür, savaştan uzaklık, ağırlık ve politika. Politika gerçekten ciddi bir yer tutuyor kitapta.

Kitap için tek kelimelik yorumum "yoğun" olacaktır, zira okurken sayısız fikir ve sorgulamayla sürüklendiğimi hissediyorum. Hatta yorumu bitirirken çok beğendiğim bir alıntıyla bitirmek istiyorum:

"Bir erkek erkekliğinin dikkate alınmasını ister, bir kadın kadınlığının takdir edilmesini ister, bu dikkat ve takdir ne kadar örtülü, ne kadar dolaylı olsa da. Kış'ta böyle bir şey olmaz. Bir insan sadece insan olarak ele alınır ve değerlendirilir, ürkütücü bir deneyim bu."

Not: Kış, kitapta bahsedilen androjen ırka sahip gezegene başka dünyalarca verilen eski bir ad.

Çevrimdışı nursah41

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #928 : 29 Ocak 2012, 18:45:57 »
Göçebe-Stephenie Meyer İlk başta kitap biraz yavaş ilerliyorduAma herzaman ki gibi kalemini konuşturmuş Meyer.Okumanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #929 : 01 Şubat 2012, 13:40:24 »
Conan Yıllıkları 1 - Fil Kulesi

Eğlenceli olmakla beraber bazı eksiklikleri olan bir kitap.

Conan yine bildiğimiz Conan. Kızdığında gözü hiçbir şeyi görmeyen, çelik gözlü, kuvvetli savaşçı... Kitabındaki maceraları da çizgi-romanlarını aratmayacak cinsten. Kara büyücülerden tutun da dudak uçuklatan yaratıklara kadar pek çok düşmanla karşılaşıyor ve çoğunu da kılıcından geçiriyor kahramanımız.

Kitabın başında da bizzat Howard tarafından kaleme alınan bir tarihçe var. 30 küsur sayfa süren bu tarihçeyi okumak ve yazarın nasıl bir dünya kurguladığını görmek gerçekten keyifli. Kitabın çevirisi de gayet başarılı, ki zaten Dost Körpe'den kötü bir şey beklemek haksızlık olur.

Tüm bu artılarının yanında bazı eksiklikleri de var maalesef. Kitapta fragman tadında ara bölümler mevcut. Olmuş bitmiş bir olayı hızla geçen ya da sonu olmayan bir maceranın başlangıcını anlatan kısımlar bunlar. Tam da ilginizi çekmeye başlamışken pat diye bitiveriyorlar ve sonunu hiç öğrenemiyorsunuz. Bu da kitapla aranızdaki bağı bir parça koparıyor.

Conan'ı ve kılıcını özleyenlere tavsiye ederim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.