Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1290 : 10 Mart 2015, 19:53:04 »
Filler Çapraz Gider // Altay Öktem

Altay Öktem'den ilk önce Tanrı Acıkınca'yı okumuştum şimdi ise Filler Çapraz Gider. Tanrı Acıkınca'yı yazarken tıp okumasının baya etkisi olmuş ve bu etki bana olumlu olarak geçmişti. Fakat Filler Çapraz Gider beni ilk olarak ismiyle, sonra ise şirin kapağı ile tavlamıştı. İyi ki de tavlamış. Tanrı Acıkınca'dan daha çok sevdim. Altay Öktem iyi bir yazar. Okuyun.

Gio Ödülleri gelse de kitaplarımı imzalatsam kendisine.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1291 : 22 Mart 2015, 15:56:40 »
Buz ve Ateşin Şarkısı - Taht Oyunları

Çoğumuzun da bildiği üzere fantastik eserler içinde elle gösterilen kitaplar olan George R.R. Martin'in bu eserleri başlangıçta karmaşık yapısıyla itici geliyor. Diziyi izlediğim için biraz daha rahat kafamda şekilleniyor karakterler, yer betimlemeleri ise diziye göre çok daha güzel.

Okuyan herhangi bir kişinin etkilenmemesi gerçekten çok zor. Konunun diziden daha karmaşık olduğunu söylemek zorundayım. Dizide üstün körü geçilen detayları burada daha güzel yaşıyorsunuz. Martin sanki her cümle üzerinde ince ince düşünmüş, özellikle geçmişi anlatan yerlerde.

6. kitap çıkmadan ilk 5 kitabı bitirmeyi planlıyorum yavaş yavaş nasip olursa.

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1292 : 25 Mart 2015, 14:34:47 »
Brandon Sanderson / Kralların yolu
Forum özel kitap yarışmasında kazanmıştım. Açıkçası kitabın bu kadar akıcı ve dolu dolu olması beni şaşırttı. Kitabın her bir sayfasını heyecanla okuyorum. Şimdilik gayet iyi yavaş yavaş aksiyon da başlıyor gibi. 900 sayfa ilk başlarda bitmez gibiydi ama kitabı okudukça daha da içine daldım ve sayfalar artık birbirini kovalıyor. İnşallah kitabın tamamı böyle devam eder.
Kitap ebatı normal, puntolarda biraz daha normal boyutlarda olsaydı kaç sayfa olurdu bilemiyorum, Sissoylu ile ikisi bende mevcut ama @lucasyekatarina nın dediği devam kitapları çıkmadan başlamayı ben de düşünmüyorum. 6 aydır Zaman Çarkı' na başlayacaktım Rus Klasikleri okumaktan başlayamadım bir türlü ama 2 gün sonra Zaman Çarkı'na başlayacağım bende.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1293 : 26 Mart 2015, 19:45:32 »
Şu anda Yerdeniz serisi ile haşirneşirim. Evin bir köşesinden öbür köşesine, kalın ciltli kitabımla dolanıyorum. Gerçekten kendisine neden üstad denildiğini anlıyor insan okurken.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı H.1.ben

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1294 : 26 Mart 2015, 21:53:59 »
Harry Potter ve Ölüm Yadigarlarını bitirdim.Kitap çok sürükleyiciydi,bitene kadar elimden bırakamadım.

Çevrimdışı Khentis

• **
  • 100
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1295 : 31 Mart 2015, 03:16:13 »
Henüz iki gün önce Sırlar Odası kitabını bitirdim, ilk iki kitap da filmlerinden daha güzel olsa da, ikinci kitap ilk kitap kadar tatmin etmedi beni. Çok ağır ilerledi hikaye ve kitabın yarısına kadar belirli bir konu yoktu kitapta. Kimin kötü adam olduğu son sayfalarda anlaşıldı, hemen de hakkından geldiler. Bir de Yasak Orman kısımlarını okurken şekilden şekile girdim, Ron'a hak vermemek elde değil. Yine de hızlıca bitti, güzeldi. Üçüncü kitaba başlayacağım kısa süre sonra, ondan daha ümitliyim.
The wizard's crown I'll take on Halloween.

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1296 : 01 Nisan 2015, 22:44:37 »
Henüz iki gün önce Sırlar Odası kitabını bitirdim, ilk iki kitap da filmlerinden daha güzel olsa da, ikinci kitap ilk kitap kadar tatmin etmedi beni. Çok ağır ilerledi hikaye ve kitabın yarısına kadar belirli bir konu yoktu kitapta. Kimin kötü adam olduğu son sayfalarda anlaşıldı, hemen de hakkından geldiler. Bir de Yasak Orman kısımlarını okurken şekilden şekile girdim, Ron'a hak vermemek elde değil. Yine de hızlıca bitti, güzeldi. Üçüncü kitaba başlayacağım kısa süre sonra, ondan daha ümitliyim, keza üçüncü film en sevdiğim Harry Potter filmidir.

kesinlikle katılıyorum.2. kitap biraz ağır gitti ama güzeldi. 3.kitaptayım bende şuan 300 de falanım 2.ye göre daha hızlı fakat biraz yavaşlık var yine filmleri izlemiş olmanın verdiği bir duyguyla birlikte.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1297 : 02 Nisan 2015, 13:06:40 »
Şu anda Yerdeniz serisi ile haşirneşirim. Evin bir köşesinden öbür köşesine, kalın ciltli kitabımla dolanıyorum. Gerçekten kendisine neden üstad denildiğini anlıyor insan okurken.
Okuma etkinliği eleştirileri için Le Guin Okuyorum, Bu Ursula hanımla ilk tanışmamız; "Karanlığın Sol Eli" Okumakta biraz zorlanıyorum sanki. Özellikle isimler konusunda. zorlanıyorum. Usta rastgele isimler vermiş gibi kahramanlarına. Yerdeniz serisi için ne dersiniz... Okumaya başlamalı mıyım?
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1298 : 03 Nisan 2015, 00:26:57 »
Doğrusu, yerdenizden evvel başka kitabını okumadım yazarın. Şu an serinin son kitabı olan Öteki Rüzgarı okumaktayım ve şimdiye kadarki izlenimim şu : ŞA-HA-NE.

Seri boyunca insanların isimlerinin Atmaca,  Yerfıstığı, Meltem vb. gerçekten sıradan olduğunu ve bunun da bir sebebinin olduğunu göreceksiniz. Ki bana müthiş mantıklı gelen bir evrensel sistem bu.  Kesinlikle okuyun. Pişman olmayacaksınız.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1299 : 03 Nisan 2015, 08:40:02 »
Okuyacağım, teşekkür ederim tavsiyeniz için...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1300 : 07 Mayıs 2015, 13:05:54 »
Yemin ve Öç - M. İhsan "mit" Tatari

Okuldan bildiriyorum: Uzun zamandır böyle aralıksız kitap okumamıştım. Hikaye çok sıcak ve içten. Teşekkürler mit!

Çevrimdışı Güvercin

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1301 : 14 Mayıs 2015, 22:14:42 »
Kumral Ada - Mavi Tuna ~~ Buket Uzuner

Bir adam bu kadar mı güzel sever dedirten tek kitap benim için. Buket Uzuner beğendiğim ve fırsat buldukça takip ettiğim bir yazardı ama bu kitabıyla gönlümde taht kurdu diyebilirim. Konusundan ötürü biraz önyargılı yaklaşmıştım biraz da çerezlik bir kitap arıyordum ama sonradan oldukça pişman oldum. Okurken düşündüren, düşünürken oradan oraya sürükleyen oldukça keyifli bir kitaptı. İlerleyen zamanlarda ikinci kez okuyacağımdan emin olduğum bir kitap daha. Tavsiye ederim. :)

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1302 : 15 Mayıs 2015, 10:11:24 »
Tehlikeli Diyardan Öyküler. O kadar güzel, o kadar naif ki bayıldım. Özellikle de "Yaprak Çizen Niggle" adlı öyküsü şahane... Masal ve gerçek içiçe sanki...

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1303 : 16 Eylül 2015, 14:10:45 »
Pazar Günü Ray Bradburry'nin Resimli Adam'ını bitirdim. Bilimkurgu öyküleri, atmışlardan kalma hikayeler gibi gözükse de sıkılmadan okuduğum bir kitap. Okumayanlara ve Bilimkurgu meraklılarına tavsiye edebilirim.
Şimdileriyse gene Ray Bradburry'inin "yazın Sanatı ve yaratıcı Yazarlık" adlı denemesini okuyorum. Kendisine hayran kaldığımı söylemedn geçemeyeceğim.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1304 : 16 Eylül 2015, 18:27:07 »
Bugün Sissoylu Son İmparatorluk kitabına başladım. Sürükleyici bir anlatımı var yazarın.Daha ilk başlarda hissediliyor bu. Yalnız bazı noktalarda yazarın yazdıklarını hayal edemiyor gibiyim. Bazı kelimeleri mecazi anlamda kullanıyor ve ben gerçek anlamını sanarak okumaya devam ettiğimde alakasız bir olay kurgusu oluşuyor. İlk defa bir Brandon Sanderson romanı okuduğum için alışmam biraz zaman alacak herhalde.