Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1350 : 03 Şubat 2016, 14:31:48 »
Mistborn: Secret History.

Orijinal üçlemeyi bitiren ve Sanderson-Cosmere hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes okumalı! Herkes! Muazzam bir şey bu kitap.

Nereden buldun?

Üstün yeteneklerim sayesinde tabi ki :D

Şaka bir yana, internetten indirdim. Şanslıydım ki yükleyen birisini bulabildim. Epub'dan pdf'ye çevrilmiş versiyonu var elimde şu an.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1351 : 12 Şubat 2016, 11:41:59 »
Orjinal uclemeyi bitirmek sartinin ustunu altini sagini solunu kalin cizgilerle cizip belirginlestirmek lazim.

Bu arda gentilmen pic kitabina geri dondum, guzelmis hakkaten. Onceki elestirimi geri cekiyorum.

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1352 : 12 Şubat 2016, 22:05:22 »
Yine Agatha Christie kitabı okuyorum :) :) Bu seferki kitabı da Dersimiz Cinayet gibi birinci sınıf bir polisiyeye benziyor. Uyuyan Ölüm. Bakalım kim uyandıracak :D

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1353 : 17 Mart 2016, 15:19:12 »
Uzun zamandır okumaya niyetlendiğim ve ertelediğim Conn İggulden'in Cengiz Han serisine başladım. Ovaların Kurdu iyi bir kitap ve yazarı da tarih bilgisine sahip. Sürükleyici ama kitapta bazı çeviri hataları var sanırım. Mesela Timuçin antik yaprakların üzerine uzanıyor -eski veya çürümüş demek istiyor sanırım. Yine de okumanızı tavsiye ederim...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1354 : 17 Mart 2016, 17:52:59 »
Antik yaprak mı?  :) Çevirmen acaba Türkçe'yi biliyor mu?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #1355 : 17 Mart 2016, 19:19:06 »
Ancient kelimesinin her zamanki yanlış kullanımı  :(
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1356 : 08 Nisan 2016, 17:27:01 »
Çıplak Adam - Desmond Morris

Yazarın bir önceki kitabı Çıplak Kadın'da, kadın bedeni üzerinden okuduğumuz biyolojik tabanlı sosyolojik-tarih irdelemesinin aynısını erkek bedeni üstünde yapılıyor. Daha "Saç" kısmındayım. "Bir gecede saçlarına aklar düştü!" ifadesinin pekte doğru olmadığının yanında, sevgiliye, içinde bir tutam saçın olduğu madalyonu vermenin, zamanında teslimiyet simgesi olduğu bilgisi ilen şaşırmış durumdayım.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1357 : 30 Nisan 2016, 14:46:44 »
Kara Kule serisinin 4. kitabı Büyücü ve Cam Küre'yi okuyorum. Şu ana kadar seride okuduğum en sıkıcı ama en önemli kitap. Roland'ın geçmişine dair pek çok şey aydınlanmaya başladı ama bitmek bilmeyen bir flashback olduğundan ötürü beni epey yordu ve sıktı.

Keşke 750 sayfalık kitabın 500 sayfasını flashback'e ayıracağına önceki 3 kitapla pay etseydi diye düşündüm hep okurken. Ama Kara Kule olduğu için her türlü gideri var. Orası ayrı.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1358 : 30 Nisan 2016, 21:51:04 »
Türk Mitolojik Sistemi 2 - Fuzuli Bayat

Mitsel kavramların olası temellerini öğrenmek güzel. Ama bilgi verme amacı gütse de, yer yer verilmek istenenin üstüne tekrara gidilmiş gibi bir hissiyat oluştu.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1359 : 11 Temmuz 2016, 20:18:52 »
Kuralların Ütopyası (Teknoloji, Aptallık ve Bürokrasinin Gizli Zevkleri Üzerine) - David Graeber

Şiddet kullanma hakkını elinde tutan bürokrasinin, en basit yaptırımları bile yorucu ve aptallaştırıcı kurallara tabii tutarak, otoritenin kendini meşru ve tartışılmaz ilan kılma süreci anlatılıyor.

Ortaya atılan görüşlerini temel alıp, toplum yaşantılarımızdaki etkilerini düşününce; kitapta, aptalın silahı olarak tanımlanan "şiddetin," bilinçsiz yaptırım aracı olarak, hayatımızın en ummadık noktalarına nüfuz ettiğini gösterilmekte.

"Suçla savaşanlar" kavramının bile bürokrasi lehine çalışan bir illüzyon aracı olduğu savı, süper kahramanların revaçta olduğu şu günlerde dikkat çekici geldi.

"Batman ve Kurucu Güç Problemleri Hakkında" bölümüne gelemedim daha. Bakalım, nelerle karşılaşacağız?

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1360 : 12 Temmuz 2016, 22:23:33 »
The Way of The Kings.

Kitabın ilk 100 sayfasını okudum. Bol betimlemeler, ırk fazlalığı, gizem çokluğu ve büyü sisteminin sıradışılığı gözüme çarpan özellikleri. Shardblade olayını sevdim, oldum olası özel silahlar ilgimi çekmiştir zaten. Umarım sayfalar ilerledikçe bu kılıçların da varyasyonlarını görürüm.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Dende

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1361 : 13 Temmuz 2016, 00:35:47 »
Gauntlgrym

Bazı betimleme cümleleri uzun olduğu için ipin ucu kaçıyor, tek nefeste okunurken zorlanılıyor. Onun dışında içine çeken bir kitap olduğunu söyleyebilirim. İmkansızlıklardan dolayı seriye bu kitap ile girdim, hayırlısı.
This is a song about sticking needles in your arm...

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1362 : 13 Temmuz 2016, 13:42:41 »
Zaman Çarkı'na başladım. Okurken çok keyif alıyorum ama karakterlerin fazlalığı kafa karıştırıyor. Akılda tutmaya çalışırken olayları kaçırıyorum; o yüzden notlar almaya başladım. Bir de betimlemeler çok hoşuma gitti. İki gün içinde ilk kitabı bitirmeyi umuyorum.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1363 : 13 Temmuz 2016, 16:26:06 »
John Man'ın Attila kitabını okuyorum. Daha önce aynı yazarın Kubilay kitabını okumuştum. Biyografi tarzında yazıyor ama dönemi de anlattığı için romandan daha çok belgesel havasında. Tarihe ve liderlere meraklıysanız tavsiye ederim...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Gimilzagar

• *
  • 46
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1364 : 13 Temmuz 2016, 17:08:14 »
Wittgenstein's Vienna adli kitabi okumaktayim. Kesinlikle fin de siècle diye tabir edilen doneme, Viyana'ya ve hasmetli Avusturya Macaristan Imparatorlugu'na ilgi duyan herkesin okumasi gereken bir eser.
"Aye! I am a poet and upon my tomb
Shall maidens scatter rose leaves
And men myrtles, ere the night
Slays day with her dark sword."