Kayıt Ol

2012

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
2012
« : 16 Kasım 2009, 20:46:51 »

Yapım: 2009 ~ ABD, Kanada

Tür:Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram, Gerilim

Yönetmen: Roland Emmerich

Senaryo: Roland Emmerich, Harald Kloser

Yapımcı: Roland Emmerich, Harald Kloser, Mark Gordon

Görüntü Yönetmeni: Dean Semler

Müzik: Harald Kloser

Bazı teorisyenlere göre 21 Aralık 2012 tarihinde Dünya'nın sonunun geleceğini öngören Maya medeniyetinin bu öngörüsünün doğru çıktığını anlatan bir gelecek. 2012...Kilit yıl.Yıllar öncesinden Mayaların buldukları gerçek olabilir miydi? Evet olabilir... Dünya'nın sonu geldi ama insan ırkının kendini kurtarması gerek. Gerçekte hükumetin sakladığı gizli belgeler var mı? Yapıldığı söylenen gemilere kimler binebilecek?
 2012'de neler olacak? Hükumetler bunu biliyor mu? Biliyorlarsa önlem alıyorlar mı? Alıyorlarsa bu önlem kaç kişiyi kurtarabilecek?
 Gişe rekorları kıran bu film aslında gerçekleri anlatıyor...

Warner Bros Türkiye'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 13 Kasım Cuma günü vizyona giren film ilk 3 günde 3 milyon 507 bin 405 TL hasılata ulaştı.

Bu rakam ile tüm zamanlar en iyi yabancı film hafta sonu hasılatını elde eden film, ABD'de de yine gösterime girdiği ilk 3 günde yaklaşık 65 milyon dolar hasılat ile hafta sonu en çok izlenen film unvanını kazandı.

Film tüm dünyada, ilk 3 günde yaklaşık 225 milyon dolar hasılata ulaştı.

''BİZİ UYARMIŞLARDI...''

Filmin fragmanı için http://www.sonypictures.com/movies/2012/

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Ynt: 2012
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2009, 18:45:09 »
23:00 seansına bilet aldım bu filmin kesinlikle mükemmel bir film fakat galiba gidemeyeceğim bayaa hastayım.

Çevrimdışı skandy_duygu

• **
  • 293
  • Rom: 4
  • artık Mersine Türkiye şampiyonasına :D
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2009, 19:50:54 »
bu filmi mutlaka izliycen müthiş bir film
‘Üzgünüm Beverly ama seni dövmek zorundayım.Bunu senin iyiliğin için.Eğer tuvaletten bir örümcek çıktığını söyleseydin,benden dayak yemek zorunda kalmayacaktın’”

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2009, 15:09:29 »
Filmi geçenlerde izledim. Tamamen kötü ve "olmamış" ön yargısıyla başladım. Okuduğum bir kaç yorumdan, etrafımda izleyenlerin söylediği cümlelerden ister istemez etkilendim. Ama ön yargı, daha ilk on dakika da uzaklara doğru yelken açtı...

Öncelikle bize böyle bir görsel şölen sunduğu için Emmerich'i kutlamak lazım. Filmin bir süre sonrasında o görsel tempo bir an olsun inmedi. O patlama sahneleri, dalgalar, dünyanın kıyamete adım adım yaklaşması.. oldukça etkileyiciydi. Oyuncular da bayağı güzeldi.

Birazcık Titanik havası sezmedim desem yalan olur. Orada da asıl olayın Titanik'le ilgili olduğunu zanneder fakat iki kişinin aşkını ve gemide yaşadıklarını anlatır aynı zamanda (ki daha da baskındır o filmde.) Burada da aynı şekilde direk kıyameti anlatmak yerine öncelikle bir ailenin (bayağı şanslı bir ailenin) arasında geçen olayları konu alır ve kıyameti onların etrafında (pek tabii tamamen onlar değil) yaşarız. Sonunda yaptıkları hatayı kendileri çözmesine rağmen vurucu bir son ile karşımıza çıkarlar.

Ben özellikle son sahneyi oldukça etkileyici buldum. Orada da Yardından Sonra havası vardı. Tabii "nereden çıkardın bu bağlantıyı?" diye itiraz edenleriniz olacaktır ama o sondaki kurtulan insanların olduğunu göstermeleri direk aklıma Yarından Sonra'yı getirdi.

Sinemalarda devam ediyor mu bilmiyorum ama devam ediyorsa ve sinemaya gidecekseniz, bunu kaçırmamanızı tavsiye ederim. O heyecanı iliklerime kadar hissettim...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2009, 17:06:19 »
Alıntı
Öncelikle bize böyle bir görsel şölen sunduğu için Emmerich'i kutlamak lazım.
kesinlikle katılıyorum. mükemmeldi görsel efektleri.

çok oldu bu filme gideli (ama hala etkisindeyim). ilk vizyona girdiği gün yer bulan şanslı kişilerdenim :)
filmde salya sümüktüm çıktıktan sonra da " annemi istiyorum!" modumdaydım hiç abartmıyorum.
sinemada tadı çıkıcak bi filmdi aslında evde de sinema sistemi yoksa pek bi etkisi olmaz diye düşünüyorum ama siz yine de alın izleyin. vizyondan kalkmadıysa da koşun çabuk! :D

.

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2009, 19:53:24 »
Ben haladır bu filmi izleyeceğim.Allah bile kalkmıştır sinemalardan.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2009, 20:27:11 »
Bende bir sorun var sanırım, zerre kadar beğenmedim. Yine estarriol ile gittik filme ve oldukça sıkıldık. Filmle dalga geçtik hatta bir yerden sonra. Güldüğümüz kısımlara örnek:
Spoiler: Göster
Yer yarılıyor ama araba içine düşmüyor, her çatlaktan atlıyorlar. Sonra adam uçak kullanmayı az biliyorum diyor ama ohoooo koskoca uçağı bile takır takır uçıurdu helal! O uçaklar için millet yıllarca eğitim görürüken hem de :P. Ayrıca nerdeyse kusursuz sürdü aracı. Başta göstermelik bikaç hata yapması dışında tabii :D

Çok tipik bir Amerikan filmiydi. Her zamanki gibi eşinden ayrılmış bir baba ve her nasılsa onca hatasına rağmen hala ona aşık, ama başkasıyla beraber bir eski eş(!).

Film bizim için tam bir fiyaskoydu. Konunun ağırlığını kaldıramamıştı açıkçası. Yaptıkları reklamların karşılığını bizim için veremediler. Beğenenleri de var, mesela bu konuda herkes beğenmiş :). Ama bence çok tipik bir filmdi ve yapılmasa da olurdu. Kıyametten çok karakterler üzerine yoğunlaşılmış ve yine arka fonda Amerika propagandası var :P. Bütün dünya aynı felaketi yaşıyor ama onları neredeyse hiç göstermiyorlar. 2012'de felaket geliyor diyeceklerine, 2012'de şu şu ve şu adamların başına neler geliyor deselerdi daha mantıklı olurdu.

Bizim için zaman kaybıydı, bunu üzülerek söylüyorum. Keşke sizler gibi ben de etkilenseydim ama dediğim gibi konunun ağırlığını kaldıramayan bir film oldu.

Filmde tek bir mantıklı ve bu felaket gerçek olsa bu kesin olur dediğimiz bir şey vardı, o da şu:

Spoiler: Göster
Zenginler aylar öncesinden bunun haberini almış ve bu konuda piyasa oluşturmuş kişiler zenginlere özel kaçı araçları için bilet satmıştı. İşte bu en mantıklı yeriydi filmin. Yine zenginler kaçıyor, dünyanın sonunda bile kurtuluş imkanı zenginlerin yüzüne gülüyor. Niye? Para konuşur... Bunu bile piyasaya dökecek adamlar mevcut dünyada.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Aralık 2009, 16:54:55 »
Yapımcısı oturup ne kadar hollywood filmi varsa izleyerek klişeleri not etmiş ardından hepsini uygulamak istemiş olmalı. Amaçlarının para kazanmak olduğunu fazla belli etmişler. Görsellik güzeldi elbet ama onu saymazsak rezil bir filmdi.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2010, 11:35:13 »
Fırtınakıran ve Herr Mannelig'e kesinlikle katılıyorum.

Görsellik açısından gerçekten başarılıydı. Filmde anlatılan hikayeler güzel bağlandı, duygusaldı falan ama klişeydi. Bana artık ortada birkaç tane kalıp hikaye var da onlar farklı kombinasyonlarla, isimler falan değiştirilerek senaryo haline getiriliyor gibi geliyor bu filmlerde. Gözlerim hamile bir kadın aradı ama yoktu nedense (Yoksa vardı da ben mi hatırlamıyorum =P)

Yine de efektler ve kıyamet sahnelerinin getirdiği heyecanla klişelere çok takılmadan izleyebildim. Filmden sonra ise aklımda sadece kötü şeyler kaldı.

Beni sıkmadan izletti ama gittiğime ve beklediğime değmedi.

Diğer bir örneği için:

(Bkz: Avatar)

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ocak 2010, 19:20:49 »
Aslına bakılacak olursa son zamanlarda çekilen çoğu filmde tam olarak bir özgünlük yok. Aynı yemeği tekrar tekrar pişirip önümüze koyuyorlar. Bu yüzden ben artık bir filmi o zamana kadar çekilmiş benzer filmlerle karşılaştırıyor ve puanlıyorum.

Çevrimdışı Igor Karkaroff

• *
  • 9
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Ocak 2010, 18:11:59 »
Film güzeldi ama bitse de gitsem durumu vardı bende. Felaket sahneleri çok güzeldi. Biraz da abartmışlar sanki. :P Film çok gerdi beni. Salondan çıkınca sarhoş gibiydim resmen. :P

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Ocak 2010, 11:55:11 »
Tabi dünyada sadece Amerikalıların değil diğer insanların da var olduğunun gösterilmesi açısından hoştu. Yine de temelde verilen Amerikan vatanseverliği her zamanki gibi klasikti.

Çevrimdışı brisingr

• 655
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Nisan 2010, 22:05:32 »
Ben Yarından Sonra'dan aldığım tadı bu filmde alamadım açıkçası felaket filmlerinden ilk aklıma geleni Yarından Sonra'dır.

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Ekim 2010, 18:28:13 »
En iyi kıyamet filmi...

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle