Kayıt Ol

The Sandman

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
The Sandman
« : 10 Nisan 2010, 20:37:17 »

Tanrı olmayan, ve tanrılar insanları düşlemeden önce de varolan, ve son tanrı ölünce de varolacak olan yedi varlık vardır. Bu yedi varlık, biz kalplerimizin derinlerinde varolduklarına inandığımız için yaşarlar.

Sandman. Neil Gaiman adlı tanımlanamayan insansı cismin muhteşem yaratılarından sadece biri (diğerleri için; bkz. The Black Orchid, Coraline, Mezarlık Kitabı, American Gods vs vs vs.)

Şöyle söyleyeyim; bu çizgi roman serisi 90'ların simgelerinden biridir. En azından Dünya'nın öteki ucunda. Neredeyse yayımladıkları her işi mükemmel sıfatını hakeden Vertigo'nun da en ünlü dizisi. World Fantasy Award'ı alnının akıyla kazanmayı başarmış bir sayıyı barındırır.

Temelleri 70'lerde DC bünyesindeki Sandman (ilgilenenleri şuraya alayım: http://en.wikipedia.org/wiki/Sandman_(DC_Comics), burada kapakları görünen iki karakteri de bu dizide yan karakter olarak görebiliyoruz) isimli bir çizgi romanı Neil Gaiman'ın yeniden yorumlamak istemesine dayanan serimiz 89-96 arası yayımlanmış 75 sayıdan oluşuyor. Bu 75 sayı, Endless ailesinden Dream (Morpheus, Kai'ckul, Oneiros...), yani Rüyalar Alemi'nin Efendisi'nin bir kült tarafından 70 yıl boyunca hapsedilip kaçışından sonra yaşadıklarını, ve bazen de çok eskiden olmuş olayları (A Dream Of Thousand Cats mesela, şu ana kadarki favori sayım) göz alıcı bir şekilde anlatıyor.

Seri Türkiye'de Arkabahçe Yayıncılık tarafından çevirilmiş 11 kitap halinde (hepsi çevirildi mi emin değilim, ve zaten bulmak da zor. E-book'a talim.) bulunuyor. Bunlar sırayla:

Preludes And Noctrunes: Dream'in hapsedilişi, kaçışı ve üstünden alınan güç nesnelerinin peşine düşüşünü anlatan kitap. Gerçekten harikulade karakterler, olaylar ve zengin bir anlatıma sahip. Seri için oldukça uygun bir başlangıç.

The Doll's House: Yokluğunda Rüyalar Alemi'nden kaçmış olan 4 rüyanın peşine düşen Dream, aynı zamanda bir Rüya Girdabı'nı da yokeder. Eski Sandman'lerden birini bu kitapta görüyoruz.

Dream Country: Seriden bağımsız 4 bölümden oluşur. Ödül kazanan "A Midsummer Night's Dream"i ve benim (şimdilik) favorim olan "A Dream Of Thousand Cats"i içeren kitap.

(Bundan sonrakileri henüz okumadığım için konularını yazamayacağım :D Ayrıca süprizleri bozmak da istmem.)

Season Of Mists

A Game Of You

Fables And Reflections

Brief Lives

World's End

The Kindly Ones

The Wake

Sanırım çok konuştum, belki de seriyi tamamına erdirince adam gibi bir bölüm haline getirebilirim bu konuyu.

Bence durduğunuz kabahat, bir şekilde edinin ve derhal okuyun! Ve Dave McKean'in muhteşem kapak tasarımlarına, dünyanın en iyi çizerlerinin çizgilerine hayranlıkla göz gezdirin. Film izler gibi.

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
Ynt: The Sandman.
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2010, 21:37:41 »
En yakın zamanda okumak istiyorum.Biraz pahalı ama değer sanırım :) Türkçe baskısının kaliteli olmadığı şeklinde yorumlar okudum doğrumudur?
Chief, I can't take it no more.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2010, 17:41:48 »
Eh, doğal olarak vertigo'nun ciltlerinin kalitesinin yanına yaklaşamıyor, ama dikkatli kullanırsan hayatta kalırlar. Spawn'ın ciltleri hayatımda gördüklerimin en berbatıydı. Üçü de dağıldı ühü. Çeviriler de biraz yarım yamalak ama o kadar göze batmıyor.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2010, 20:05:21 »
Güzele benziyor.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2011, 22:54:31 »
ilk ciltlerin basımları bir daha yapılmayacak diye duymuştum. artık sahaflara kaldı bulma işi, hoş sahafa düşecek şeyler de değil bunlar.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

jericho909

« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2011, 23:48:37 »
Ah, içime oturan serilerden birisidir Sandman serisi. Hep okumak istedim, bulamadım. İnternetten temin edilebiliyorsa anında almayı planlıyorum.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2011, 00:18:33 »
İnternetten temin edilebiliyorsa anında almayı planlıyorum.

idefixé'ye yahut Vertigo'nun internet sitesine veyahut Amazon Books'a bakmayı deneyebilirsin.[*]Ya da isohunt'a, vicdanına kalmış.[/*]

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2011, 18:23:39 »
ilk ciltlerin basımları bir daha yapılmayacak diye duymuştum. artık sahaflara kaldı bulma işi, hoş sahafa düşecek şeyler de değil bunlar.

son aldığım duyum eski ciltlerin baskıda olduğu ve nisan-mayıs gibi raflarda yerini alacağı. ne kadar doğru bilemem.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Sandman 8. ve 9. Cilt Raflarda!
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2011, 14:15:14 »

Neil Gaiman'ın popüler çizgiroman serisi Sandman'in sekizinci ve dokuzuncu cildi, Dünyaların Sonu ve Merhametliler adıyla raflardaki yerini aldı!

Sekizinci cilt Dünyaların Sonu'nda bir gerçeklik fırtınasının girdabına kapılmış, zaman, söylenceler ve hayallerin yolcuları, Dünyaların Sonu'ndaki bir hana sığınırlar. Chaucer'in Canterbury Öyküleri'nin geleneğine uygun olarak fırtınanın dinmesini beklerken gittikleri yerlerin, gördükleri şeylerin ve düşlerinin öykülerini anlatırlar.

Dokuzuncu cilt Merhametliler'in konusu ise şöyle:

Bir sürü isimleri vardı: Erinyesler, Eumenidesler, Diraeler, Öfkeliler. İntikamın, affetmezliğin ve durdurulmazlığın temsilcileri: cezalandırmak için aradıkları suç kanla yıkanıncaya kadar durmazlar. Merhametliler, Lytha Hal bebeği Daniel ondan alınınca onlara gider ve Ebediler'den Düş onların hedefi olur. Ama annenin kederi ve boyun eğmez öfkesinin arkasında daha karanlık güçler iş başındadır ve onlar sonunda Düş Diyarı'nda daha önce kimsenin görmediği bir fedakarlık isteyecektir.

Çevirilerini Egemen Görçek ve Fulya İçöz'ün yaptığı çizgiromanların sekizinci cildindeki önsözü Stephen King, dokuzuncu cilttekisini ise Frank McConnell yazmış. Detaylı künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Mayıs 2011, 21:19:26 »
Eski ciltler basılıp satışa çıkarılmış gibi görünüyor.
Bugün kendi kitapçımda gördüm, bayağı bir cilt vardı. Birinci cildi göremedim ama iki, üç ve sekiz ile dokuzuncuları gördüm.
Gazamız mübarek olsun. Baskıları da biraz daha kaliteli gibi duruyor.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Sandman 10. ve 11. Cilt Çıktı!
« Yanıtla #10 : 14 Haziran 2011, 19:42:37 »

Neil Gaiman denilince, şüphesiz akla ilk gelen eserlerinden biri Sandman'dir. Kendisinin magnum opusu olarak kabul edilen ve Neil Gaiman için de çok ayrı bir yere sahip olan Sandman serisinde nihayet 10.cilt Uyanış ve son cilt olan Ebedi Geceler piyasaya çıktı!

Ne mutlu ki Türk okurları, Sandman'den aldığı tadı tatlı bir son ile noktalamaya hak kazandı!

Alıntı
"İşte çizgi roman budur; ciddi bir sanatla desteklenen güçlü, garip öyküler…"
       -New York Post-

"Gaiman’ın mükemmel dönüşü…"
    -The Washington Post-

"Gaiman’ın romanlarının okurlarının Sandman’i keşfetmesinin tam zamanı; tabii henüz keşfetmeyen kaldıysa…"
    -The Guardian-

Uyanış'ta, kadim tanrılar, eski dostlar ve düşmanlar, Düşler'in eski Kral'ını anmak için toplanıyorlar ve Ebediler'in Morpheus'unun uzun öyküsü sona eriyor. En garip uyanışlardan birinin ertesinde Morpheus'un yankıları aksediyor ve ölmeyi reddeden bir adama, düşler çölünde kaybolmuş Çin'li bir alime ve kendi alacakaranlık yıllarında Sandman'a olan son yükümlülüğünü yerine getirmek zorunda olan yaşlı William Shakespare'e dokunuyor…

Yedi fasikülden oluşan son ciltte ise Ebediler'in birer öyküsü yer alıyor.

Çevirilerini Egemen Görçek ve Koray Özbudak'ın yaptığı çizgi romanların tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

• *
  • 11
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Aralık 2011, 14:51:53 »
Sandman 1 - Düş Müziği...

Hayallerimin ötesinde birşey çıktı, betimleyemiyorum...

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Ağustos 2012, 05:24:10 »
Bende çizgi romandan alıntı sıkıştırayım o zaman araya ;

L: ''Ve ölümlüler! Soruyorum sana. Neden? Söyle bana neden?''
M: ''Ne neden ilk düşen?''
L: ''Bütün önemsiz başarıları için neden beni suçluyorlar? Sanki bütün günümü onların
omuzlarına tüneyip, aslında iğrenç buldukları bir hareketi zorla yapmalarını sağlayarak
geçiriyormuşum gibi benim adımı anıp duruyorlar. 'Şeytana uydum.' Bir tanesini bile hiçbir şeye
kışkırtmadım. Asla. Kendi küçük hayatlarını kendileri yaşarlar ben onlar adına onların
hayatını yaşamam. Ve sonra ölüp buraya gelirler. Ve acıya ceza çekmeye karşı duydukları arzularını doyurmamızı beklerler. Onları Nuraya ben getirmiyorum. Sanki etrafta dolanıp ruhları satın alıyormuşum gibi hakkımda konuşuyorlar. Pazar yerindeki balıkçı kadınım sanki, Bir kere bile durup kendilerine neden diye sormuyorlar. Benim hiçbir ruha ihtiyacım yok. Hem birisi bir ruha nasıl sahip olabilir ki? Hayır onlar kendilerinden mesuller. Sadece bununla yüzleşmek zorunda olmaktan nefret ediyorlar.  Evet ben başkaldırdım. Çok uzun bir zaman önceydi. Ama o tek hareketin cezasını daha ne kadar çekeceğim? Artık bitti. Hepsini uzaklara gönderdim. Cehennemin bütün sakinlerini.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #13 : 08 Ağustos 2012, 00:52:21 »
Yarın itibariyle ikinci cilde başlayacağım.
İlkini bitmesin diye okumaya kıyamayıp yavaş yavaş okumuştum, öyle birşey.

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Ağustos 2012, 00:09:18 »
Comic-Con'da seriye yeni bir kitap ekleneceğini açıkladı Neil Gaiman. Hayırlı, uğurlu olsun!
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993