Kayıt Ol

Anket

Sizce serbest kıyafet mi,üniforma mı ?

Serbest
6 (30%)
Forma
14 (70%)

Toplam Oy Verenler: 19

MEB'in Yeni Uygulaması

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
MEB'in Yeni Uygulaması
« : 02 Mayıs 2010, 00:00:14 »
Bence hayır çünkü her gün aynı kıyafeti giyecek olan fakir çocuklar da var.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: MEB'in Yeni Uygulaması
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2010, 00:21:19 »
Kıyafet uygulamasının temel dayanakları kuvvetli olmasa da gerekli olduğu belli. Eğer olmasa kötü sonuçlar doğurabilir, fikir özgürlüğü açısından örnek gösterilen batı ülkelerinin çoğunda hala kıyafet uygulaması vardır.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2010, 00:35:42 »
Biraz daha rahat kıyafetler getirilmesinden yanayım. Ama serbest bırakmak? Hayır. Zaten karşısındakini giydiklerinin markasına göre değerlendiren bir gençliğimiz var. Okullarda bari bu derece bir sınıf ayrımı olmasın.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2010, 00:40:41 »
Kıyafet uygulamasının temel dayanakları kuvvetli olmasa da gerekli olduğu belli. Eğer olmasa kötü sonuçlar doğurabilir, fikir özgürlüğü açısından örnek gösterilen batı ülkelerinin çoğunda hala kıyafet uygulaması vardır.

Katılıyorum..
Kitle sınıflarının bariz bir şekilde gözler önünde olduğu ülkelerdeki yetiştirilen insanların sağlıklı yetiştiğini düşünmüyorum. Evet, lise ve öncesi dönemim boyunca formanın ne kadar rahatsız edici bir kıyafet olduğundan yakındım durdum lakin şimdi şimdi anlıyorum ki okul formasının olması öğrenciler arasındaki sınıf, yaşam, kültür ve seviye farkını kapatıyor. Bu da kişiye önyargısız bir değerlendirme şansı sunuyor. O nedenle forma olmalı diyorum.

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2010, 01:15:34 »
Bence kesinlikle üniforma!Çünkü serbest olursa ortada bir eşitsizlik olur.Bazı çocukların cebindeki telefon parası,diğer çocukların babasının aldığı maaşın iki katı.O yüzden orasını burasını açmak,süslenmek,şık giysiler giymek amacında olanlar rahat,ama ya fakir çocukların normal giysi alıcak parası yoksa.Mesela fakir bir çocuk her yıl giydiği üniformaya 15 lira ödüyor,masrafa girmiyor.Ama kıyafetler serbest olursa,o kıyafet paralarını nasıl ödeyecek?

biraz da duruma böyle bakmak lazım,amerikalılar serbest kıyafet yapıyoda ne oluyo?11-12 yaşlarındaki çocuklara disiplin gösterilmediği için çocuk sahibi oluyorlar.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2010, 01:34:39 »
Mesele o değil, YİBO(Yatılı İlköğretim Bölge Okulu) gibi disiplin ağırlıklı kurumlar ülkemizde de mevcut ama sonucu görüyoruz. Doğudaki vakaları görüyoruz, disiplin ve askeri eğitim değil mesele. Asıl mesele ilk cümlede belirtilen eşitsizlik olmalı, belki klişe ama doğru bir klişe.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2010, 01:38:48 »
Mesele o değil, YİBO(Yatılı İlköğretim Bölge Okulu) gibi disiplin ağırlıklı kurumlar ülkemizde de mevcut ama sonucu görüyoruz. Doğudaki vakaları görüyoruz, disiplin ve askeri eğitim değil mesele. Asıl mesele ilk cümlede belirtilen eşitsizlik olmalı, belki klişe ama doğru bir klişe.

Ramiz dayı gibi konuştun :P
Sen nasıl dersen dayı :)
Planemo Syndrome

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2010, 12:33:52 »
Formanın kaldırılması yanlısı değilim ama şu marka takıntısı olan, kendini giydiği ya da aldığı şeylerle değerlendirileceğini sanan insanlar bunu zaten formalıykende yapıyorki. Ayakkabısıyla, çantasıyla ne bileyim formasının üzerine giydiği değişik şeylerle falan.Yani her ne kadar bu sınıf ayrımı meselesinden kaçınılsa da o insanlar bir şekilde kendilerini gösteriyorlar.

.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2010, 13:02:16 »
Formanın kaldırılması yanlısı değilim ama şu marka takıntısı olan, kendini giydiği ya da aldığı şeylerle değerlendirileceğini sanan insanlar bunu zaten formalıykende yapıyorki. Ayakkabısıyla, çantasıyla ne bileyim formasının üzerine giydiği değişik şeylerle falan.Yani her ne kadar bu sınıf ayrımı meselesinden kaçınılsa da o insanlar bir şekilde kendilerini gösteriyorlar.

Tamamen haklısın...Ayrım şimdi de var.Fakat serbest kıyafet olması tam bir kargaşaya yol açar.Bir çok özel okul(disiplin konusunda nam salmış olanlar) serbest kıyafete iyi gözle bakmaz. Bence ilköğretim değil de sadece liseler serbest olursa bir yere kadar sistem yürür.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2010, 13:37:22 »
Yorum yapan arkadaşlara katılıyorum; bence de forma sistemi devam etmeli. Ancak şu üniformalar biraz daha rahat olsa hiçte fena olmazdı  :)

Çevrimdışı Methanopyrus

• *
  • 45
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2010, 20:52:21 »
Bu mesele yanlış anlaşıldı herhalde Türkiye'de tam serbestlik olamaz zaten.
Her okul kendi formasını kendi belirlicek yine şuanki sistem gibi ama daha bağımsız bir şekilde forma  uygulaması devam edecek.
Order Of The Black Robes
Dinsiz bilim topal,bilimsiz din kördür.