Kayıt Ol

RPG ile FRP arasındaki fark nedir ?

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
RPG ile FRP arasındaki fark nedir ?
« : 08 Mayıs 2010, 15:59:00 »
Millet, yine cehaletimi keşfettim... RPG filan böyle çocukların takıldığı basit rol yapma oyunları... Bundan haberim var. Peki ya FRP nedir ? Zarlar filan... Sanki herkes biliyor da bir tek ben bilmiyormuşum gibi hissedip utansam da sormaya karar verdim... Şimdiden teşekkürler... =)
May the force, be with you.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: RPG ile FRP arasındaki fark nedir ?
« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2010, 15:59:46 »
Konuyu çoook yanlış bir yere açtığının farkında mısın? =) Oyun kategorisine genel olarak frp ile alakalı bir başlık açmış durumdasın.
#rekt

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2010, 16:01:13 »
Hmm.. Aslına bakarsan sen söylemeden önce fark etmemiştim... Moderatör arkadaşlar* düzeltirler umarım... =) Teşekkürler...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Mayıs 2010, 16:01:35 »
Başlık ilgili bölüme taşınmıştır.
try again fail again fail better

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2010, 16:06:00 »
Ben bu ayrımı şu şekilde yapmaktayım...

RPG; bilgisaarda oynanan türdür. 'Game' geçer sonunda ya, ben sevmiyorum onu masaüstü oyun tipinde. Oyun gibi olmuyor, oyuncuyu içine çekiyor çünkü.

FRP; Masaüstü kuralları, zarlar, sayfalarca kural kitapları... Tamamen oyuncunun hayaline dayalı oyunlar. Bunları 4 arkadaş gelip, dersleri asıp bir kafede oynamak makbuldür lise zamanında.

RP; Heri Potır RPG gibi sitelerde oynanan, kurallara dayalı olmayan ve oldukça eee 'serbest' temalı frplere de frp demek yerine rp diyorum.

Bu bir çeşit sınıflandırma, benim kendi yaptığım bir sınıflandırmadır bu. Çoğu kişi ona buna rp, rpg der. Ancak sıklıkla kullanıldıkları alanlara bakarsak bu şekilde ayırmak mümkün olacaktır.

Zaten uluslararası conventionlara veya herhangi Conventionda daima FRP denir, RPG veya RP denmez. Bilgisayar Oyunlarına RPG denir çoğu dergide, sitede. Diğerlerini, yani kuralsız forum oyunlarını ise farklı bir isme sokmak gerektiğinden RP dedim. Çünkü orada oynan FRP ile klasik FRP arasında dağlar kadar fark vardır.

Yıllar sonra gelen edit: He sadece rp de deniyor yurt dışında. Öyle çok kasmayabiliyorlar.
#rekt

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Mayıs 2010, 16:13:35 »
Ben bu ayrımı şu şekilde yapmaktayım...

RPG; bilgisaarda oynanan türdür. 'Game' geçer sonunda ya, ben sevmiyorum onu masaüstü oyun tipinde. Oyun gibi olmuyor, oyuncuyu içine çekiyor çünkü.

FRP; Masaüstü kuralları, zarlar, sayfalarca kural kitapları... Tamamen oyuncunun hayaline dayalı oyunlar. Bunları 4 arkadaş gelip, dersleri asıp bir kafede oynamak makbuldür lise zamanında.

RP; Heri Potır RPG gibi sitelerde oynanan, kurallara dayalı olmayan ve oldukça eee 'serbest' temalı frplere de frp demek yerine rp diyorum.

Bu bir çeşit sınıflandırma, benim kendi yaptığım bir sınıflandırmadır bu. Çoğu kişi ona buna rp, rpg der. Ancak sıklıkla kullanıldıkları alanlara bakarsak bu şekilde ayırmak mümkün olacaktır.

Zaten uluslararası conventionlara veya herhangi Conventionda daima FRP denir, RPG veya RP denmez. Bilgisayar Oyunlarına RPG denir çoğu dergide, sitede. Diğerlerini, yani kuralsız forum oyunlarını ise farklı bir isme sokmak gerektiğinden RP dedim. Çünkü orada oynana FRP ile klasik FRP arasında dağlar akdar fark vardır.

Hmm... Bizim sitedeki FRP nasıl oynanıyor peki ? Ne masa var ne kural kitabı :P Ne de zar...

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Mayıs 2010, 16:17:55 »
Hmm... Bizim sitedeki FRP nasıl oynanıyor peki ? Ne masa var ne kural kitabı :P Ne de zar...

Kendi oyunların için konuşuyorum; Zarları ben atıyorum, kimseye göstermeden. Zar atınca sanki oyun bölünüyor gibi geldiğinden, oyuncuların gözüne sokmadan, oyunun bir parçasıymış gibi yapmak hoş oluyor.

Kural kitapları var, WoD evreninin kural kitapları var ancak okumayı zorunlu tutmadım. =) Masa da forum işte ^^
#rekt

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Mayıs 2010, 16:34:42 »
Hmm... Artık çat pat bişeyler öğrendiğime göre ben de katılırım diyorum ha ? =D

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2010, 16:39:12 »
Tabi, şu anda WoD için almıyorum ama ilk fırsatta katarım seni bir oyuna =) Yada açılan bir oyun olursa ona göre sana yönlendirme yaparım. Yazın daha işlek olacak buralar ^^
#rekt

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2010, 16:43:42 »
Tamam... =) Senden pm bekliycem...

Çevrimdışı LordDarkKnight

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Mayıs 2010, 22:27:30 »
biraz ayıp oldu yazdıklarımın silinmiş olması. biri çıkıp www (world wide web) bence wipe width wide diyecek, sende bunu böyle bil diyecek sonra forumda eski diye ona karşı çıkanın mesajı silincek. forum değil dikte rejimi maşallh.
frpden anlayan frpyi düzgün anlatan  siteler var allahtan. hadi size iyigünleeeer.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Mayıs 2010, 22:31:45 »
LordDarkKnight, sizinle tartışan üye de uyarıldı. Ama üsluplar ve yazılanların seviyesi vardır. Sizin tartışmalarınızda ikisi de yerlerdeydi, forumumuza yakışmazdı ve silindi.

Daha iyi anlatan siteler mi var? Daha güzel siteler mi var? Güle güle o zaman.
try again fail again fail better

« Yanıtla #12 : 09 Mayıs 2010, 22:54:25 »
uzun uzadiya aciklamaya gerek yok.
rpg - role playing game demektir turkce meali olarak rol yapma oyunu diyebiliriz. cocuklarin oynadigi oyundan degildir cocuklarin oyunlarini larp mevzusuna sokabiliriz.
frp'yi ise rpg'nin fantastik temali olani olarak gorebilirsin.
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Temmuz 2010, 21:06:58 »
masaüstünde karşılıklı kanlı canlı arkadaşlarımla oynadığıma frp
elektronik platformda oynadığıma ise rpg diyorum.. ama aslında böyle bir ayrım yok.