Kayıt Ol

Sorular, cevap bekleyen sorular...

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
Sorular, cevap bekleyen sorular...
« : 11 Mayıs 2010, 13:49:14 »
Soru 1 : Yılkı Nedir? ( Gandalf'ın atı hakkındaki bilgileriniz)

Soru 2 : Kartalların efendisi gelmeden önce kelebek gibi bir şey çıkyor gandalfın yanına o kelebek hakkındaki bilgileriniz?

soeu 3 :Gandalf ak büyücü olduktan sonra savaşlarda ne gibi katkısı oldu.Yani ne tür büyüler kullandı ( Miğfer dibinde atlılarla saldırrken ışıkla düşmanın gözünü aldığı gibi v.s vs.?

Soru 3 : Anor Alevi hakkında bilgileriniz?

Soru 4 : Cüceler neden sacaşa katılmadılar.Moria madenlerinde verdikleri ağır kayıplardan sonra intikam almak en büyük hakları değilmiydi?

Soru 5 : Moriadaki madendeki cüce kralı balin Hobbit kitabında Bilbo ile gelen cücelerden birimiydi. Çünkü orada balin adında bir cüce vardı ve gurubun gözetleyicisiydi.

Soru 6 : Frodo arwenle beraber kaçtığında ölüyormu? Yada arwen frodoya ölümsüzlüğünümü verip frodoyu ölümlü olarak ölmekten kurtatıyormu :S ?

Soru 7 : Ve en merak ettiğim soru Orclarla Goblinler arasındaki fark nedir?

Belki sizlerinde merak ettiğiniz sorular vardır içinden konuşup tartışıp doğru yolubulacağımızdan eminim.Şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sorular, cevap bekleyen sorular...
« Yanıtla #1 : 11 Mayıs 2010, 17:10:23 »
6. soruda şöyle demek istedim:hani filmde bana bahşedilenler ona geçsin diyorya...
sağol çoğu problem çözüldü...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2010, 18:17:35 »
1- Yılkı eski Türkçede, sanırım Göktürk ya da Çağatay dillerinden birinde "Vahşi At" anlamına gelir. Yani ehlileştirilmemiş, doğada kendi başına yaşayan atlar... Üstat Tolkien, İngilizcede Gölgeyele için "The chief of the Mearas" tanımlamasını kullanmış. Bizimkiler de bunu "Yılkıların başı" olarak çevirmişler. Maeras (tekili mearth) Orta-Dünya'da yetişen bir at türü. Güç ve zeka olarak diğer atlara göre daha üstünler. Ayrıca yaşam süreleri de daha uzun. Elflerin insnalardan daha fazla yaşaması gibi...

2- O kelebek Gandalf'ın elinden çıkmıyor. Kitabı okuyanların çok iyi hatırlayacağı gibi Gandalf'ı, Saruman ile görüşemeye bir başka büyücü olan Boz Radagast gönderiyor. Fakat Radagast kötü değil, sadece Saruman'ın hain planlarından bihaber. Tıpkı Gandalf gibi... Radagast'ın yeteneği hayvanlarla diğer büyücülere oranla daha iyi anlaşabilmesi ve onlarla konuşabilmesi. Gandalf o kelebek sayesinde Radagast'a haber yolluyor. Radagast da ona yardım etmesi için Kartalların Efendisi Gwaihir'den yardım istiyor.

3- Gandalf ve diğerleri her ne kadar büyü kullanıcısı olsalar da hepsinin kendisine has yetenekleri var. Saruman'ın sesi gibi... Gandalf'ın asıl yeteneği insanlara cesaret vermek ve yüreklerindeki korkuları ve karanlığı gidermek. Kitapta öğüt ve tavsiyeleri ile en çok yaptığı da bu oluyor zaten. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'ni göz önüne alırsak ışık yaratmak, ateş yakmak, yıldırım oluşturmak güçlerinin arasında. Güçlerini hiçbir zaman tamamen kullanmamıştır. Çok nadiren de kendisini açık etmiş, son savaşa kadar gizli kalmaya çalışmıştır. Nazgûl'un lideri Witch-King ile yüz yüze geleceği, "benim saatim" dediği anda ise Vekilharç Denethor'un deliliği yüzünden bu karşılaşmayı da gerçekleştirememiştir.

4- Bak işte bu konu çelişkili. Anor'un alevi ile kastedilen şey iki anlama gelebilir. Birincisi güneşin alevi. Eski çağlarda Valinor'da bulunan iki ağaç vardı. Bunların ismi Telperion ve Laurelin'dir. Telperion gümüş, Laurelin ise altın renginde ışık saçardı. Ay ve Güneş bunlardan yaratılmıştır. (Silmarillion'da anlatılır.)  İkincisi ise taktığı güç yüzüğü Narya'ya da atıfta bulunuyor olabilir. Kırmızı renkli olan Narya, Ateş Yüzüğüdür.

5- Orta-Dünya'daki savaş sadece Gondor'a yapılan saldırı ile sınırlı değildi. Sauron, Aynı anda hem Gondor'a, hem Elflerin ülkeleri olan Lothlorien ve Kararıkorman'a, hem de Esgaroth'a yani cüceler ve insanların bir arada yaşadığı bir başka diyara saldırmıştır. Cüceler burada insanlar ile omuz omuza savaşmış ve pek çok kayıp vermişlerdir. Aynı zamanda cüceler Moria madenlerinde tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar.

6- Evet Balin, o Balin.

7- Filme yönetmen tarafından eklenen gereksiz ayrıntılardan biri. Arwen kitapta filmdeki kadar çok görünmüyor ve öyle önemli bir rolü de yok üstelik. Kitapta Frodo'yu Nazgûl'den kurtaran kişi Glorfindel adındaki oldukça güçlü ve soylu bir elf beyi. Ama o rolde Liv Tyler gibi birini oynatırsanız ona ufacık roller veremezsiniz. Ve hayır, Frodo orada ölmüyor, Ayrıkvadi'de elfler özellikle de Elrond tarafından iyileştiriliyor.

8- Goblin aslında İngiliz mitoloji ve hikayelerinde geçen şeytani, genellikle yeşil renkli bir yaratık. Orta-Dünya'daki goblin ve orclar temel olarak bu yaratığa dayanıyor. İkisi de akraba olan bu tür Melkor'un, yani Sauron'un efendisinin ele geçirdiği ve çarpıtarak bozduğu elflerden türemiştir. Goblinler daha küçük ve çelimsizken orclar daha yapılı, daha kuvvetlidir.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2010, 18:44:58 »
sorularımı dikkate alıp dinlediğiniz için teşekkür ederim...

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Mayıs 2010, 08:25:51 »
Arkadaşlar orta dünyada angmarın cadı diyarı diye geçen yerin geçmişi ve şu anki durumu hakkında bilgi verebilecek olabilen varsa minnettar kalırım. Nazgul'un başını çeken büyücü kralda oranın kralıymış daha önceden! Orası kime ait bir ülkedir? Kimler yaşar? Vb. şeyleri işte.
KARANLIĞI GÖLGELERE HAPSETMEK ADINA!!!

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Mayıs 2010, 11:43:34 »
Bölgenin tam ismi Angmar'dır hakkında çok fazla bilgi yok ya da ben derinlemesine bilmiyorum. Puslu dağların kuzeyindeki soğuk ve karanlık bölgeye verilen isimdir. Üçüncü Çağın 1300 yılında kurulduğu rivayet ediliyor. Dağ Adamları, Orclar ve bir çok başka lanetli yaratık Angmar halkını oluşturuyordu. Başlarında da Cadı-Kral vardı.

Çevre bölgeleri fethetti ve Puslu Dağların batısında yayılmaya başladı, sanıyorum asıl amacı Ayrıkvadi'yi ele geçirmekti. En son savaşını Cadı-Kral önderliğinde Fornost önlerinde yaptı. Bu savaş hayli ilginçtir çünkü neredeyse tüm batı halklarından askerlerin geldiği iddia edilir. Hobbitlerin bile bir grup okçuyla savaşa katıldıkları söylenir. Savaşta kumandan elflere önderlik eden Elf Beyi Glorfindel idi. Glorfindel Cadı-Kralı bozguna uğrattı ve Angmar topraklarını temizledi.

Hatta ilginç efsanelerden birisine göre Cadı-Kral bu savaşta insan halkına önderlik eden son Gondor kralı Earnur'u yenilgisinden sonra Minas Morgul'a düelloya çağırmıştır. Glorfindel ise burda hikayede peşimizi bırakmayacak olan "Onun sonu bir erkeğin elinden olmayacak" kehanetinde bulunmuştur. Ancak Earnur bunu dinlemeyip Cadı-Kralla savaşmak için Morgul'a girmiş ve bir daha da görünmemiştir.

Burda bir parantez açıp gerçekliğine çok da inanmadığım bir teoriyi belirtmek istiyorum. Son kitapta ve filmin genişletilmiş versiyonlarında karşılaştığımız Sauron'un Ağzı (Mouth of Sauron) isimli karakterin aslında Earnur olduğunu, çarpıtıldığını söyleyenler var. Dediğim gibi bence doğru olması çok düşük bir ihtimal.

Savaş haritası, attacks yazan kısımda Angmar toprakları var. Büyük haritalardan bakabilirsiniz.
Spoiler: Göster

Edit: Hurin, orada Cadı-Kral vardı :S
try again fail again fail better

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2010, 11:47:44 »
Ben Dol Guldur ile karıştırmışım. Earnur olamaz bencede, her ne kadar Numenor kanına sahip olsada ölümsüz değiller. Tolkein bazı şeyleri biz hayal edelim diye açık bırakıyor. Biriside o açıkları kapamaya çalışıyor, neden bu gereklilik?
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2010, 17:39:52 »
Teşekkür ederim yanıtlarınız için.. Bir kaç şey daha sormak istiyorum yüzük kardeşliğinde Tolkien bir sondan bahsediyor yaşamların sonu bu nedir acaba? Kıyamet gibi bir şeymi? Bir de balrog kendi kendinin efendisimi yoksa karanlıklar efendisi onada hükmediyormu?

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Mayıs 2010, 21:08:16 »
Balrog'un geçmişini bilemem ama kendinin efendisidir diyorum...

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2010, 08:51:31 »
Bende öyle düşünüyorum her ne kadar Sauron'un orklarına bişey yapmasa da kitapta orklar onun yolundan çıkıp ondan korkuyordu.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2010, 09:16:36 »
Balroglar, Dünyanın Birinci Çağında Melkor (Sauron'un efendisi) tarafından kandırılıp kötü tarafa çekilen Maiardır (tekili Maia). Bir Maia, çeşitli güçlere sahip üstün bir varlık olarak tanımlanabilir. Ama asla Valar'dan kuvvetli değildirler, aksine onların yardımcılarıdırlar. Gandalf ve Saruman da bir Maia idi.

Balroglar insan görünümünde, ateş ve gölgeden oluşmuş iblislerdi. Birinci Çağ'ın sonunda Melkor ile birlikte Balrogların pek çoğu katledildi. Kendi kendilerinin efendisi değiller, Melkor'a hizmet ederler.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2010, 17:12:22 »
Yanılmıyorsam Balrogların başlarının adı Gothmog idi.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Oytun_Kara

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2010, 19:29:43 »
6-)  BFME 2 adlı oyunun campaign'lerini bitirirsen görürsün, campainglerde cücelerlede oynuyorsun insanlarla birlikte, buda cücelerinde savaşın içinde bulunduklarını gösteriyor
Drizzt Akar, Artemis Bakar :D