Kayıt Ol

Gençliğe Hitabe

Çevrimdışı Ropinie Hystria

• **
  • 171
  • Rom: 10
  • Aut viam inveniam aut faciam
    • Profili Görüntüle
Gençliğe Hitabe
« : 12 Mayıs 2010, 09:09:42 »
Hele ki şu son dönemlerimize de baktığımda, artık gerçekten gençlerin sıkılmadan her gün Ata'nın kaleminden çıkan bu cümleleri okumaları gerektiğini düşünüyorum. Göz önünde kalmasını temenni ediyorum.

GENÇLİĞE HİTABE

Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
20 Ekim 1927

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gençliğe Hitabe
« Yanıtla #1 : 27 Ekim 2012, 22:52:57 »
Ezbere biliyorum orta okuldaki türkçe öğretmenim sağolsun.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2012, 18:05:55 »
Hele ki şu son dönemlerimize de baktığımda, artık gerçekten gençlerin sıkılmadan her gün Ata'nın kaleminden çıkan bu cümleleri okumaları gerektiğini düşünüyorum. Göz önünde kalmasını temenni ediyorum.

GENÇLİĞE HİTABE

Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
20 Ekim 1927

sonuna kadar destekliyorum. Her şirket her aile ve her ülke kurtarıcısına ve kurucusuna saygıda kusur etmemelidir diyorum...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Kuzen

• **
  • 123
  • http://kaldirimfaresi.blog.com/
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2012, 20:44:47 »
 Sahip olduğun kudret asil kanda mevcut değildir yaşadığın eziyet ve zilmişliklerde mevcuttur. Çünkü kanın asili adisi olmaz.
A. Umi

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2012, 21:30:31 »
Alıntı
3. Din, siyaset, ırkçılık gibi konuları foruma taşımak ve bu konularda ağır eleştirilerde, hakaretlerde bulunmak yasaktır.

Lütfen lafınızı siyasi içerikli olmasın onu da geçtim hakaret içerikli boyutlara ulaşmasın.

Ben siyasi içerikli bir şey söylemeyeceğim eleştirim sadece Kuzen'in yorumlayış açısına gelecek. Bir yazıdan iki kelime koparılarak yorum yapılmaz.  O iki kelimenin yazıyla bütünlüğüne, kastına ve söylendiği duruma bakmadan gerisi berisi yokmuş gibi davranarak yorumda bulunmaya "Laf çarpıtma" denir halk arasında.

Çevrimdışı Kuzen

• **
  • 123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2012, 15:34:04 »
 Tartışmak istemiyorum ama Mustafa Kemal'in yazdığı birçok yazıyı bilirim ve evet çarpıtmıyorum. Ona yaptığı eylemlerin haksız olduğunu da söylemiyorum. Şartlar insanı değiştirir bu doğru ama benim yorumum bu ve bu bir eleştiridir. Kimse de buna karşı bir şey diyemez. Der ama bu şekilde değil . Evet yazı gayet doğru benim takıldığım noktayı yazdım. Ve orası yalnış.
A. Umi

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2013, 16:37:03 »
Alıntı
3. Din, siyaset, ırkçılık gibi konuları foruma taşımak ve bu konularda ağır eleştirilerde, hakaretlerde bulunmak yasaktır.

Lütfen lafınızı siyasi içerikli olmasın onu da geçtim hakaret içerikli boyutlara ulaşmasın.

Ben siyasi içerikli bir şey söylemeyeceğim eleştirim sadece Kuzen'in yorumlayış açısına gelecek. Bir yazıdan iki kelime koparılarak yorum yapılmaz.  O iki kelimenin yazıyla bütünlüğüne, kastına ve söylendiği duruma bakmadan gerisi berisi yokmuş gibi davranarak yorumda bulunmaya "Laf çarpıtma" denir halk arasında.

Ben de Kuzen'e katılıyorum. Ayrıca Legend'in hareketi de çok saçma geldi. Atatürk insan değil mi onun da hatası olabilir ve eleştirilebilir. Kimse şu dünyada hatasız değildir, herkesin hatası olmuştur. Yeri gelince de söylenir. İstiklal Marşı'ndaki sana yok ırkıma yok izmihlal gibi mesela. Irkçılık yapılıyor oysa ki 1924 anayasasında Türkiye'de yaşayan her insan kavim ırk din mezhep ayrımı olmadan vatandaş olarak kabul edilmişti.

Bu da bir hatadır. Hataları yüzünden küfür etmek ayrı hatadır demek ayrı. Her eleştiriyi küfür olarak algılayan da bence kendi içinde muhasebesini yapsın. İçinde kuşku taşıyor.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2013, 18:19:02 »
İki cümlemden hakkımda at gözlüklü, Atatürk'ü ilahlaştırmış bir insan profili nasıl çıkardınız anlayabilmiş değilim. Sizi yanılttığım için üzgünüm ama sandığınız aksine Atatürk'ü büyük ihtimalle sizden bile daha çok eleştirmişimdir. Yer yer gereksiz yere diktatörlüğe kayan hareketlerini eleştirmişimdir, İzmir Suikasti'nin gelişimi ve ilerisi sürecinde yaptıklarını eleştirmişimdir, Kurtuluş savaşı sürecinde aldığı herkes tarafından alkışlanan bazı kararlarını tepki çekmek pahasına eleştirmişimdir ve daha nice hareketlerini eleştirmişimdir.

Hem Kuzen'in hem sizin yorumumu yanlış değerlendirdiğinizi düşünüyorum. Benim anlatmak istediğim tek şey ırk, kan gibi kavramların bugünkü karşılıklarına göre yorum yapılamayacağı ve Kuzen'in yaptığı gibi bir yorumun istenilen sonuca ulaşamayacağıydı ve her şeyi geçtim hele ırkçılık gibi, söylenilen insana hakaret olabilecek bir eleştirinin yerinin burası olmadığıydı. Yoksa neyin küfür olup neyin olmadığı tabii ki de benim opsiyonumda değildir. Zaten dediğim de "Hakaret edemezsiniz!!!" değil "Hakaret içerikli boyutlara ulaşmasın." dı. Yani bir "Aman dikkat! Sınırı geçmeyin!" di.

Belki aşırı agresif ve yanlış kelimelerle çıktım ve karşımdakini yorumu yanlış değerlendirmeye ben zorladım, ne kadar bu niyetle yazmasam da yorumum "Atatürk'ü eleştirmek ne haddinize" şeklinde yorumlanabilecek, kışkırtıcı ve karşımdakinin (ne kadar burada yapmaması gerekse de) eleştirme özgürlüğüne karşı bir konuma geldi. Bunu da sonradan okuyunca gördüm.

Zaten bu yüzden Kuzen'in yukarıda ki yorumuna dönmedim. Elimde söyleyecek bir şey olmadığı için değil. Hem hatamın farkındalığından, hem de böyle bir tartışmanın uzamasını görmek istemeyeceğini bildiğim forum insanlarına saygımdan sustum. Ama sizin bazı cümleleriniz yenilir yutulur cinsten değil.

Neyse, forum kurallarını çiğneyecek boyuta ulaşan yukarıdaki cümlelerim için tüm forum ahalisinden özür dileyip, işin özüne geleyim. Beni tanımadan karakterimi eleştirmeyin. Daha da büyütmeyeceğim. Cümlelerinizi alıntılayıp "Bunu nasıl söylersin!" demek, hem beni hem sizi küçük düşürür.

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2013, 19:40:19 »
Ben yukarıdaki sözlerimin sonuna kadar arkasındayım sizin dediğiniz gibi beni küçük düşüreceğini düşünmüyorum.

Ve burası özgür bir forum. Kimseye hakaret etmeden insanlar hakkında görüşlerimizi paylaşabiliriz. Fantastik bir edebiyat etrafında şekillense de alternatif bölümleri de var tıpkı bu sayfa gibi.

Bu mesajınızdan sonra sizi biraz daha tanıdım. Yani yukarıdaki mesajlarınızda tenkit edilemez gibi bir ifade çıkıyordu ki her insan hata edeceğinden bal gibi tenkit edilebilir hakaret edilmemek şartıyla.

Ve forumda böyle bir baskı ortamı var. İnsanlar fikirlerini edep ve saygı çerçevesinde paylaşırlar, ondan sonra da isteyen istediği konuyu düşünür. Forumda ben daha önce yoktum da, acaba forumda böyle kişiler arası tartışma çıktığında küfürleşmeler mi oldu? Hesaplaşıp istiklal caddesinde toplu kavgalar mı edildi de benim haberim yok?

Saygı çerçevesi içinde fikirlerimizi söyleriz. Söylerken şahsiyetlere laf söyleyemeyiz. Herkesin şahsı kendisini ilgilendirir. Konular etrafında fikirlerimizi söyleriz, katılan gelir onlar da fikirlerini söyler, bir sonuca varırsak varırız varmazsak da en azından bir şeyler öğrenmiş oluruz.

Bu forumdaki fikirleri zıt olan kişilerin bir konu altında yorum yapmaktan korkmalarını anlayamadım ben. Herkes bildiklerini söyler, alternatif olarak bu sayfalar da açılmış. Forum bu gibi konularda çok yararlı platformlardan birisidir. Bu kadar tartışmaya fikir alışverişine kapalı olmamak lazım.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Ocak 2013, 20:18:40 »
Sanırım herkes kendine doğan cevap verme hakkını kullandı. Çeşitli yanlış anlaşılmalar olmuş olabilir. Kişisel tartışmanızı burada sonlandırmanızı rica ediyorum. Ya da özel mesajlardan devam etmenizi tavsiye ederim.

Zıt görüşlerimizi burada tartışmak için varız, fakat ifade ediş biçimlerimiz olayı kişiselleştirdiğinde bunu foruma yansıtmamızın bir anlamı yok.

Anlayışınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Çevrimdışı Kuzen

• **
  • 123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Ocak 2013, 23:34:23 »
 Aman Aman neler olmuş kaçsam mı ne yapsam ? Arkadaşlar zaten konu kapanmıştı. Niye uzattınız ki bu kadar. Neyse... Daha temkinli olmak lazım.
A. Umi