Kayıt Ol

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Çevrimdışı brisingr

• 655
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
   Atatürk 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır. Atatürk'ün Samsun'a çıktığı gün Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Her yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır. Atatürk bu bayramı Türk Gençliği'ne hediye etmiştir.

Evet arkadaşlar, bu gün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı her şehirde bayram kutlanmakta. Sizlerden isteğim bu başlık altında günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler, yazılar paylaşmanızdır. Aynı zamanda bulunduğunuz şehirde yapılan kutlamaları da anlatabilirsiniz. Ben ilk olarak bir şiir paylaşacağım ve sizlere Tekirdağ/Çorlu'da yapılan kutlamaları anlatacağım.

Tekirdağ/Çorlu'da yapılan kutlamalar:

Merasimde ilk önce kaymakam, belediye başkanı ve 5. kolordu garnizon komutanı tüm Çorluluların bayramını kutladı. Sonrasında bütün herkes İstiklal Marşı'nı söyledi. Milli Eğitim Müdürü günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. 19 Mayıs ile ilgili duygusal bir şiir okundu. Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi okundu ve sonrasında tüm gençler hep birlikte Gençliğin Ataya Cevabı'nı söyledi. Sonrasında lise öğrencileri,bando takımı, askerler yürüyüş yaptı. Spor ödülleri dağıtıldı güreş,basketbol dalında ödül kazananlar vardı. Sonrasında erkek grubu dans etti. Erkek dans grubunun gösterisinde duygu seli yaşadım. 120 filminin müziği ile giriş yaptılar. İzleyenler bilir çok dokunaklı bir müziktir. Filmde gönüllü olanların bir adım öne çıkması gibi erkek grubundakiler de bir adım öne çıktı ve orası beni çok duygulandırdı. Sonra müzik bitti ve Marşlar eşliğinde jimnastik hareketleri yapıp bayrak açtılar. Sonrasında ATAM ve 19 MAYIS yazdılar. Kız dans grubu ise ellerindeki kurdeleler ile şekiller yaparak dans ettiler. Erkekler de kızların arasına girerek hep birlikte kocaman bir bayrak açtılar. Ön tarafta ise Atatürk İlkeleri ile ilgili pankartlar açıldı. Aynı zamanda Türk Gençliği'nin Atatürk'ün izinde olduğu ile ilgili bir yazı açıldı.

Genel itibari ile kutlamalar bana göre çok güzeldi. Sizin de paylaşımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Ynt: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2010, 12:34:19 »
Tam konuyu açacaktım ki, baktım siz açmışsınız. Unutulmaması gereken, önemli bir gün bugün. Belki bugün ataların atası Atatürk Samsun'a çıkmış olmasa, Milli Mücadele'mizi başlatmış olmasa biz biz olamayacaktık. O yüzden Ata'mıza ve silah arkadaşlarına saygı duymayı öğrenmeli ve öğretmeliyiz.

Bu da benden olsun bakalım;

Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Ropinie Hystria

• **
  • 171
  • Rom: 10
  • Aut viam inveniam aut faciam
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2010, 13:46:58 »
Bir gemi yanaştı Samsun'a sabaha karşı
Selam durdu kayığı, çaparası, takası,
Selam durdu tayfası.

Bir duman tüterdi bu geminin bacasından bir duman
Duman değildi bu
Memleketin uçup giden kaygılarıydı.

Samsun limanına bu gemiden atılan
Demir değil
Sarılan anayurda
Kemâl Paşa'nın kollarıydı.

Selam vererek Anadolu çocuklarına
Çıkarken yüce komutan
Karadeniz'in hâlini görmeliydi.

Kalkıp ayağa ardısıra baktı dalgalar
Kalktı takalar,
İzin verseydi Kemâl Paşa
Ardından gürleyip giderlerdi
Erzurum'a kadar.

Cahit KÜLEBİ

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2010, 14:39:05 »
1950lerde jilet olup evlerimize giren Bandırma Vapuru'nun maketinin önünde yapılan kutlamalar, Atamızdan geriye kalan bir kaç yadigardan olan Savarona'nın satılığa çıkması gibi olaylar bazen acaba biz gerçekten sahip çıkıyor muyuz tarihimize dedirtiyor. Herşeye rağmen Cumhuriyetimizin kıymetini inşallah anlar insanlar bir gün. Sadece düşmandan öte güvenli bir yer değil aynı zamanda düşüncelerini özgürce söyleyebildikleri, özgürce yaşayabildikleri bir Cumhuriyete sahip olduğunu farkeder insanlarda onu korumak adına birşeyler yapabilirler.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!