Kayıt Ol

İngilizceyi Geliştirme Yolları

Çevrimdışı Josephine

• *
  • 24
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: İngilizceyi Geliştirme Yolları..?
« Yanıtla #15 : 09 Ağustos 2010, 00:08:59 »
aslında film falan değil. ben küçükken Sims oyunu vardı hala var tabii. o zamanlar sims serisi bile yoktu sırf " 1 " vardı, ek paketleride yok öyle saçma sapan bi oyundu.
oyun ingilizceydi ve bende anlamıyordum abim de sözlükten falan bakarak söylüyordu öyle zaman geçe geçe bende oyun sayesinde ingilizceyi 1. sınıftan önce geliştirmeye başladım.
oyun'da gerçek hayatı yansıtıyor yaşama yerleri tuvalet yemek okul falan derken benim kafa iyice alıştı. Ve sims 1-2-3 serileriyle oyuna devam ediyordum :) :) şimdi yabancı dil bölümünü bitirmek üzereyim bu oyun benim temelim açısından çok iyi oldu, çok faydalarını gördüm. kelime çevirmede mesela. bence ilk olarak hobi olarak başlanması, zorla güzellik olmaz.
see you soon.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #16 : 24 Ekim 2010, 01:23:00 »
Benim kişisel tavsiyem;

Bol bol İngilizce film ya da dizi izlenmesi. İlk zamanlar türkçe altyazılı izlemek ile başlayıp sonra ingilizce altyazılı izleyip ardından da altyazısız izlemek en güzel gidiş yolu olur sanırım.

İkincil olarak bol bol ingilizce müzik dinlemeyi de tavsiye ederim. Kulak aşinalığı olur böylece ve bir süre sonra siz farkında olmadan şarkıda hangi sözlerin geçtiğini algılamaya başlarsınız.

Son olarak da boş zamanlarınızda, yalnız olduğunuz zamanlarda sesli bir şekilde ingilizce konuşun. Misal birisi size bir soru sormuş (uydurun aklınızdan) siz de cevaplıyorsunuz.. Ne derdiniz.. Nasıl derdiniz..

Bunlar ingilizcenizin akıcılaşmasını da sağlar. Pratik olmadan grammer bilgisinin hiç bir önemi yoktur. Önemli olan kendinizi ifade edebilmeniz, bir sorunu 1-2-3 şekilde anlatabilmeniz.

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Good Life

• **
  • 73
  • Rom: 2
  • Just smile :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 10 Mart 2011, 23:02:11 »
Aç sözlüğü oku kardeş intermediate isen zaten belli tense kalıplarını biliyorsundur kitap okumak için kelime dağarcığını geliştir.
Daha ağırdan alacağım diyorsan bu işi seviye 1-6 arası 1'den başlayarak sırayla kitap oku .
Yalnız rastegele kitaplar değil bunlar.. Örneğin: The Edge(Lvl.6) önerebilirim ya da Far From the Madding Crowd(Lvl.5) olabilir ama en baştan başlamak isteyenler için 'Starter' kitaplar öneririm.çünkü Lvl kelime çeşit sayısına göre değişiyor daha çok bu sebepten 'Lvl.1' den başlamaları pek uygun olmaz. :)
Maybe tonight ...
Just tell me where and when

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #18 : 06 Nisan 2011, 16:26:34 »
Ben kelime ezberlemenden yanayım. Cümleler kelimelerden oluşuyor sonuçta. Hatta vatan'ın 21 kupona vereceği 10.000 kelimelik sözlüğü alacağım alabilirsem. Eğer 10.000 kelimelik bir kelime gücün olursa, kesin o kelimelerle kendini ifade edersin kısa bir çalışmadan sonra.

Not:
Spoiler: Göster
Ben de ingilizce dizi ve film izlemeni tavsiye ederdim fakat genelde internetten izleme işini seçiyoruz. Ben bıraktım şahsen o işi. Çünkü o izlediğim diziler veya filmlere hakaret oluyor. Adamlar korsanını yapana adeta sövüyorlar biz de onları seviyoruz. :) Orjinalini alırsan ingilizce film ve dizi de izlemen taraftarıyım çok katkısı oluyor. Ama emeğe saygı duyarak tabii. :) Bunu da bir iki bir şey karaladıktan sonra anladım. Yazarların emeklerini. Bir yazarın emeği kadar da bir yönetmenin emeği vardır diye düşündüm ve bundan sonra Korsana Hayır. :fight:

Benim ezber yeteneğim çok da iyi değildir :) Zaten ezberlerken de sıkılabilirim.

Aç sözlüğü oku kardeş intermediate isen zaten belli tense kalıplarını biliyorsundur kitap okumak için kelime dağarcığını geliştir.
Daha ağırdan alacağım diyorsan bu işi seviye 1-6 arası 1'den başlayarak sırayla kitap oku .
Yalnız rastegele kitaplar değil bunlar.. Örneğin: The Edge(Lvl.6) önerebilirim ya da Far From the Madding Crowd(Lvl.5) olabilir ama en baştan başlamak isteyenler için 'Starter' kitaplar öneririm.çünkü Lvl kelime çeşit sayısına göre değişiyor daha çok bu sebepten 'Lvl.1' den başlamaları pek uygun olmaz. :)

Level 6 bile bana çok kolay geliyor.. :)

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 06 Nisan 2011, 16:57:37 »
Dili basit bir roman oku o zaman? Harry Potter mesela.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 06 Nisan 2011, 19:19:49 »
Benim ingilizcem gerçekten kötüydü ama altyazılı dizileri izlemek çok işe yarıyor gerçekten. özellikle de günlük konuşma için çok yararlı bence. Artık dizileri altyazısız bile anlıyorum(biraz biraz). sonra yabancı şarkılar dinleyip sözlerini internetten araştır derim. Bu telafuzunu çok ilerletir. Hem birçok yeni kelime öğreniyorsun. Tabi en önemlisi ingilizceye ilgili olmak tabi sen zaten ilgilisin belli ki.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Nisan 2011, 19:24:12 »
   Kısa kısa parçalarla daha iyi geliştirilebilir sözcük dağarcığı. Yüksek seviye bir ingilizce kitabı bularak içindeki parçaları okumalı. Gramer çok da önemli değil zaten. Kelime lazım.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #22 : 15 Haziran 2011, 16:27:20 »

Ben de bunu düşünüyorum açıkçası. Önerebileceğiniz dili fazla zorlamayan fantastik kitaplar var mı? ( Not: Harry Potter,Narnia Günlükleri değil daha başka olursa iyi olur, ikisini de okudum :) )

Çevrimdışı Ghost

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 22 Ekim 2011, 18:47:16 »
Sana bir site önerebilirim çok güzel ücretsiz istediğin sayıda istediği dili öğrenebilirsin ben ispanyoloca öğreniyorum   ve ingilizce mi de geliştiriyorum sitenin adı BUSUU :D:) şİMDİDEN KOLAY GELSİN
 :D

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #24 : 22 Ekim 2011, 19:23:24 »
Çok isteyen varsa bu site de olabilir. Bir arkadaşım çok yardımcı olduğunu iddia etmişti ama bilemeyeceğim.

http://www.livemocha.com/

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 22 Ekim 2011, 21:04:13 »

Ben de bunu düşünüyorum açıkçası. Önerebileceğiniz dili fazla zorlamayan fantastik kitaplar var mı? ( Not: Harry Potter,Narnia Günlükleri değil daha başka olursa iyi olur, ikisini de okudum :) )
Percy Jackson serisi var. Yüzüklerin Efendisi derdim de onun dili ağırdır.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #26 : 23 Ekim 2011, 00:00:59 »
Akıcı ve Güzel Konuşma
*Alt yazılı film ve diziler konuşma esnasında anlama ve düzgün konuşma için iyi bir yöntem.
+İngilizce müzik eğlenceli ve yararlı olabilir.

Kelime Öğrenme
*Mega Hafıza diye bir yayıncılık mükemmel bir yöntemle kelime öğretiyor. Açıklayacak olursak;
Bir karikatür veriliyor. Piknik yapan bir aile. Öğreneceğin kelime: Mingle.
Kadın adama "Konuşacağına mangalı (mingle) karıştır." diyor. Mingle okunuşu mangala yakın. mingle: karıştırmak.

Biz okulda bunu yapıyoruz. Bir derste 20 kelime öğreniyoruz. Ve asla uutmuyoruz. Buradan benzeri yöntemi görebilirsin.

*Sözlük ezberlemek yanlış yöntem bence. Çok sabır gerektiren bir şey. Onun yerine okuma daha iyi.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #27 : 23 Ekim 2011, 02:25:56 »
Bence kaçak olarak atla bir gemiye ingiltereye git iki üç ay evsizlik yap orada leş gibi kokmaya başlayınca gelirsin.

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #28 : 23 Ekim 2011, 18:33:17 »
Evsizlik şart değil. :) Couch Surfing siye bir site var. Dünyanın her yerinden insanlar kayıt yapıyor. Anlaşılabilirse onlardan birinin evinde kalabiliyorsun misafir olarak. Tabi bazı tehlikeleri göze almak lazım. :D

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 23 Ekim 2011, 19:31:26 »
Daha ileri seviyede İngilizce bilenlerin kelime haznesini geliştirmek için Wikipedia'yi İngilizce olarak kullanmasını önerebilirim. Artık internet üzerinden pek çok ilgi çekici makale, deneme ve araştırma yazısına kolayca ulaşılabiliyor ne de olsa. Bir sekmede wiki, diğerinde sanal sözlük, hem bilgi ediniyorum hem de İngilizce'mi geliştiriyorum ben. Zaten bu tür yazılarda özellikle bazı terim, kavram ya da kalıpların tekrarları fazla olduğundan kelimeleri 'sindirme' açısından da kolaylık sağlamış oluyor.

İngilizce dilbilgisini geliştirmek için ise bolca konuşmak ve yazmak gerek. İngilizce'den Türkçe'ye çeviri yerine Türkçe'den İngilizce'ye basit çeviriler yapmak da yine bu açıdan daha büyük katkıya sahip.

Spoiler: Göster
Yıllardır İngilizce kompozisyon yazıyordum ancak İngilizce'nin inceliklerini Türkçe'den çeviri yaparken öğrendim diyebilirim.