Kayıt Ol

İngilizceyi Geliştirme Yolları

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • Rom: 1
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: İngilizceyi Geliştirme Yolları..?
« Yanıtla #30 : 24 Ekim 2011, 15:47:37 »
Ben bambaşka bir yöntem önereceğim ama hiç aklın yatmayacak :)

Ama inan bana zaman içinde işe yarar, yeter ki dil öğrenmeye bir yatkınlığın olsun.

Öncelikle yukarıdaki arkadaşların hepsinin söyledikleri mutlaka işe yarar, ama özellikle kitap okurken sözlük karıştırmak, önündeki bilgisayardan bile bakıyor olsan bir süre sonra canını sıkacak, ve öğrenme sürecinden bezmeni sağlayacaktır.

Bu nedenle:

Sadece OKU! Anlamakla uğraşma. Sözlüğe BAKMA! Okuduğun metindeki 100 sözcükten 50 sini anlıyorsan 20 sini de aklını kullanarak çıkartabilirsin. Kalan 30 u da zamana bırak.

SADECE, eğer aynı sözcük her sayfada 5 kere felan geçiyorsa, veya okuduğun kitapla ilgili kritik bir terim olduğuna inanmışsan sözlüğe bak.

Zamanla anlamını bilmediğin sözcükleri dahi cümle yapılarından anladığını göreceksin.

Sürekli sözlük kullanımının getirdiği can sıkıntısından da kurtulacaksın.

Kulağa garip geliyor olabilir ama bence dene. İşe yaradığını görünce şaşırabilirsin :)
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 18 Aralık 2011, 22:28:46 »
Eğer sınava ( hazırlık sınavı, üds, kpds, toefl) hazırlanmak gibi bir kaygı yoksa ders çalışır gibi özel olarak öğrenmek için çalışmaktansa; farklı yollar denemek daha faydalı oluyor. Evet hem eylenecek hem de öğreneceğiz :P

*İlginizi çeken bir konuda ingilizce yazı okumak. Konu zaten çekici geldiği için okuma sırasında sözlüğe bakmak, cümleleri anlamaya çalışmak külfet gibi gelmeyecektir. bu konuda yardımcı olabilecek bir program www.stumbleupon.com adresinden indirilebilir. siteye kayıt olup ilgi alanlarınızı seçiyorsunuz, sonra yükleyeceğiniz toolbardaki ikona her tıkladığınızda size seçtiğiniz ilgi alanınızla ilgili; zamanında diğer kullanıcılardan yüksek puan almış bir site açılıyor. Bana epey faydalı olmuştu.

* www.how-to-learn-any-language.com  sitesi ve sitenin forumu oldukça faydalı. İngilizce dışındaki diller için de destek alabilirsiniz.

*İngilizce filmleri yine ingilizce altyazıyla izlemek.

*İçinde bol diyalog olan adventure ve RPG türü oyunlar oynamak.

Kendi üzerimde denediğim ve sonuç veren yöntemler bunlar oldu. Umarım sizin de işinize yarar :)
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #32 : 31 Mart 2012, 10:17:51 »
Peki bu süreç ne kadar sürüyor ? Yani tam olarak öğrenebilmem ne kadar vakit alır dediğiniz yöntemlerle ?

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 31 Mart 2012, 18:51:11 »
Bu sürecin sonu yok. Hepimiz Türkçe konuşuyoruz ama insan gün be gün Türkçeyi daha güzel kullanmayı, dildeki daha derin anlamları algılamayı öğreniyor. Bu da onun gibi işte.

Zaten belli bir zaman sonra öğrendiklerini koruyabilmek için de çalışmaya devam etmek gerek. Vücut geliştirme gibi bir şey yabancı dil. Bırakılınca mutlaka geriliyor.

Ama bahsettiğim yöntemde kişinin "olup olmadığını" anlamasının bir yolu var. Örneğin ingilizce bir kitabı alıp okumaya ya da filmi izlemeye başlayınca bir süre onun Türkçeden başka bir dil olduğunu farketmeyip sonra "aa ingilizceymiş bu" diyebiliyorsanız, yani ingilizce okumak,dinlemek sizin için "normal" bir şey olduysa her şey güzel demektir :)

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 22 Ağustos 2012, 19:14:10 »
İlgilendiğin bir konuda ingilizce kaynak oku. Şahsen ben UD'la ilgili pek Türkçe kaynak bulamadığım için internet siteleri ve pdflerle araştırdım. Bunun sayesinde ingilizcem gelişti. Bu yolu size tavsiye ediyorum çünkü sıkılmıyorsunuz araştırırken.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 05 Ekim 2012, 19:13:40 »
www.ua.gov.tr de ingizizceyi geliştirebileceğiniz çok güzel projeler oluyor (bkz:Gençlik programları uluslar arası seyahatleri). Ben lisede okuduğum için ingilizce öğretmenimin yardımı ile kendi grubumu kurdum ve bir proje hazırladık. Bunlar zor projeler değil mesela bizim sokak oyunlarımız ile onların sokak oyunlarının karşılaştırılması gibi . Bir dili en güzel ve en kısa sürede dilin  ana yurdunda öğrenebilirsin. 

Spoiler: Göster
Projeniz seçilirse cebinizden tek kuruş gitmeden yurt dışı seyehatlerine katlabiliyorsunuz taksi parasını bile onlar ödüyor. (bütçe Başbakalık`tan geliyor.)
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #36 : 05 Ekim 2012, 21:54:10 »
En önemli şey öğrenmeye çalıştığınız dili sevmek. Zorunluluktan öğreniyorsanız, kendinizi öğrenmek zorunda hissediyorsanız öğrenemezsiniz, bu kadar basit bu olay. Dili severseniz o da sizi sever... :)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı siirperest

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 30 Aralık 2012, 23:35:40 »
arkadaşlar ingilizcede yetkin bi seviyeye gelmek istiyosanız infolang dil okulu diye biyer var orada gerçekden çok başarılı bi eğitim sistemi var hatta garanti öğretme diyolar  bu sisteme burayı öneririm , iyi seviye ingilzce isteyenler muhakkak buradan bilgi alsın

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
Ynt: İngilizceyi Geliştirme Yolları..?-Aksan
« Yanıtla #38 : 27 Ocak 2013, 23:27:13 »
Ben başka bir şey soracağım. Az çok İngilizce konuşabiliyorum ama genel olarak Amerikan aksanı hakim sanırım telaffuzlarıma. Pek İngiliz dizisi izlemediğim için olabilir tabii. İngiliz aksanı yapabilmem için önerileriniz var mı?

Çevrimdışı Reen-Nano

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 28 Ocak 2013, 00:22:53 »
Ben başka bir şey soracağım. Az çok İngilizce konuşabiliyorum ama genel olarak Amerikan aksanı hakim sanırım telaffuzlarıma. Pek İngiliz dizisi izlemediğim için olabilir tabii. İngiliz aksanı yapabilmem için önerileriniz var mı?

Benim sana önerim: Jacksgap, Charlieiscoollike, danisonfire gibi vloggerları takip etmen yardımcı olabilir. Ben aksanımı onlara borçluyum :D

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 28 Ocak 2013, 17:38:41 »

Kişisel görüşüm aksan konusuna çok takılmamak. İngiltereyi bilemiyorum ama Amerika'da İngilizce'yi kendine has bir aksan ile konuşan yabancılar (ör: Hint, Türk, Macar vb), anadili ingilizce olanlara hep karizmatik ve orijinal (Türkçesi: özgün) geliyordu.

Lütfen ifadem yanlış anlaşılmasın. Bu şekilde bir saçmalık değil kastettiğim.

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 28 Ocak 2013, 17:47:36 »
Af buyurun lütfen , bence arkadaşın takıldığı nokta bazı hatunların ingiliz aksağınını çok sevmesi olabilir.Amerikalı kızlar genelde ingiliz aksağını çok seksi buluyorlarmış.(bir kere msn.com da yada yahoo.com da başlık olarak görmüştüm.) Aklımda kalmış 'ingilizce öğrenirken aklımda bulunsun' diye galiba. :D :D  Ayrıca ingiliz aksağını seven, brit rock ,indy falan dinleyen kızlarda oldukça yaygın ülkemizde.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 20 Ekim 2013, 01:11:08 »
Merhaba, konuyu biraz diriltmiş gibi olacağım ama sormam gerek. Yaklaşık bir yıldır Fransızca dersleri alıyorum okulda. Tabii zil çaldığı andan itibaren uyuyakalmayı sayarsanız. Maalesef İngilizce gibi yaygın bir dil değil ve altyazılı dizi/film de zor buluyorum. Fransızcamı geliştirmem için önerileriniz var mıdır?

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #43 : 20 Ekim 2013, 11:49:27 »
Noir Désir ;)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 06 Kasım 2013, 20:31:02 »
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993