Kayıt Ol

İngilizceyi Geliştirme Yolları

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
Ynt: İngilizceyi Geliştirme Yolları..?
« Yanıtla #45 : 07 Kasım 2013, 00:25:52 »
Merhaba, konuyu biraz diriltmiş gibi olacağım ama sormam gerek. Yaklaşık bir yıldır Fransızca dersleri alıyorum okulda. Tabii zil çaldığı andan itibaren uyuyakalmayı sayarsanız. Maalesef İngilizce gibi yaygın bir dil değil ve altyazılı dizi/film de zor buluyorum. Fransızcamı geliştirmem için önerileriniz var mıdır?
Yabancı arkadaşlık sitelerinden insanlarla konuşmaya çalışın. Cazibeli bir insansanız direk karşıcinsinizi hedef alın yaklaşması daha kolay olur.

Ben henüz tam manasıyla öğrenemedim Fransızcayı ancak Skype'tan Türkçe öğrettiğim çok fransız misafirim oldu. Tatillerde geliyorlar hep.

Site olarak hi5' i öneririm. (hay beş diye okuyanlar gelin bir sarılalım :/ )
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #46 : 07 Kasım 2013, 00:43:06 »
Direkt dil pratiği yapma amaçlı kurulmuş siteler var, hi5 yerine onlara takıl sitelerden halledeceksen. Google'da ararsan pek çoğunu bulabilirsin. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 07 Kasım 2013, 01:24:11 »
Direkt dil pratiği yapma amaçlı kurulmuş siteler var, hi5 yerine onlara takıl sitelerden halledeceksen. Google'da ararsan pek çoğunu bulabilirsin. :D
hi5 bana yetiyor. Gerçekten hangi siteyi kullandığının önemi pek yok. Ayrıca ben o pratik yapma amaçlı siteleri samimi bulmuyorum.

Af buyurun lütfen , bence arkadaşın takıldığı nokta bazı hatunların ingiliz aksağınını çok sevmesi olabilir.Amerikalı kızlar genelde ingiliz aksağını çok seksi buluyorlarmış.(bir kere msn.com da yada yahoo.com da başlık olarak görmüştüm.) Aklımda kalmış 'ingilizce öğrenirken aklımda bulunsun' diye galiba. :D :D  Ayrıca ingiliz aksağını seven, brit rock ,indy falan dinleyen kızlarda oldukça yaygın ülkemizde.
Bu arada bu tarz düşünceler saçma yahu :D Kız sizi seksi buluyorsa aksanınızı da seksi bulur. Çevrenizde çok denk gelmişsinizdir. Mesela bir erkek komik değildir ama kızlar ona gülerler. Siz daha komiksinizdir size gülmezler. Bunun gibi.

Neyse konuları daha fazla baltalamadan sessizce uzaklaşıyorum buralardan.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı darrel standing

• **
  • 51
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: İngilizceyi Geliştirme Yolları
« Yanıtla #48 : 12 Şubat 2014, 22:59:45 »
Dil, pratik yapılarak öğrenilir. Pratiğe dökmediğin sürece öğrenmenin ihtimâli yok.
Mesela her gün BBC'den bir haber okumak faydalı olabilir. Haber metinleri yalın olduğu için kolay okunur. William Blake, Poe gibi şairleri okumak da dilin daha iyi oturmasını sağlayacaktır. Elimizin altında internet varken zor değil.

Bir de, İngilizce düşünmeye çalış. İngilizce bir şey okurken Türkçe düşünmek işi zorlaştırır.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 05 Mayıs 2014, 00:46:08 »
Aslına bakarsanız dil hızlı öğrenilebilecek bir şey değildir veya çalışıp kalıplara sığdırabileceğiniz bir şey de değildir. Dil öğrenebilmeniz için ilk önce dilin kültürünü incelemeniz gerekir. Artık başka dil ile alakalı düşünürken kavramları kendi diliniz üzerinden anlamamanız gerekir ve bunun yolu dilin kültürünü öğrenmenizdir, anlamanızdır. Dil öğrenirken hep Türkçe üzerinden gitmek yanlış. Kavramları İngilizce vb. öğreneceğiniz diller üzerinden kavramanız gerek.

Misal olarak Almanca ile İsveççe kendi arasında benzer diller ve bu dilleri öğrenirken önemli bir ölçüde kültür farkı yok. Ama siz İngilizce öğrenirken dizileri izlerseniz, insanların hangi kelimeleri ne gibi durumlarda kullandıklarını, mantığını anlarsanız çok rahat edersin.

Altyazılı dizi izlemek sizi bir yere kadar götürür. Kendiniz bir İngilizce dizi izlerken kendinizi kendinizce yeterli görüp orjinal dil izleyip-anlamaya başladığınızda ancak gelişim görmeye başlarsınız. Bir zaman sonra beyin İngilizce konuşulanları telaffuz edilişi olarak tamamen anlamaya başlıyor. Anlamadığınız kelime-kalıp çıktığında altyazı olmadığı halde sözlükten bakıyorsunuz. Gerçek gelişim o zaman başlıyor. Beyniniz ancak o zaman diğer dile uyum sağlamaya başladığı için olay böyle gelişiyor.

Tabii bu süreçte sosyal zeka ve analizciliğiniz de kendini gösterir. Benim için bu şekilde gelişti.

Edit: Bu arada Light Novel veya Short Story gibi şeyler okursanız kendinizi çok geliştirebilirsiniz. İnternetten okunduğu için rahat olur.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 07 Kasım 2014, 23:58:07 »
Steward; asistan, Hiwi vs. gibi kelimelere eş olabilir mi, yerlerine kullanabilir miyiz?

Dipnot: Konuyla alakalı en yakın başlık buydu sanırım.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 08 Kasım 2014, 00:30:54 »
Hiwi ne demek bilmiyorum ama pek asistan demek değil steward.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 08 Kasım 2014, 17:43:47 »
Hiwi Almanca bir üniversite terimi. Asistanla aynı anlamda.

Steward İngilizce'nin biraz da ''ne iş olsa yaparım'' kelimesi. SAT Vocabulary çalışırken bu kelimeyi asistanla eşleştirmiş ve böylece aklıma daha çabuk geleceğini düşünmüştüm. Kahya çok zorlama ve akla hemen gelmiyor. Bu kendimce bir eğlenceydi/eşleştirmeydi ama kelimenin diğer anlamlarına da bakınca ''asistan''a karşılık geldiğini gördüm (dolaylı yoldan). Burada asıl sorum ''İngilizler bu kelimeyi niye asistan için de kullanmıyor?'' olabilir.

High Steward da hem akademik olarak hem de devlet yönetimlerinde kullanılıyor/kullanılmış. Bir kelimenin rektör, devlet adamı ve birçok mesleği/görevi karşılaması kafa karışıklığı yaratmıyor mu? High Steward Türkçe'ye Yüksek Vekilharç diye çevriliyor sanırım, yani vekil rektör. Bu benim asistana da böyle denilsin istediğimin paraleli oluyor, vekilharç da dolaylı olarak bir asistan değil midir? Türkiye'yi bilmiyorum ama İngiltere'de rektör ve vekil rektör aynı anda atanır, arada bir asistanlık ilişkisi vardır. Birileri kelimeyi yardımcı anlamında kullanalım demiş ve pasifize olduklarında da ortalık karışmış herhalde.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993