Kayıt Ol

Dead Poets Society~ Ölü Ozanlar Derneği

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Dead Poets Society~ Ölü Ozanlar Derneği
« : 19 Ocak 2008, 12:23:00 »

Tür : Dram
Yönetmen : Peter Weir
Senaryo : Tom Schulman
Görüntü Yönetmeni : John Seale
Müzik : Maurice Jarre
Yapım : 1989, ABD , 128 dk.

Oyuncular

Robin Williams (John Keating) , Robert Sean Leonard (Neil Perry) , Ethan Hawke (Todd Anderson) , Josh Charles (Knox Overstreet) , Gale Hansen (Charlie Dalton) , Dylan Kussman (Richard Cameron) , Allelon Ruggiero (Steven Meeks) , James Waterston (Gerard Pitts) , Norman Lloyd (Bay Nolan)  

1950'lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating'in okula atanmasıyla çok şey değişecektir...

Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar.

Elbette Keating'in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating'i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating'i savunmak için harekete geçerler.

1989'da dört dalda Oscar'a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman'a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti.

kaynak:beyazperde.mynet.com

Kitabıyla da beraber oldukça güzel bir yapıt.

Çevrimdışı Darkness

• 608
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dead Poets Society~ Ölü Ozanlar Derneği
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2008, 17:08:27 »
 film bolmune cok guzel paylşmlar yapyrsn bu fılmı bı cok kısının tavsye etmesıne ragmen ızleyemdm ama ılk fırsatda ındırıp ızleycgm tşkler

Çevrimdışı Killy

• *
  • 39
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2008, 18:01:14 »
'Carpe Diem' =3 çok severiim filminide kitabınıda

Ethan Hawke (Todd Anderson)  :-*  ;D saol paylaşım için  :D

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Aralık 2008, 21:52:15 »
"if you are slightly more daring, you can call me 'o captain my captain. "

mükemmel bi film. son sahneleri içinizi acıtır.ağlatabilir. harikadır .

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2009, 16:27:48 »
Öncelikle kitabını okuyup beni derinden etkileyen,sonradan filmini ilzeyip aynı etkiyi bu defa görsel olarak yaratan eser...
Robin Williams'ın harika perfomansıyla ve genç oyuncuların etkisiyle mesajını tam yerine gönderen bir şaheser

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2009, 16:31:06 »
Yeşim'in sürekli anlatması ve dolayısıyla bulur bulmaz oturup izlediğim güzel ve anlam yüklü bir film.... İçinde Robin Williams da olunca son derece güzel bir çalışma olmuş...

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2009, 17:34:32 »
Yeşim'in sürekli anlatması ve dolayısıyla bulur bulmaz oturup izlediğim güzel ve anlam yüklü bir film.... İçinde Robin Williams da olunca son derece güzel bir çalışma olmuş...

ehuehe :P

Ben nasıl yorum yazmamışım.. Okulda izledim.. Orda Neil'di kanımca öldükten sonra gözler dolar.. Boğaz sıkışır. Sonra charlie ydi yine sanırım sıraya çıkar ve zorla imzalattılar der orda artık boşalır gözyaşları. Muhteşem bir eser.. İzleyin , izletin

Carpe Diem =)

Putaneska

« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2009, 20:01:35 »
Ben oradaki Charlie'de kendimi bulmuştum. Nuwanda falan =)  :)

Hakkında hiçbir bilgisi olmayanlara önce kitabı diyorum. Sonra son hızla filmi ..!

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2009, 20:12:40 »
Yorum yapmadığım için kınadım kendimi. Büyük ihtimalle üşenmiştim, neyse :P. İki kere izledim, ikisinde de bıkmadan izledim. Müthiş leziz bir felsefeyi vermekte film. Son sahneleri sahiden ağlatır, yaşadım biliyorum :P. Todd Anderson'da harika bi karakterdir, çekingenliği felan tanıdık gelmektedir. Neil insanının ölmesi, insanı hemen harekete geçmeye sevk eder, "hayatta istediklerini yapmaya bir an önce başla" vs. vs.. Bence izlenmesi gereken bir film, tavsiye ederim (böyle diyince herkes etkilenicek ve gidip izlicek çünkü :D).

Kitabını okumak için pek bi girişimde bulunmadım ama kütüphaneye yolum düşerse, umarım düşer, alıp okuyacağım galiba.

Ayrıca Yeşim'e; Todd Anderson'dır sıraya çıkan (:.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı brave_prens_1988

• **
  • 380
  • Rom: 2
  • dürüstlük yoksa arkadaslıgında anlamı yoktur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2009, 20:15:48 »
İlk kez ortaokulda türkçe öğretmenimiz izletmişti ( yıl 2000 falan :D ). Çok hoşuma gitmişti. Daha sonra da bir kaç kez izledim. En son geçen hafta bir arkadaşım filmi duymuş bende açtım bi daha izledik. Herkesin izlemesi gereken harika bir film.  Kusursuz bir yapıt. 1989 filmi olmasına rağmen hiçbir zaman eskimeyecek tarzda ve her yaşa hitap eden bir film.

Carpe Diem sözünü herkesin dikkate almasını tavsiye ederim. Filmi izleyenler anlamını zaten bilir
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

z anka yoldaşlıgı   FRED WEASLEY
ölüm yiyen    REGULUS  BLACK

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2009, 21:31:16 »
Türkçe öğretmenlerinin bu filme karşı aşırı bir sempatisi vardır zaten. Çoğu buradaki Robin Williams olmaya çalışır, hiç biri olamaz tabi :D
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Ocak 2009, 22:18:41 »

Ayrıca Yeşim'e; Todd Anderson'dır sıraya çıkan (:.

Sağol. Hatırlayamıyorum karakter isimlerini.. :)

Putaneska

« Yanıtla #12 : 27 Ocak 2009, 22:49:41 »
Türkçe öğretmenlerinin bu filme karşı aşırı bir sempatisi vardır zaten. Çoğu buradaki Robin Williams olmaya çalışır, hiç biri olamaz tabi :D

:D
katılıyorum buna.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2009, 19:02:48 »
Kitabı fos zaten, çok basit bir dili var. Sadece içinde geçen şiirleri bir kez daha okumuş oluyorsun güzel oluyor.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Eylül 2009, 21:27:24 »
Ne yaparsanız yapın izleyin özellikle de kalıplaşmış hayat tarzını kınayanlardansanız...