Kayıt Ol

Orta Dünya Kitapları

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Orta Dünya Kitapları
« Yanıtla #15 : 10 Ağustos 2010, 16:24:59 »
Hayır yok. Çocukları için yazdığı kitaplardan biri. Bu arada mesajına bir da Hobbit 1-2 demişsin? Hobbit tek cilt benim bildiğim...
Benimki ata yadigarı 1996 basımı o zaman iki ciltmiş ama bende tek cilt olanı da var.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Şubat 2015, 10:25:29 »
Noel Baba'dan Mektuplar içinde Orta Dünya göndermeleri ve anlatıları bulunuyordu. Örneğin büyük tartışma çıkaran Minas Morgul'un işgali konusu vardı. 1453 yılında işgal edildiği için çeviren hanımkızımız (ki kendisi yanılmıyorsam 17 yaşında idi) Tolkien'e sansür uygulamaya kalkmıştı.
Belki biliyorsunuz, orta dünya'yı yeniden keşfediyorum. Tolkien'in evrenini anlamaya çalışıyorum. Bu yüzden fırsat buldukça bu sayfalarda dolanıyorum. Şimdi kafamın takıldığı nokta şu. Minas Morgul'un işgali olarak 1453 yılının tarih olarak seçilmesi kasıtlı mı ve o yüzden mi sansür edilmiş çeviri...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Şubat 2015, 13:25:00 »
Minas Morgul'un 1453'te işgali diye bir şey yok gerçek Orta Dünya tarihi içinde. Lotr'un sonundaki kronolojilerde ya da Silmarillion'da falan 1453'te geçen Minas Morgul ile alakalı bir olay yok. Hatta bütün Orta Dünya tarihi boyunca 1453 yılında geçen herhangi bir olay dahi yok.

Minas Ithil'in ilk işgali İkinci Çağ 3429 yılında Sauron Gondor'a saldırırken oluyor. İkinci işgal ise Nazgul tarafından Üçüncü Çağ 2002 yılında. Tabii artık Ay Kulesi yerine Büyü Kulesi(Minas Morgul) olarak anılıyor mekan. 1453'ün ucundan, kıyısından, uzağından ya da yakınından hiçbir yerinden geçen bir durum yok.

Noel Baba'dan Mektuplar'da geçen 1453 tarihi ile Minas Morgul'un ya da herhangi bir kalenin, şehrin işgalinin bir alakası yok. Bu söylenti nasıl çıktı bilmiyorum; bahsedilen 1453 tarihini içeren mektuplarda "son büyük goblin saldırısı ve goblinlerin yenilmesi" ile alakalı ufak bir kısım var sadece. Bir şehrin işgal edilmesine dair ipucu bile yok, sadece bir saldırı ve saldıranların yenilmesi durumu var. İlgili kısımlardan parçalar getirdim, okuyun kendiniz görün:

Alıntı yapılan: The Letter of 1932
Goblins are to us very much what rats are to you, only worse, because they are very clever, and only better because they are, in these parts, very few. We thought there was none left. Long ago we had trouble with them, that was about 1453, I believe, but we got help from the Gnomes, who are their greatest enemies, and cleared them out. Anyway, there was old Polar Bear lost in the dark all among them, and alone until he met Cave-Bear, who lives there. Cave-Bear can see pretty well in the dark, and he offered to take Polar Bear to his private back door. So they set off together, but the Goblins were very excited and angry (Polar Bear had boxed one or two flat that came and poked him in the dark, and had said some very nasty things to them all), and they enticed him by imitating Cave-Bear's voice, which of course they know very well. So Polar Bear got into a frightful dark part, all full of different passages, and he lost Cave-Bear, and Cave-Bear lost him.

Alıntı yapılan: The Letter of 1933
One night, just about Christopher's birthday (21 November) I woke up suddenly. There was squeaking and sputturing in the room and a nasty smell-in my own best green and purple room that I had just had done up most beautifully. I caught sight of a wicked little face at the window. Then I was really upset, for my window is high up above the cliff, and that meant there were bat-riding Goblins about-which we haven't seen since the goblin-war in 1453 that I told you about. I was only just quite awake when a terrific din began downstairs-in the store-cellars. It would take too long to describe, so I have tried to draw a picture of what I saw when I got down-after treading on a Goblin on the mat.

Bu kitabı çevirip 1453 tarihini sansürleyen "çevirmen" de 16 yaşında bir insan. Kendi "insiyatifini" kullanarak böyle bir sansür yapma gereği duymuş. İlgili haber: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=176921

1453'te tarihte gerçekleşen bir olay oldu diye, içinde bu tarihi bulunduran her şeyi "İstanbul'un fethi işte bakın, Türk düşmanları!" diye yaftalamak çok ilginç. Tolkien kim bilir kaç yerde alegoriden hoşlanmadığını belirten bir yazar. Böyle bir şey üstünden Tolkien'i Türk düşmanı ilan etmek saçmalığın daniskası. "Orklar Türkmüş, Uruk-Hailer yörükmüş"ten öteye giden bir şey değil. Bunları bırakın, umursamayın bile.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 12 Temmuz 2015, 16:10:57 »
Merhaba Ben Orta Dünya Hikayesine Bayıldım Filmlerini Yalan Olmasın 10 - 15 Kez İzledım (LOTR - Hobbit ) Düşündümki Neden OKUMUYORUM . Çünkü Arkadaslarım Bana Kitapla Fimin Aynı Olmadıgını Soyluyorlardı ( Mesela Kitapda Kirletici Azog Yok Ama Filmde var ) . Bende Gittim Filmin En Bası Hobbit Diye Hobbitin Kitabını Aldım Az Kaldı 253 . Sayfasındayım Sonra Bi Bakdım Baska Eserlerde Var . Ama Bu Hikayeyi Okuma Sırasına Gore Ilk Hangı Kıtabı Okuyacagımı Bılmıyorum . Bana Yardımcı Olabılecek Bırısı Varmı . ?

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 12 Temmuz 2015, 16:37:17 »
Bu başlıkta aradığınızı bulabilirsiniz.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı korayalthor

• *
  • 34
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 26 Ağustos 2016, 15:49:08 »
Ben Hobbit'i bitirdim. Şunu merak ediyorum. Silmarillion nasıl bi kitap?

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 01 Haziran 2017, 16:39:56 »
Alıntı
dokuz8‏ @dokuz8haber  3h3 hours ago
More
 Yüzüklerin Efendisi'nin yazarı J.R.R Tolkien'in, oğlu Christopher (92) tarafından düzenlenen yeni kitabı "Beren ve Lúthien" bugün yayımlandı

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 01 Haziran 2017, 16:42:06 »
Ben Hobbit'i bitirdim. Şunu merak ediyorum. Silmarillion nasıl bi kitap?

Silmarillion daha Tolkien evreni yaratılmadan önce, Eru Illuvatar'ın dünyayı nasıl oluşturduğu hakkında bilgi veriyor. Bizim okuduğumuz kitaplar 2. ve hatta Yüzüklerin Efendisi serisi 3. çağa ait. Başlangıçtan itibaren olaylar nasıl gelişti, dünyaya kötülük nasıl hakim oldu gibi soruların cevabı  özetle her şeyin başlangıcı bu kitapta :)

• **
  • 106
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
    • Emrecan Doğan
« Yanıtla #23 : 01 Haziran 2017, 21:05:30 »
Beren ve Lüthien'de çıkmış :)

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #24 : 08 Kasım 2017, 21:07:20 »
Amanın  :wow

http://www.kitapyurdu.com/kitap/tom-bombadilin-maceralari-ciltli-ozel-baski/441570.html&path=145

“Elinizdeki kitap, bu ilgi çekici karakterlerin hikâyelerinin devamını bekleyen Hobbit hayranlarının kaçırmak istemeyeceği bir kitaptır.”
Elli yıl önce ilk kez basıldığında kitabın üzerine bu sözler yazılmıştı.
Yüzüklerin Efendisi’ndeki en ilginç karakterlerden biri olan eğlence dolu ve esrarengiz Tom Bombadil, Hobbitlerin yazdığına inanılan, Bilbo ile Frodo Baggins ve arkadaşlarının hikâyeleriyle beraber Kırmızı Kitap’a kaydedilen şiirlerde de yer almaktadır. Tom Bombadil’in Maceraları, bu şiirlerin yanı sıra Üçüncü Çağ’ın sonunda Shire’ın efsanelerini konu alan diğer şiirleri de bir araya getiriyor.
“Profesör Tolkien, Hobbit’in içerisine yerleştirdiği şiirlerde şarkılara, tekerlemelere ve baladlara yeteneği olduğunu bize göstermişti. Tom Bombadil’in Maceraları’nda bu yeteneğin deha seviyesinde olduğu anlaşılıyor.”
Listener
Bu özel edisyon Tolkien’in bazı şiirlerinin ilk kez yayımlanacak öncel versiyonları, Tom Bombadil’in nesir şeklinde yazılmaya başlanan hikâyesinin bir parçası ve Tolkien araştırmacıları Christina Scull ve Wayne G. Hammond’ın ayrıntılı notlarıyla genişletilmiştir.
"Rebellions are built on hope"