Kayıt Ol

Truman Show

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Truman Show
« : 19 Ocak 2008, 17:23:46 »

Tür : Komedi / Dram / Bilim Kurgu
Gösterim Tarihi : 16 Ekim 1998
Yönetmen : Peter Weir
Senaryo : Andrew Niccol
Görüntü Yönetmeni : Peter Biziou
Müzik : Burkhart von Dallwitz ,  Philip Glass ,  Leo Robin
Yapım : 1998, ABD , 103 dk.

Oyuncular

Jim Carrey (Truman Burbank) , Laura Linney (Meryl) , Noah Emmerich (Marlon) , Natascha McElhone (Lauren/Sylvia) , Holland Taylor (Truman'ın Annesi) , Brian Delate (Truman'ın Babası) , Blair Slater (Genç Truman) , Peter Krause (Lawrence) , Ed Harris (Christof) 

Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak Truman dışında herkes tüm bunların düzmece olduğunu bilmektedir. Truman'ın yaşamı gerçek zannettiği bu stüdyolarda tam otuz yıldır, 24 saat boyunca canlı olarak bütün dünyaya yayınlanmaktadır.

Truman bundan hiç şüphelenmemiştir, ta ki öldü zannettiği babasını bir gün caddeden geçen figüranlar arasında görünceye kadar…

Alacakaranlık Kuşağı adlı kült televizyon dizisinin bir bölümünden esinlenerek yaratılan Truman Show, Batı dünyasında on yıllardır süregelen toplumsal eleştirilere bir örnek olarak yerini alıyor. Peter Weir'in filminde söylemeye çalıştıkları ve Truman'ın trajedisi, kimi zaman beklendiği üzere gözlerinizi doldurmasa da, başı ve sonu olan eliyüzü düzgün bir Jim Carrey filmine kim hayır diyebilir.

kaynak:beyazperde.mynet.com

Tek kelimeyle muhteşem bir film, izledikten sonra kendi hayatınızdan şüphe edebilirsiniz. :P Jim Carrey'nin en iyi filmi diyebilirim rahatlıkla. Film 1998 yapımı olduğundan bulmanız biraz zor olabilir tabi. :P

Çevrimdışı R

• **
  • 140
  • Rom: 0
  • before twilight ,you must fly..you can be ash..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Truman Show
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2008, 13:52:39 »
çok etkilemişti beni...dumura uğramıştım:D

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2008, 19:12:15 »
Jim Carrey'i en çok bu filmiyle sevmiştim. Hatta bu filmiyle hayranı oldum bile diyebilirim. Komedi türü filmlerde çok seçici olup, çoğunda odun gibi kalıp gülmesemde, bu filmde baya güldüğümü de söyleyebilirim :P. Neyse zırvalamanın alemi yok :P, uzun lafın kısası izlenmesi gereken güzel fimlerdendir.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı brisingr

• 655
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2010, 22:18:38 »
Jim Carrey'nin Aman tanrımla birlikte en sevdiğim filmi ve dram olması da ayrı bir özelliği... İzlemeyen varsa kesinlikle izlesin.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2010, 18:55:14 »
Jim Carrey'nin izlediğim filmleri arasındaki en iyi filmiydi. Harika bir önermesi ve işlenişi vardı. Filme adapte olduktan sonra asla kopamıyorsunuz. Oyunculuklar zaten şahane, konu desen her zerresinden özgünlük fışkırıyor...

Benim notum tam, keşke bu kadar bekletmeseydim bu güzel filmi. :)

Çevrimdışı Bardes

• **
  • 210
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2010, 23:40:24 »
Hayatın şahsıma düzenlenmiş bi komplo olduğunu düşündüğüm bi zamanda içeriğini bilmeden izlemiştim :D Bu komplo teorimin kesin olduğuna inandırmıştı beni. Bi süre bu garip psikolojiden çıkamamıştım :D

Müthiş film, etkisi bende uzun sürdü :D

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2010, 01:21:20 »
Jim Carrey'i hayatımda ilk defa komedi dışında gördüğüm bir filmdi.
Sinemada izlemiştim ve evet yaş itibari ile de sonu ağlatmıştı...

Spoiler: Göster
Olur da görüşemezsek, İyi günler, iyi akşamlar, iyi geceler!

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2011, 00:05:41 »
Genellikle Jim Carrey'i sevmeyenlere tavsiye edilecek şahane filmdir. Zira hiç beklemedikleri bir yapım, olağanüstü güzellikte düzenlenmiş kurgusu ile kendilerini bekliyor olacak.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Ocak 2011, 21:16:06 »
Bir çok sembolik unsura rastladığım bir film. İzlerken aynı zamanda düşünmek gerek.
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2011, 19:00:13 »
İzlediğim en yaratıcı filmlerden biriydi.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella