Kayıt Ol

Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger

Çevrimdışı Bardes

• **
  • 210
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger
« : 19 Ağustos 2010, 02:48:53 »

"Her neyse, hep büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok ortalıkta – yetişkin hiç kimse,yani- benden başka. Ve çılgın bir uçurumun kenarında durmuşum. Ne yapıyorum,uçuruma yaklaşan herkesi yakalıyorum; nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarlarken, ben bir yerlerden çıkıyor, onları yakalıyorum. Bütün gün yanlızca bu işi yapıyorum. Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan birisi olmak isterdim. Çılgın bir şey bu, biliyorum, ama ben yanlızca böyle biri olmak isterdim. Biliyorum,bu çılgın bir şey."

Yorumum:

Bu kitabı almak için kaç kitapçıya gittim bilmiyorum. Araya araya bulamadım ama sonra tesadüfen karşıma çıktı. Alalı kaç ay olmuş, daha yeni okudum kitabı (bkz. maymun iştahlılık :P).

Çıkarcı, ikiyüzlü, sahte insanların arasında samimiyetini kaybetmeyen on yedi yaşındaki Holden Caulfield'in başından geçenleri onun ağzından dinliyoruz. Kitapta sıradan olaylar içten bir dille anlatılıyor. Her şeyiyle sade bir kitap. Arka kapakta herhangi bir yazı yok örneğin. Sade ama basit değil.

Bir de Holden'ı Little Miss Sunshine'da bir Dwayne vardı, ona benzettim epey.

Okunsa fena olmaz.

Not: Kitap daha önce 'Gönülçelen' adıyla basılmış. Bu isimle de belki sahaflarda falan bulabilirsiniz.

Çevrimdışı Mümin Can

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Sarı ve Beyaz
Ynt: Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2011, 14:09:32 »
Duygusal olarak beni en çok etkileyen kitaplardan. Özellikle Holden ve kardeşi arasındaki bağ insanın içine işliyor.
http://sarivebeyaz.blogspot.com/

Karanlıkta başlayan öykü karanlıkta biter.
Düello, Jorge Luis Borges

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2011, 21:43:27 »
Genç Werther'in Acıları, Genç W.'nin Yeni Acıları ve Son olarakta Çavdar Tarlasında Çocuklar. Bu diziliş aslında bu türün üçlemesi gibi bir şeysidir. Werther ile başlayan jugendroman yani gençlik romanı'nın en iyi örnekleri arkasından gelen iki kitapla birlikte, üçüdür. Tabular yıkılır, dönemin özellikleri ve kısıtlamaları ve toplumun içinde bulunduğu ruhsal durum bir gencin gözünden anlatılır. Genç genelde topluma uyum sağlamakta zorlanan, kendini toplum tarafından dışlanmış olarak gören karaktere sahiptir. Sonu acıyla biter.

Spoiler: Göster
Werther kendini öldürür, W. kaza geçirir, Holden ölümden döner.

Bu 3 kitapta bize yüzyılların sıkıntısını anlatır. Hepsini çok sevdim.

Editör Notu: Spoiler kutusunu sevin, sevdirin.

Çevrimdışı beta

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2011, 20:07:49 »

Gereğinden fazla güzel bir kitaptı. Bu kadar güzel olmasa, bu kadar etkilemese beni belki de daha mutlu olurdum çünkü kitabı okurken mutsuz oldum. O kadar net hissediliyor ki Holden'ın hisleri, kitabı okurken Holden olup çıkıyorsunuz ki öyle olmasa daha iyi olurdu herhalde, ufak bir bunalım süreci geçirdiğimi hatırlıyorum kitabı bitirdikten sonra. Ufaktan biraz hallice belki de...

Hayatınızın durakladığı, bundan sonra ne yapmalı ki ya da bir şey yapmalı mı gerçekten türü sorularla baş başa kaldığınız bir dönemde alın elinize okuyun bu kitabı. "Kitabı okursanız her şey süper olur!" değil demek istediğim. Ya da bir şey demek istemiyorum aslında. Güzel kitap. Hayat güzel.
expecto patronum

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Ağustos 2011, 13:12:11 »
Bu türü beğenen arkadaşlar Charles Bukowski'den Ekmek Arası'nı da öneririm.
try again fail again fail better

• **
  • 114
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Ağustos 2011, 13:13:56 »
Satın aldım yok hayır sanırım hediye ettiler. Okunacaklar arasında bekliyor.  Bu kadar güzel yoruma karşılık, sayfalarını bir karıştırsam iyi olacak.
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2012, 15:46:43 »
Burda görüp merak ettiğim bir kitaptı.Daha sonra kitapçıda gezerken rastlayıp kimse bulamamış bende bulmuşken kaçırmayıp alayım deyip aldığım bir kitap.
İyiki de merak etmişim iyiki de almışım.Çok güzel,akıcı bir kitaptı.Holden'in anlatmak istediğini o kadar iyi anlıyorsunuz ve aslında belki de hissettiğiniz ama kelimelere dökemediğiniz şeyleri yazarın nasıl güzel anlattığını okuyorsunuz.Benim çok hoşuma gitti arada çıkarıp tekrar okumak isteyebileceğim nadir kitaplardan biri.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #7 : 29 Ocak 2012, 17:53:56 »
Şansıma bu kitabı ben de lisedeyken okumuştum ve yine şansıma o sıradaki İngilizce hocamız (ingilizce'sini okumuştuk: Catcher in the Rye) çok iyi biliyordu öğrencileriyle bu kitabı nasıl paylaşabileceğini. O günden beri de J. D. Salinger'ın yeri hep ayrı olmuştur.

Holden'ın kardeşiyle ilişkisi vs. demişken, 9 kardeşlik aynı ailenin en büyük ikisinin anlatıldığı bir de
"Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar ve Seymour: Bir Giriş" (Raise High the Roof Beam Carpenters and Seymour: An Introduction) adında iki uzun öykülük bir öykü kitabı ile, yine aynı ailedeki diğer iki kardeşin anlatıldığı Franny ve Zooey adındaki iki uzun öykülük öykü kitabı da çok güzellerdir.

Bir yazarın bu kadar büyük bir aileyi bu kadar takdire şayan bir şekilde şekillendirip her bir karakterin gönlümüzde yeri ayrı olacak şekilde yaratması bana her zaman muhteşem gelmiştir.

Ayrıca yine aynı aileyle ilgili bazı kısa öyküleri de vardır yazarın.

Bu arada J. D. Salinger kitaplarının haklarını satmaması ve bu konudaki inatçılığıyla bilinir. Geçen sene ölene kadar hiçbir kitabının film hakkını satmamıştır ve bayağı ciddi fiyatları geri çevirmiştir bunun için.

Hatta Salinger'ın "Çavdar Tarlasında Çocuklar"ının filmleştirilmesine izin vermeme durumu o kadar çığrından çıkmıştır ki en sonunda "Chasing Holden" adında (Holden'ın Peşinde) bir film çekilir. Bu film Çavdar Tarlasında Çocuklar'ın filmi değildir; ama bu kitabı elinden hiç bırakmayan ve Holden gibi olmaya çalışan bir çocuk hakkındadır.

Adamlar "madem kitabın filmini yapamıyoruz, o zaman kitap hakkında film yaparız." demişler yani. Böyle bir şeyler.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Ocak 2012, 18:45:11 »
Kitapta Holden'ın ağzından Hollywood'a ve samimiyetsiz sinema dünyasına büyük bir öfke kusar zaten Salinger. Holden'ın samimiyetsizliğe karşı öfkesi o kadar büyük ve gerçekçidir ki, 1980 yılında, kendisinden çokça etkilenen Mark David Chapman adında birisi, John Lennon'ı vurmuştur. Samimiyetsizleştiğini düşündüğü için yapmıştır. Bir çok üç isimli katil yanında bu kitabı taşırken bulunmuştur.

Hazır film konusu açılmışken değineyim dedim, 2007 yılında başrolünde çok ilginç bir Jared Leto'nun oynadığı, Chapter 27 filmi, Mark Chapman'ın New York'ta Holden'ın izinden giderek John Lennon'ı öldürüşünü anlatır. Bana kitabı bolca anımsatan filmlerden birisidir.

Sinemada Salinger izleri bulmak istiyorsanız, herkesin birbirlerine benzettiği bir yönetmen daha var: Terrence Malick.
try again fail again fail better

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Şubat 2015, 04:46:08 »
Holden hayata farklı bir açıdan bakmamı sağlayan karakterlerden birisi.Kitap konuşma havasında ilerliyor sanki uzun yıllardır tanıdığınız bir arkadaşınızı dostunuzu dinliyor gibisiniz.Kesinlikle samimi ve içten.Havaalanında vakit geçirmek için almıştım ve arada kahkaha atmamı sağlayacak derecede nüktedan bir dil ile aslında günlük yaşantımızın içinde olan bir çok şeyi eleştirmiş Salinger.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2015, 23:32:39 »
Mel Gibson'un oynadığı Komplo Teorisi adlı filmde kahramanımızın kitaplığında hep bu kitap vardı başka bir şey yoktu. :) Şiddetle önerilecek bir kitap, ölmeden okunmalı. :)