Kayıt Ol

Yunan Tanrıların Soy Ağacı

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yunan Tanrıların Soy Ağacı
« Yanıtla #45 : 08 Nisan 2010, 13:44:45 »
zeus kaç tane öyle hangisi beyaz zeus?

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 06 Ocak 2011, 05:41:13 »
Soy ağacında Afrodit eksik :shrlock
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 06 Ocak 2011, 06:07:45 »

Afrodit'in doğuşu ile ilgili bildiğim iki şey var. İlkinde, Afrodit, Kronus Oranosun.. ee testisini koparıp denize attığında, afrodit oradaki köpüklerden doğar. Diğeriyse Zeus ile Dione diye az bilinen bir tanrçanın çocuğu olduğu yönünde.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 06 Ocak 2011, 16:52:10 »

Afrodit'in doğuşu ile ilgili bildiğim iki şey var. İlkinde, Afrodit, Kronus Oranosun.. ee testisini koparıp denize attığında, afrodit oradaki köpüklerden doğar. Diğeriyse Zeus ile Dione diye az bilinen bir tanrçanın çocuğu olduğu yönünde.

İlki olması lazım; Afrodit'in tüm Olimposlulardan yaşça büyük olduğuna dair bir şeyler okumuştum.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 06 Ocak 2011, 18:23:16 »

İlki olması lazım; Afrodit'in tüm Olimposlulardan yaşça büyük olduğuna dair bir şeyler okumuştum.

Sahi mi? :hıö Hangi kaynağın "gerçek" olduğu yönünde bir yargıda bulunmak biraz saçmadır, mitolojiyle ilgili yazılarda aynı kişinin/olayın birden fazla metinde farklı farklı anlatıldığı sık rastlanan bir durumdur. Ki bunların çoğu bilindik metinlerdir hani, Homer'in destanları, Hesiod'un Theogony'si gibi.

Şu da var ki Plato'nun Symposium'unda bir diyalogda da iki afroditi de kabul ettiklerinini okumuştum. İlkine ulvi(heavenly), diğerineyse bilindik(common) afrodit diyorlardı.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 06 Ocak 2011, 19:16:40 »
 Aslında hepsinden büyük olması çok da garip bir şey değil. Hatta titan olarak bile sayılabilir bence. Sonuçta Uranus'un kızı. -gibi bir şey-

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #51 : 06 Ocak 2011, 21:36:07 »
Arkadaşlar Yunan mitolojisi hakkında kesin bir şey söylemek güçtür zira biraz muğallakta bir mitolojidir  ve evet Yunan mitolojisinde tanrılar arasında ki ilişkiler ensest kabul edilmez Zira sonsuza kadar beraber yaşayınca aile kavramı yok oluyor

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 21 Ocak 2011, 13:21:57 »
  Türkiye Üniversite bölümlerini araştırdım. Yunan mitolojisi bölümü yok. Yunan mitolojisi diğer ülkelerde okunması mümkün bir dal iken Türkiye'de bu dalın olmaması kötü bir durum. Bunu da yeri gelmişken belirtmek istedim
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #53 : 05 Şubat 2011, 11:32:28 »
  Türkiye Üniversite bölümlerini araştırdım. Yunan mitolojisi bölümü yok. Yunan mitolojisi diğer ülkelerde okunması mümkün bir dal iken Türkiye'de bu dalın olmaması kötü bir durum. Bunu da yeri gelmişken belirtmek istedim

eski yunan dili ve edebiyatı... iü'de vardı sanırım. ama bu çağda anadal olara okumak "tamam ben aç yatar, aç kalkarım" demekle eşdeğer bence... :)

bu arada zeus'un böyle önüne gelenle işi pişirmesinin sebebi de içindeki karşı konulamaz yaratma arzusu(ymuş), ne de olsa baş tanrı... :)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Gaia Beetlebum

• *
  • 3
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 09 Ekim 2011, 00:50:48 »

Zaten bölüm olarak okutmazlar.. Dendiği gibi ancak ya Yunan dili ve Edebiyatında görebilirsiniz ya da Güzel Sanatlar Fakültelerinin "İkonografi ve Mitoloji" dersinde görebilirsiniz ki onda da sadece bir kaç genel bilindik efsane ve tanrı/tanrıça anlatılır, Sanatta nasıl tasvir edildikleri falan işlenir daha çok... Mitolojiye meraklıysanız tek yol bulduğunuz her kaynağı okumaktır..=) Benim ilkokuldan beri yaptığım gibi..=)

Çevrimdışı aksuvar

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 18 Ekim 2011, 18:29:39 »
Akdeniz Üniversitesi'nde Antik Yunan Dili ve Edebiyatı ile Arkeoloji bölümü mevcuttur.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 18 Ekim 2011, 18:54:54 »
Dil ve edebiyatttan bahsetmiyoruz Mitolojisinden, tarihinden bahsediyoruz.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 18 Ekim 2011, 20:48:59 »
Bu Yunan mitolojisinde herkes kafasına göre bi tanrı eklemiş. Yani bunun sonu gelmez ama herkez tarafından kabul görenler (ortak eleman gibi) bunlar oluyor sanırım. Bu arada bu zeusun kaç eşi vardı ya?

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 18 Ekim 2011, 21:18:49 »
Zeus'un sadece bir tane eşi var, geri kalan tüm ilişkileri gayrimeşru.

Çevrimdışı LordKunduz

• **
  • 82
  • Rom: -2
  • Bazen bende kara kule mi bulmak istiyorum!
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresi
« Yanıtla #59 : 13 Kasım 2011, 10:35:24 »
Acaba üranüs nasıl doğdu :D
TO LIVE IS TO DIE