Kayıt Ol

Europe Universalis Serisi

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Europe Universalis Serisi
« : 09 Eylül 2010, 19:15:57 »
Europa Universalis 3, herhalde strateji oyunlarının doruk noktasıdır. Çok bilinmemesinin sebebi herkesin oynayabileceği bir oyun olmamasından süregeliyor.

Çünkü oyun çok detaylı. Detayların neresinden başlasam bilemiyorum ancak, savaş açmanız için sebep yaratmanız gereken bir oyun bu. Yada enflasyon gibi şeyleri bile oyun mekaniği olarak bulunduğu bir oyun. Eğer ağır stratejilere sabrınız varsa, HoI3 ile birlikte en oynanılması gereken oyunlardan biridir.

Grafik namına bir şey beklememenizi tavsiye ederim. Onun dışında, EU3, hiç bir oyunun sağlayamayacağı kadar çok detaya sahip. Oynarken gerçekten devlet yönetiyormuş gibi hissediyor ve başarılarınız size zevkli anlar yaşatıyor. [*]orgazmdan zevkli anlar[/*]

Tavsiye edilir. Zaten oynayan varsa ise toplanıp multi yapalım bir ara.
#rekt

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: Europe Universalis Serisi
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2010, 21:20:54 »
EU, benzer olmasına rağmen Hearts of Iron'dan daha çok hoşuma giden bir oyun. Fakat nedense 2.sini daha çok seviyorum. Hearts of Iron'da da aynısı olmuştu, biraz eskiciyim heralde.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2010, 21:23:15 »
HoI'nin tasarımından gelen bir soğukluk, bir demir kokusu var. WWII için en mantıklısı bu olurdu zaten herhalde.

EU ise evet, daha detaylı HoI'den. Ama ikincisine pek alışamadım, üçüncüyü oynuyorum bu aralar.

Edüt: EU3 ancak ikinci ek paketinden sonra adam olmuş bir oyundur bu arada. Şu sıralar dördüncü ek paketi çıkıyor ve grafiksel (tabi pek çok anlamda) yenilikler geliyor oyuna.
#rekt

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2010, 21:43:31 »
Aslında problemim grafiklerle değil. En son zevk alarak oynadığım oyunların yapım tarihi 1995-2005 civarı, grafik problem değil yani. Fakat detay, bir süre sonra can sıkıyor. Yani ilk başlarda oyunun detaylı olması oyuna çok ayrı bir tat katıyor, evet. Ama detaylar arttıkça, aslında oyun gerçeğe yaklaştıkça diyelim, daha fazla sıkıyor beni.

Öyle ya da böyle, Paradox Interactive'den babam çıksa oynarım. O ayrı.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2012, 17:27:18 »
Nihayet öğrenebildim şu oyunu oynamayı.
#rekt

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2012, 19:40:21 »
Oyunu iyi bilirim fakat beceremem. Ben de anlamadım nasıl olduğunu ama şu var ki: M2TW 'yi de hayatıma sokmasıyla birlikte benim için gerçek bir efsanedir.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Mayıs 2012, 19:51:26 »
HoI oynuyordum da, şu oyunla yarım sene boyunca aşk-nefret ilişkisi yaşamıştım. Meğersem gözümde büyütüyormuşum baya kolaymış. Sabır işi baya.
#rekt

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Mayıs 2012, 21:24:25 »
Ben ısrarla Total War diyeceğim.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Mayıs 2012, 21:28:44 »
Total War ile oldukça farklılar ama. Total War'ı Civ ile karşılaştırmak daha doğru olur. EU Grand Strategy oyunu çünkü, acayip detaylı. Total War oldukça basit ve temel kalıyor.
#rekt

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Mayıs 2012, 22:43:39 »
Baal haklı. Ayrıca EU 'da genel olarak tarihe sadık kalınması da gayet önemli bir durum benim için.

Bir oyunda başlama tarihinizi bir gün ileri aldığınızda oyundaki tüm dengeler alt üst oldu mu hiç? Benim oldu şahsen.

29 yerine yanlışlıkla 28 Mayıs 'da başlayarak Osmanlı 'nın yıkılmasına adeta ortam hazırlamış biri olarak söylüyorum bunu.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Mayıs 2012, 22:52:26 »
Question: What is megacampaign?
Answer: Megacampaign is a game using more than one Paradox Interactive game. As you can export your Crusader Kings game to Europa Universalis game, Europa Universalis game to Victoria game, Victoria game to Hearts of Iron game.

Durum vahim. Bir ara multiplayer yapmak lazım çok eğlenceli olur.
#rekt

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Mayıs 2012, 17:08:32 »
Bu oyunda multiplayer çok karışık olur. Turn usulü olsaydı daha rahat olurdu (bkz. Medieval II Total War) ama şu şartlarda...

Bilmiyorum ben iyi bilen biriyle oynamak istemem yani. :D

Çevrimdışı Ancient

• **
  • 54
  • Rom: 1
  • Ancient
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Haziran 2012, 11:12:44 »
Europe Universalis: Rome'u ben çok severim. Sonrasında zaten Paradox oyunlarına olan ilgim arttı. :) Hatta konuyla ilgili bir inceleme yazmıştım. Aşağıya ekledim. Umarım sakıncası yoktur. :)

Europa Universalis her zaman olduğu gibi yine tarihi devirleri ve bu devirlerde yapılan büyük ve acımasız savaşları bilgisayarlarımıza taşıdı. Paradox, Europa Universalis' in önceki oyunlarındaki tarihleri kafasından silmiş olmalı ki, Europa Universalis: Rome ile bayağı bir geriye gitti.

EU: ROME ile Antik Dönemlere yolculuğumuz başlıyor....

Paradox Interactive, Europa Universalis, Europa Universalis II, Europa Universalis III ve ekleri(Napoleon's Ambition · In Nomine · Heir to the Throne) ile gönlümüzde taht kurmuş bir firmadır. En azından ben o serileri oynamadım ama resimlerden ve videolardan görülecek olursa gayet başarılı yapımlara benziyor ki işin şu yanıda var ne iyi olur bu oyunlar ne de kötü. Çünkü; Paradox' un stili hep aynıdır. Bu söylediğimi Paradox Oyunları' nın takipçileri anlamıştır.

Paradox Ekibi, Europa Universalis, Europa Universalis II, Europa Universalis III (Napoleon's Ambition · In Nomine · Heir to the Throne) serisi ile Orta Çağ' dan başladı, Fransız Devrimi' ne kadar bize strateji şöleni yaşattı. Öyle ki, Ekipte bunlardan sıkılmış yeni bir oyunla ortamın atmosferini oldukça yüksek biçimde değiştiren bir oyunla 18.04.2008' de karşımıza çıktı. Bu oyun, Europa Universalis: Rome. Bundan önce ki, Orta Çağ ve Fransız Devri' ni konu edinen Paradox oyunları, EU: ROME ile bayağı arka plâna düştü. Çünkü; isminde de belli olduğu üzere çok değişik bir oyun olacaktı. Paradox' un Orta Çağ oyunları ile bu oyun karşılaştırıldığında, oynanış bakımından pek fark yok. Ne de olsa Paradox oyunları hep klasik olmuştur. Ama EU: ROME' un barındırdığı içerik zenginliği bakımından bakacak olursak, çok fark var arada. Orta Çağ' ın ile sonraki dönemlerin atmosferinden sıkılına oyuncular, EU: ROME ile kendilerine yeni maceralar yaşatabilecekler.

EU: ROME, antik dönemlerin hissini yaşatabilecek büyük oyunların arasında yer alabilir. Paradox Oyunları' ndaki stratejik ilerleme durumu diğer oyunlara göre çok gelişmiş durumda. Antik Çağ' a belkide adımımızı bu oyun ile atarak ne denli bir dönlerden geçmiş insanoğlu öğrenebileceğiz.

EU: ROME, Eski Paradox Oyunlarındaki oynanışından hiç eksiklik yitirmemiş...

EU: ROME' da da, her zaman olduğu gibi diğer oyunlarından eksik etmediği oynanışı unutmamış Paradox. Belki de, Paradox' unda sırrı burada yatıyor. Oynanışta ki zevkli ve ilginç adımlar oyuncu çekmeye yetiyor. Hiçbir oyunda kolayca göremeyeceğimiz bu oynanış stili Paradox' un geninde olmalı ki, her oyununu buna göre düzenlemiş. Her türlü işi genel campaing haritası üzerinde yapabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse; savaşlar, türlü türlü entrikalar gibi imparatorluğumuz için önemli işlerimizi harita üzerinde yapabiliriz. Yani, bunu şu şekilde düşünmekte doğru olabilir; Total War oyunlarındaki, çift dünya tazrının savaş haritasını çıkarırsak, Paradox' un stilini anlamış olabileceğiz.

EU: ROME bize Antik Dönemler ile ilgili ne kazandıracak?

Sanırım bu Paradox' a sorulabilecek en saçma soru olabilir. Paradox yaparda, ne anlatmak istediğini bilmez mi? EU: ROME ile Paradox bizlere, Antik Dönemlerin en kanlı ve en büyük savaşlarını birkaç stratejik biçimde yansıtıyor. Bunun ötesinde düşünecek olursak, kendi istediğimiz gibi ilerlemekte hakkımız olacak. Bazı oyunlarda olur ya; " illâ görev dahilinde oyunumuzu sürdüreceğiz. " İşte Paradox' un bir özelliğide bu. Oyunlarında istemciliği ortaya koyuyor. Mesela, Roma İmparatorluğu ile oynuyorsak, ilk önce Kuzey' e değilde, Doğu' ya ilerleyebiliriz. Ya da hiçbirini yapmayıp, olduğumuz yerde sayılı günlerimizin keyfini çıkarabiliriz. Çünkü; Hunlar' ın, Roma İmparatorluğu üzerine sürdüğü barbar kavimler bize hiç acımayacaklar. Dolayısı ile günlerimiz sayılı demek oluyor bu. Yani, mutlaka bir hareket içinde bulunmak gerekiyor.

Eski Paradox Oyunlarındaki gibi özgürce devlet seçimi var mı?

EU: ROME' da da, diğer Paradox Oyunları' nda olduğu gibi, Antik Döneme adını yazdırmış birçok devlet seçebiliyor. Çeşitli barbar kavimlerden tutunda, modern filozofik devletlere kadar birçok seçim hakkımız bulunuyor. Yani, bu yönden de herhangi bir kısıtlama yapılmamış. Duruma göre tarih belirleyebilir ve bu tarihlerde, zaman içerisinde coğrafik, askeri ve ekonomik bakımdan şekle uğramış devletler seçilebiliyor.

Sonuç olarak; EU: ROME hakkında söylenecek fazla birşey yok. Eğer Paradox Oyunlarına yatkınsanız, bu oyun da da pek zorlanmayacaksınızdır. Sadece birkaç ufak, dönem etkisi var, o da pek önemli değildir. Müzikleri ve Antik Devri yansıtan müthiş ambiyansı ile oynanmaya değer bir oyun..