Kayıt Ol

Elantris - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Elantris - Brandon Sanderson
« Yanıtla #90 : 18 Ocak 2016, 04:11:25 »
Kitabı bitirdigim için son bir yorum daha yazmak isterim.Öncelikle şuan Brandon Sandersona inanılmaz saygı duyuyorum.Fantazi klişeleşmiş elf,cüce ,ortaçag krallıkları gibi ögelerden kurgu oluşturmak degildir.Maalesef bu dalda yazanların çogu ucuz kurgunun üzerine bu özenti ögelerden oluşan kitap yazıp övünüyor.Halkubi fantastik bence hayalgücü demektir.Tolkiene özentilik yaparak iyi bir yazar olunmaz sadece taklitçi olunur.Brandon Sanderson,Rothfuss gibi adamlar kendi hayal dünyalarını üsluplarıyla birleştirerek özgün eserler vermeyi başaran insanlar ve bence saygı duyulması gerekir.Kitaba gelecek olursam da enfes bir kitaptı.Boş aksiyonlardan uzak kendine baglayan ve yazarın her serisinde oldugu gibi yeni ve özgün bir dünyada geciyordu.Özellikle sonunu aşırı sevdim ve çok çarpıcıydı.Tavsiyem hiç düşünmeden okunması yönünde

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 19 Ocak 2016, 07:35:28 »
Elantrisde kozmerin en buyuk spoilerlerinden bir kac tanesi vardi. Hatta bunlar kitap yayinindan 10 sene sonra falan ancak bulundu, yazara dogru sorulari soran okurlar tarfindan.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #92 : 19 Ocak 2016, 13:29:07 »
Bakalım onları biz nasıl öğreneceğiz? Var benim aklımda bir şeyler ama haydi hayırlısı, tutturabilir miyim bilmiyorum...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı jivoda

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 27 Mart 2016, 16:48:49 »
Bu kitabı bitireli yaklaşık iki yıl oldu. Nereden duydum da bekleyen o kadar kitabımın arasında almaya karar verdim hatırlamıyorum ama iyi ki Branson Sanderson'ın dünyasına bu kitapla giriş yapmışım. İnsan ilişkilerini, siyaseti, dini unsurları ve arada bir karanlık tarafa kayan fantastik ögeleri o kadar güzel birleştirmiş ki ne elimden bırakabildim ne de etkisinden kurtulabildim. Kralların Yolu sayesinde yazarın müthiş hayal gücünü tekrar tatma fırsatım oldu ve ikinci kitabını dört gözle bekliyorum. Diğer kitapları da en üst sıralarda listemde :)
O hâlde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı ataberk

• *
  • 23
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 30 Mayıs 2016, 21:12:50 »
Zaman çarkının sonunu okuyup beğenince bu yazarın Türkçe başka kitapları var mı diyerek aramış ve Elantrisi bulmuştum.Diğerleri seri olunca bir bakalım yazar zaman çarkının konusu yüzünden mi bu kadar güzel yazmış yoksa kendi kitapları da güzelmiymiş diye Elantrisi bir nevi kobay olarak seçtim.Kitabı aynı gün bitirdim,konusu ve kurgusu ile harika bir kitap dedim ve diğer Sanderson kitaplarını da sipariş verdim hatta alırken farketmeden Elantrisi tekrar almışım :D şimdi elimde 2 tane Elantris kitabı var

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 03 Ekim 2016, 09:20:57 »
Elantrisde kozmerin en buyuk spoilerlerinden bir kac tanesi vardi. Hatta bunlar kitap yayinindan 10 sene sonra falan ancak bulundu, yazara dogru sorulari soran okurlar tarfindan.

Acaba nedir? nedir?

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 10 Ekim 2016, 08:29:50 »
Acaba nedir? nedir?

Kozmerin baska gezegenlerine seyehat etmekle ilgili bir ipucu vardi kitapta.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #97 : 10 Ekim 2016, 14:00:25 »
Kitabı iki kere okuyup bunu kaçırmak...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 10 Ekim 2016, 22:48:56 »
Seyehat olayını hatırlıyorum. Ama gezegenlerarası seyahat ile ilgili bir referans hatırlamıyorum.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 12 Ekim 2016, 07:47:42 »
Bir soylentiye gore 1 ay sonra yayina cikacak Arcanum Unbound kitabinda da Elantris gizemiyle ilgili bir bligi verilecek.

Ayrica referansi yazarsam kozmer spoileri olur okumayanlar icin.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 28 Kasım 2016, 20:22:40 »
kitapta kullanılan fontun ne olduğunu bilen var mı?
Normal metinden bahsediyorum

Çevrimdışı faustt

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 18 Aralık 2016, 13:24:23 »
Zaman çarkının sonunu okuyup beğenince bu yazarın Türkçe başka kitapları var mı diyerek aramış ve Elantrisi bulmuştum.Diğerleri seri olunca bir bakalım yazar zaman çarkının konusu yüzünden mi bu kadar güzel yazmış yoksa kendi kitapları da güzelmiymiş diye Elantrisi bir nevi kobay olarak seçtim.Kitabı aynı gün bitirdim,konusu ve kurgusu ile harika bir kitap dedim ve diğer Sanderson kitaplarını da sipariş verdim hatta alırken farketmeden Elantrisi tekrar almışım :D şimdi elimde 2 tane Elantris kitabı var

zaman çarkını bitirmiş yeni bir seri bakarken bu başlıgı görünce başlmayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz. birde yanlışım varsa düzeltin ama Brandon Sanderson zaman çarkının yazarı degil Robert Jordon zaten son 2 kitabın taslagını notlarını herseyini hazırlamış ve ölümünden sonra Brandon Sanderson bir araya getirmiş diye biliyorum. zaman çarkının yazarı demek Robert Jordon a haksızlık oluyor gibi.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 28 Aralık 2016, 12:26:51 »
zaman çarkını bitirmiş yeni bir seri bakarken bu başlıgı görünce başlmayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz. birde yanlışım varsa düzeltin ama Brandon Sanderson zaman çarkının yazarı degil Robert Jordon zaten son 2 kitabın taslagını notlarını herseyini hazırlamış ve ölümünden sonra Brandon Sanderson bir araya getirmiş diye biliyorum. zaman çarkının yazarı demek Robert Jordon a haksızlık oluyor gibi.

Sanderson da zaman carki serisi gibi epik fantazi yazar. Dunya kurulumu hikayesi falan oldukca saglamdir. Zaman carkindan sonra devam etmek icin en iyi secimlerden biridir. Hazir Sissoylu serisinin ilk uclemesi dilimize cevrilmisken tadindan yenmez. Hem zaman carkindan sonra okunacak bir bu yazar var bide Patrick Rothfuss.

Zaman carkinin son kitabi icin robert jordan pek oyle ayrintili bilgiler birakmamisti. Sonucta oradan 3 kitap cikacak birikim olmadigi zaten kesin. Zaman carkinin finali haric geri kalan kisimlarin buyuk bolumu Sandersona ait. Seriyi bitirme gorevini Robert Jordanin esi bizzat secip Sandersona verdi ve eski kitaplardaki gibi editorlugunu de yapti.

Çevrimdışı faustt

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 30 Aralık 2016, 15:49:12 »

Sanderson da zaman carki serisi gibi epik fantazi yazar. Dunya kurulumu hikayesi falan oldukca saglamdir. Zaman carkindan sonra devam etmek icin en iyi secimlerden biridir. Hazir Sissoylu serisinin ilk uclemesi dilimize cevrilmisken tadindan yenmez. Hem zaman carkindan sonra okunacak bir bu yazar var bide Patrick Rothfuss.

Zaman carkinin son kitabi icin robert jordan pek oyle ayrintili bilgiler birakmamisti. Sonucta oradan 3 kitap cikacak birikim olmadigi zaten kesin. Zaman carkinin finali haric geri kalan kisimlarin buyuk bolumu Sandersona ait. Seriyi bitirme gorevini Robert Jordanin esi bizzat secip Sandersona verdi ve eski kitaplardaki gibi editorlugunu de yapti.

direkt sissoylu dan başlasam sıkıntı olur mu tavsiteniz için teşekkürler

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 06 Ocak 2017, 16:38:00 »
Sandersonun farkli serileri arasinda dogrudan(bknz. Kozmer) baglanti yok. Ana hikayeyle alakasi olmayan kucuk ipuclari olur sadece. Hangisini istersen ondan baslayabilirsin.