Kayıt Ol

Haydarpaşa - Tarihin Yanışı

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
Haydarpaşa - Tarihin Yanışı
« : 28 Kasım 2010, 19:49:00 »

İstanbul Haydarpaşa Tren Garı'nda çıkan yangın, yaklaşık 2.5 saat sonra tamamen söndürüldü. Çıkış nedeni henüz netleşmeyen yangında, tarihi binanın çatı ile 4. katının yandığı belirtiliyor.

İSTANBUL - Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nda çıkan yangın tamamen söndürüldü.

Yangın, garın çatısında saat 15.30 sularında çıktı. 1 saat içinde kontrol altına alınan ve ardından da tamamen söndürülen yangının çıkış nedeninin çatıdaki tadilat olduğu iddia edilirken, itfaiye ve sahil güvenlik ekipleri yangına müdahale etti.

Söndürme çalışmalaında yüksek su kuleleri ve 52 metrelik merdivenler kullanılırken, yangına denizden de müdahale edildi. Ölen ya da yaralananın olmadığı yangın sırasında gar binası tamamen tahliye edildi, patlama riskine karşı geniş güvenlik önlemleri alındı; trafik tamamen kilitlendi.

Kaynak

‎Mutlaka havadan müdahale olanağını kullanması gerekiyor Orman Bakanlığı'nın. İstanbul'da normalde çıkan yangınlarda 15 dakika içinde havadan müdahale edilebiliyorken, 1 saatlik süre içerisinde neden helikopterle havadan müdahale yapılamadığını anlamak mümkün değil.

Tarihi gar binası Türkiye için önemli bir miras. 1. grup korunması gerek yapı. Yangın başladığında İstanbul Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nü aradım. Helikopterle havadan müdahale gerektiğini, aksi takdirde sönmeyeceğini, taşıyıcı temellerin ahşap direkler üzerinde oturduğunu belirttim. "

Türkiye Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu

Neden havadan müdahelenin bu kadar geciktiği açık değil mi? 3 kuruşa tarihini satan üçkağıtçı köpekler yüzünden elimizden bir bir alınan eserler daha ne kadar külleşecek acaba. Kaza? Hiç sanmıyorum. 2-3 sene önce otel yapılması planlanan bölgede 100 sene çıkmamış yangının bu tarihleri bulması Allah'ın bir hikmeti demekki ! Kaderci koyun milletimiz yine unutur, yine vurulur duymaz...

Spoiler: Göster

Bu manzara vapur bacasından tüten dumanlara, vapur seslerinin, tren raylarından çınlamasına, aşıkların buluşmasına, teknelere balıkçılara alışıktı, panikle kaçışan martılara, vapurdan tütmesi gereken dumanın yerine kendini bilmezin çıkardığı yangın sebebiyle tüten tarihin acıyla haykırışına değil. Elleriniz kırılsın. Kılıf uyduran diliniz kopsun...

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: Haydarpaşa - Tarihin Yanışı
« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2010, 20:03:09 »
İstanbul'un en önemli yapılarından, sinema tarihimizin en kilit sahnesine (bkz: istanbul'a gelen aile sahnesi) ev sahipliği yapan bu tarihi mekanın bu kadar kolay yok olabilecek olması gerçekten üzücü.

Müdahelenin tarzı ve süresi gibi, koruma konusunda da eksiklerimiz çok. Dilimiz ve kültürümüzde olduğu gibi, tarihimiz konusunda da çok dikkatsiz davranıyoruz. Yazık.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2010, 20:07:47 »
İlk değil. Bu ve buna benzer bir çok olay yaşandı. Her seferinde umduk ki son olsun. Sorumluların cezalandırılmasını istedik ki bir nebze olsun teselli bulanabilsin, ancak çoğu kez tabi caizse havamızı aldık.

Ve şimdi yine bu büyük "talihsizlik" yaşandı. Yine üzgünüz ve yine umuyoruz ki son olsun. Teselli mahiyetinde sorumlular cezalandırılsın. Sizce yine havamızı mı alacağız? Bana kalırsa bu sorunun cevabı son derece "talihsiz" bir "EVET."

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2010, 20:27:53 »
Nedeni açık. Mimarlar Odası kaç kere şikayet etmiş. Biz bir şey demeden çivi bile çakmayın denmesine rağmen inadına pek çok işlem yapılmış bu tarihi, güzelim yapıya. Yanmasını bile bile istediler.

Neden peki? Otel yapacaklar oraya. Denize sıfır bir alan kalmadı neredeyse. Şimdi de gözlerini oraya diktiler.

Bu işten zararlı çıkan halk ama bu sayede yine birilerinin cepleri doluyor. Zehir zıkkım olsun.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2010, 23:15:08 »
Belki hızlı tenlerimiz yok ama, çatısı ateşli bir garımız var. Ne mutlu bize!
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2010, 10:04:29 »
Ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa... sözünü aklıma getirdi bu görüntü.

Helal olsun, "otel yapacağız dedim, yaktım olacak!" oldu biraz.

Ne hikemtse Gebze istasyonundaki çalışmalar da büyük ölçüde bitmişti. Allah'ın takdir mi desek buna ne desek?
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Baal Sarrus

• **
  • 81
  • Rom: 0
  • Promethean
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2010, 14:33:38 »
Ne güzel işte, kışın ısınması lazım insanların.
Only those who risk going too far,
Find out how far they can go.

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2010, 17:10:13 »
İstanbul artık daha az tarih, daha çok kül, is kokuyor. Yeni bir kayba daha şahit olmak için ne kadar kötü bir örnek...

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2010, 17:11:38 »
Bir insanın bu kadar  acımasız olması, para için böyle önemli tarihi bir binayı yakması ( Ben kesinlikle bu yangının çatıda ki tadilat yüzünden çıktığına inanmıyorum.) çok iğrenç bir şey.
Maalesef biz türkler tarihi bina ve eserlere hiç değer vermiyoruz. Kendi kültürümüze bile sahip çıkmıyoruz. Batılılaşmaya o kadar çok takmış durumdayız ki gözümüzün önünde dönen hesapları, oyunları fark etmiyoruz maalesef.
Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe