Kayıt Ol

Tekrar Okumak

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tekrar Okumak
« Yanıtla #15 : 22 Ağustos 2011, 22:34:22 »
Ben ne kadar sevsemde bir kitabı tekrar okuyamam o kadar sabrım yok ama içinde hoşuma giden kısımları defalarca okuyabilirim.
Aynen kesinlikle öyle. Nasıl tek tek her sayfayı tekrar okuduklarına akıl erdiremiyorum. Sadece hoşuma giden bölümleri açıp okurum ve bunu defalarca yapmaktan hiç sıkılmam :)
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Moonstone

• *
  • 34
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 05 Eylül 2011, 00:05:59 »
Ben ne kadar sevsemde bir kitabı tekrar okuyamam o kadar sabrım yok ama içinde hoşuma giden kısımları defalarca okuyabilirim.
Aynen kesinlikle öyle. Nasıl tek tek her sayfayı tekrar okuduklarına akıl erdiremiyorum. Sadece hoşuma giden bölümleri açıp okurum ve bunu defalarca yapmaktan hiç sıkılmam :)

Ben de okuduğum kitabı uzuuunca bir ara vermemişsem tekrar okumam pek. Fakat en sevdiğim kitablarımdaki sevdiğim bölümleri tekrar tekrar ve hatta tekrar okuyabilirim.

Çevrimdışı *imaginer~pandora*

• *
  • 23
  • Uçuk kaçık,kendi dünyasında yaşayan bir kızım ben!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 29 Ekim 2011, 18:02:06 »
Ow tabiki okurum.Durdurulamam.Hiç kimse buna bir anlam veremiyor.Eğer kitap alamıyorsam eski kitaplarıma geri dönerim Harry Potter serisini kaç kere okudum bilmiyorum.Boleyn Kızı'nıda öyle.Bütün okuduğum kitaplar.Ergenlik çağımda okuduğum ve herkesin peşi sıra sürüklendiği bir seriyi okudum.Şimdi  o seri bana tiksindirici geliyor ve gençlerin neden bu kadar aşırı tepki gösterdiklerini bilmiyorum.Ama o seriyi tisinmeme rağmen okuyorum.Sırf yarılıp gülmek için :D Aklıma kitaptan replik geldiyse açar kitapta o bölümü okurum.Asla ama asla bir kenarda tozlanmaya bırakmam kitapları.Beni hayata bağlayan yegane şeylerden sadece biridir onlar :)

Çevrimdışı Gül-fem

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 30 Ekim 2011, 14:55:12 »
İlğinç bir başlık, çünkü bende tekrardan okurum başucu kitaplarımı,kaçirdiğim bir yer olmasın diye.İnsanlar nedense garıpsıyor bu durumu. Aslında kitap okumaktan zevk alan birisi için çok normal bir durum.Tıpkı çikolata yemek gibi.nasıl bir sefer çıkalata yedikten sonra "ben bunun tadını biliyorum bir daha yemem" demiyorsak kitap okumakta aynı. Tekrardan aynı tadı almak içim okuyabilir insan.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 30 Ekim 2011, 19:20:46 »
Özellikle Lise ve Üniversite yıllarımda ilgi alanıma giren kitapları bulmak çok zordu. Bulabildiğim az sayıda kitabı bir çırpıda okur bitirirdim. Yeni kitap bulamadığım zaman veya yeni çıkan kitaplara ayıracak para bulamadığım zamanlarda ise tadı dimağımda kalmış eski kitapları tekrar tekrar okurdum.

Bu zamanların üzerinden çok uzun yıllar geçti. İşimin yoğunluğu , akşam vakitlerinin önemli bir kısmını eşime ve çocuklarıma ayırma mecburiyeti ve keyfi, eskiden kitap okumak için ayırdığım zamanın çooook büyük bir kısmını aldı götürdü.

Eskiden nerdeyse iki günde bir yeni bir kitap okuyan ben, artık işim gereği okuduğum kitaplar bir yana ayda ancak bir kitap okur hale geldim.

Türk yayıncılık dünyasındaki gelişmelerle, artık hoşuma giden türden binlerce kitap basılıyor ve biliyor musunuz...  1980'li yılların başlarında, Türkiye'de Bilim Kurgu türünden basılmış tüm kitapların kütüphanesinde olmasıyla övünen benim, şu anda kütüphanemde olmayan ve Türkçesi basılmış yüzlerce kitap var hem de hepsine sahip olacak gücüm olmasına rağmen!

Bu nedenle, eğer henüz orayya gelmemiş olanlarınıza hitaben şunu söyleyebilirim: Bir kitabı kaç kez okuduğunuzun hiçbir önemi yok. Hazır zevk alabiliyorken ve bunu başarabilecek zamanınız ve isteğiniz varken okuyabildiğinizi okuyun. Becerebiliyorsanız ve hoşunuza gidiyorsa, beş kere okuyun :)

Bir gün gelecek, bu deneyimleriniz aklınızda bahsedilmeye değer hoş anılar olarak kalacak, ve elinizdeki tek güç, bu muhteşem keyfi kendi çocuklarınıza geçirmek olacak.

Kitap okuma macerası ona ne denli az ya da çok zaman ayırırsanız ayırın ASLA bitmeyecek. Bir ya da üç kez okumanız yalnızca geçmişin silik ama keyifli anılarından biri olacak.

Her ne yaparsanız yapın bu anıya bir çocuğun annesine sarılması kadar hararetle sarılın. Ancak bu şekilde bizden sonrakilere edebiyatın sonsuz denizlerinde yelken açmayı öğretebiliriz. :)
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı metallica

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 01 Temmuz 2012, 00:25:04 »
Bir romanı veya öyküyü birden fazla okumam, okuyamam.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 04 Ağustos 2012, 01:49:15 »
Okuyamam. Çoğu zaman denemişliğim vardır. Ancak bir sayfayı açarım, birkaç cümle okurum, sıkılır ve bırakırım. Olayım budur.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 14 Kasım 2012, 15:16:10 »
Aynene bende bir kitabı tekrar okumam, okuyamam. Ama okuduğum kitabın 1,5 yıl aradan sonra yeni kitabı çıkmışsa hatırlamak için tekrar okururm. Ama buda çok nadir olur.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #23 : 15 Mart 2013, 21:32:53 »
Bir kitabı ikince defa okumam daha doğrusu okuyamam.Sonuçta kitabın sonunda ne olduğunu biliyorsun tekrar tekrar okusan ne kadar zevk alabilirsinki?

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 15 Mart 2013, 22:53:33 »
Bende 1 kitabı 2. bir defa okuyamayanlardanım. Ama her hafta raftan bir kitap alır rastgele bir sayfasını açıp okurum :) . Nostalji oluyor :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Gülbüyüsü

• **
  • 84
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Mayıs 2013, 11:56:17 »
Öncelikle okuduğum kitapları raflarda tozlanmaya bırakmıyorum, düzenli aralıklarla tozlarını alıyorum :D Sonuna kadar okuduğum bir kitabı çok beğensem bile tekrar baştan sona hiç okumadım, okumam da. Ama bunun yerine bazı kitaplardan tekrar bakmam gereken kısımlar olursa geriye dönüş yapıp aradığım bölümlere göz gezdiririm. Aslında fark şu: hikaye veya roman okuyorsak sonuna geldiğimizde o kitabın büyüsü bir şekilde bozulur ve tekrar başlamaya yetecek bir çekiciliği kalmayabilir. Lakin araştırma, biyografi veya şiir gibi kitaplar'ın hatırlama babında tekrar okunabilirliğine inanırım. Ama her ne kadar okuduğum bir kitabı tekrar okuyamasam da elimin altında olduğunu bilmek beni mutlu eder ve birine ödünç vermişsem geri gelmesini dört gözle beklerim. Galiba kitaplarım konusunda kıskancım ;)
Kim olduğunu unutursan, olmaman gereken kişiye dönüşürsün.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 19 Mayıs 2013, 14:19:18 »
Bazı kitapları iki kere okumaktan zevk alabilirsiniz. Hatta Don Kişot'un önsözünde hayatta üç kere okunması gerektiği yazar. Ben ilk kez bu romanı dördüncü sınıfta okumuştum. İkinci kez okuduğumda ise üniversiteyi bitirmiştim. Ana hatları hariç neredeyse hiç hatırlamıyorsunuz o kadar süre geçtiğinde. Bu da kitabı farklı bir çağda çok daha farklı bir bakış açısıyla okumanızı sağlıyor. Her kitap için geçerli değil elbette söylediklerim ama ben Robinson Cruose, Don Kişot, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah gibi bazı eserleri iki kere okudum. Deneyin, memnun kalacağınızdan eminim. :)

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 22 Şubat 2014, 20:31:30 »
Bugüne kadar hiçbir kitabı ikinci kez okumadım. Bir kitabı ne kadar seversem seveyim ikinci kez okumak bana çekici gelmedi.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 23 Şubat 2014, 00:38:34 »
Bazı eserler vardır, gönlünüzde ayrı bir yer edinmiştir. Defalarca okutur kendini, sıkıldığınızda herhangi bir sayfasındaki herhangi bir cümleyi okumak dahi insanı mutlu eder. Çünkü bilirsiniz o cümlenin ne için yazıldığını. Bilirsiniz ki o cümle koca bir hayalgücünün, muazzam bir zekanın ürünüdür.

Benim için tekrar tekrar olunabilecek tek bir seri var, Zaman Çarkı. (Son kitap hariç, BS'ye saygılar(!) )
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı meçhull

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 23 Şubat 2014, 19:29:45 »
Tekrar ve tekrar okurum. Nerede ne olacağını bilirim ve ona rağmen ilk okuduğumda verdiğim tepkileri veririm. Çünkü oradaki kahramanlar sadece oradalar tekrar onları ziyaret etmezsek ve hatırlamazsak var olmalarının ne anlamı var ki?
Kim o, deme boşuna...
Benim, ben.
Öyle bir ben ki gelen kapına;
Başdan başa sen.
[Özdemir Asaf ^ 2=1]