Kralların Yolu Sonunda Türkçede!

krallarin yolu top

Ha çıktı ha çıkıyor, çevirisi bitti editörlüğü kaldı, yine iptal diye söylenip dururken sonunda Kralların Yolu’na kavuşma vaktimiz geldi! Brandon Sanderson’ın usta işlerinden Fırtınaışığı Arşivi serisinin ilk kitabı, yüreklerimize su serperek, 1100 sayfalık bir merak bombardımanıyla geliyor!

krallarin yoluSanderson’ı ilk olarak Zaman Çarkı’nı tamamlayan yazar olarak tanıyan Türk okurları, yazmış olduğu ilk eser Elantris’le kendisine hayran olmuştu. Forumlarımızda pek çok okur, özellikle Elantris’e dayanarak, hayal gücünü yüceltmekten geri durmamıştı. Yakın zamanda yazarın gençler için yazdığı ve beyaz perdeye aktarılacak olan eser Steelheart da raflarımıza ayak basmıştı. Ama aklımız hala Kralların Yolu’ndaydı. O da nihayet bizlerle buluşuyor! Hem de bu defa gri ve yer yer karanlık bir dünyayla okurlarını selamlıyor.

Türkçe basım kapağı iki gün önce yayınlandı ve bu da artık basım yolunda giden en büyük kanıt oldu. Ama biz daha fazla uzatmadan tanıtıma göz atalım:

Son Issızlık’tan önceki günlerin özlemini çekiyorum.
Elçiler’in bizi terk etmesinden ve Parlayan Şövalyeler’in bize karşı dönmesinden önceki çağın. Dünyada hâlâ büyünün ve insanoğlunun kalbinde de onurun olduğu zamanın…
Dünyayı ele geçirdik ve sonra da onu kaybettik. Görünüşe göre insan ruhu için hiçbir şey zaferin kendisinden daha zorlu değil.
Yoksa o zafer, en başından beri bir aldatmacadan başka bir şey değil miydi? Onlar ne kadar zorlu savaşırsa, direnişimizin de o kadar güçlendiğini mi fark etti düşmanlarımız? Belki de ısı ve çekicin sadece daha kaliteli kılıçları mümkün kıldığını gördüler. Ama çeliği yeteri kadar uzun bir süre boyunca bırakırsan, eninde sonunda paslanıp gider.
İzlediğimiz dört kişi var. Birincisi hekim, tıbbı bir kenara bırakıp içinde bulunduğumuz dönemin en vahşi savaşında bir asker olmaya zorlanmış. İkincisi öldürürken ağlayan bir katil, bir suikastçı. Üçüncüsü yalancı; bir hırsızın kalbinin üstüne bir âlimin cüppesini giymiş genç bir kadın. Sonuncusu ise bir yüceprens, yani savaş açlığı tükenirken gözleri geçmişe açılmış olan bir savaş beyi.
Dünya değişebilir. Dalgabağlama ve Kırıkkullanma geri dönebilir; antik çağların büyüleri tekrar bizim olabilir. Bu dört kişi bunun anahtarı.
Bir tanesi bizi kurtarabilir.
Ve bir tanesi de bizi yok edecek.

Yazar 10 kitap olarak tasarladığı serisinin 2. kitap Word Of Radiance’ı bu ayın başında yayınlayarak dünya çapında tüm hayranlarını sevince boğdu. Bakalım ilk kitaba 2 senelik bir bekleyişte kavuşan bizler bu devam kitabını ne zaman kucaklayacağız? Dahası, yazarın bir başka bir başka efsanevi (ve tamamlanmış) serisi Mistborn’u da dilimizde okuyabilecek miyiz? Umudumuz büyük!

Haberimizi sonlandırırken kitap için çevirmiş olduğumuz ön okumasına göz atmanızı şiddetle öneririz. Adının Fırtına Işığı olduğuna bakmayın, her fırtınada çakan şimşekler ürkünç izler bırakır.

Akılçelen Kitaplar tarafından basılan eserin çevirisini Can Sevinç, yayına hazırlığını ise Boğaç Erkan üstleniyo. Yetmez diyenler künye bilgilerine buradan ulaşabilir.

Merakla bekleyenler için ekleyelim, kitap Nisan ayı içerisinde bizlerle buluşacak.