Andy Weir’ın “Marslı”sına Biz De Kavuşuyoruz!

marsli top

Goodreads okurlarının 2014’ün en iyi bilimkurgu kitabı seçtikleri Andy Weir imzalı “Marslıİthaki Yayınları etiketiyle gecikmeden raflardaki yerini almaya hazırlanıyor!

Andy Weir’in bu kitabı yazma öyküsü aslında Wool Serisi yazarı Hugh Howey’den farklı değil. Tıpkı Howey gibi, Weir de bir yayınevi etiketiyle değil de eserini kendi basmış. Ve yine tıpkı onun gibi, daha sonra dikkatleri üzerine çekmiş. Şimdi bu iki yazarın iki eseri de büyük yayınevleri etiketiyle tekrar basılıyor.

Monochroma.url2012 yılında kendi çabalarıyla yayımladığı eseri, 2014 yılında Crown Publishing tarafından hakları satın alınarak onların adıyla basıldı. Ayrıca başarısı bununla kalmadı. Goodreads sitesinin 2014’ün En İyileri’ni seçtiği haberimizin üzerinden çok geçmediğini bir hatırlayalım. Dünyanın dört bir yanından okurlarca En İyi Bilimkurgu Romanı seçilen Marslı, aldığı onca övgüyü de peşine takarak ülke sınırlarına giriş yapmaya hazırlanıyor!

Şimdi bu merak edilen kitabın konusuna hep birlikte göz atalım:

Amerikalı astronot Mark Watney’ın, Mars’ta tek başına verdiği yaşam mücadelesini konu eden eser, aynı zamanda Apollo 13 ve Tom Hanks’in başrolünü aldığı Yeni Hayat (Cast Away) filmlerinin ortak bir ürünü gibi. Watney Mars’ta yürüyen tek insan, ama aynı zamanda orada ölecek de tek insan gibi görünüyor. Oysa o henüz pes etmiş değil. Okurlarca “fütüristik bir Robinson Crusoe hikayesi” olarak da tanımlanıyor eser.

Fakat bu kadarla da bitmiyor, çünkü yakın zamanda bu eseri film olarak da göreceğiz! Hem de Ridley Scott gibi bir ustanın ellerinde. Ayrıca Matt Damon’ı (Bourne Serisi, Yıldızlararası) başrolde göreceğiz gibi. Filmi için öngörülen çıkış tarihi ise şimdilik Kasım 2015.

Peki şimdi de kitabın aldığı övgülere bakalım mı?

“Çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. Zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. Marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip.”
—Hugh Howey, Wool serisinin yazarı

“Sürükleyici… Defoe’nun Robinson Crusoe’su sanki daha zeki biri tarafından yazılmış gibi.”
Larry Niven, Hugo, Nebula ve Locus ödüllü Halka Dünya romanının yazarı

“Bu kitap tam da benim gibi okuyucuların seveceği türden.”
John Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin Hugo ve Locus ödüllü yazarı

“Andy Weir’in yazdığı Marslı şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. Bu romanı –başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim– edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil.”
—Dan Simmons, Hugo ödüllü Hyperion serisinin yazarı

Marslı aklımı başımdan aldı!”
Ernest Cline, Başlat romanının yazarı

“Aksiyon ve uzay macerasının kusursuz bir karışımı.”
—Library Journal

Bunca övdük, ama çıkış tarihinden hiç bahsetmedik. Şu anda ön siparişte olan eserin 12 Aralık günü satışa çıkması bekleniyor.

Kitabın ilk bölümünü içeren ÖN OKUMAsı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İthaki Yayınları’ndan çıkacak eserin çevirisini Emre Aygün üstlenmiş. Yayına hazırlığı da Burcu Arman’a ait. Künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

E hadi çıksın da okuyalım!