Bradbury’nin “Karahindiba Şarabı” Mayısta İthaki’de!

karahindiba sarabi top

İthaki Yayınları, Ray Bradbury kitapları yayımlayarak bizleri sevindirmeye devam ediyor! Sıradaki kitap Karahindiba Şarabı.

Birkaç ay evvel Bradbury’nin öykülerinden oluşan “Sonbahar Ülkesi” adlı derlemeyi dilimize kazandıran İthaki, şimdi de bizleri “Karahindiba Şarabı” ile selamlamaya hazırlanıyor. Yayınevinin redaktörlerinden Alican Saygı Ortanca, kişisel Facebook hesabından, kitaptan bir alıntı ile kapak fotoğrafını paylaşmıştı.

İşte o alıntı:

“Bazı insanlar henüz çok gençken mutsuz bir insan olurlar,” dedi. “Görünürde özel bir nedeni yoktur ama sanırım bu şekilde dünyaya gelirler. Daha kolay yaralanırlar, daha çabuk yorulurlar, daha çabuk ağlarlar, daha uzun süre hatırlarlar ve söylediğim gibi, dünyadaki herkesten çok daha gençken mutsuz olurlar. Biliyorum, çünkü ben de onlardan biriyim.”

Orijinal adı “Dandelion Wine” olan roman, Bradbury’nin en sevilen ve kendisini dünyaya tanıtan kitaplarından biri olma özelliğini taşıyor. Geç de olsa dilimizde görmek heyecan verici.

Gelin, tanıtım yazısına da hep beraber göz atalım:

karahindiba sarabi“Temiz, dumansız ve etkili, işte karahindiba şarabı bu.”

Düzyazının şairi Ray Bradbury’den, kendi çocukluğundan esintiler taşıyan eşsiz bir cennet tasviri.

Ölümün kaçınılmaz olduğunu bilse de yaşadığının farkına varan, aldığı her nefeste daha da güçlenen on iki yaşındaki Douglas Spaulding, ailesi, zaman makinesi yapmaya çalışan komşuları ve yaz mevsimini doyasıya yaşadığı arkadaşlarıyla birlikte bu benzersiz romanda hayat buluyor. Hayatın büyüsü Douglas’ı etkilerken, yaz mevsiminin tüm güzellikleri karahindiba şarabıyla birlikte şişeleniyor.

Bradbury, yarı-otobiyografik romanı Karahindiba Şarabı’nda geçmişini ve anılarını olmasını istediği gibi yeniden canlandırırken, çocukluğunun büyülü kapılarında bekleyip, okuru kendi cenneti Green Town’da misafir ediyor. Yıllarca fantastik kurgu, bilimkurgu ve korku türünde yazdığı eserlerle tanınmasına rağmen, en iyi eserlerinden biri olan bu romanla yaşamı boyunca yazdığı her cümleye kaynaklık eden bir büyüme öyküsü anlatıyor bize.

Karahindiba Şarabı, Tom Sawyer’ın Maceraları ve Çavdar Tarlasında Çocuklar’la karşılaştırılabilecek güçte olan nadir romanlardan.

Kitapla ilgili iki de ufak anekdot sunalım:

  1. Blackmore’s Night adlı folk rock grubunun aynı isimli şarkıları, bizzat Ray Bradbury’nin kitabını merkezine alarak oluşturulmuştur. Bir esinlenme söz konusu yani. Şarkıya bir göz atmanızda yarar var.
  2. Apollo 15 görevi sonrasında Ay’daki bir kratere “Dandelion Crater” adı verilmiştir. Tabii ki bu isim de Bradbury’nin kitabı baz alınarak konulmuştur, usta yazarı onurlandırmak adına.

Kitabın ilk 30 sayfasını içeren ÖN OKUMAyı da sizlere sunuyoruz. Ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Eserin çevirmenleri Ozan Kayalıoğlu ve Zeynep Kayalıoğlu. Yayına hazırlığını ise Alican Saygı Ortanca ve Melis Oflas üstlenmiş. 8 Mayıs itibariyle raflardaki yerini almaya başlayacak kitabın künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Bradbury külliyatımıza bir kitap daha ekleneceği için bizler çok mutluyuz, peki yaz siz?