JK Rowling Twitter’da Güldürdü, Hüzünlendirdi Ve Heyecanlandırdı

jk-rowling

Harry Potter romanlarıyla kalbimizde taht kuran, kaleme aldığı diğer kitaplarıyla da yeteneğini hepten ispatlayan ünlü yazar J.K. Rowling, Twitter üzerinden hayranlarına birbirinden ilginç cevaplar verdi.

Rowling’in Twitter üzerinden attığı mesajlara artık hepimiz aşinayız zaten. Son zamanlarda hep tartışmalarla ve gerginliklerle gündeme gelse de bu kez tanıdığımız, esprili ve zeki Rowling vardı klavyenin başında, ki bu hepimizi çok mutlu etti.

Sizin de bildiğiniz gibi Rowling’in Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? kitabı çok yakında beyazperdelerde boy gösterecek. Ve tabii ki Büyüzooloji Uzmanı Newt Scamander’ın başından geçenleri konu alacak. Peki bu ne demek? Dünyadaki diğer devletlerin büyücü okullarını da göreceğiz demek elbette. Aslına bakarsanız tam olarak 1920’lerin Amerikasına gideceğiz. Amerika’da büyücüler varsa o zaman bir Büyücü Okulu da var demektir, değil mi? Ne de olsa Ateş Kadehi’nde farklı milletlerin farklı okullarına dair bir sürü şey okumuştuk. Peki nerede bulunur Amerika’daki bu okul? Adı nedir? İşte her şey yazarın hayranlarından birinin bu soruyu sormasıyla başladı zaten.

Okur: Peki Amerika’daki Büyücülük Okulu’nun adı nedir?
Rowling: Bu bilgi vakti geldiğinde açıklanacak.

Okur: Newt, New York’taki bir okulu mu ziyaret edecek? Aman Tanrım! Yaşasın!
Rowling: Hayır, ama Amerika’nın [New York olmayan] şehrinde yer alan [okulun adı]’nda eğitim almış kişilerle tanışacak.

Okur: [Okulun Adı] Büyücülük Okulu’nun ismi Amerikan Yerlilerinin kültürüyle mi bağlantılı olacak?
Rowling: Eğer buna etraflıca cevap verirsem okulun yeri açığa çıkar, ama sen bunu evet olarak algılayabilirsin!

Rowling: Ah, bir dakika… okulun ADININ mı Kızılderili kökenli olduğunu sormuştun? Hayır, değil. Okulun adı göçmen kökenli.

Rowling: Bununla birlikte Kızılderili Büyüleri okulun yerini bulma konusunda önemli bir rol oynuyor. Eğer hangi kabile olduğunu söylersem okulun yeri açığa çıkar.

Gördüğünüz gibi okulun New York’ta yer almadığını, hatta kökenlerinin Kızılderililere bağlı olduğunu öğrenmiş oluyoruz bu tweetler sayesinde! Rowling’in hayranlarıyla olan sohbeti sadece yeni çıkacak film üzerine dönmüyor elbette. Örneğin geçtiğimiz hafta Harry’nin oğlunun isminden şikayetçi olan okurlarından biriyle aralarında gözümüzden bir damla yaş süzülmesine neden olan şu diyalog yaşandı:

Okur: [Snape] Cesur muydu? Evet. Peki Harry’nin oğlunun isim babası olmaya layık mıydı? Eh, daha iyi seçenekler süşünebiliyorum. *Öhhö* Remus *Öhhö*
Rowling: Harry, Remus’un ismini kendini oğluna takabilsin diye Teddy [Lupin]’e bıraktı.

Hayli şakacı olan bir başka okuru da yazarı bulmuşken ona takılmadan edememiş. Peki Rowling gibi aşırı zeki bir kadın bunun altında kalır mı? O da benzer bir şekilde, şaka yollu olarak vermiş cevabını.

Okur: Sen de büyücülük okuluna davet mektubu almadın, o zaman ya koftisin ya da muggle ;) Kofti misin?
Rowling: Herkes Hogwarts’tan mektup almadığını söyleyip duruyor. Mektubu aldınız. Hogwarts’a gittiniz. Hep beraber oradaydık.

Seni seviyoruz Rowling, hep böyle kal ve neşeni hiç kaybetme!