William Golding’in Son Romanı “Çatal Dil” Raflarda

william-golding

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi William Golding’in son romanı yeniden basımıyla raflarda.

İngiliz asıllı usta yazar William Goldingin hayata gözlerini yummadan önce kaleme aldığı (ve tamamlayamadığı) son romanı “Çatal Dil,” Modern Klasikler dizisi kapsamında, İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle çıktı.

Kitabın tanıtım yazısı kısaca şu şekilde:

MÖ birinci yüzyılda kutsal Delphi şehrinin ünlü tapınağı zenginliğini ve dünyadaki nüfuzunu giderek yitirmektedir. catal dil william goldingRomalılar Yunan şehirlerine hâkim olmak üzeredir. Arieka adlı genç kız, Delphi’de Apollon adına kehanette bulunmak üzere Pythia olarak seçilir. Apollon’un yeryüzündeki sesi olarak, tanrının hizmetinde geçirdiği yıllar boyunca Delphi’nin çöküşüne ilk elden tanıklık edecektir. Yaşlılığında geçmişe dönerek, sevgisiz bir ailede geçen çocukluğunu, psişik güçlere sahip genç bir bakire olarak Yüksek Rahip İonides tarafından Delphi’de üstleneceği rol için seçilişini, tanrılara karşı ikircikli tavrını ve hayatının bilicilikle geçen altmış yılını gözden geçirir.

William Golding, Çatal Dil’de bizi mazlum ama bağımsız ve olağanüstü sahici bir kadın karakterle tanıştırırken, eski Yunan dünyasını da capcanlı bir atmosfere büründürür.

Daha çok Sineklerin Tanrısı adlı distopik başyapıtı ile tanıdığımız Golding, 20. yüzyılın önemli yazarları arasında sayılmaktadır. Çatal Dil de yarım kalmasına rağmen yine önemli bir yapıttır.

Yıllar önce aynı yayınevi tarafından basılan fakat zamanla baskısı tükenen kitap, bundan böyle erişime açık olacak. İş Bankası Kültür Yayınları’na bu tutumlarından ötürü teşekkür ediyoruz.

Efe Çakmak’ın çevirisiyle yayımlanan kitabın künye bilgilerine buradan göz atabilirsiniz.